Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

Pompa ciepła to napewno urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i prostę w obsłudzę. Tylko że nakład inwestycyjny i dłuuuugie lata zwrotu poniesionych wydatków deklasują ją daleko w tyle !

I tak :

1. Jeżeli na działce istnieje możliwość doprowadzenia gazu ziemnego to pompa ciepła to pomyłka !

Bo stosując dobry kocioł kondensacyjny inwestycja w żródło ciepła jest o połowe niższa - czyli np. zamiast 50 000 zł w przypadku montaży pompy ciepła wydajemy 20 000 zł na kotłownie kondenasacyjną (już maksymalnie).

I jak tu odzyskać taaaka kase ?

 

W przypdaku łagodnych zim teroretycznie wszystko jest w porządku ale gdy przychodzą srogie mrozy to kaplica! Pompa ciepła pochłania maksymalny pbór energii elektrycznej (swojej mocy) i poprostu nie daje rady...

I wtedy sytuację mamy taką że rachunki za prąd są trzykrotnie wyższe niż analogicznie za gaz z którego korzysta kocioł kondensacyjny.

 

W krajach skandynawskich gdzie dofinansowuje się montaż pomp ciepła to sie opłaca u nas jeszcze nie !

 

Dlatego nie bierzcie uwage ile będą was kosztowały miesięczne rachunki ale wszystkie koszty związane z montażem pompy !

Instalację niskotemperaturową niebżedną dla pracy pompy ciepła - która w wykonastwie jest duż droższa (ogrzewanie podłogowe, przewymiaowywanie grzejników), koszt pompy, montażu, odwiertów, ewentulanej obsługi.

I wtedy kalkulujcie co się opłaca !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No cóż..... zaraz Cię tu zakrzyczą ci co "wiedzą zawsze lepiej".... A ja skromny dyletant powiem tylko, ze zgadzam się z Tobą w 100%.

Pozdrawiam

 

Tak samo i ja.

 

Pompą ciepłą już definitywnie przestałem się interesować.

 

Ale za to będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem :lol:

 

No przynajmniej tak planuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, z kolei, nie chce inwestowac w szukanie oszczednosci ogrzewania w postaci reku czy DGP, a wlasnie inwestujac w pompe. Oczywiscie biore wszystkie aspekty pod uwage.

 

Dlaczego? No coz... To jest zarowno liczenie, jak i troche filozofii.

 

Roznica, z twojego przykladu, to 30 kPLN. Jesli zalozysz, ze ogrzewajac pompa oszczedzisz 2 kPLN rocznie, to zwroci sie w ciagu 15 lat, ale... wezmy rowniez pod uwage koszty np. przegladow piecow gazowych. Nie wiem ile kosztuja, wiec trudno mi policzyc. Pewnie nie sa jakies wielkie, ale sa.

Wezmy rowniez pod uwage wielkosc domu. Z pompa jest tak, ze im wiekszy dom, tym bardziej sie oplaca zainwestowac w nie. Wielkosc domu, to nie tylko metry kwadratowe, a przede wszystkim kubatura (z punktu widzenia ogrzania m3 powietrza).

 

Pamietajmy rowniez o kwestii bezpieczenstwa. Pompa raczej nie wybuchnie. Z gazem zawsze jest to ryzyko. Oprocz wybuchu jeszcze wystepuje ulatniajacy sie gaz. Z pompa mozna uniknac calkowicie gazu w domu. i ja wiem, miliony Polakow uzywa gaz i wszystko jest ok. Tylko ryzyka nigdy nie wyeliminujemy...

 

Kolejna sprawa, troche filozoficzna: jedni wola mercedesa, inna bmw. Dlaczego? Tak po prostu jest...

 

Kolejna to bezobslugowosc. Pompy to raczej urzadzenia bezobslugowa. Piece gazowe nie.

