Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szanowni Forumowicze,

 

przeczytałem cały ten wątek z niemałym przestrachem, zaintrygowany jego tematem.

 

Studiuję właśnie własną sytuację i chciałem zaproponować, aby wątek ten zstąpił na chwilę na tory, którymi powinien poruszać się od początku...

 

Przeczytawszy wszystko do tej pory odnoszę wrażenie, że niektórzy mają innym za złe wydanie kilkudziesięciu tys. na PC, zamiast - jak to robi większość - wydania kilkunastu tys. na ogrzewanie gazowe lub inne "konwencjonalne".

 

Chętnie przedstawię własną sytuację, jako studium przypadku do rozwagi. I zrobię to tym chętniej, że pierwotne plany ogrzewania domu zdają się brać w łeb i w związku z tym bardzo potrzebujemy z żoną FACHOWEJ i RZETELNEJ rady, co zrobić.

 

Sytuacja wygląda tak:

1) mamy w budżecie budowy przewidziane 30 tys. na rekuperator i następne 15-20 tys. na kotłownię gazową (kondensacyjny piec firmy Vaillant)

 

2) instalacja gazu ziemnego znajduje się w odległości ok. 75-100m od naszego budującego się domu

 

3) koszt podłączenia nas go gazu wyliczono na ok. 13 tys (Mazowiecka SG).

 

4) gazownia od roku zlewa nasz wniosek o umowę podłączeniową (na pierwszy wniosek zareagowali, ale firma - zewnętrzna - mająca wykonać projekt i podłączenie chciała nas ostro naciąć, więc rozwiązaliśmy pierwszą umowę i cały czas czekamy na drugą...)

 

5) wniosek z pkt. 4 - nawet decydując się na podłączenie do rurki, gaz popłynie do nas najwcześniej za rok

 

6) rozważyliśmy rozwiązanie tymczasowe na czas do podłączenia do rurki, czyli wynajem butli zewnętrznej (Gaspol, Orlen Gaz, Shell Gas, etc.) na około rok; koszt wszystkiego razem (łącznie z propanem w butli) - między 10 a 15 tys..

 

7) dom: ogrzewana powierzchnia ok. 270 mkw (w tym ok. 70 m to garaż i strych); ocieplenie 15 cm styropian, materiał: 24 cm silikat; okna standardowe PCV (szyby nie jakieś super energooszczędne; poprostu standardowe).

 

No i rodzi się PYTANIE nr 1:

 

czy nie zrezygnować z rekuperatora i kotłowni gazowej, żeby przeznaczyć te 45-50 tys. na PC? Po uwzględnieniu kosztów rozwiązania tymczasowego (następne ok. 10 tys.) i przyłącza do gazu (kolejne 10 tys.) daje to sumę ok. 70 tys.

 

Specjalnie nie podaję kosztów wewnętrzej instalacji C.O., bo jest obliczona na niskie temperatury i będzie bardzo podobna w każdym wariancie ogrzewania (na dole podłogówka, bo wszędzie ceramika na podłodze; na górze kaloryfery, bo na podłodze dąb).

 

Tak się składa, że muszą u nas być kolektory pionowe. Obliczono je średnio (ok. 10 ofert, rozrzut propozycji: między 180 a 350 m) na 240 m. Koszt samych odwiertów to zatem 25 tys. (po ok. 100 zł/m). Do tego koszt maszyn i urządzeń daje (w zależności od producenta) między 35 a 50 tys. Łącznie zatem wyceny instalacji PC u nas wyszły na poziomie 60-80 tys. zł. Czyli KOSZMARNIE DUŻO.

 

I rodzi się też PYTANIE nr 2:

 

czy PC są urządzeniami, które DZIAŁAJĄ? Wydać 70 tys. na gadżet to my nie chcemy. Szukamy rozwiązania, które nie musi być najtańsze w instalacji, ale MUSI działać zgodnie z przeznaczeniem (zapewnić wystarczająco dużo ciepła w domu i wody użytkowej), przy zapewnieniu, że prąd zużyty na utrzymanie całego ustrojstwa w pracy będzie kosztował mniej niż ekwiwalent w gazie. Marzenie ściętej głowy?

