Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wytłumacz mi jaki najmniejszy choćby związek ma wydajność PC z ociepleniem domu???
marnie ocieplonego domu nie poradzi, chyba że lubisz 15 stopni, abo dogrzewać.(znam taki przypadek)

A ja głupi myślałem, że temperatura w pomieszczeniu zależy od odpowiedniego doboru mocy źródła ciepła do zapotrzebowania energetycznego obiektu a tu masz - dobrze zaizolowany hotel o powierzchni boiska piłkarskiego OK ale kiepsko zaizolowany kurnik odpada :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku roczne zapotrzebowanie wynosi 20000kWh = 6...8000zł

30000/6...8000 ~ 4..5 lat

 

150m2 dobrze zaizolowany

Chyba żartujesz z tą dobrą izolacją.

20.000 kWh / 150 m2 = 133,3 kWh/m2 rocznie.

Taki wynik to żadna rewelacja.

 

Ogrzać PC oczywiście można, jednak nie licz na to, że będzie to za darmo.

Lepiej przynajmniej część pieniędzy zainwestować w termomodernizację domu (ocieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki okiennej, instalacja wentylacji mechaniacznej z odzyskiem ciepła, itp.).

 

Kierunkek, w którym najlepiej pójść powinien wynikać z audytu energetycznego Twojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja głupi myślałem, że temperatura w pomieszczeniu zależy od odpowiedniego doboru mocy źródła ciepła do zapotrzebowania energetycznego obiektu a tu masz - dobrze zaizolowany hotel o powierzchni boiska piłkarskiego OK ale kiepsko zaizolowany kurnik odpada :lol:

Jak już wyżej napisałem, PC można dobrać do każdego domu, jednak nie w każdym przypadku będzie to rozwiązanie optymalne pod względem technicznym i ekonomicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi jaki najmniejszy choćby związek ma wydajność PC z ociepleniem domu???
marnie ocieplonego domu nie poradzi, chyba że lubisz 15 stopni, abo dogrzewać.(znam taki przypadek)

A ja głupi myślałem, że temperatura w pomieszczeniu zależy od odpowiedniego doboru mocy źródła ciepła do zapotrzebowania energetycznego obiektu a tu masz - dobrze zaizolowany hotel o powierzchni boiska piłkarskiego OK ale kiepsko zaizolowany kurnik odpada :lol:

możesz sobie dobierać a niskotemperaturowym nośnikiem to możesz ... mieć większe rachunki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku roczne zapotrzebowanie wynosi 20000kWh = 6...8000zł

30000/6...8000 ~ 4..5 lat

 

150m2 dobrze zaizolowany

Chyba żartujesz z tą dobrą izolacją.

20.000 kWh / 150 m2 = 133,3 kWh/m2 rocznie.

Taki wynik to żadna rewelacja.

 

Ogrzać PC oczywiście można, jednak nie licz na to, że będzie to za darmo.

Lepiej przynajmniej część pieniędzy zainwestować w termomodernizację domu (ocieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki okiennej, instalacja wentylacji mechaniacznej z odzyskiem ciepła, itp.).

 

Kierunkek, w którym najlepiej pójść powinien wynikać z audytu energetycznego Twojego domu.

HenoK, wyjąłeś mi to z tzw. ust. mi jak na razie, przy dużym marginesie błędu i średim ociepleniu 240 m pow. całkowitej wychodzi kole 10000kWh/rok.

A ta kprzy okazji, masz rację , pompę na 20000 kWh/rok to chyba ciężko byłoby kupić (ze względów ekonomicznych). Także bez względu na źródło ogrzewania, warto zadbać o kilka elementów: ocieplenie, chociaż to nie do końca jest najważniejsze, okna - też średnio ważno (oczywiście zależy od m.in. ustawienia domu względem stron świata) ale rpzede wszystkim od dobrej wentylacji. Dlatego ja przede wszystkim, bez względu na rodzaj ogrzewania, decyduję się na odzysk ciepła. Jakieś moje szacunki w audytorze OZC pokazały, że nawet zmiana temp. powietrza powracającego o 1stC jest bardzo istotna (oszczędności rzędu 700-800 kWh/rok). A dobór rodz. ogrzewania - zależy co kto ma w ziemi przed działką i kalkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, wyjąłeś mi to z tzw. ust. mi jak na razie, przy dużym marginesie błędu i średim ociepleniu 240 m pow. całkowitej wychodzi kole 1000kWh/rok.

To chyba rekord na tym FORUM - ok. 4 kWh/m2 rocznie to 25% tego co w domu pasywnym :).

Nie pomyliłeś się z obliczeniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...