 

Jesli ktos projektuje dom, to moze zrezygnowac z komina i jego budowy. Ja kupilem stan surowy, wiec nic juz zrobic nie moge...

 

 

I zeby nie bylo, ze przezroczysty jestem... Ja, na dzien dzisiejszy, wybieram PC. Nie jestem jednak fanatycznym przeciwnikiem decyzji innych niz moje. No wiecie, jedni lubia blondynki, inni brunetki... A kazda to skarbonka bez dna... :D

 

Ot tyle ode mnie. Nie pytajcie mnie jednak o szczegoly techniczne. Sa specjalisci, ale to w innym watku. Zapewne wiecie gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż..... zaraz Cię tu zakrzyczą ci co "wiedzą zawsze lepiej".... A ja skromny dyletant powiem tylko, ze zgadzam się z Tobą w 100%.

Pozdrawiam

Ja też się zgodzę w 100%. Najlepiej zawsze wiedzą ci, którzy tego nie mają. Tylko gdzieś słyszeli, że to strasznie drogie i nigdy się nie zwróci :-? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż..... zaraz Cię tu zakrzyczą ci co "wiedzą zawsze lepiej".... A ja skromny dyletant powiem tylko, ze zgadzam się z Tobą w 100%.

Pozdrawiam

Ja też się zgodzę w 100%. Najlepiej zawsze wiedzą ci, którzy tego nie mają. Tylko gdzieś słyszeli, że to strasznie drogie i nigdy się nie zwróci :-? .

 

Kiedys szpinaku niecierpialem, bo pamietalem ten smak z przedszkola. Wiecie, taka papka wygladajaca jak go.no. I zawsze tak uwazalem, dopoki nie sprobowalem w restauracji, dobrze zrobionego, jako dodatek do ryby.

To tak troche nie o pompach, ale chyba kazdy zrozumial... :D

 

Ale zeby nie bylo... Papke kiedys jadlem i zyje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że pracuje w firmie montujacej instalacje sanitarne w tym pompy ciepła (Viessmann) i widze jak ludzie rozczytani forumowymi rewelacjami typu "pompa ciepla dziala za darmo - czerpie energie z natury" stykaja sie z rzeczywistoscia po 2-latach eksploatacji i okazuje sie ze nie jest to takie piekne jak teoretycznie mialo byc. Mialo byc tanio jest drogo... no chyba ze ktos lubi temperature 16st. C w domu i do tego system ogrzewania podlogowego w calym domu.

 

I nie oszukujcie sie ze pompa ciepla to jakis cud techniki ! Technologicznie to jest proste urzadzenie - najbardziej upraszczajac to odwrotnie dzialajaca lodowka.

Z analiz branzowych nie kolorowych folderow jasno wynika ze pompa ciepla to nie jest najlepsze rozwiazanie (nie jest tansze od kotla gazowego kondensacyjnego).

Klienci ktorym zamontowalismy pompy ciepla to przewaznie ludzie bardzo zamozni ktorzy szukali rozwiazan nowoczesnych, ekologicznych i oczywiscie nie tanich.

Odradzac tego nie mozemy bo z punktu widzenia handlowego pompa ciepla to wyzszy zarobek niz jakikolwiek kociol, solary, itp... Dochodzi do tego wyzszy koszt wykonania instalacji niskotempoeraturowej przystosowanej do niskich parametrow pompy ciepla.

 

 

Acha i nikt nie bierze pod uwage zywotnosci sprezarki w pompie ciepla?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że pracuje w firmie montujacej instalacje sanitarne w tym pompy ciepła (Viessmann) i widze jak ludzie rozczytani forumowymi rewelacjami typu "pompa ciepla dziala za darmo - czerpie energie z natury" stykaja sie z rzeczywistoscia po 2-latach eksploatacji i okazuje sie ze nie jest to takie piekne jak teoretycznie mialo byc. Mialo byc tanio jest drogo... no chyba ze ktos lubi temperature 16st. C w domu i do tego system ogrzewania podlogowego w calym domu.