 

I teraz PROŚBA O RADĘ. Co w powyższej sytuacji, Waszym zdaniem, byłoby najrozsądniejszym wyborem? Słyszę o mających wzrosnąć (i w to wierzę) cenach gazu. Słyszę o sfuszerowanych PC... Głowa mała... :(

 

Czekam na pytania, odpowiedzi, rady, sugestie...

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - i co do grzania tylko w taniej taryfie - można ja miałem tej zimy stosunek taniego/nocnego na poziomie 87% i rzadko kiedy włączała sie w drogim prundzie. Podejrzewam że sama pompa miała 98% (tej zimy) - zeszłej (mrożnej) ok 90%. Temperatura cały czas w granicach 21-22

 

Pogrubienie moje. I w tej sprawie nie bedę już nabijał sobie postów :lol:

 

"Ps" - skresliłem po wypowiedzi zainteresowanego (MARKOG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ele i Maciek - moim zdaniem.

W Waszym przypadku jednak został bym przy gazie. Wiecej oszczedności eksploatacyjnych i komfortu przyniesie gaz + rekuperator niz sama PC.

Bardzo upraszczając. Przyjmujac zapotrzebowanie Waszego domu na energie dla ogrzania CO i CWU na poziomie 15.000 kWh, koszty eksploatacyjne wyjdą:

PC od 1.200,- do 1.800,- ( w zalezności od taryfy) i gaz 2.400,-W Waszym przypadku dochodzi koszt kolektora pionowego, a to znacznie podraża koszty inwestycyjne PC - w skrajnych przypadkach dobrze ponad 50%)

Sam będę instalował PC, ale ja nie mam gazu :(

Okres przejściowy moim zdaniem mozna "przeczekać" na gazie z butli i wymienionych palnikach (albo zmianie kotła).

Tak postapił bym dzisiaj - przy obecnych cenach nośników energii. Co bedzie w przyszłosci - nie potrafie przewidziec.

Pozdrawiam

 

Ps. Cos mi sie wydaje, że głębokośc odwiertów jest znacznie zanizona. Moim zdaniem dla takiej powierzchni do ogrzania (szacuję moc PC na 14 kW) minimalna długośc kolektora to znacznie wiecej niż 300mb - a co za tym idzie koszt tez znacznie wiekszy (1mb od 100,- do 120,-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może liczbowo:

Płacąc w taryfie G11 zamiast w G12g zapłaciłbym 40% więcej złotówek za rok. A PC tej zimy na pewno (to wytłuściłem ja - Jarząbek) pracowała od 95%-99% w tanim prundzie a podejrzewam że na poziomie 98%.

Acha i że by nie było że jestem nieobiektywny: Mam zastrzezenia co do hałasu jaki wydaje pompa (w nocy w domu wszystko słychać) - być może to jest wina konstrukcji (w metalowej obudowie która rezonuje i trzeba ją czasami kopnąć żeby przestała)- no i na pewno na przyszłość pomyślałbym o innym mocowaniu do rur idących w ściany przydałoby się przewody gumowe w oplocie. Teraz słyszę bo śpię tymczasowo w pracowni która jest obok kotłowni i mam pomiędzy drzwi ze zwykłego mdfu (przez drzwi 90 % dzwięku) W innych pomieszczeniach faktycznie nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Ela i Maciek

 

Ja mam podobny problem. Gaz z sieci "ma być" już w tym roku bądz za rok... ale jak to bywa... sami wiecie

 

Ponieważ nie chce mieć gazu z butli (bezpieczeństwo, estetyka, koszty) chyba skuszę się na pelety. Myślałem o PC ale koszt całkowity inwestycji jest duży a wynik końcowy zależy od instalatorów, warunków gruntowych itd. Pompa ciepła naprawdę działa i chętnie bym się na nią skusił gdyby nie te w/w powody.

 

dyskuja gaz ze zbiornika vs pelety http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=89952&highlight=

 

PS

Będę się również wspomagał rekuperatorem i sądzę że połączenie peletów + rekuperator dla najlepszy współczyniik nakłady / koszty eksploatacji.

