Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

Do WMM- jak piszę " bio- śmieci" to nie mam na myśli tego, czym

ludzie smrodza w piecach, tylko to, z czego robi sie pellety tzn. wszelkie

odpady porolnicze np. pestki, slomę, trociny, itp. Widzialem już brykiety

z otrąb zbozowych. Ludzie palą owsem. To, co ja robię, to czysty, gazowy

plomień, nie wiem skąd Twoja agresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przewrotnie, ale szczera prawda :oops:

Biorac pod uwage ekonomię, to tylko system ogrzewania grawitacyjny , oparty, na kotle na paliwo stałe - a ścislej ujmując na drewno - jest najbardziej ekonomiczny i ekologiczny i niezalezny (energia całkowicie odnawialna, i to bez potrzeby np. pomp obiegowych).

Instalowanie każdego innego systemu jest z przyczyn ekonomicznych NIEOPŁACALNE zarówno inwestycyjnie jak i eksploatacyjnie.

Coś w tym jest :roll:

Tylko ci którzy nie zauważają kosztów inwestycyjnych myślą, że pompy ciepła lub ogrzewanie paliwami stałymi jest ekonomiczne.

 

Tak się składa, że ja też mam taki pogląd. (szkoda, że nikt nie zauważył "przewrotnosci").

Mówiąc o kosztach inwestycyjnych mam na myśli całość kosztów na inwestycję pt. "Mój dom".

To co dla jednych jest ekonomiczne, dla drugich może nie być - z różnych względów. Np. dla mnie wieksze znaczenie ma to ile wyniosą koszty eksploatacyjne niż to czy w tej chwili ta część inwestycji pdt. "ogrzewanie" amortyzuje się czy nie. Mam do dyspozycji określoną kwote i w ramach tej kwoty musze operować. Jesli zajdzie taka potrzeba, to kosztem jakości wykończenia (niższa półka materiałowa) chce zabezpieczyć sobie niższe rachunki za CO i CWU. W moim przypadku jest to wyjście najbardziej ekonomiczne. Wolę mieszkać w mniej "luksusowym" wnetrzu, ale w zamian płacić dużo niższe rachunki.

Dla wyjasnienia: nie mam gazu "z rury"

I jeszcze jedno. Bardzo częst jest tak, że porównuje sie (w zależności od potrzeb - co ja też uczyniłem) zupełnie rózne rozwiazania. I tak dla ogrzewania podłogowego "gazowego" czy "pompowego" przedstawia sie koszt inwestycji ogrzewania elektrycznego opartego na "kaloryferach" ( grzejnikach) - jakie one by nie były. A ja chcę (muszę) mieć ogrzewanie podłogowe 8)

I na zakończenie. Jakoś nie chce mi sie wierzyć, że ci wszyscy co zainstalowanli PC to zrobili to dla szpanu lub są "debilami ekonomicznymi". Każdy miał swój istotny powód - warto to uszanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dokładnie, doszedłem do wniosku że nie koniecznie muszę kłaść od razu glazurę w łazience, kupować super kuchnię i szpanować marmurowym kominkiem, na to zawsze jest czas, a raz położonych instalacji kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych niestety już przerobić się nie da, a jak już to koszty są potężne i tak oto stajemy przed kwestią wyboru, racjonalnie, czy jak chce małżonka, pięknie i kolorowo, dobrze jak ten problem się rozwiązuje w punkcie startu, gorzej jak już w czasie inwestycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła nic nie kosztują tych którzy wydają na nie pieniądze. Są dodatkiem do kafelków sprzedawanych w promocji :lol:

Nie skorzystałem z takiej promocji. Nie muszę więc teraz sobie wmawiać, że mieszkanie w niewykończonym domu, przez 25-lat póki nie spłacę kredytu, jest komfortowe. Że wysokie raty płacone regularnie co miesiąc za kredyt hipoteczny to nie koszty utrzymania domu - a czego?

Ostatnio zasymulowałem z ciekawości ile miesięcznie kosztuje spłata kredytu potrzebnego na zakup pompy ciepła. Za 12 miesięcznych takich rat można spokojnie ogrzać chatę i jeszcze zostanie.

Jeśli do wyboru byłby jeden spośród dwóch domów. Pierwszy ogrzewany bez PC za średnio w ciągu roku 200 zł miesięcznie. Drugi w którym za sam przywilej mieszkania z PC trzeba płacić co miesiąc 250 zł a jak się chce mieć ciepło to trzeba dorzucić jeszcze ze stówkę. I tak przez następne 25 lat. To który wybrać? Twardy orzech do zgryzienia :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A weźmy pod uwagę grzanie prądem w 2 taryfie G12W 0,215 zł kWh, koszt zainstalowania 10 grzejników konwektorowych wraz zegarem sterującym to 1000 zł na gotowo.

