Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witojcie ;)

Tak jak obiecywalem nizej znajduje sie link do kilku fotek z mojej budowy:

 

http://mirbi.fotosik.pl/slideshow.php?id=690691&type=album&add1=mirbi

 

Na ostatich 2 zdjeciach pokazana jest dachowka jaka wybralismy zamiast Tegalitu, jest to Nelskamp Nibra G10 szara angoba (kolor 25). Na 99% bylem przekonany na Creatona Domino, jednak w ostatnim momencie zmienilismy zdanie i wybralismy Nelskampa. Obrobki blacharskie i rynny mialy byc z Rheinzinku ale ostatecznie zdecydowalismy sie na firme chyba Proszynski jak dobrze pamietam. Glownie chodzilo o odpowiedni dobor koloru, a grafit w Rheinzinku wpadal w lekka zielen na tle szarej G10.

Co do samego domku to bylo troche przerobek.Na parterze zrezygnowalismy z pokoju na rzecz duzej lazienki (tak, drzwi to witryna a nie okno). Z tak powstalel lazienki sciana dzialowa zostala lekko przesunieta do wewnatrz, poszerzajac oryginalna lazienke, gdzie prawdopodobnie bedzie garderoba. Pomieszczenie gospodarcze wydluzone, garaz rowniez poszerzony (cala sciana wysunieta o ok 2m) i doszlo dodatkowe okno w garazu, dzieki czemu zrezygnowalem z wentylacji grawitacyjnej w garazu. To chyba glowne przerobki na dole. U gory scianka dzialowa w sypialni zostala wyrzucona i pozostal tylko slup po niej. Dlatego tez zostala tylko jedna lazienka. Okna dachowe poszerzone z 78 na 114. Dodatkowe 2 okna polaciowe w pokoju i sypialni. W lazience i pokoju okna obnizone do 150cm. Okna miedzy lukarna a antresola zastapione jednym duzym 134x160. Wylaz dachowy przeniesiony na druga strone dachu blizej komina od kominka, co umozliwilo kompletnie zrezygnowac z law kominiarskich. Schodow nie poszerzalismy. Ogrzewanie glowne to kociol gazowy z reku i GWC, ale to za jakis czas.. Dodatkowo kominek ale BEZ plaszcza czy czegos podobnego. Pozostale okna jeszcze nie wybralem, musze najpierw poskladac zapytania o wyceny.. To tak z grubsza i na szybko.

Poza tym jak widac jeszcze dluga droga do zakonczenia ;).. ale... damy rade ;)

 

JK102: Odnosnie Twojego pytania o tytancynk, na koncu albumu jest zdjecie na ktorym widac probki blachy tytancynk Rheinzink na tle dachowki ktora wybralem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A rekuperatory w wersji "domowej" czy z wkopanymi rurkami w ogródku?

 

Może się mylę, ale to drugie rozwiązanie to chyba trochę pic na wodę. Od dłuższego czasu szukam u siebie na prowincji kogoś, kto zastosowałby wariant z "darmową klimatyzacją" i jakoś nie mogę znaleźć takowego.

 

resident.mgr Chłodzenie powietrza wtłaczanego do domu nie jest absolutnie rolą GWC. Jeśli Twój instalator reku tak twierdzi to zmień go czym prędzej :) Zadaniem GWC jest przygotowanie ( wstępne ogrzanie ) powietrza zasysanego przez wymiennik ciepła, jesli bowiem w zimie temperatura spadnie poniżej granicznej wartości dla danego rekuperatora, ten załączy elektryczne grzałki powietrza dolotowego. Jesli zas w systemie będzie GWC powietrze pod ziemią zostanie wstepnie ogrzane i załączenie grzałek nie będzie konieczne. Sprawdź jaka temp. graniczna ma Twój reku, żeby nie okazało się że zima przez 4 miesiące będziesz dogrzewał prądem zasysane powietrze. Oczywiście jak najbardziej może się zdarzyć, że dzięki dobrym warunkom geologicznym powietrze w lecie schłodzi się, ale jest to tylko "przy okazji". To nie jest darmowa klimatyzacja ani nawet jej namiastka. Powiem szczerze, że ja nie widziałem porządnie wykonanej wentylacji mechanicznej z reku bez GWC. To się po prostu opłaca.