Reku nie kosztuje 30 tys! Dobry z instalacją wychodzi co najwyżej 20 tys lub mniej

 

PS

Gdyby jakaś firma dała gwarancję na temp wew domu bez mrugnięcia okiem kupiłbym PC. Moze jakaś się znajdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy, Sasha...

 

jestem w kropce. Jak pompa dużo kosztuje, to be. Jak kosztuje tyle, co gaz, to też be, bo ....

 

Nie zrozumcie mnie źle. BARDZO jestem wdzięczny za odpowiedzi, tylko mętlik w głowie mi sie robi.

 

Może faktycznie zostaniemy z tym gazem? Może zrobimy pompę? Dlaczego to ja muszę decydować? A co będzie jak Wielki Brat zażyczy sobie 300% zwyżki za gaz dla Polski? Prąd, póki co, mamy z własnego węgla....

 

Oj, będę miał jeszcze tydzień bólu głowy.

 

Dziękuję. Może ktoś jeszcze zechce podzielić się swoim punktem widzenia?

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elu i Maćku

 

Ja podjąłem następujące decyzje:

- nie stać mnie dzisiaj na eksperymentowanie z PC

- nie mam gazu z sieci a z butli jest za drogi i estetycznie do bani

- całość isntalacji GWC i reku robię już teraz na etapie budowy

- na razie decyduję się na piec na pelety

- z czasem albo zostaje przy peletach + inwestycja w sam reku albo inwestycja w PC

 

dlaczego tak?

- jeżeli PC się sprawdzą to sobie taką zainstaluje i po krzyku a piec na pelety sprzedam na allegro

- całość instalacji wspomagających pracę PC już będę miał wiec obędzie się bez dodatkowych kosztów i brudzenia wew domu :)

- jeżeli podciągną gaz z sieci to wymienię kocioł na gazowy - po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może ktoś jeszcze zechce podzielić się swoim punktem widzenia?

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Ja zechce...

 

Ja podjalem decyzje o PC niemal bezwarunkowo. Przyznam, ze nawet nie intersuje sie gazem. Nawet nie wiem czy jest, czy go nie ma w poblizu. Nie chce gazu i tyle.

Chce miec PC , tylko nie wiem ktorej firmie zawiezyc wykonawstwo. W gre wchoda IVT, CK i Thermogolv.

 

Twoj dom jest zblizony powierzchniowo do mojego. Nie wiem tylko jaka masz kubature? Ja mam 1.105 m3.

Moim zdaniem, powinienes zainwestowac w pompe. To co moge zasugerowac, to nie licz kazdej zlotowki wydanej na PC w rozumieniu kiedy ta PC sie zwroci. A nawet jesli nigdy to co??? Przeciez na gaz, podlaczenie , rekuperator tez wydasz. Wiec to czym ryzykujesz to tylko roznica pomiedzy jedna, a druga inwestycja. Nie mowie oczywiscie o rozrzutnoscie, tylko pragmatyzmie. Potraktuj ta roznice jak "wisienke na torcie" i spij spokojnie!

Wiem, ze ci namieszalem w glowie, ale... chcialem przekazac swoje spostrzezenia.

 

PS.

Ja mam powazny problem dot. wyboru firmy PC. Za cholere nie wiem, ktora wybrac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

Ja mam powazny problem dot. wyboru firmy PC. Za cholere nie wiem, ktora wybrac...

 

Dlaczego masz taki problem? Obawiasz się czegoś? Moze nieodpowiedzialnego instalatora czy moze niedouczonego projektanata który nie był na szkoleniu i który źle zaprojektuje instalacje? Obawiasz się ze te 70 tys zł moze się okazać wyrzucone w błoto? Ale przecież mozna przymkąc oko na te inwestycje... skończysz jak niektórzy dopalacjąc w domu kominkiem... bo to przecież takie romatyczne.

 

PS

dodam że jestem zwolennikiem PC i jeżeli znajdę firmę która do mi gwarnację na temp wew budynku to kupuję w ciemno!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasha,

 

dzięki. My niestety z peletów nie bardzo mamy jak skorzystać, ponieważ brakuje nam miejsca niezbędnego do ich przechowywania. Dla nas jedynym rozwiązaniem tymczasowym jest gaz ze zbiornika (naziemnego, żeby nie rujnować potem działki wykopując to urządzenie po podłączeniu do sieci), albo z butli 33 kg (ale tu boję się o zdrowie i życie, bo ja zmieniać butli nie umiem i wolę nie uczyć się we własnym domu...).