 

 

Brawo za obiektywną ocenę nie każdy fachowiec tak potrafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że pracuje w firmie montujacej instalacje sanitarne w tym pompy ciepła (Viessmann) i widze jak ludzie rozczytani forumowymi rewelacjami typu "pompa ciepla dziala za darmo - czerpie energie z natury" stykaja sie z rzeczywistoscia po 2-latach eksploatacji i okazuje sie ze nie jest to takie piekne jak teoretycznie mialo byc. Mialo byc tanio jest drogo... no chyba ze ktos lubi temperature 16st. C w domu i do tego system ogrzewania podlogowego w calym domu.

 

 

Naprawde? No patrz, mi tez wsiskali, ze ma byc za darmo... To nie bedzie???

 

A tak na powaznie, to byc moze to jest odpowiedz dlaczego PC Viessmann'a jest tak malo na rynku...

 

Ile pomp sprzedaliscie w zeszlym roku?

 

 

I nie oszukujcie sie ze pompa ciepla to jakis cud techniki ! Technologicznie to jest proste urzadzenie - najbardziej upraszczajac to odwrotnie dzialajaca lodowka.

 

Nie??? A w cenie samochodu... Oszukancy czy co???

 

 

 

Z analiz branzowych nie kolorowych folderow jasno wynika ze pompa ciepla to nie jest najlepsze rozwiazanie (nie jest tansze od kotla gazowego kondensacyjnego).

 

A moze konkret? Jakie to analizy branzowe?

A czy ktokolwiek twierdzi, ze tansze? To troche malo konkretne... Drozsze w inwestycji, tansze w uzytkowaniu. Poza tm, sa pompy znacznie tansze niz Viessmann, np. Thermogolv

 

 

 

Klienci ktorym zamontowalismy pompy ciepla to przewaznie ludzie bardzo zamozni ktorzy szukali rozwiazan nowoczesnych, ekologicznych i oczywiscie nie tanich.

 

To racja! Kazdy uzytkownik pompy chce takiego rozwiazania. A swiadomy (a tych niewielu...) wie, ze z ekologia to nie jest tak do konca... W koncu prad gdzies produkuja i nie zawsze ekologicznie.

 

 

Reasumujac, problem przeciwnikow pomp (bez obrazy!!!) polega najczesciej na "przeslizgiwaniu sie" po temacie. I nie chodzi mi o nauczenie sie technicznych aspektow systemu, a o jego filozofie. Niestety to pierwsze jest znacznie latwiejsze...

To troche jak z dziecmi (np. moimi). Gdy mowie, zeby czegos sprobowali, to mowia, ze tego nie lubia. A kiedy pytam czy kiedys "to" probowali, odpowiadaja: "nigdy". I wez tu im wytlumacz co dobre...

 

I ostatnia sprawa, nie odbierajmy uzytkownikom mercedesow czy rolls-royce'ow przyjemnosci z zakupu i jazdy nimi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawwwid, ja się zgadzam również ale czy aby nie przesadzasz w tym że PC nie da rady w mrozy. Prawidłowo dobrana PC i przeliczona podłogówka spokojnie dadzą radę bo to nic innego jak zwykle ogrzewanie alternatywne do grzejnikowego

I wydaje mi sie że eksploatacja na pewno będzie tańsza bo wiemy jaka jest sprawność prawidłowo działającej pompy, kilka razy większa niz kotła, ale te koszty inwestycyjne totalnie eliminują PC jak piszesz.

I jeszcze chciałem tylko dodać że wg mnie PC jeśli już to tylko w domach słabo izolowanych gdzie ten zwrot będzie szybszy bo w dobrze ocieplonych to się nigdy nie zwróci jak piszesz.

