Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Plebus dzięki bardzo za odpowiedź, ja w projekcie mam wentylację w prawie każdym pokoju. Poczytam sobie na spokojnie o wentylacji, a tymczasem dobrze że ostateczną decyzję można podjąć na etapie budowy :)

 

Dziury wentylacyjne powinniscie zrobić, zeby później uniknąć kucia. Jeśli natomiast nie zdecydujecie się na wentylowanie niektorych pokoi zawsze mozecie się dziury pozbyć - łatwiej niz ją później zrobić:)

 

Pozdrawiam:)

 

Witam,

Jeśli mogę wtrącić to polecam wam wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Tam gdzie ma być wtłaczane - jest wtłaczane, a tam gdzie ma być wyciąg - jest wyciąg. Bilans jest zachowany i mała strata energii. Podejrzewam, że koszty podobne co budowanie w każdym pokoju komina wentylacyjnego. To się wiąże z budową komina lub z zakupem dachówek wentylacyjnych (kosztowny gadżet). Koszt wentylacji mech. z reku to około 15 tyś.

pozdr

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich! (po raz pierwszy na tym forum)

Bardzo fajny projekt - doskonały 2en, tylko trochę mnie martwią koszty !

Widzę ,że troszkę tych domów już się buduje i mam prośbę .

Czy mogę poprosić o wykaz ilościowy podstawowych materiałów tzn. ścian zewnętrzych i wewnętrznych w m2, dach (drewno i pokrycie do stanu), stal (już wiem że to trudna sprawa i są spore różnice) itp. do stanu surowego.

Chciałem to sobie wszystko przeliczyć.

Z góry dziękuję.

 

Kilka postow wyzej masz odpowiedź ile kosztuje "pi razy drzwi" stan surowy zamkniety. O dachu tez coś było (osobiscie pisalam). A roznice będą ponieważ większość osób dla swojej wygody ma zmiany w projekcie.[/quot]

 

Chciałbym znać ilosci materiałów w m2 , m3 , kilogramach itp.

Wtedy będę mógł wycenić sobie różne warianty wykonania np. portherm i ytong, a ceny samych materiałów chcę sprawdzić " u siebie "( Dąbrowa Górnicza)

 

 

Włodek, Ty się stary nie wygłupiaj!!! Dwa doskonałe w DG to już tłok :wink:

 

Polecam z charakterem :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plebus dzięki bardzo za odpowiedź, ja w projekcie mam wentylację w prawie każdym pokoju. Poczytam sobie na spokojnie o wentylacji, a tymczasem dobrze że ostateczną decyzję można podjąć na etapie budowy :)

 

Dziury wentylacyjne powinniscie zrobić, zeby później uniknąć kucia. Jeśli natomiast nie zdecydujecie się na wentylowanie niektorych pokoi zawsze mozecie się dziury pozbyć - łatwiej niz ją później zrobić:)

 

Pozdrawiam:)

 

Witam,

Jeśli mogę wtrącić to polecam wam wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Tam gdzie ma być wtłaczane - jest wtłaczane, a tam gdzie ma być wyciąg - jest wyciąg. Bilans jest zachowany i mała strata energii. Podejrzewam, że koszty podobne co budowanie w każdym pokoju komina wentylacyjnego. To się wiąże z budową komina lub z zakupem dachówek wentylacyjnych (kosztowny gadżet). Koszt wentylacji mech. z reku to około 15 tyś.

pozdr

Bartek

 

To chyba kwestia gustu. My rekuperacji nie chcieliśmy. Kominkow pod które mamy podłaczoną wentylację mamy 6, a do jednego kominka mozna podejść trójnikiem trzema rurami wentylacyjnymi. Część pomieszczeń mozna zwentylowac kominem głównym (np murowanym), u nas sa te te z nim graniczace: lazienki i pom. gosp. Koszt dachowki wentylacyjnej to 13, 45 netto, a kominka wentylacyjnego 375,00 netto, a rury na caly dom to koszt nicałych 3 tys. koszta dachowek zaleza oczywiscie od firmy, z ktorej ma sie dachowkę. Wentylacja grawitacyjna ma swoje plusy: działa od wieków, nie psuje się, nie pobiera energii, nie wymaga specjalnego serwisu i nie buczy:)

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych montażem okien.

