Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich forumowiczów :)

my również zamierzamy rozpocząć budowę Doskonałego 3. Zastanawiamy się nad "wydłużeniem" domu o ok. 50 cm., aby przede wszystkim poszerzyć pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu chcemy zyskać dodatkową przestrzań na wszelkiego rodzaju "graty", tj. narty rowery, kosiarkę, myjkę ciśnieniową, itd. Wolellibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy samochody będą stały przed domem, ponieważ nie uda się wjechać do garażu ze względu na te wszystkie rzeczy. Stąd moje pytanie, co o tym sądzicie? Jak wy rozwiązaliście ten problem? I czy istnieje możliwość schowania czegoś na poddaszu? A może warto rozważyć podpiwniczenie domu?

Będziemy bardzo wdzięczni za poradę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość jest imho, ok. Ja nie poszerzałem, stoją dwa samochody (jeden duży, jedne mniejszy) + kupę gratów po jednej stronie a wjazd z bramy mam po ukosie. Natomiast problemem jest długość, 5,6 to bardzo mało albo inaczej "na styk" jak się nie trzyma gratów. Zakładając, że większy i normalny samochód ma 4,6-4,9 zostaje nam poniżej metra. Dystans z tyłu też musi jakiś pozostać, chociażby żeby bagażnik otworzyć i nie cyrklować co do cm czy się drzwi otworzą. Nie mówiąc o przejściu z przodu. Ja w swoim projekcie wydłużyłem cześć z garażem o 50cm, niby nie tak, dużo, ale dzięki temu w garazu mogą stać rowery, samochód oraz da się jeszcze przejść. Przy okazji powiększyła się łazienka na górze. Wydłużyłem też kotłownie na dole, robiąc jakby "L", czyli zabudowując słup przez wejsciem do kotłowni/pom gosp. Konstukcyjnie słup został zamieniony na zwykła ścianę (co też daje osczędność) a ok 3m2 przybyło.

Nadal jest to mało na rzeczy gospodarcze, ale już lepiej niż w projekcie. Poszerzenie jest znacznie bardziej skomplikowane, bo poszerza się dach, co wtedy z konstrukcją ? Poza tym dochodzi dodatkowa pow pod i tak bardzo niską ścianką kolankową, dostaniem pow o wysokości kilknastu cm. No i zmienia się też architektura budynku, dach będzie bardziej rozłożysty i mniej symetryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość jest imho, ok. Ja nie poszerzałem, stoją dwa samochody (jeden duży, jedne mniejszy) + kupę gratów po jednej stronie a wjazd z bramy mam po ukosie. Natomiast problemem jest długość, 5,6 to bardzo mało albo inaczej "na styk" jak się nie trzyma gratów. Zakładając, że większy i normalny samochód ma 4,6-4,9 zostaje nam poniżej metra. Dystans z tyłu też musi jakiś pozostać, chociażby żeby bagażnik otworzyć i nie cyrklować co do cm czy się drzwi otworzą. Nie mówiąc o przejściu z przodu. Ja w swoim projekcie wydłużyłem cześć z garażem o 50cm, niby nie tak, dużo, ale dzięki temu w garazu mogą stać rowery, samochód oraz da się jeszcze przejść. Przy okazji powiększyła się łazienka na górze. Wydłużyłem też kotłownie na dole, robiąc jakby "L", czyli zabudowując słup przez wejsciem do kotłowni/pom gosp. Konstukcyjnie słup został zamieniony na zwykła ścianę (co też daje osczędność) a ok 3m2 przybyło.

Nadal jest to mało na rzeczy gospodarcze, ale już lepiej niż w projekcie. Poszerzenie jest znacznie bardziej skomplikowane, bo poszerza się dach, co wtedy z konstrukcją ? Poza tym dochodzi dodatkowa pow pod i tak bardzo niską ścianką kolankową, dostaniem pow o wysokości kilknastu cm. No i zmienia się też architektura budynku, dach będzie bardziej rozłożysty i mniej symetryczny

 

Cześć sherif,

wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Chyba jednak trochę mało precyzyjnie napisaliśmy odnośnie "poszerzenia" domu. Chodziło nam o poszerzenie kotłowni, czyli z wymiarów: 575x185 zrobić 575x235, co w rezultacie wydłuża dom. Tak, jak mówisz, trochę strach poszerzać dom ze względu na dach, itp.

 

Też rozważaliśmy zrobienie kotłowni w L-kę. Rozumiem, że wtedy zapewne musieliscie rezygnować z okna w łazience na dole?