 

Zatem zbiornik. Koszt 10-12 tys (z gazem).

 

My też przewidująco rozpoczęliśmy montowanie rekuperatora i GWC na etapie budowy - nawet mamy już wykonane odpowiednie otwory w stropach i rozprowadzenie gotowych rur w ścianach.

 

Ja nie mam obaw, czy PC działają. Skandynawowie używają ich od 40 lat. Pewnie nie robiliby tego nadal, gdyby nie działały. Martwi mnie tylko ruletka związana z wyborem tego konkretnego instalatora / projektanta. Tak samo, jak Ty...

 

ArtiW,

 

nie podzielam Twojego bezkrytycznego podejścia i to jest mój problem. Z piecem gazowym nie mam żadnego problemu - instaluję, podłączam, odpalam i mam ciepło. Nawet nie wiem, że go mam. Tylko rachunki za prąd płacę... Ale rekuperator pomaga mi - mam nadzieję - zaoszczędzić nieco. Przy pompie nie będę miał rekuperatora, z prozaicznego powodu - na wszystko nie mam pieniędzy i mogę zainwestować tylko w jeden zestaw (gaz + reku albo PC).

 

Troszkę martwi mnie potencjalna utrata komfortu wynikająca z braku rekuperatora. Troszę martwi mnie niepewność dostaw i cen gazu...

 

I tak w koło Macieju...

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

Ja mam powazny problem dot. wyboru firmy PC. Za cholere nie wiem, ktora wybrac...

 

Dlaczego masz taki problem? Obawiasz się czegoś? Moze nieodpowiedzialnego instalatora czy moze niedouczonego projektanata który nie był na szkoleniu i który źle zaprojektuje instalacje? Obawiasz się ze te 70 tys zł moze się okazać wyrzucone w błoto? Ale przecież mozna przymkąc oko na te inwestycje... skończysz jak niektórzy dopalacjąc w domu kominkiem... bo to przecież takie romatyczne.

 

PS

dodam że jestem zwolennikiem PC i jeżeli znajdę firmę która do mi gwarnację na temp wew budynku to kupuję w ciemno!.

 

A czy mercedes daje gwarancje, ze nigdy sie nie zepsuje???

 

Ja znam ludzi, ktorzy uzywaja PC od 2 lat. Nie sa z forum i nie sa poleceni przez wykonawcow. Zakladam wiec ich wypowiedzi jako bardzo obiektywne. Sa bardzo zadowoleni, a o cieplo sie nie martwia. Do tego doszla wiedza z forum i rozmowy z wykonawcami. Na podstawie tych trzech elementow podjalem decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ArtiW,

 

nie podzielam Twojego bezkrytycznego podejścia i to jest mój problem.

 

M

 

Jesli moge zdjac pietno tej odpowiedzialnosci, to mna sie nie przejmuj. Niech moje podejscie do PC (choc nie tak bezkrytyczne jak opisujesz) nie bedzie twoim problemem. Dam rade... :D

 

 

 

Z piecem gazowym nie mam żadnego problemu - instaluję, podłączam, odpalam i mam ciepło. Nawet nie wiem, że go mam.

 

...spie przy palacym sie gazie, w domu mam "material wybuchowy", wydaje pieniasze na przeglady i kominiarza i obserwuje relacje pomiedzy politykami naszego rzadu i sasiadow z prawej... :o

To tak oczywiscie troche z przekasem... :lol:

 

Kwestia "nie wiem, ze go mam": PC jest chyba najbardziej "bezobslugowym" urzadzeniem na rynku. W cudzyslowie dlatego, ze zawsze cos sie moze zepsuc czy zawsze cos nalezy "podregulowac".

 

 

Troszkę martwi mnie potencjalna utrata komfortu wynikająca z braku rekuperatora.

 

O jakim komforcie piszesz?

 

 

 

Troszę martwi mnie niepewność dostaw i cen gazu...

