Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

To mój pierwszy post na forum Muratora, choć od dłuższego czasu wczytuję się we wszystko, o czym piszecie. Kupiliśmy z mężem działkę i po mału przygotowujemy się do budowy domu. Nasze serce podbił projekt domów z wizją Doskonały EN. Zastanawiamy się tylko, jak można ograniczyć koszty budowy bo kosztorys podany przez biuro projektowe jest dla nas nie do przejścia. Czy ktoś z Was mógłby podesłać mi na priva zestawienie materiałów?

Byłabym również wdzięczna za zdjęcia z realizacji. Z góry dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może:

http://img259.imageshack.us/img259/5836/730468597b1cd501kopia.jpg

 

 

Sory za krzywy klinkier, ale nie mam takiego w kompie:/ Ale wysytarczy ruszyc wyobraźnię i kosteczka bedzie prosta;)

 

Edit: A gdzie Ty masz kominy w tym projekcie?;)

 

Generalnie elewacja jest rzucona tylko tak przez architekta, wiadomo ze mozna ten kawalek jakos fajnie wykonczyc choc wiadomo klinkier troche kosztuje. Myslimy nad obnizeniem troszke scianki kolankowej co opusci okap dachu bardziej to akceptowalnych standardow :roll: okno w kuchni na pewno rowne wysokosci okna w pokoju...

 

Lipa jest głównie przez to że z powodu stron świata i wjazdu musielismy obrócić połowe wzorca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz. Mamy straszny spadek terenu. Z tyłu tak jak widac a z przodu ok. 1,5 nizej:/ Nie chcielismy juz bardziej podwyższać budynku i kopac w ziemi - ewentualne oberwanie chmury i nawet odprowadzenie czasami zawodzi.

 

Nasza działka ma długość 35-40m i spadek pomiedzy koncami wychodzi 3m. Architekt widzi dwie opcje:

 

1/ rozwiazanie to zrobic "opaske" na okolo domu na jednym poziomie a w dalszej czesci formowac cos na ksztalt nasypu/mini skarpy (mozna zrobic na tym skalniak roslinny)

 

2/ pozostawic teren w spadzie i bedzie z jednej strony budynek mniej zaglebiony niz z przeciwnej

 

Co polecacie, co bedzie lepiej wygladac i wyjdzie kosztowo taniej?

 

plebus,

pewnie masz podobna roznice skoro na domie masz 1,5 (u nas archi ma sprawdzic nam jaka wychodzi miedzy koncem a poczatkiem domu). jaka masz roznice w wystajacych czesciach domu ponad pow ziemi z przodu i z tylu? Moze wrzucisz jakies fotki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie elewacja jest rzucona tylko tak przez architekta, wiadomo ze mozna ten kawalek jakos fajnie wykonczyc choc wiadomo klinkier troche kosztuje. Myslimy nad obnizeniem troszke scianki kolankowej co opusci okap dachu bardziej to akceptowalnych standardow :roll: okno w kuchni na pewno rowne wysokosci okna w pokoju...

 

Ale jak opuscisz okap, to dojdzie koszt dachówki, u nas tak było. Zobacz co tańsze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/ pozostawic teren w spadzie i bedzie z jednej strony budynek mniej zaglebiony niz z przeciwnej

 

Co polecacie, co bedzie lepiej wygladac i wyjdzie kosztowo taniej?

 

plebus,

pewnie masz podobna roznice skoro na domie masz 1,5 (u nas archi ma sprawdzic nam jaka wychodzi miedzy koncem a poczatkiem domu). jaka masz roznice w wystajacych czesciach domu ponad pow ziemi z przodu i z tylu? Moze wrzucisz jakies fotki...

 

Mam różnice i opaska bedzie tylko do polowy domu. W polowie jakis krzaczek sie wsadzi, ewentualnie donica z czymś:) Za tarasem natomias myslałam podebrać i tak juz podebranej ziemi i zrobic murek z dwoch stron, ktory będzie oddzielał częśc mieszkalna od rekraacyjnej. po schodach do gory do altany bedzie się szło i np jakies huśtawki dla latorośli;), trawka itd, itp. Za tym murkiem odprowadzenie wody bedzie zrobione, kolejne tuż przy tarasie, bo nam spadek na dom idzie i dalej w stone ulicy i sasiadów z naprzeciwka:)

 

http://img42.imageshack.us/img42/8417/38553984.jpg

 

Może to będzie coś w podobie tylko ja mam problem w druga strone nie po schodach w dol do ogrodu tylko w gore bedzie sie szlo i tu jest za duzo szczescia na raz, u mnie bedzie wersja minimalistyczna:)

 

Z czego robicie taras zewnętrzny?