I czy wydłużając garaż (+ na górze łazienkę) - wydłużaliście dom tylko z jednej strony, czyli po stronie kuchni, jadalni, salonu, wszystko zostało jak w planach?

My jeszcze rozważamy poddasze - mamy nadzieję, że uda nam się tam schować rzeczy typu: zimowe ubrania, pudełka, choinkę, itp.

Spotkaliśmy się jeszcze z takim rozwiązaniem, że w sypialni i garderobie wykorzystuje się "schowki" za ścianą kolankową. Firma FAKRO robi już nawet takie małe drzwiczki do scian kolankowych :) Wtedy można wsadzić jakąś walizkę, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć sherif,

wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Chyba jednak trochę mało precyzyjnie napisaliśmy odnośnie "poszerzenia" domu. Chodziło nam o poszerzenie kotłowni, czyli z wymiarów: 575x185 zrobić 575x235, co w rezultacie wydłuża dom. Tak, jak mówisz, trochę strach poszerzać dom ze względu na dach, itp.

 

Też rozważaliśmy zrobienie kotłowni w L-kę. Rozumiem, że wtedy zapewne musieliscie rezygnować z okna w łazience na dole?

I czy wydłużając garaż (+ na górze łazienkę) - wydłużaliście dom tylko z jednej strony, czyli po stronie kuchni, jadalni, salonu, wszystko zostało jak w planach?

My jeszcze rozważamy poddasze - mamy nadzieję, że uda nam się tam schować rzeczy typu: zimowe ubrania, pudełka, choinkę, itp.

Spotkaliśmy się jeszcze z takim rozwiązaniem, że w sypialni i garderobie wykorzystuje się "schowki" za ścianą kolankową. Firma FAKRO robi już nawet takie małe drzwiczki do scian kolankowych :) Wtedy można wsadzić jakąś walizkę, itp.

 

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że przydałoby się więcej miejsca do przechowywania ale nie ma co dramatyzować :) My budujemy prawie zgodnie z projektem (większość zmian dotyczyło funkcji na piętrze - właściwie tylko dwie sypialnie zostały bez zmian, z garderoby powstawała łazienka dla dzieciaków, a z pralni i łazienki oraz sypialni wychodzącej na tył domu zrobiliśmy master bedroom z własną łazienką i garderobą). Te zmiany jedynie zmusiły nad do zmiany kształtu komina na bardziej kwadratowy ale to akurat według mnie wyszło na korzyść estetyce całego budynku :) Co do garażu to rzeczywiście jest trochę krótki ale można zrobić małą antresolę na tylnej ścianie chociażby na opony czy jakieś większe pudła. Z kolei bardzo dużą przestrzeń do magazynowania daje strych, o ile nie robimy rekuperacji to zostaje nam wielki skład rzeczy niepotrzebnych :) Fotka trochę stara ale aktualnej nie mam, lada dzień robimy podłogę strychu to wtedy wrzucę aktualną.

 

IMG_2567.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Niedługo będziemy realizować projekt doskonały 3 i poszukujemy dobrej ekipy budowlanej. Czy ktoś z okolic Lesznowoli, Piaseczna, Wilczej Góry mógłby polecić ekipę która juz budowała według tego projektu ?

 

Pozdrawiam

 

Naszego Doskonałego 3 buduje od "zera" jedna firma, jest to New-House z Białołęki ale budują w całej Polsce.. to dość duża firma i mają wiele ekip własnych i sporo podwykonawców więc pewnie ciężko powiedzieć czy każda ekipa jest równie dobra ale my póki co jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości. Na etapie stanu surowego mieliśmy dodatkowo inspektora nadzoru budowlanego, który pomagał odbierać poszczególne etapy i miał wyjątkowo mało zastrzeżeń. Teraz także ta firma robi nam stan deweloperski i też jestem zadowolony z jakości. Generalnie mogę ich polecić ale przyda się*Wam kilka porad, którymi mogę się podzielić ale na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć sherif,

wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Chyba jednak trochę mało precyzyjnie napisaliśmy odnośnie "poszerzenia" domu. Chodziło nam o poszerzenie kotłowni, czyli z wymiarów: 575x185 zrobić 575x235, co w rezultacie wydłuża dom. Tak, jak mówisz, trochę strach poszerzać dom ze względu na dach, itp.