 

montaż na taśmy paroizolacyjne nam napisano:

 

-polecamy również montaz okien na taśmy paroizolacyjne

(montaż taki jak w Europie zachodniej) w cenie: 7787,- brutto

opis takiego montażu znajdzie się

na:

http://www.tremco-illbruck.pl/pl/zastosowanie/okno/i3_system_uszczelniania_okien/index.html

http://www.e-izolacje.pl/2629.htm

http://www.e-okno.pl/okna_polecane_produkty_illbruck_illmod_tasma_uszczelniajaca.html

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, masz wiele racji ale moim zdaniem elementy które wymieniłes nie eliminują Doskonałego ani z kategorii energooszczędnych ani nawet pasywnych ( jesli tak by było to przeciez dom pasywny nie mógłby mieć wielkich okien, a od strony południowej ma i to niemałe, nie wspominając juz o solarnym domu pasywnym takim jak choćby tutaj: http://www.yatzer.com/1794_otake_house_by_suppose_design_office ). Oczywiście trzeba porównać nakłady z ewentualnymi oszczędnościami ale przyznasz, że w naszym kraju niewiele jest osób, które kompetentnie potrafią wyjaśnić zagadnienia związane, mówiąc potocznie, z ogrzewaniem domu. Ja pytałem 3 i każdy miał inną wersję a przecież fizyka nie może zmieniać się w zależności od zachcianki i punktu widzenia. Wychodze zatem z założenia, że jeśli koszt jakiegoś "energooszczędnego" rozwiązania jest porównywalny z rozwiązaniem dotyczczas stosowanym ( wymaga tylko otwartej głowy wykonującego ) lub jestem w stanie policzyć nakłady na alternatywne pomysły ( wentylacja grawitacyjna vs wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - choc w tym przypadku nie jestem w stanie policzyć oszczędności ) to wchodzę w to bez głębszego zastanawiania - jak zauważyłeś, lepiej zapobiegać niz leczyć.

Szkoda, że nasze samorządy w zdecydowanej większości nie maja bladziutkiej nawet wizji rozwoju nowoczesnych technologii. Najlepszym przykładem jest moja gmina - dofinansowanie kolektorów słonecznych przewidziała tylko w sytuacji wymiany nieekologicznego żródła na nowoczesne. Innymi słowy gmina zachęca mnie, żebym kupił piec na miał ( co miał to wrzucił :lol: ) i za 4 lata wymienił na cos fajniejszego. Brawo.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonali.. a ten pierwszy w DG to w jakiej okolicy stoi? Z chęcią bym sobie popatrzyła z daleka i podziwiała przez moment :))) i oczywiście pomarzyła o moim własnym doskonałym :)))

 

Decyzja o sposobie wentylacji jeszcze nie zapadła, poczekamy aż będziemy bliżej etapu rozpoczęcia budowy.. póki co - jutro składamy wniosek o pozwolenie na budowę :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plebus dzięki bardzo za odpowiedź, ja w projekcie mam wentylację w prawie każdym pokoju. Poczytam sobie na spokojnie o wentylacji, a tymczasem dobrze że ostateczną decyzję można podjąć na etapie budowy :)

 

Dziury wentylacyjne powinniscie zrobić, zeby później uniknąć kucia. Jeśli natomiast nie zdecydujecie się na wentylowanie niektorych pokoi zawsze mozecie się dziury pozbyć - łatwiej niz ją później zrobić:)

 

Pozdrawiam:)

 

