Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego ślepo wierzycie w pompy ciepła ? Nie ma cudów !


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 355
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Mial na mysli rure z gazem lub glikolem zakopana pod pieknym trawnikiem, ktora z wrodzonych checi poznawczych moze przegryzc kret...

Sasha, bez urazy oczywiscie!

 

No właśnie - na kreta to bym nie wpadł... takie słabe te rurki są że byle kret je przegryzie ??? :o

 

Oczywiście ze spoko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę do domu też masz doprowadzoną rurką. Zapewniam, że są to takie same niebieskie rurki. Czy zakładasz, że Ci ta rurka z wodą pod pięknie zagospodarowanym ogródkiem lub ułożoną kosteczką brukową popęka? Albo, że ją krety pogryzą?

 

gwantuję ci że takie rurki również pękają - zdarza się - koszt naprawy spory

i tylko tyle - po postu jest to za lub przeciw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pekają przy ingerencji mechanicznej z zewnątrz - np. trzęsienie ziemi. Ciśnienie w środku prawie żadne - dla wody jest kilkadziesiąt razy większe a jakoś wszystkie instalacje prowadzone są w ulicach i drogach, działkach itd - nie spotkałem sie przy prawidłowym ułożeniu z ppekająca rurką wodną - ewentualne nieszczelności wynikaja z zagięcia przy układaniu - dlatego trzeba to zrobić samemu (albo uczesniczyc czynnie w pracach).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idąc dalej Twoim tokiem rozumowania: co będzie jak Ci się rurka z gazem rozszczelni (zapewne jest to tak samo lub nawet bardziej prawdopodobne niż uszkodzenie dolnego źródła pc)? Czy to jest argument za lub przeciw posiadaniu gazu w domu?

 

Oczywiście że jest to argument który należy zderzyć z innymi agrumentami dotyczącymi np pradu. Ale co jest lepsze to już powinni określać sami użytkownicy.

 

PS

Czy pożary wywołane spięciami instalacji elektrycznej są argumentem za czy przeciw posidaniu pradu w domu?[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o pompie powietrze woda za około 10 kPLN. Nikt tego nie zauważył. Co prawda działa do -15 stopni i wtedy trzeba się elektrycznie wspomóc, ale to nie kosztuje 50 kPLN. Wydaje mi się, prąd w taryfie G12 + taka pompa może wyjść taniej niż gaz z sieci jeżeli ktoś go akurat nie ma. Widziałem gdzieś opinię, że to drogo i że się grzeje tylko elektrycznie. Ale jeżeli ktoś ma bardzo duży dom i ogrzewa gazem to też chyba wychodzi dużo. Na razie nie mam doświadczenia w grzaniu ani prądem ani gazem ani tym bardziej PC. Mam bardzo duży i stary dom w zasadzie kamienicę i ogrzewam ją węglem dlatego teraz myślę o małym domu ogrzewanym prądem ze wspomaganiem PC powietrze woda jako najmniej skomplikowanym systemie CO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie twierdziłem że z pionowym dolnym źródłaem ( a mniemam że poziomego mieć nie możesz) będzie tanio - widać jak byk że samo pionowe źródło będzie kosztować ok 20 tys - u mnie poziome kosztowało (o ile pamiętam rurka 600mbx3zł=1800, praca koparki 900 zł i moja robocizna. Doliczyć trzeba EKO 200 za ok 700 zł i wszystko - przy pionowych odwiertach zawsze jest drogo i nie bedzie chciało byc inaczej przy cenie ponad 100 zł/mb - a jak jeszcze po drodze trafią na skałę to dopiero rewelacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markog

sorki ze nie załączyłem wcześniej

http://img111.imageshack.us/img111/1556/kosztpc2oy1.png

 

tak to wygląda ;( i dodam że trzeba do tej kwoty dodać ok 1800 zł za koparkę.

Ceny poszły w górę.

Liczę że w gruncie nie ma żadnej niespodzianki[/b]

 

Podsumowując

Jak mam wydać tyle kasy to wolę wydac więcej ale być niezalezny od długich mrozów. (miejsce na działce mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dzisiaj legły w gruzach plany PC... dwie najbardziej wiarygodne firmy, które chcieliśmy zaprosić do drugiej rundy, przedstawiły bardzo podobne oferty z podobnymi komentarzami, dlaczego ich rozwiązanie jest właściwe...