 

P.S. Foty nastepnym razem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie elewacja jest rzucona tylko tak przez architekta, wiadomo ze mozna ten kawalek jakos fajnie wykonczyc choc wiadomo klinkier troche kosztuje. Myslimy nad obnizeniem troszke scianki kolankowej co opusci okap dachu bardziej to akceptowalnych standardow :roll: okno w kuchni na pewno rowne wysokosci okna w pokoju...

 

Ale jak opuscisz okap, to dojdzie koszt dachówki, u nas tak było. Zobacz co tańsze;)

 

Akurat dajemy chyba blachodachówkę albo plachę płaską zakładkową (choć ta jest chyba za droga) ale mniejsza z tym...fakt pokrycia wyjdzie więcej...tylko niby z czym mam porównać te koszty :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam różnice i opaska bedzie tylko do polowy domu. W polowie jakis krzaczek sie wsadzi, ewentualnie donica z czymś:) Za tarasem natomias myslałam podebrać i tak juz podebranej ziemi i zrobic murek z dwoch stron, ktory będzie oddzielał częśc mieszkalna od rekraacyjnej. po schodach do gory do altany bedzie się szło i np jakies huśtawki dla latorośli;), trawka itd, itp. Za tym murkiem odprowadzenie wody bedzie zrobione, kolejne tuż przy tarasie, bo nam spadek na dom idzie i dalej w stone ulicy i sasiadów z naprzeciwka:)

Z czego robicie taras zewnętrzny?

 

P.S. Foty nastepnym razem:)

 

Więc widzę że podobnie..więc moży wytłumaczysz mi na czym ta opaska wogóle polega...bo powyższe archi napisał mi narazie tylko na mailu a nie miałem czasu z nim pogadać przez tel...

 

Generalnie mi ten podsypany spadek wyszedłby na tych 4m odległości od granicy, mała częśc ogrodowa jest w "górnej częsci" zaplanowana...no chyba że zmienimy...

 

A taras...fajnie wygląda drewno egzotyczne ale drogie bardzo. Muszę jeszcze sprawdzić ceny desek z kompozytu bo podobno same zalety :-?

 

A Wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dajemy chyba blachodachówkę albo plachę płaską zakładkową (choć ta jest chyba za droga) ale mniejsza z tym...fakt pokrycia wyjdzie więcej...tylko niby z czym mam porównać te koszty :lol:

 

No z klinkierem ewentualnie, bo myslalam, ze piszesz ze ten kawalek klinkieru domalowany przeze mnie bedzie Cię tyle kosztował, a dach tez kosztuje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc widzę że podobnie..więc moży wytłumaczysz mi na czym ta opaska wogóle polega...bo powyższe archi napisał mi narazie tylko na mailu a nie miałem czasu z nim pogadać przez tel...

 

Generalnie mi ten podsypany spadek wyszedłby na tych 4m odległości od granicy, mała częśc ogrodowa jest w "górnej częsci" zaplanowana...no chyba że zmienimy...

 

A taras...fajnie wygląda drewno egzotyczne ale drogie bardzo. Muszę jeszcze sprawdzić ceny desek z kompozytu bo podobno same zalety :-?

 

A Wy?

 

Wg naszego achitekta opaska to inaczej cokolik. Zazwyczaj opaska to ten fragment innego koloru czy wlasnie klinkieu od dołu budynku, dzieki temu nie chlapie sie elewacja.

 

Wlasnie sie zastanawiamy nad tarasem... Drewno w pielęgnacji jest trudne:/ Bynajmniej ja sie boję:) Chyba będą płytki, ewentualnie jakiś granit. Wahamy się:)

 

P.S. To forum zamiera chyba :roll: Strasznie mało się tu ostatnio dzieje. Ja wiem, że kryzys jest, ale bez presady :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus, przy ostatnim zdjęciu piszesz o ociepleniu - co masz na myśli, co zrobiliście dodatkowo, czego nie było po postaweienu murów i dlaczego właśnie na takim etapie. Pytam, bo sam zastanawiam się, czy nie zaizolować jakoś fundamentów i ław ( folią kubełkową ), chyba w taki sposób jak Ty to zrobiłaś.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus, przy ostatnim zdjęciu piszesz o ociepleniu - co masz na myśli, co zrobiliście dodatkowo, czego nie było po postaweienu murów i dlaczego właśnie na takim etapie. Pytam, bo sam zastanawiam się, czy nie zaizolować jakoś fundamentów i ław ( folią kubełkową ), chyba w taki sposób jak Ty to zrobiłaś.