Witam,

Jeśli mogę wtrącić to polecam wam wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Tam gdzie ma być wtłaczane - jest wtłaczane, a tam gdzie ma być wyciąg - jest wyciąg. Bilans jest zachowany i mała strata energii. Podejrzewam, że koszty podobne co budowanie w każdym pokoju komina wentylacyjnego. To się wiąże z budową komina lub z zakupem dachówek wentylacyjnych (kosztowny gadżet). Koszt wentylacji mech. z reku to około 15 tyś.

pozdr

Bartek

 

To chyba kwestia gustu. My rekuperacji nie chcieliśmy. Kominkow pod które mamy podłaczoną wentylację mamy 6, a do jednego kominka mozna podejść trójnikiem trzema rurami wentylacyjnymi. Część pomieszczeń mozna zwentylowac kominem głównym (np murowanym), u nas sa te te z nim graniczace: lazienki i pom. gosp. Koszt dachowki wentylacyjnej to 13, 45 netto, a kominka wentylacyjnego 375,00 netto, a rury na caly dom to koszt nicałych 3 tys. koszta dachowek zaleza oczywiscie od firmy, z ktorej ma sie dachowkę. Wentylacja grawitacyjna ma swoje plusy: działa od wieków, nie psuje się, nie pobiera energii, nie wymaga specjalnego serwisu i nie buczy:)

 

K.

 

Czesc Plebus,

Tak patrząc na zachodnie technologie (którymi się tak zachwycamy :wink: ) to grawitacyjna wentylacja po prostu nie działa! W Niemczech mechaniczna wentylacja w domu jest juz wymogiem. W Polsce tez jest to tylko kwestia czasu. A w creatonie (o ile dobrze pamiętam) to dachówka wentylacyjna kosztował koło 600 pln.

Jeśli chodzi o buczenie to kwestia zakupu dobrego rekuperatora i umieszczenie go w dobrym miejscu. Jedno co zyskujemy to wymianę powietrza (rzeczywistą wymianę) z niedużą stratą energii. Do tego jak dołączysz GWC to masz w lato klime. Fakt, że koszty są wyższe ale na pewno w zwentylowanych pomieszczeniach lepiej się żyje!

Choć tak naprawde lepiej zrobić w każdym pomieszczeniu graw. niż zgodnie z projektem :D

pzdr :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych montażem okien.

 

montaż na taśmy paroizolacyjne nam napisano:

 

-polecamy również montaz okien na taśmy paroizolacyjne

(montaż taki jak w Europie zachodniej) w cenie: 7787,- brutto

opis takiego montażu znajdzie się

na:

http://www.tremco-illbruck.pl/pl/zastosowanie/okno/i3_system_uszczelniania_okien/index.html

http://www.e-izolacje.pl/2629.htm

http://www.e-okno.pl/okna_polecane_produkty_illbruck_illmod_tasma_uszczelniajaca.html

 

K.

 

Cze, Nam okna zamontowano z taśmami illbrucka za 5,5 tys

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonali,

możecie podac namiary na firmę która robiła Wam wentyalcje mechaniczną z reku (może być na PW)? oraz czy robiliście gwc oraz jaka mniej więcej Was cena wyszla...?

 

ja mam oferty do a'la Z charakterem 14-15 tys. z Brink Renovent Large (z bypassem)..co sądzicie o takiej ofercie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Plebus,

Tak patrząc na zachodnie technologie (którymi się tak zachwycamy :wink: ) to grawitacyjna wentylacja po prostu nie działa! W Niemczech mechaniczna wentylacja w domu jest juz wymogiem. W Polsce tez jest to tylko kwestia czasu. A w creatonie (o ile dobrze pamiętam) to dachówka wentylacyjna kosztował koło 600 pln.

Jeśli chodzi o buczenie to kwestia zakupu dobrego rekuperatora i umieszczenie go w dobrym miejscu. Jedno co zyskujemy to wymianę powietrza (rzeczywistą wymianę) z niedużą stratą energii. Do tego jak dołączysz GWC to masz w lato klime. Fakt, że koszty są wyższe ale na pewno w zwentylowanych pomieszczeniach lepiej się żyje!

