Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

 

Ergo: szukam osoby która już posiada PC i moze rzetelnie powiedziec - takie rozwiązanie jest super ponieważ: .............ale ma takie i takie wady i na to np. trzeba uważać. Jezeli natkniesz się na takiego to daj proszę znać - bedę wdzięczny.

 

Nie da się jednoznacznie w ten sposób odpowiedzieć.

 

Na mojej działce jedynymi mediami były prąd i woda. Gaz ziemny w perspektywie kilku lat. Gdyby w okolicy był gaz to bezdyskusyjnie byśmy szli w ogzrewanie gazowe. Decydując się na PC wiedzieliśmy z żoną że będzie boleć finansowo i odbyło się to kosztem wciąż niedokończonej łazienki na poddaszu.

 

Za to po blisko trzech latach użytkowania jestem bogatszy w doświadczenie użytkownika i mając to doświadczenie, przy kolejnym domu, nawet z przyłączem gazu ziemnego na działce, ponownie wybrałbym pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Markus podasz więcej informacji?

 

1. Jak przedstawia się sprawa z kosztami utrzymania w skali roku / chodzi o średnie wartości

............

Ad.1 - Wszystkie funkcje domu są realizowane przy wsparciu energii elektrycznej. Całkowity rachunek miesięczny za prąd kształtował się za sezon czerwiec 05 - czerwiec 06 na poziomie 260 zł. W czerwcu br. będę znał wyniki za ostatni sezon grzewczy. Zakładałem wcześniej, że z tej kwoty 70 procent stanowi koszt ogrzewania, ale z obserwacji podczas ostatniej ciepłej zimy wychodzi mi że wynosi on około 60-65%, a reszta to elementy stałe (ośwetlenie, telewizja, komp, itp.) Czyli koszt ogrzewania w rozbiciu miesiecznym kształtuje się gdzieś w przedziale 160-180 zł.

 

Samo ogrzewanie bardzo łatwo oszacować biorąc zużycie letnie prądu -gdy pompa nie grzeje mnożąc razy 12 i odejmując od całego roku. W związku z tym coś mi wygląda że przeszacowałeś koszt ogrzewania - bo u mnie jest odwrotnie - koszt ogrzewania (bez CWU) to jakieś 30% ogólnej wartości zużytego prądu za cały rok.za cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"markus_gdynia"

 

Mam pytanie.

 

Jaki masz kolektor - poziomy czy pionowy?

W Twojej pc można odczytać temperaturę wejścia wyjścia płynu roboczego z kolektora? Jak tak to jakie były np. odczyty tej zimy ewentualnie wiosny...

 

Kolektor poziomy wypełniony propanem, tak więc nie funkcjonuje pojęcie temperatury płynu roboczego. Odsyłam do strony: http://www.climakomfort.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po przeczytaniu wszystkiego na forum,( okolo miesiaca)

co bylo oddnosnie PC jestem za pompa ale chcem zamontowac pompe w dwuch etapach(ze wzgledow finansowych) w tym roku rurki do podlogowki i kolektor poziomy a w nastepnym reszte

Mam pytanie odnosnie montazu podlogowki (rurek) pod PC na co szczegolnie zwracac uwage zeby nie popelnic bledow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elu& Macku dawajcie nammiary na te firmę która rob PC za 20 tys

 

To jest koszt który jestem w stanie ponieść :)

 

Miałem na myśli różnicę w kosztach kolektora pionowego (który od biedy jakoś udałoby się wcisnąć na działce i który kosztowałby ok. 40,000 zł) i kolektora poziomego (na wciśnięcie którego nasza działka jest za mała i który kosztowałby mniej niż 20,000).

 

Dzisiaj otrzymałem ofertę od Climakomfort. Wyglądała bardzo atrakcyjnie cenowo (pompa N...cośtam 7/14).

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie montazu podlogowki (rurek) pod PC na co szczegolnie zwracac uwage zeby nie popelnic bledow.