 

No wlasnie! Ja chce sie od tego uniezaleznic.

 

 

Reasumujac, bez wzgledu na ilosc opinii, to sami musimy podjac decyzje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zrobię ankietę i podliczę głosy? A potem pójdę za demokratycznym wyborem? :) Samodzielnie jakoś mi nie idzie...

 

O ten materiał wybuchowy w domu, płynący z gazrurki, jakoś się nie boję. Mój spokój wynika z wieloletniego doświadczenia w życiu w blokach, wyposażonych w gaz. Odpukać nic się nikomu nidgy nie stało... O wylatujących w powietrze domach też nie słychać.

 

Komfort, wynikający z posiadania rekuperatora, wiąże się z ciągłą recyrkulacją powietrza i brakiem problemu wietrzenia zimą ("bo ucieka ciepło"), tudzież brakiem możliwości wietrzenia latem ("bo po obu stronach okien gorąco"). Tu akurat wierzę w rekuperację z autopsji. Komfort świeżego powietrza i dobrej wentylacji jest nie do przecenienia (dlatego bez mydła łyknąłem cenę zaproponowaną za instalację przygotowaną dla naszego domu).

 

Ps. Mercedesy też się psują. I też wiem o tym, że PC jest najmniej wymagającym urządzeniem. Boję się tylko o kwalifikacje i rzetelność instalatorów. Łatwo upolować jelenia, który zapłaci 70-80 tys.. Ja nie mam ABSOLUTNIE żadnej wiedzy o kwestiach natury technicznej, które wiążą się z działaniem pompy. Nie potrafię stwierdzić, co powinno zostać zrobione (i jak), jakie urządzenia powinny zostać zainstalowane i jakie parametry powinny mieć grzejniki, aby wszystko działało jak należy. Boję się, że ktoś poprostu będzie chciał złowić mnie na haczyk i wydoić jak krowę z kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja zrobię ankietę i podliczę głosy? A potem pójdę za demokratycznym wyborem? :) Samodzielnie jakoś mi nie idzie...

 

O ten materiał wybuchowy w domu, płynący z gazrurki, jakoś się nie boję. Mój spokój wynika z wieloletniego doświadczenia w życiu w blokach, wyposażonych w gaz. Odpukać nic się nikomu nidgy nie stało... O wylatujących w powietrze domach też nie słychać.

 

Komfort, wynikający z posiadania rekuperatora, wiąże się z ciągłą recyrkulacją powietrza i brakiem problemu wietrzenia zimą ("bo ucieka ciepło"), tudzież brakiem możliwości wietrzenia latem ("bo po obu stronach okien gorąco"). Tu akurat wierzę w rekuperację z autopsji. Komfort świeżego powietrza i dobrej wentylacji jest nie do przecenienia (dlatego bez mydła łyknąłem cenę zaproponowaną za instalację przygotowaną dla naszego domu).

 

Ps. Mercedesy też się psują. I wiem, o tym, że PC jest najmniej wymagającym urządzeniem. Boję się tylko o kwalifikacje i rzetelność instalatorów. Łatwo upolować jelenia, który zapłaci 70-80 tys.. Ja nie mam ABSOLUTNIE żadnej wiedzy o kwestiach natury technicznej, które wiążą się z działaniem pompy. Nie potrafię stwierdzić, co powinno zostać zrobione (i jak), jakie urządzenia powinny zostać zainstalowane i jakie parametry powinny mieć grzejniki, aby wszystko działało jak należy. Boję się, że ktoś poprostu będzie chciał złowić mnie na haczyk i wydoić jak krowę z kasy.

 

Ankieta nic ci nie da... Tak mysle przynajmniej.

 

 

Wybuch gazu zdarzyl sie z 2, 3 lata temu na Slasku. Fakt, jeden czy dwa wybuchy na miliony mieszkan to niewiele, ale... no wiesz, jak nie musze miec gazu, to nie bede go mial. Obserwuje tez "fachowcow", ktorzy sprawdzaja kominy u nas w bloku. Niby sprawdza, ale jakos tak nie do konca wierze w jakosc tej pracy...