 

Reku w naszym przypadku ( budujących Doskonałego ) podobno zdecydowanie w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Na poddaszu drgania mogą przenieść się na więźbę i rozejść po całym piętrze a to chyba nie fajne :wink:

 

JK102 Ja za dokładnie takie same okna ( tam gdzie 3 tafle, współczynnik 0,5, tam gdzie dodatkowo szyba bezpieczna 0,7 ), jak wiesz również z M&S zapłaciłem ok. 37.000 zł, fakt, było to jakies 4 miesiące temu, ale... okno w jadalni rozwierno-uchylne, nie przesuwane. Chyba, że Wasza wersja okien ma szkło bezpieczne we wszystkich oknach, jeśli tak to stąd zapewne różnica. Garaż ocieplam i nie ogrzewam, szkoda energii.

 

paseczek Nie robię rolet zewnętrznych, będą bezpieczne szyby we wszystkich łatwo dostępnych oknach. Wystarczy. Poza tym roleta na okno trójkątne ( całość ) miała kosztowac ok. 25.000 zł :o

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów "z wizją". Wraz z żoną przymierzamy się do zakupu NR.1 Doskonałego, NR.2 Na Miarę bądź NR.3 Z Charakterem i do posiadaczy tych że domów mamy prośbę. Do podjęcia decyzji potrzebujemy wejść do środka stan budowy jest mało ważny powiedzmy niech już będzie strop lub więcej najlepiej jak by już były gładzie lub więcej, ale prosimy o każdy kontakt w razie braku tych wymienionych. Interesują nas okolice w Krakowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielcach, Radomiu na trasach pomiędzy nimi i okręgu 50km od nich. Mój e-mail [email protected]

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Jako że to mój pierwszy post, wypadało by się przedstawić. Mam na imię Wojtek i razem z żoną Kasią planujemy wybudować Doskonały 2 EN pod Krakowem (w sumie to pod Myślenicami).

 

Basil102 śliczne zdjęcia. Jeżeli macie więcej fotek z budowy / wykończenia Doskonałego (w jakiejkolwiek wersji) bardzo bym prosił o podesłanie na [email protected].

 

Zastanawiamy się nad lekkim poszerzeniem wersji 2EN tak aby zlikwidować skosy...

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gapek na razie od stanu, ktory jest na zdjęciach nic sie nie zmieniło, czekamy na okna ( ale również na kredyt od cholernego Deutsche Banku ), jak tylko zamkniemy dom, zaczniemy zabawę z elektryką, automatyką i hydrauliką zatem wizualnie jeszcze pewnie przez długi czas nic sie nie zmieni. Będę starał się na bierząco pokazywac wszystkie zmiany.

 

JK102 wszystko jasne :D my zdecydowaliśmy zamontować bezpieczne szyby na dole i w newralgicznych miejscach na piętrze, tak by jednak chociaż kilka okien miało ten lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Jutro zadzwonię do gościa od dachu i podpytam o blachę - mówił mi ile m.kw. zużył, ale niestety nie pamiętam. Dam znać jak będę wiedział.

Zgadza się, okno ze 180 zrobiło się 90, moja żona stwierdziła, że przyda się chociaz kawałek normalnej ściany :) , a że ustawienie względem stron świata i nasłonecznienia jest idealne, światła w pokoju będzie chyba pod dostatkiem.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z forumowiczow rozwazal calkowite podpiwniczenie doskonalego lub z charakterem? Jaki jest orientacyjny koszt tej przyjemnosci w stanie surowym?