 

Też rozważaliśmy zrobienie kotłowni w L-kę. Rozumiem, że wtedy zapewne musieliscie rezygnować z okna w łazience na dole?

I czy wydłużając garaż (+ na górze łazienkę) - wydłużaliście dom tylko z jednej strony, czyli po stronie kuchni, jadalni, salonu, wszystko zostało jak w planach?

My jeszcze rozważamy poddasze - mamy nadzieję, że uda nam się tam schować rzeczy typu: zimowe ubrania, pudełka, choinkę, itp.

Spotkaliśmy się jeszcze z takim rozwiązaniem, że w sypialni i garderobie wykorzystuje się "schowki" za ścianą kolankową. Firma FAKRO robi już nawet takie małe drzwiczki do scian kolankowych :) Wtedy można wsadzić jakąś walizkę, itp.

 

Okno zostało i ma nawet cieplej :) Okno jest powtórzone o nieco większych wymiarach w kotłowni (przesunięte względem projektu). U mnie niestety zamiast okna są luksfery, więc jakoś super nie oświetlają, ale zawsze coś, jak na północną ścianę.

Dom był wydłużony tylko w części garaż - kotłownia - pokój, czyli druga strona z korytarzem, salonem i kuchnią bez zmian.

Strych jest spory, ale w moim przypadku poprzecinany rurami od WM. Pamiętaj aby wstawić możliwie największy wyłaz, bo co z tego że strych duży jak nic nie da się tam wnieść. Oczywiście strych nie zastąpi pomieszczenia gospodarczego, łażenie tam co chwila w szczególności latem czy zimą do przyjemnych i wygodnych nie należy.

 

Odnośnie ścianek kolankowych to teraz budując bym podwyższyłbym je deko, ta wg projektu jest bardzo niska, po to w sumie jest przedścianka, ale nadal jest nisko.

Schowki w przedściance .. też chciałem, przez to, że mam powiększoną kotłownie wyszła "dłuzsza" pralnia i mam od niej lepszy dostęp do długiej wnęki pomiędzy ściankami. Tak na prawdę to żeby tam wejśc to trzeba się wczołgać. Chciałem robić schowek, ale byłby on bardzo niski i trzeba się kłaść na podłodze żeby się dostać. Wolałem tam wrzucić więcej styro.

Za to całkiem ładny schowek robi się na antresoli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że przydałoby się więcej miejsca do przechowywania ale nie ma co dramatyzować :) My budujemy prawie zgodnie z projektem (większość zmian dotyczyło funkcji na piętrze - właściwie tylko dwie sypialnie zostały bez zmian, z garderoby powstawała łazienka dla dzieciaków, a z pralni i łazienki oraz sypialni wychodzącej na tył domu zrobiliśmy master bedroom z własną łazienką i garderobą). Te zmiany jedynie zmusiły nad do zmiany kształtu komina na bardziej kwadratowy ale to akurat według mnie wyszło na korzyść estetyce całego budynku :) Co do garażu to rzeczywiście jest trochę krótki ale można zrobić małą antresolę na tylnej ścianie chociażby na opony czy jakieś większe pudła. Z kolei bardzo dużą przestrzeń do magazynowania daje strych, o ile nie robimy rekuperacji to zostaje nam wielki skład rzeczy niepotrzebnych :) Fotka trochę stara ale aktualnej nie mam, lada dzień robimy podłogę strychu to wtedy wrzucę aktualną.

 

[ATTACH=CONFIG]337721[/ATTACH]

 

Coś widny ten strych :)

 

Kominy fajnie jest zastąpić systemowymi, ja wybrałem LZMO bo ma wymiar dokładnie taki jak porotherm i wykonany jest z tego samego materiału. Plus taki, że się ładnie ze ścianą "25" licuje, także kotłownia - łazienka ściane mam równą: słup konstukcyjny, pustaki wentylacyjne, komin, ściana konstukcyjna. W projekcie był tradycyjny, ogromny, przez to był duży uskok i tak w ciasnym już pomieszczeniu.

 

Garaż jest wysoki więc można coś zdziałać to racja, ale przy WM, gdzie reku montuje się na przedniej ścianie, to zostaje tylko miejsce nad bramą garażową, tam znów dostęp tylko po zamknięciu drzwi będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzięki Sherif, świetne zmiany :) my też ogólnie kombinujemy w ten sposób, tzn powiększamy garaż i robimy "eLkę" z kotłowni.

 

Jeśli możesz zdradzić, to ile zapłaciłeś za adaptacje i zmiany w projekcie?