Choć tak naprawde lepiej zrobić w każdym pomieszczeniu graw. niż zgodnie z projektem :D

pzdr :wink:

 

Działa, działa. Trzeba tylko ją właściwie zaprojektować, wykonać i eksploatować.

 

Schemat prawidlowo działajacej wentylacji grawitacyjnej/naturalnej:

http://img268.imageshack.us/img268/2673/m2654575.jpg

 

My bralismy dachowkę Tondach, tam taniej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Plebus,

Tak patrząc na zachodnie technologie (którymi się tak zachwycamy :wink: ) to grawitacyjna wentylacja po prostu nie działa! W Niemczech mechaniczna wentylacja w domu jest juz wymogiem. W Polsce tez jest to tylko kwestia czasu. A w creatonie (o ile dobrze pamiętam) to dachówka wentylacyjna kosztował koło 600 pln.

Jeśli chodzi o buczenie to kwestia zakupu dobrego rekuperatora i umieszczenie go w dobrym miejscu. Jedno co zyskujemy to wymianę powietrza (rzeczywistą wymianę) z niedużą stratą energii. Do tego jak dołączysz GWC to masz w lato klime. Fakt, że koszty są wyższe ale na pewno w zwentylowanych pomieszczeniach lepiej się żyje!

Choć tak naprawde lepiej zrobić w każdym pomieszczeniu graw. niż zgodnie z projektem :D

pzdr :wink:

 

Działa, działa. Trzeba tylko ją właściwie zaprojektować, wykonać i eksploatować.

 

Schemat prawidlowo działajacej wentylacji grawitacyjnej/naturalnej:

http://img268.imageshack.us/img268/2673/m2654575.jpg

 

My bralismy dachowkę Tondach, tam taniej;)

 

Czesc Plebus, działa tylko pytanie jest zasadnicze co bedzie gdy na dworze bedzie -10 czy -20 , czy aby napewno pozwolisz na przepływ powietrza pokazany na schemacie? :wink:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonali,

możecie podac namiary na firmę która robiła Wam wentyalcje mechaniczną z reku (może być na PW)? oraz czy robiliście gwc oraz jaka mniej więcej Was cena wyszla...?

 

ja mam oferty do a'la Z charakterem 14-15 tys. z Brink Renovent Large (z bypassem)..co sądzicie o takiej ofercie?

 

 

Witam,

Też będziemy mieć renovent z firmy ASK z pod Krakowa. Jego główną zaletą jest to, że wymiennik jest przeciwprądowy a nie krzyżowy jak w większości reku. Cene mi dali 15 tys brytto ze wszystkim.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzeczam się z osobami, które chcą i mają mechaniczną wentylację, że ona jest gorsza od grawitacyjnej. Wiadomo, że jest lepsza. Sami poważnie zastanawialiśmy się nad jej wykonaniem. Piszę po prostu, że grawitacyjna działa, a kosztowo nikogo nie powinna zjeść. Mechaniczna kosztuje kilka razy tyle, co grawitacyjna. Jasne, że mozna ją zrobić za kilkanascie tys, ale tu oszczedzac sie tez nie powinno. Oszczednoscia jest grawitacyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonali,

możecie podac namiary na firmę która robiła Wam wentyalcje mechaniczną z reku (może być na PW)? oraz czy robiliście gwc oraz jaka mniej więcej Was cena wyszla...?

 

ja mam oferty do a'la Z charakterem 14-15 tys. z Brink Renovent Large (z bypassem)..co sądzicie o takiej ofercie?

 

 

Witam,

Też będziemy mieć renovent z firmy ASK z pod Krakowa. Jego główną zaletą jest to, że wymiennik jest przeciwprądowy a nie krzyżowy jak w większości reku. Cene mi dali 15 tys brytto ze wszystkim.

Pzdr

 

A jaka powierzchnie użytkową i kubaturę ma Wasz dom? Bo nie wiem dokładnie który budujecie...