 

basil Czy mozesz napisac cos o rzeczywistych kosztach budowy? Widze, ze zrezygnowales z cegly ceramicznej oraz nie wylewales plyty fundamentowej... jak kosztowo wygladasz na stan aktualny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JK102 No to jedziemy na tym samym wózku :x My wniosek złożylismy pod koniec lipca, po miesiacu dostalismy pozytywną decyzję, ale pod kilkoma warunkami. Efekt jest taki, że podobnie jak Wy złozylismy juz chyba ze 100 dodatkowych dokumentów a teraz udowadniamy tym DB Baranom, że wydalismy tyle forsy ile wydaliśmy. Sprawa rozbija się w tym momencie o ok. 15.000 zł Pomimo tego, że teoretycznie nie chcą faktur i wystarczają zdjęcia dokumentujące stan zaawansowania to my musimy co chwila jakieś kwitki pokazywać. Przykład: okna dachowe. Miały być z puli kredytu, poszły z naszej i pomimo tego, że na zdjęciach widoczne są jak byk i to chyba wystarczający dowód, że ponieślismy koszt z nimi związany, to ja muszę udowodnić, że je kupiłem. No bo przecież od sąsiada z innej budowy mogłem pożyczyć :lol: Jak ten naród niemiecki doszedł tą drogą do bogactwa, ja się pytam :p

Jesli chodzi o blachę to nie mam ilości w m.kw. Pan Robert zużył ok. 380 kg, ale pamiętaj, że u nas blacha jest dookoła całego dachu a zatem pewnie było jej więcej.

 

Pozdrawiam i wytrwałości z DB Baranami życzę

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halb, excel podpowiada, że na razie wpakowaliśmy w tą budowę 261.000, do rozliczenia mamy jeszcze faktury na ok. 25.000 a zatem 285.000 zł ale w tym sa już okna ( pozostał jeszcze montaż ), 30.000 zł zaliczki na pompę ciepła i 2000 zł zaliczki na wentylacje z rekuparacją. Policzone sa równiez koszty samego projektu, adaptacji czyli wszystko co związane z budowa od momentu zakupu projektu.

Rezygnaja z cegły nie była spowodowana ekonomią, po prostu bardziej przekonały mnie zalety gazobetonu a różnica mięszy Solbetem a Porothermem wynosiła 550 zł na korzyść tego pierwszego więc żadna różnica.

Nie wiem co masz na myśli pod pojęciem "płyty fundamentowej", bo akurat fundament i ławy sa wykonane w 100% zgodnie z projektem. Chyba, że masz na myśli wylewanie stropu, wtedy potwierdzam, zmieniłem strop monolityczny na strop typu filigran. Nie pytaj mnie jednak dlaczego bo...nie pamiętam i nie wiem teraz dlaczego zdecydowałem sie na 6000 zł droższe rozwiązanie :lol:

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basil dzieki za odpowiedz, to co napisales na temat kosztow, to utwierdza mnie w przekonaniu ze pracownia przylozyla sie do kosztorysow (rozumiem, ze excel zliczyl tez dachowke?). Swego czasu dostalem od pracowni plan ramowy kosztorysu budowy chyba "z charakterem" i wydawalo mi sie, ze zakladali plyte fundamentowa zbrojona i lana pod calosc budynku.

W kazdym razie dziekuje Ci za odpowiedz i jak bedziesz mial wiecej zdjec, to wrzucaj. Ja jesli dobrze pojdzie, to budowe zaczne na jesien przyszlego roku.

Mam jeszcze pytanie... skad zamawiales pompe ciepla?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basil - czy Twój projekt to wersja EN czy standard? Pisałeś wczesniej że montujesz okna w warstwie ocieplenia co by wskazywało na EN ale po zdjeciach wydaje mi się ze to wersja standard?

Pytanie do wszystkich budujących - jak grube ocieplenie dajecie na sciany i dach?

I czy mieliscie duzy dylemat czy budować Standard czy EN? Ja wciąż nie moge się zdecydowac i zastanawiam sie co generuje te blisko 40tys PLN wyzsze koszty bo na wpewno nie bloczki i ocieplenie...

 

Chiałbym już w końcu zacząc i moc się podzielić swoimi wrażeniami z budowy... ale trzeba czekać do wiosny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halb, kosztorys jest ok, ale moim zdaniem tylko do tego właśnie etapu, jesli dom będzie miał byc wykończony w standardzie z wizualiuzacji ( choć niekoniecznie tak samo ) to rozjedzie się strasznie.