 

O kwalifikacje fachowcow od PC tez sie boje. Dlatego wlasnie stawiam na firmy sprawdzone (IVT, CK). Ja nie odnioslem wrazenia, ze chca mnie zlapac na haczyk. Umow sie z nimi. To nic nie kosztuje, a ta godzina rozmowy moze ci pomoze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracuję w firmie zajmującej się pracami wod-kan, co...po rozmowach z szefem, kierownikami budów, zaprzyjaźnionymi dostawcami...zrezygnowałam z pompy ciepła w chwili, gdy jeszcze poważnie nie zaczęłam o niej mysleć....

KOSZTY

 

w pełni popieram...

nie wchodze w żadne szczegóły techniczne, ani ekonomiczne

 

jedyne co mogę dodać to własne doświadczenie

ja mam gazowe ogrzewanie plus kominek, kuzyn niedaleko mieszkający pompe, domy podobne, całość inwestycji kosztowało go prawie 30 tys więcej...

porównanie jest 4 letnie 2 pierwsze lata cieszył się licząc jak raz oszczędził 700 raz 1300 nade mną, ale chyba 2 lata temu gdy była ciężka zima, kuzyn krzyczał jak szalony, miał za 2 miesięczne rachunki za prąd więcej o 400 zł więcej niż ja, gdy we wcześniejszych latach były identyczne, policzył że tej zimy dołożył do ogrzewania ponad 1000 zl więcej ode mnie...

ostatniej zimy znów zarobił, ale póki co to po 4 latach, wychodzi że jest ledwo 1000 zł do przodu, czyli średnio 250 rocznie.... ile lat ma odrabiać???

obaj mamy płyty ceramiczne

 

aha mam serwis gazu co roku max 100 zł, jeśłi dobrze pamiętam do pompy też jest co roku serwis i regulacja i jeśli dobrze pamiętam drozej płaci....

 

w sumie ten zakup pompy kojarzy mi się z zakupem drogiego deawoo leganzy i udawaniem że się ma mercedesa.....

 

w sumie jestem zwolennikiem pomp jako rozwiązania ekologicznego, ale nie jako ekonomiczne, taki warunek będzie spełniony jeżeli pompy bedą w minimum 50% dofinansowane...

 

to tylkpo moje zdanie, rozumiem że pompiarze i tak więdzą lepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest z jaką zajadłością ci, którzy na pc się nie zdecydowali, atakują ich zadowolonych posiadaczy. W ich oczach jesteśmy bandą idiotów, naiwniaków lub utracjuszy. Wraz z tłumami użytkowników pc z wielu innych krajów... Przynajmniej w dobrym towarzystwie :wink:

 

Mamy pc zaledwie od grudnia, więc nasze doświadczenia nie są miarodajne, bo zima była łagodna. Bardzo nas to ucieszyło, bo wprowadzaliśmy się do "świeżego", niewygrzanego domu w środku zimy.

O wyborze pc nie zdecydowaliśmy z dnia na dzień. Była to baaardzo przemyślana decyzja. Na "tapecie" były pelety (zasiegnęliśmy informacji na temat ich dostępności i cen i to nas zniechęciło) i turbokominek (trzeba dokładać i kotłownia w salonie). O oleju, prądzie i gazie z butli nie myśleliśmy ani przez chwilę. Dwa pierwsze z powodu ceny, trzeci z powodu bezpieczeństwa i ceny. Może czekać na wykonanie gazociągu przy naszym domu (jest w planach)? Ale co w takim razie ma nas grzać tymczasowo? Zrezygnowaliśmy z powodu nieopłacalności samodzielnego ciągnięcia gazu i niepewnej sytuacji z dostawami i cenami w przyszłości (akurat głośno płakano we wszystkich dziennikach, bo Wielki Brat przykręcił kurek). W dodatku ulubionym newsem były informacje o zaczadzonych w kąpieli.

Byliśmy w sytuacji podobnej do Eli i Maćka - koszty dociągnięcia gazu, pieca gazowego, komina = koszty instalacji pc (no, prawie "=").