 

Z wcześniejszych wpisów widziałam, że montujesz rolety zewnętrzne. Możesz powiedzieć jak ostatecznie rozwiązałeś ten problem tzn. braku miejsca na rolety przy nadprożach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłacić nic nie zapłaciłem, bo narysowałem sam a tata podbij pieczątkę :).

Zmiany były proste i nie wpływały na konstrukcje. Wywaliliśmy też wyłaz, okno dachowe w garderobie oraz 1 z sypialni. Teraz bym chyba jeszcze więcej okien dachowych usunął (sypialnia, 1 z antresoli), pomieszczenia i tak są bardzo widne, a szkoda ciepła i chłodu w lato. Zmniejszyliśmy tez okna w sypialniach które są nad sobą, tzn ta sama szerokość tylko wysokość inna. Wygląd nie ucierpiał a pokój jest bardziej ustawny.

 

Podobnie przeprojektował mi nadproża robiąc "L"kę, dzięki temu między puszkę rolety a nadproże poszło 6cm pianki PUR (czyli prawei jak 12cm styro).

Brak miejsca nie występuje, bo puszki chowają się w dociepleniu. Problemem jest docieplenie i izolacja rolety od żelbetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłacić nic nie zapłaciłem, bo narysowałem sam a tata podbij pieczątkę :).

Zmiany były proste i nie wpływały na konstrukcje. Wywaliliśmy też wyłaz, okno dachowe w garderobie oraz 1 z sypialni. Teraz bym chyba jeszcze więcej okien dachowych usunął (sypialnia, 1 z antresoli), pomieszczenia i tak są bardzo widne, a szkoda ciepła i chłodu w lato. Zmniejszyliśmy tez okna w sypialniach które są nad sobą, tzn ta sama szerokość tylko wysokość inna. Wygląd nie ucierpiał a pokój jest bardziej ustawny.

 

Podobnie przeprojektował mi nadproża robiąc "L"kę, dzięki temu między puszkę rolety a nadproże poszło 6cm pianki PUR (czyli prawei jak 12cm styro).

Brak miejsca nie występuje, bo puszki chowają się w dociepleniu. Problemem jest docieplenie i izolacja rolety od żelbetu.

 

Tylko pozazdrościć takich znajomosci :)

 

A montujac rolety musiales zmniejszyc okna aby "dorobic" Lke? czy tez poprostu zmniejszyles nadropze poprzez wycięcie Lki?

Pianka poszla tylko od bocznej strony rolety czy od gory puszki tez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pozazdrościć takich znajomosci :)

 

A montujac rolety musiales zmniejszyc okna aby "dorobic" Lke? czy tez poprostu zmniejszyles nadropze poprzez wycięcie Lki?

Pianka poszla tylko od bocznej strony rolety czy od gory puszki tez?

 

Okna były takie, nadproża zostały podwyższone, chyba poza 2szt na dole, gdzie nad nadprożem ybł strop, tam wnęka okienna była mniejsza o 4cm.

Pianka jest tylko od wew stronym oczywiście jest odpowiednio wyższa i szersza o szerokość pianki. Nad roletą oraz po bokach jest styro z elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór!

 

Chciałabym zapytać czy ktoś z Państwa, którzy są już szczęśliwymi posiadaczami "Doskonałego", jest z okolic Wrocławia, Ostrowa Wlkp., lub Łodzi i umożliwiłby nam zobaczenie go na żywo? Planujemy budowę tego domku i byłoby miło na własne oczy przekonać się o jego "doskonałości", jak i wymienić parę uwag co do samej budowy. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

potrzebuje sprawdzonego wykonawcy schodów wewnętrznych dla Doskonałego. Jakie rozwiązania polecacie, może jakieś sugestie? najbardziej podobają nam się dywanowe z balustradą ze szkła...ale obawiam się że dywanowe będą wyglądać za cięzko a przy balustradzie wiecznie będę siedzieć z płynem do szyb (małe dziecko w domu ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj megano;

 

Mój wykonawca schodów poradził sobie z wizją naszą i architektów bardzo dobrze, jakość i dbałość o detale oceniam na 5+.

Schody były montowane we Wrocławiu, ale wykonawca jest ze Świętokrzyskiego. Podaję namiar do jego strony: https://www.schod-bid.pl/.

Poniżej próbka uzyskanego efektu.

 

mDSC_0596.jpgmDSC_0603.jpgmDSC_0621.jpgmDSC_0628.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...