Pompę zamawiam w Clima Komfort w Grudziądzu ( czyli urządzenie Neuratherm )

 

maciekp, oczywiście masz rację, to Doskonały 2 standard ( teraz dopiero pojawiła się wersja EN ). Ja sam, bez projektu robie go jako "energooszczędny". Zauważ, że wielkich zmian w porównaniu z normalną wersją nie ma. U mnie będzie to 20cm styropianu na ścianach, pod dachem wełny ile wlezie :D , na podłodze również 20cm izolacji, okna montowane w warstwie ocieplenia, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła i już jest prawie energooszczędny. Nie robię jedynie podwieszanych balkonów a jedynie trochę je ocieplę i grubszych stropów by ukryć rury wentylacji ( można przecież zastosować płaskie rury o przekroju prostokątnym i już wszystko się chowa ). I właśnie w tych duperelach jest różnica 40.000 zł Zapewne jak dołożę te elementy do wersji normalnej to "zgubię" właśnie taką kwotę. Jeśli się pytasz czy opłaca się zainwestować te dodatkowe pieniądze, to jedni powiedzą, że tak a inni że zdecydowanie nie ...

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basil - po szczęśliwym zakończeniu sprawy z DB Baranami jaki masz harmonogram prac ? Ja chciałam założyć instalacje , tynki, wylewki ( wcześniej oczywiście okna i bramę garażową ) - i niech to schnie. Ale to już będzie listopad, grudzień i co teraz - kiedy ocieplic poddasze? grzać kozą , a może uruchomić już pc ( pół kredytu na rachunki za prąd :-?), co z wentylacją? Kiedy ocieplasz budynek na zewnątrz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basil Dzieki serdeczne. Ja rowniez bede inwestowal w pompe ciepla. Slyszalem duzo pozytywnych opinii o Klima Comfort, jednak tez polecaja jeszcze firme Nibe. Jak bedziesz mial chwile, to moze napisz tez cos wiecej czy bedziesz mial kolektory pionowe czy poziome, czy odwierty Klima Comfort robi sama, czy wczesniej musisz je wykonac pod korektory pionowe sam? No i najwazniejsze... jak sa a pewnie sa bledy w projekcie doskonalego, to tez napisz, zeby po prostu uniknac niepotrzebnych kosztow. Przepraszam, ze tak wypytuje o to czy tamto, ale kto pyta nie bladzi :) [/b]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JK102, widzę, że to samo spędza Ci sen z oczu. Rozmawiałem z moim inspektorem nadzoru i ponoć musi to w tej sytuacji wyglądać tak: instalacje, okna, brama, tynki, podłogówka, kolektor i sama pompa ciepła, na to wylewki i niech schnie. Masz rację, wygląda na to, że będzie już zimno, więc koza, albo juz działający kominek na full i pompa też i tak podobno na miesiąc ( jest nadzieja, że przeschnie ). Później ocieplenie dachu i regipsy i zamknięte. Wydatek na grzanie przez ten miesiąc pewnie bedzie spory ale cóż, chyba trzeba będzie to przełknąć. Mam jedynie nadzieję, że nie będzie jakiś anomalii pogodowych i mróz nie skuje ziemi już w listopadzie i uniemożliwi wykop pod kolektor :evil: Jak się tak stanie to niech bóg ma w swojej opiece DB :lol: Wydaje mi się, że rury do wentylacji w kilku etapach, no bo część na stropie ( piętro, rury płaskie ), część za ścianą kolankową a część na poddaszu, czyli przed ociepleniem i regipsami. Jutro zadzwonię do wentylatora i zbadam. Ocieplenie zewnętrzne i elewacja na wiosnę. Kurde, zaczyna sie opóźniać, a miało byc tak pięknie :evil:

Aaaa, napisałem dzisiaj skargę na DB Baranów...