Przy podobnych kosztach inwestycyjnych właściwie decyzja dla nas była oczywista - pc. Podkreślam: dla nas, co wcale nie znaczy, że mam zamiar namawiać każdego na pc. W przeciwieństwie do zajadłych wrogów pc, rozumiem, że można miec inne priorytety, można nie wierzyć w sprawność tego urządzenia, można lubić palenie w piecu czy superkominku, można mieć za darmo drewno z własnego lasu, można mieć kasę na wygodne grzanie prądem, można wyneleźć samemu jakiś cudowny sposób grzania lub zbudować dom pasywny ... wszystko można. Nam pc odpowiada najbardziej, bo jesteśmy wygodni, nie chcemy mieć gazu w domu, nie wygraliśmy w totka, żeby z odsetek płacić rachunki za ogrzewanie.

Potem baaardzo długo wybieraliśmy konkretną firmę. Różnice w cenach były ogromne! W końcu zostały nam dwie: ClimaKomfort i Thermogolf. Różne rozwiązania, baaardzo różne ceny. Pytaliśmy wielu użytkowników obu pomp. Jedni i drudzy byli zadowoleni. W końcu wybraliśmy tańszą, choć przez moment już byliśmy zdecydowani na droższą (doszliśmy do wniosku, że zapowiadana przez sprzedawców droższej przewaga sprawności jest w rzeczywistości znacznie mniejsza, niż twierdzą).

Pamiętam, ile czasu zajęło nam wybranie konkretnej firmy i jak zasypiałam myśląc o tym i budziałam się z tą samą myślą. Podobnie jak Ela i Maciek chwilami chcieliśmy, żeby ktoś inny dokonał za nas wyboru (przynajmniej można by komuś dać w dziób, gdyby wybór był zły :wink: ). Sądzę, że wybraliśmy dobrze.

Ktoś tu pisał o domu ze źle wykonaną instalacją pc. Jaka to firma? Jaki typ pc? Jakie dolne i górne źródło? Solanka, glikol, bezpośrednie parowanie? Zamiast pluć jadem, może lepiej zastanowić się, dlaczego ta pc nie działa tak, jak powinna?

Pytania do Eli i Maćka: Czy koszt instalacji pc podała Wam jedna firma? Czy braliście pod uwagę inne firmy i inne pc? A może inna byłaby tańsza? Czy rozmawialiście z użytkownikami pc wybranej firmy? Dlaczego ta firma, a nie inna? Znacie jakieś opinie na jej temat? Może znajdzie się taka, która poda cenę pozwalającą kupić i rekuperator i pc.

I rada: pytajcie użytkowników pc (takich, którzy mają ją od kilku lat) o radę, a nie tych, którzy jej nigdy nie mieli. Mogą powiedzieć, dlaczego jej nie mają, ale nie wiedzą, czy i jak to by działało w ich domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Panowie z obu nękanych przez nas firm kilkakrotnie przyjeżdżali do nas porozmawiać o konkretach. Nigdy nie wydawali się zniecierpliwieni :wink: , chociaż wiedzieli, że tylko jedna firma "wygra przetarg". Może warto pogadać z różnymi firmami i porównać oferty - to nic nie kosztuje. A w końcu i tak można zdecydować się na gaz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające jest z jaką zajadłością ci, którzy na pc się nie zdecydowali, atakują ich zadowolonych posiadaczy. W ich oczach jesteśmy bandą idiotów, naiwniaków lub utracjuszy. Wraz z tłumami użytkowników pc z wielu innych krajów... Przynajmniej w dobrym towarzystwie :wink:

 

 

W końcu wybraliśmy tańszą, choć przez moment już byliśmy zdecydowani na droższą (doszliśmy do wniosku, że zapowiadana przez sprzedawców droższej przewaga sprawności jest w rzeczywistości znacznie mniejsza, niż twierdzą).

.

 

Agduś, nie pamietam jaka macie PC. Wydaje mi sie, ze Thermogolv, prawda? Mam pytanie: czy ten przeplywowy system cieplej wody jest skuteczny? Mam na mysli sytuacje, w ktorej na 3 osoby sie myja (1 sie kapie, a 2 akurat myja rece).

 

A z zajadlym atakowaniem uzytkownikow tez sie zgadzam. To tak jakbym mial sie tlumaczyc kazdemu sasiadowi dlaczego jezdze drozszym samochodem od niego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...