Hmm, mpoplaw, gdzie znalazłeś konwektory po 90zł/sztukę? :) Już bez przesady, ale faktycznie zgadzam się z Tobą. Sam tak robię, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczam na grubsze ocieplenie - co powoduje dalsze obniżenie rachunków za grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier wiem jakie masz ogrzewanie i wiem jakie masz ocieplenie budynku. Dalej już analiza jest byle jaka. W dobrze ocieplonym budynku z reku, koszty ogrzewania przestają być istotne, bo większe stają się koszty ciepłej wody. Więc licząc po łebkach, sprawność PC 3,5 (przyjmuję wartość średnią dla dolnego źródła w miarę przyzwoicie zrobionego) koszty ogrzewania domu są trzykrotnie mniejsze niż twoje (zauważ pominąłem w analizie 0,5 na straty bytowe), teraz dochodzą koszty większe ciągle uparcie pomijane przez wszystkich, czyli ciepła woda, która również jest tańsza w przygotowaniu 3,5 razy. Zawsze się zastanawiałem, dlaczego każdy liczy jak mu pasuje, a nie liczy kompleksowo. Przecież tylko instalowanie PC w dobrze ocieplonym domu jak źródła niskotemperaturowego ma swój sens, w domu źle ocieplonym to akurat sens traci, bo nie dosyć że pompa działa cały czas, to na dodatek wspomagana jest grzałkami. Pomijam, że latem można obiegi odwrócić i nie dosyć że ładować dolne żródło to jescze mieć przyjemny chłodek, bez nadmiernej eksploatacji GWC reku, albo grzać sobie basen, kto co woli. To są realne korzyści z PC, a dla tych co mają gazówkę i opał jakikolwiek, to uparcie nie liczą budowy kominów w koszta, ciekawe dlaczego?

PS.

Proszę tylko nie porównujcie akumulacji pieców do płyty fundamentowej bo wtedy dopiero zacznie się jazda bo wkońcu i to i to ogrzewamy w taniej taryfie, potem tylko sprawdzamy pojemność cieplą. Właśnie kolejny mit czas pracy PC jest liczony na 50 lat i w zasadzie tylko limitowany czasem pracy sprężarki (dane coppeland) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koszt utrzymania niedziałającej, wyłączonej pompy ciepła jest wyższy niż koszt ogrzewania innym konkurencyjnym systemem to COP pompy nie ma znaczenia.

Teoretycznie taka wyłączona PC ma COP=0 ale jeśli komuś na sam widok bajeranckiego urządzenia robi sie cieplej to czy jej sprawność rośnie do nieskończoności? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier PC działa ciągle, no chyba że nie jesteś zwolennikiem nadmiernej higieny osobistej i ciepła woda ci niepotrzebna (przypominam grzeje wodę 3x taniej niż twój bojler), ale może jescze wodę w baseniku ogrzać niech się dziadki popluskają i tatusia pod niebiosa wychwalają, albo podlogę wyziębić w gorące dni, a co jej będziesz żalował niech i za lodówkę porobi jak GWC się nie wyrabia. Przecież i tak płacisz 1/3 ceny tego co reszta. Dlatego PC jest konkurencyjna i zwraca się szybciej (pisalem o tym wcześniej nie doczytałeś), w pewnej chwili w dobrze ocieplonym domu rachunki za CW są wyższe niż za CO.

PS.

A co twoje akumulacyjne grzejniki po 1000 zł sztuka robią w lato? Wiem masz dom na Szpicbergenie, demontujesz je i na wakcje, zazdroszczę pomysłowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą ciepłą już definitywnie przestałem się interesować.

Ale za to będę miał wentylację mechaniczną z rekuperatorem :lol:

 

Ot co, pompa ciepła nie zapewnia efektywnej wentylacji pomieszczeń... zapewnia tylko ciepełko... za mniejsze pieniążki można mieć systemy grzewczo-wentylacyjne o wiele większym komforcie niż tylko ogrzewanie PC... no, ale jak ktoś nie ma gazu... jakby nie było, każda sójka swój ogon chwali :D

 

Żeby było wszystko jasne to nie kupuję wentylacji mech z reku zamiast pompy ciepła.

 

Pieniądze które zaoszczędzę nie kupując pompy ciepła postanowiłem przeznaczyć na Reku a nie jako zamienna instalacja za PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezauważanie ile kosztuje zakup i instalacja ogrzewania opartego na pompie ciepła. Wmawianie sobie, że system jest za friko jest typowe. Ale ktoś kto to jednak zauważa nie myśli, że mając PC, ciepła woda w kranie jest 3 razy tańsza, gdy w rzeczywistości jest 2 razy droższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśl jak wicher, już mamy 2 matematyki, jedną euklicesa, drugą Jeziera. On odsetki od zakupu pompy ciepła będzie doliczał do końca świata i jeden dzień dłużej, natomiast pieniądze zaoszczędzone w ten sopsób do banku nie można włożyć na procent, bo by się inwestycja za szybko zwróciła. Ciągle pokutuje tutaj myslenie, że pompa cipła kosztuje 50 tys, a ceny też jak wicher, kupisz za 25 tys (dobrze ocieplony dom 6 kilo wystarczy) i jak to się ma do ekonomi ?

Lepiej jezier nie odpowiadaj zanim nie policzysz, a jak policzysz to zobaczysz jaki Ci wynik wychodzi, ja liczyłem dosyć dokładnie i nie chcę tych danych podawać bo zaraz zacznę być uważany na producenta lub dystrybutora PC, mogę tylko powiedzieć, że nawet do zużycia w twoim domu są szokujące i okres zwrotu inwestycji, a zresztą policz sam. Dom ocieplony jak u ciebie, płyta fundamentowa, pompa 6 kilo, możesz uwzględnić mostki termiczne, co prawda w płycie ich nie ma izolacja ciągła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

propouuję

koszt zakupu, koszt dedykowanej instalacji, trwałość w latach z uwzgl serwisowania + opłaty

 

komfort pomijamy (nie ważne że trzeba to i owo bo to każdy rozsądny człowiek sam sobie określi),

no i pomijamy szpan i ekologię bo to frazesy, oprócz sposobu z Mad Max 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...