 

Obie wyliczyły, że potrzebowalibyśmy odwierótw o łącznej głębokości 360 metrów (6x60), co kosztowałoby nas... 40,000 złotych!!! To zdecydowanie powyżej mojego progu bólu :(

 

Wraca mi ból głowy, co tu zrobić, żeby nie zamarznąć w najbliższą zimę, kiedy będziemy czekali na gaz z rurki...

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa

i tak moim zdaniem naciągają na dolnym źródle - u mnie koparka pracowała nie dłużej jak 1 dzień ok 10h - po drugie jaka dokumentacja za 500 zł po co??? Po trzecie rozdzielacz za 1780 - he he - 6 zaworów kulowych na miedziawce - po co lepsze- jeszcze ani razu ich nie miałem potrzeby zamknąć - tylko dla rozruszania co roku ruszam. Rurka - nie wiem po ile teraz jest - mysle ze ta cena juz z robocizną. W każdym bądz razie ja bym wziął kupił 600mb licząc nawet 5zł/mb to wyjdzie 3000 zł + do 400 zł dniówki dla jakichś 2 układaczy. Oczywiście wiem jaki jest problem - firma instalująca na tym zarabia i oczywiście powie że nie bierze odpowiedzialnośći jak ktoś inny zrobi część instalacji i się kółko zamyka. Ja trafiłem na producenta - który wogóle się nie bawił w instalacje przyjeżdzał pokazywał co zrobić i nadzorował (oczywiście wcześniej wymagał badania gruntu do obliczeń) - to dlatego koszt kompletnej instalacji zamknął mi sie w 25 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elu&Maćku

Mam podobny problem. Gaz podobno będzie.... a na teraz... PC kusi ale te wyceny... Liczę że jeżeli nawet udałoby mi się stargowac 10 tys zostaje 40 tys na instalację + podłogówka. Wychodzi 60 tys na instalację choćbym nie wiem co robił a ja jeszcze chce mieć rekuperator (dla wygody)

 

Mój kolega ma kotłownię na pelety i chwali - koszty podobne do gazu a bezobsługowość uzależniona od automatyczniego zasobnika (standard to 7 dni) Piec ma zapalarkę i eletroniczne sterowanie pogodowe. Mozliwość podłącznia 4 obiegów z podłogówką włącznie. koszt super pieca 12 tys.

 

PS

Na zachodzie stosuje się zasobniki roczne! "Tankuje" samochodem - ale faktycznie wymaga to trochę miejsca.

 

PS2

Jak czytam posty ludzi którzy muszą pamiętać ze prać trzeba tylko w 2 taryfie to jakoś nie pasuje mi do mojego "roztrzepanego" stulu życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markog,

 

dla ścisłości: u nas potrzebne są ODWIERTY do kolektora pionowego, ponieważ mamy zbyt mało miejsca na działce, aby zmieścić kolektor poziomy (który dla celów porównawczych obliczono na ok. 1500 metrów bieżących - kosztowałby mniej niż 20,000 z robocizną i materiałem).

 

Odwiertów dwóch panów, choćby najlepszych, nie zrobi mi na głębokość 60 metrów łopatkami...

 

I jest klops... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy PC i uwazam wybor za dobry.

Powody?

1) Jest to nie watpliwie zrodlo ciepla przyjazne srodowisku. Przy tzw sprawnosci rownej i 400/600% co najmniej 75% energi pochodzi ze slonca.

2) Zaleta jest mozliwosc zrezygnowania z gazu - w kuchni i tak go nie uzywamy.

3) Fakt ze PC wymaga podlogowki w calym domu jest dla mnie zaleta a nie wada.

4) I co najwazniejsze - w ulicy nie bylo gazu, koszt doprowadzenia gazu powodowal ze PC bylo ekonomicznie uzasadnione. Gdyby GZ byl w ulicy NIE ZDECYDOWALBYSMY SIE na PC.

5) twierdzenie ze PC jest wygodniejsze od GZ jest pozbawione sensu - oba systemy sa praktycznie bezobslugowe.