Jesteśmy dokładnie przed tym etapem i z tego, co zapamiętałam, to należy zwrócić uwagę, aby rurki miały większe przekroje niż przy podłogówce zasilanej piecem gazowym. A to z tej przyczyny, że tutaj temperaturę w pomieszczeniu reguluje się szybkością przepływu (a nie temperaturą wody płynącej w rurkach). Pętle powinny być krótsze, bo różnica temperatury wody na wyjściu i wejściu nie powinna przekraczać 5 st. (przy innych systemach ogrzewania jest to 10 st.). My jeszcze na etapie wykonywania instalacji elektrycznej doprowadziliśmy sobie kabelki z pokojów do rozdzielaczy, żeby móc "skręcić" temperaturę. No i gęste położenie rurek (ale to już sprawa oczywista).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie montazu podlogowki (rurek) pod PC na co szczegolnie zwracac uwage zeby nie popelnic bledow.

Jesteśmy dokładnie przed tym etapem i z tego, co zapamiętałam, to należy zwrócić uwagę, aby rurki miały większe przekroje niż przy podłogówce zasilanej piecem gazowym. A to z tej przyczyny, że tutaj temperaturę w pomieszczeniu reguluje się szybkością przepływu (a nie temperaturą wody płynącej w rurkach). Pętle powinny być krótsze, bo różnica temperatury wody na wyjściu i wejściu nie powinna przekraczać 5 st. (przy innych systemach ogrzewania jest to 10 st.). My jeszcze na etapie wykonywania instalacji elektrycznej doprowadziliśmy sobie kabelki z pokojów do rozdzielaczy, żeby móc "skręcić" temperaturę. No i gęste położenie rurek (ale to już sprawa oczywista).

 

Tak jest u mnie już 3 sezon. Jedynie rury PEX AL PEX mam, jak pamiętam, 16mm śr.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadza się pompa ciepła nie ma komina i nie odprowadza spalin ale z ta ekologia to nie do konca. Przypominam ze pompa ciepla korzysta z prądu a ten wytwarzany jest w elektrowni która spala paliwa stałe i truje...

Kotły kondensacyjne mają niską emisję spalin poniżej znaku błekitnego anioła - elektrownie raczej takiego znaku nie posiadaja.

 

Tylko łatwiej i taniej założyć filtr i oczyścić spaliny z jednego komina (elektrownia) niż z kilkunastu tysięcy. A jak się zsumuje wszystkie kominy to i tak wyjdzie więcej niż z tego jednego. Poza tym udział energii odnawialnej powoli, ale systematycznie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, te opowieści o kosztach rocznych co plus cwu rzędu 1500 zł na gazie ziemnym wydają się być zupełnie niewiarygodne - chyba że ktoś ma gaz + rekuperator + kominek DGP. Tylko że koszt takiej instalacji zdaje się zbliża się do kosztu PC.

 

Tak naprawdę, to decydujące będzie to, po ile za 5-10 lat będzie gaz i prąd. Ja zakładam, że gaz będzie drożał szybciej i dlatego inwestycja w PC zwróci się w akceptowalnym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sam zdecydowałem się na pompę ciepła powietrze woda. Koszt całości 50000 zł w cenie PC plus instalacja CO i CWU wraz z buforem 500 l. Na dole podłogówka w sypialniach grzejniki. Pompa 30000, instalacja CO 20000. Co z tego wyjdzie, czas pokaże. Sama PC z buforem to mniej więcej 15000-18000 różnicy w stosunku do przyzwoitego pieca gazowego. Po odjęciu kosztu komina robi się jeszcze mniej. Spytajcie się za rok, jakie będę miał wrażenia po zimie. No i jeszcze należy odjąć kilka tysiaków za przyłącze gazowe. Jak się wszystko zsumuje, to różnica nie jest już tak ogromna. W rozważaniach należy jeszcze uwzględnić dużo większe prawdopodobieństwo szybciej drożejącego gazu niż prądu oraz fakt, że podwyżka prądu dzielona jest na 2,5 - 3. Mam nadzieję, iż nie jestem naiwny. 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie moją ignorancję, ale co to jest pompa "powietrze woda"??

 

To takie urzadzenie "produkujace" cieplo zalegajace w powietrzu. Sa dosc duze ograniczenia dot. temperatury otoczenia. Ponizej pewnej wartosci przestaja pracowac.

Np. taka tylko do cwu z CK musi miec >5 stopni.

 

PS.

Kilka numerow wstecz w Muratorze byl opis niezadowolonego uzytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...