 

halb, Clima Komfort to jedyny dystrybutor Neuratherm i zarazem solidna firma, Nibe to zaś producent i trzeba jeszcze znaleźć solidnego dystrybutora/wykonawcę. Dodatkowo jeszcze podłogówka czy kaloryfery, cokolwiek by to nie miało być. Sprawdziłem i porównałem Climakomfort z Nibe ( firma Grasant - na podstawie wiedzy technicznej tej firmy miesięcznik Budujemy Dom robi arykuły techniczne o pompach, więc chyba dobra, CK tez się u nich udziela ). Samo żródło wyszło taniej niz CK, ale za to drożej wyszła podłogówka. Dodatkowo CK do ogrzewania ciepłej wody używa drugiej, osobnej pompy ciepła wbudowanej w zasobik wody, a Nibe ma 2 w 1 i dlatego przy subtelnej różnicy kosztów na korzyść Nibe wybrałem CK, bardziej mnie to rozwiązanie przekonało. No i jeszcze 1 sprawa, w CK sama pompa ciepła jest zlokalizowana w specjalnym silosie pod ziemia w ogródku, więc w przypadku braku miejsca, znika Ci z kotłowni 1 grat ( lub grat jest troche mniejszy ). Byli też tacy, którzy robili samą pompę ale już nie podłogówkę a to w ogóle odpadało (zeby później jeden drugiemu zarzucał fuszerkę ! ) Na razie jestem super zadowolony i jak mi tyłek w zimie nie zmarznie to dalej będę :lol:

Na razie jakiś większych błędów sie nie dopatrzyliśmy. Według mnie jednym posunięciem można zlikwodowac spory problem ( ale nie błąd ), czyli małe pomieszczenia w północno - zachodnim narożniku. Przedłużasz ściany i masz 2 większe pokoje, łaziemkę a zarazem likwidujesz mostek cieplny. Dobry kierbud pomoże oszczędzic kilka groszy na zbrojeniu, ale szału się nie spodziewaj. O ile nie chcesz w hallu ściany z betonu architektonicznego, scianę wewnętrzna możesz wymurować. Jedną z płatwi w konstrukcji dachu możesz zastąpić drewnianą, będzie taniej o kilka groszy i łatwiej to wtargać na górę. Przy takim rozwiązaniu uważaj, by cieśla dobrze zaplanował zamki, tak by wypadały dokładnie w miejscu gdzie wspierane sa przez stalowe słupy schowane w ścianach ( jeśli przesuwasz ściany powiedz cieśli, żeby to uwzględnił - ja nie powiedziałem i trzeba poprawiać ). Jesli planujesz grubsze ocieplenie, powiększ odrobinę okna w kuchni bo inaczej bedziesz miał otwory strzelnicze a nie okna. Zaplanować przepusty pod wyciąg kuchenny ( ponoc brak w projekcie ). W miarę możliwości belkę ( ta pod kątem 45 st. ) trapezowego okna w salonie wylac po montazu krokwii, tak by belka była do nich równoległa ( a różnie to może cieśli wyjść ). Powiem szczerze, że nie pamiętam czy natknęlismy sie na coś jeszcze. Jesli sobie przypomne dam znać.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem nowa i zarazem zachwycona projektami domów z wizja.

Szczególnie interesuje mnie z charakterem 4.

czy ktos buduje sie może w łódzkim lub mazowieckim.

Bardzo byłabym wdzieczna za mozliwosc obejrzenia domu na żywo.

Podaje adres [email protected]

dzikeuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widze ze temat rozwija sie coraz bardziej..

... a propos tej roznicy kosztow miedzy Standard a En, to chyba jeszcze okna sa inne prawda?

 

ps. A rozpatrywaliscie okna 3-szybowe z argonem?

 

Oczywiscie okna powinny być inne tzn z lepszym współczynnikiem, ale to akurat w kosztorysie nie jest uzwględnione (pomyłka Pracowni?). Takie okna sa dużo droższe...

Najpewniej uwzględniono wentylację mechaniczną, solary, mocniejsze ogrzewanie podłogowe, docieplenia, likwidację mostków - co łącznie daje pewnie te 40tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...