 

Wydaje mi sie ze wybor zrodla ciepla trzeba opierac na mozliwosciach finansowych i warunkach w ktorych bedzie ono pracowac. Jezeli ktos twierdzi ze PC zawsze jest zlym wyborem albo zawsze dobrym wykazuje sie brakiem zdrowego rozsadku.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze wybor zrodla ciepla trzeba opierac na mozliwosciach finansowych i warunkach w ktorych bedzie ono pracowac. Jezeli ktos twierdzi ze PC zawsze jest zlym wyborem albo zawsze dobrym wykazuje sie brakiem zdrowego rozsadku.

Alternatywą dla gazu i PC są też domy pasywne - dzisiaj coraz bardziej opłacalne ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markog,

 

dla ścisłości: u nas potrzebne są ODWIERTY do kolektora pionowego, ponieważ mamy zbyt mało miejsca na działce, aby zmieścić kolektor poziomy (który dla celów porównawczych obliczono na ok. 1500 metrów bieżących - kosztowałby mniej niż 20,000 z robocizną i materiałem).

 

Odwiertów dwóch panów, choćby najlepszych, nie zrobi mi na głębokość 60 metrów łopatkami...

 

I jest klops... :(

 

OJ, oj - macie wyjątkowego pecha :roll:

Wpierw zanizono długość odwiertów pionowych, a teraz znacznie zawyżono długość kolektora poziomego :evil: Moim zdaniem połowa tego co podajecie to az "naddto" - no chyba, ze dom bedzie na terenie Pustyni Błędowskiej, ale wtedy to kłopoty z kolektorem to "pikuś" w porównaniu z "posadowieniem" budynku.

Istnieje jeszcze możliwość - o ile sa takie warunki - do zastosowania kolektora "wodnego" (PC typu woda/woda)- mimo jego istotnych wad, sa tacy, którzy chwala sobie takie rozwiazanie.

 

Spróbujcie zadzwonić do Pana Tomasza Kołodzieja 0-13/448-12-60 może on Wam coś sensownego doradzi.

Pozdrawiam

Ps. zmieńcie doradce lub firmę - roziazania proponowane dotychczas sa bardzo kosztowne, a mozna taniej i prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markus podasz więcej informacji?

 

1. Jak przedstawia się sprawa z kosztami utrzymania w skali roku / chodzi o średnie wartości

2. czy masz dodatkowo GWC+reku

3. jak przedstawia się sprawa awaryjności (wszystko się psuje - zależy tylko kiedy i jak często ;) ?

4. jaką poompę posiadasz /producent - rodzaj ogrzewania?

5. Czy to jedyne źródło ciepła w twoim domu (CO/CW)?

6. Jak często używasz kominka i czy masz kominek z płaszczem?

 

Ad.1 - Wszystkie funkcje domu są realizowane przy wsparciu energii elektrycznej. Całkowity rachunek miesięczny za prąd kształtował się za sezon czerwiec 05 - czerwiec 06 na poziomie 260 zł. W czerwcu br. będę znał wyniki za ostatni sezon grzewczy. Zakładałem wcześniej, że z tej kwoty 70 procent stanowi koszt ogrzewania, ale z obserwacji podczas ostatniej ciepłej zimy wychodzi mi że wynosi on około 60-65%, a reszta to elementy stałe (ośwetlenie, telewizja, komp, itp.) Czyli koszt ogrzewania w rozbiciu miesiecznym kształtuje się gdzieś w przedziale 160-180 zł.

 

Ad.2 - Nie posiadam żadnego z tych urządzeń

 

Ad.3 - Z pompą nie miałem do tej pory żadnego problemu. Był problem z podgrzewaczem CWU (który pracuje w oparciu o swoją pompę ciepła), ale w ramach gwarancji została wymieniona sprężarka i od tej pory działa bez zarzutu.

 

Ad.4 - Pompa Neuratherm 5/10, od Climakomfort z Grudziądza.

 

Ad.5/6 - Pompa ciepła jest w istocie jedynym źródłem ogrzewania. Posiadam kominek, ale bez DGP czy płaszcza wodnego. Pełni jedynie funkcje rekreacyjno - ozdobne. Paliłem w nim do tej pory chyba z 5 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...