 

ozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że pracuje w firmie montujacej instalacje sanitarne w tym pompy ciepła (Viessmann) i widze jak ludzie rozczytani forumowymi rewelacjami typu "pompa ciepla dziala za darmo - czerpie energie z natury" stykaja sie z rzeczywistoscia po 2-latach eksploatacji i okazuje sie ze nie jest to takie piekne jak teoretycznie mialo byc. Mialo byc tanio jest drogo... no chyba ze ktos lubi temperature 16st. C w domu i do tego system ogrzewania podlogowego w calym domu.

Kiepskich handlowców ma ten Viessmann, bo mnie też Pan od Viessmanna mówił, że pompa ciepła jest do d... i się nie opłaca. Natomiast Panowie z Nibe (bo ich pompę ostatecznie wybraliśmy), tudzież Panowie robiący odwierty pod dolne źródła, są zupełnie przeciwnego zdania: ich klienci są zadowoleni, a koszty eksploatacji niskie. Dawwwid, z Twoich wypowiedzi wyciągnęłam jeden wniosek: nie przepłacać za Viessmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła to napewno urządzenie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i prostę w obsłudzę. Tylko że nakład inwestycyjny i dłuuuugie lata zwrotu poniesionych wydatków deklasują ją daleko w tyle !

I tak :

1. Jeżeli na działce istnieje możliwość doprowadzenia gazu ziemnego to pompa ciepła to pomyłka !

Bo stosując dobry kocioł kondensacyjny inwestycja w żródło ciepła jest o połowe niższa - czyli np. zamiast 50 000 zł w przypadku montaży pompy ciepła wydajemy 20 000 zł na kotłownie kondenasacyjną (już maksymalnie).

I jak tu odzyskać taaaka kase ?

 

W przypdaku łagodnych zim teroretycznie wszystko jest w porządku ale gdy przychodzą srogie mrozy to kaplica! Pompa ciepła pochłania maksymalny pbór energii elektrycznej (swojej mocy) i poprostu nie daje rady...

I wtedy sytuację mamy taką że rachunki za prąd są trzykrotnie wyższe niż analogicznie za gaz z którego korzysta kocioł kondensacyjny.

 

W krajach skandynawskich gdzie dofinansowuje się montaż pomp ciepła to sie opłaca u nas jeszcze nie !

 

Dlatego nie bierzcie uwage ile będą was kosztowały miesięczne rachunki ale wszystkie koszty związane z montażem pompy !

Instalację niskotemperaturową niebżedną dla pracy pompy ciepła - która w wykonastwie jest duż droższa (ogrzewanie podłogowe, przewymiaowywanie grzejników), koszt pompy, montażu, odwiertów, ewentulanej obsługi.

I wtedy kalkulujcie co się opłaca !

:o :o :o

a o co chodzi?

 

altruista, czy co :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe... niezła dyskusja...

 

ja niestety należę do zwoleników "zwykłego" ogrzewania. Jestem na etape ruszania z budowa domu 220 m2 pow użytkowej

 

niestety nijak nie wychodziło mi z obliczeń że ta pompa ciepła kiedykolwiek się zwróci. Co więcej źle wyliczona przez ("fachowca") na etapie projektu stanowi istotne zagożenie dla budzetu budowy.

 

Gdyby instalatorzy pomop brali odpowiedzialność za dopieranie pomop na 100% bym się skusił jedak oni potrafią wykręcić sie złą izolacją domu itd

 

Reasumując

fajny gadżet - ale tylko gadżet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą ciepłą już definitywnie przestałem się interesować.

Ale za to będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem :lol:

 

Ot co, pompa ciepła nie zapewnia efektywnej wentylacji pomieszczeń... zapewnia tylko ciepełko... za mniejsze pieniążki można mieć systemy grzewczo-wentylacyjne o wiele większym komforcie niż tylko ogrzewanie PC... no, ale jak ktoś nie ma gazu... jakby nie było, każda sójka swój ogon chwali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...