 

 

Fundamenty mamy ocieplone od wewnątrz: lepik + styropian, a od zewnatrz: j.w. + 2x styropian (razem 10cm), bo dalismy na laczeniach 1szej warstwy kolejny cały + siatka + klej i na to wszystko widoczna na wklejonej wcześniej fotce folia.

 

Edit:

 

http://img269.imageshack.us/img269/6407/dsc08357uv.jpg

 

http://img202.imageshack.us/img202/3415/dsc08364.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus,

pytałaś o rynny...jeszcze się nad tym nie zastanawialiśmy, jakoś narazie żyjemy koncepcją projektu...ale jak widzę Ty robiłaś i fajnie to wygląda....gdzie odprowadzasz wodę z tych rynien?

 

Rynny po kazdym boku domu beda polaczone ze sobą i odprowadzone do zbiornika nr 1, z drugiego boku do zbiornika nr 2, z tym ze zbiorniki 1 i 2 beda ze soba polaczone rura i gdy sie przepelnia to woda bedzie szla w teren. Przy rynnach beda specjalne studzienki, z ktorych mozna wyjac liście i inne ciekawe rzeczy, ktore spływają z dachu. U teściów sie sprawdza, u nas chyba tez bedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus, dzięki za odpowiedź. Na zdjęciach te prace wyglądają na świeże - czy poprawialiście to ocieplenie ( i osłanialiście foilą ) po postawieniu murów ? Ja oprócz folii izolację mam wykonaną w taki sam sposób jak Wy, problem w tym, że kolekne ekipy mocno zniszczyły tą wystającą ponad ziemię część i chyba przy okazji robienia drenażu naprawię to i dodatkowo zabezpieczę folia kubełkową.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus, dzięki za odpowiedź. Na zdjęciach te prace wyglądają na świeże - czy poprawialiście to ocieplenie ( i osłanialiście foilą ) po postawieniu murów ? Ja oprócz folii izolację mam wykonaną w taki sam sposób jak Wy, problem w tym, że kolekne ekipy mocno zniszczyły tą wystającą ponad ziemię część i chyba przy okazji robienia drenażu naprawię to i dodatkowo zabezpieczę folia kubełkową.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

 

Nic nie poprawialiśmy, tylko zabraklo czasu na zrobienie wszystkiego na raz, bo znajomy nam to robił. W sumie częśc domu zrobiliśmy wcześniej a teraz drugą stronę zrobiliśmy. Teraz poprostu dokończono zewnetrzne docieplenie, wiadomo przed pierwszymi przymrozkami, zeby woda sie nie dostala i nie rozsadziła wszystkiego.

 

Jak wystaje ponad ziemię to nie jest tak strasznie narazone na wilgoc i mróz. Jesli bardzo zniszczone to fakt, ale jak troche to może sama folia wystarczy?

A co na to kier-bud?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plebus,

pytałaś o rynny...jeszcze się nad tym nie zastanawialiśmy, jakoś narazie żyjemy koncepcją projektu...ale jak widzę Ty robiłaś i fajnie to wygląda....gdzie odprowadzasz wodę z tych rynien?

 

Rynny po kazdym boku domu beda polaczone ze sobą i odprowadzone do zbiornika nr 1, z drugiego boku do zbiornika nr 2, z tym ze zbiorniki 1 i 2 beda ze soba polaczone rura i gdy sie przepelnia to woda bedzie szla w teren. Przy rynnach beda specjalne studzienki, z ktorych mozna wyjac liście i inne ciekawe rzeczy, ktore spływają z dachu. U teściów sie sprawdza, u nas chyba tez bedzie:)

 

Rozwiązanie ciekawe, zwłaszcza że zalety opierasz na doświadczeniu teściów :wink:

 

1/ Z czego robiłaś te zbiorniki i w jakiej wielkości?

2/ Połączenie rynien z danego boku ze zbiornikiem też robisz fragmentem rynny położonym pod ziemią czy jakaś zwykłą rurą pcv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...