 

Oni też są jednymi z faworytów :) Choć przyznam że mam też dwie inne konkurencyjne oferty...w następnym tygodniu muszę przystąpić do negocjacji :lol: Bo mi dali podobną ofertę a dom chyba trochę mniejszy...

 

Rozumiem że Renovent Large z automatycznym bypassem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzeczam się z osobami, które chcą i mają mechaniczną wentylację, że ona jest gorsza od grawitacyjnej. Wiadomo, że jest lepsza. Sami poważnie zastanawialiśmy się nad jej wykonaniem. Piszę po prostu, że grawitacyjna działa, a kosztowo nikogo nie powinna zjeść. Mechaniczna kosztuje kilka razy tyle, co grawitacyjna. Jasne, że mozna ją zrobić za kilkanascie tys, ale tu oszczedzac sie tez nie powinno. Oszczednoscia jest grawitacyjna.

 

 

Witam,

Ja też daleki jestem od sprzeczania, tylko z praktyki wiem, że jak przychodzi zima to człowiek zamyka wszystko na 4 spusty gdyż wieje. I tak z jednej strony pisze się tutaj o jakimś mostku cieplnym spowodowanym kotwą czego konsekwencją jest grzyb, pleśń i nie wiadomo co jeszcze! A tak naprawdę to brak dobrej wentylacji jest największą przyczyną tych wszystkich zjawisk (żeby nie było, to nie ja montuję te wentylacje - żadna reklama :D ).

A czy kilkanaście tys. za mechaniczną to jest oszczędność? Bo nie rozumiem!

Miałem kilka ofert i każda w podobnym przedziale cenowym!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonali,

możecie podac namiary na firmę która robiła Wam wentyalcje mechaniczną z reku (może być na PW)? oraz czy robiliście gwc oraz jaka mniej więcej Was cena wyszla...?

 

ja mam oferty do a'la Z charakterem 14-15 tys. z Brink Renovent Large (z bypassem)..co sądzicie o takiej ofercie?

 

 

Witam,

Też będziemy mieć renovent z firmy ASK z pod Krakowa. Jego główną zaletą jest to, że wymiennik jest przeciwprądowy a nie krzyżowy jak w większości reku. Cene mi dali 15 tys brytto ze wszystkim.

Pzdr

 

A jaka powierzchnie użytkową i kubaturę ma Wasz dom? Bo nie wiem dokładnie który budujecie...

 

Oni też są jednymi z faworytów :) Choć przyznam że mam też dwie inne konkurencyjne oferty...w następnym tygodniu muszę przystąpić do negocjacji :lol: Bo mi dali podobną ofertę a dom chyba trochę mniejszy...

 

Rozumiem że Renovent Large z automatycznym bypassem?

 

Taki właśnie mamy zamiar nabyć, co prawda bez GWC ale może kiedys......

Mnie przekonał ten wymiennik który tam jest zastosowany. Mam w biurze krzyżowy i nie jest to najszcześliwsze rozwiązanie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna przyczynia się w znacznym stopniu do powstawania strat ciepła i to chyba jest jej głównym minusem. Widziałem kilka różnych opracowań pokazujących procentowy udział różnych elementów domu w ogólnych stratach ciepła, w mniejszym lub większym stopniu wyglada to jak na załączonym rysunku:

 

http://www.fototube.pl/thumbnails/pakiet2.jpg

 

a zatem wyciaga nam z domów sporo pieniędzy, które włozyliśmy w ich ogrzanie. Mechaniczna z odzyskiem ciepła w duzym stopniu przed takim nieporządanym zjawiskiem zabezpiecza i to chyba cała różnica ( no może jeszcze poza tym miłym efektem chłodzenia w lecie, o którym pisał Bartek - jestem ciekaw jak to w praktyce będzie działać ).

 

Bartek, z ciekawości spytam jakie są wady wymiennika krzyżowego ? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem i do momentu kiedy nie przeczytalem Waszej na ten temat dyskusji myslałem, że krzyżowy i przeciwprądowy to po prostu alternatywne technologie.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...