Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wentylacja grawitacyjna przyczynia się w znacznym stopniu do powstawania strat ciepła i to chyba jest jej głównym minusem. Widziałem kilka różnych opracowań pokazujących procentowy udział różnych elementów domu w ogólnych stratach ciepła, w mniejszym lub większym stopniu wyglada to jak na załączonym rysunku:

 

http://www.fototube.pl/thumbnails/pakiet2.jpg

 

a zatem wyciaga nam z domów sporo pieniędzy, które włozyliśmy w ich ogrzanie. Mechaniczna z odzyskiem ciepła w duzym stopniu przed takim nieporządanym zjawiskiem zabezpiecza i to chyba cała różnica ( no może jeszcze poza tym miłym efektem chłodzenia w lecie, o którym pisał Bartek - jestem ciekaw jak to w praktyce będzie działać ).

 

Bartek, z ciekawości spytam jakie są wady wymiennika krzyżowego ? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem i do momentu kiedy nie przeczytalem Waszej na ten temat dyskusji myslałem, że krzyżowy i przeciwprądowy to po prostu alternatywne technologie.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

 

Witam,

Przeciwprądowy wymiennik ma wyższą sprawność. Przy krzyżowym powinieneś zamontować nagrzewnice na wlocie co by skropliny sie na wyminniku nie robiły. Koszty podobne i w zakupie i w eksploatacji wiec .....

A, i koniecznie z bypassem, wyciąganie tego wyminnika latem i wkładanie zimą jest mało komfortowe - częst te urządzonka są w miajscach mało uczęszczanych - choć filtry trzeba wymieniać. I tu też polecam reku w których są filtry w ramkach, a nie kawałki włókniny filtracyjnej która się zagina i powoduję iż nie układa się na całej powierzchni przelotu powietrza (a wiadomo że dziurawe filtry po prostu nie działają). Eksploatuje taki reku z matą filtracyjną i naprawde jest to mało szczęśliwe rozwiązanie!

Jest jeszcze jakaś hybryda krzyżowego z przeciwprądowym ale nie znam aż tak tematu.

Pozdrawiam

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Przyglądam się trochę waszym dyskusjom na temat różnych rozwiązań energooszczędnych w Doskonałych.

 

Sam będę budował Doskonałego EN. Jestem na etapie adaptacji budynku wydłużonego o 2,4m. Mam nadzieję rozpocząć budowę w przyszłym roku.

Planuje zastosować praktycznie wszystkie przewidziane w projekcie rozwiązania poza jednym a mianowicie Isomurem w charakterze redukcji mostków cieplnych przy fundamentach. Zgodnie z moimi obliczeniami jest to rozwiązanie zupełnie nieekonomiczne. Przy koszcie dla wszystkich ścian zewnętrznych i wewnętrznych w moim przypadku rzędu 4,5k PLN (obowiązuje 49% rabat na Isomur) uzyskuje się przegrodę o U równym 2,2W/m2k. Wydając te same pieniądze na szkło piankowe Foamglas F o grubości 10cm uzyskuję przegrodę o U=0,5 W/m2k. Czyli ponad czterokrotnie lepszy współczynnik przenikania ciepła. Cena obejmuje koszt dostawy na plac budowy.

 

Dla zainteresowanych odsyłam do broszury importera:

http://www.azflex.pl/files/1472180379/file/Foamglas_Floor_PL.pdf

 

Planuję także zastosować wentylację mechaniczną rekuperator Provent Mistral 600 GEO - przeciwprądowy z GWC płytowym tej samej firmy. GWC powinienem zmieścić na wysokości ław fundamentowych w salonie (pod bryłą budynku ze względu na warunki glebowe - wysoki poziom wód gruntowych).

GWC zaznaczyłem na rysunku na niebiesko.

http://lh6.ggpht.com/_KzhHrXvb-Co/SxrXVZRKYRI/AAAAAAAAAMY/SAdw6J-Q6LI/s400/GWC%20Provent.JPG

 

Ogrzewanie ze względu na czystość, warunki gruntowe, brak gazu w okolicy oraz dofinansowanie w mieście do 40% (max 40k PLN) będzie pompą ciepła.

 

Garaż planuję wolnostojący.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogrzewanie ze względu na czystość, warunki gruntowe, brak gazu w okolicy oraz dofinansowanie w mieście do 40% (max 40k PLN) będzie pompą ciepła.

 

Centauro, a gdzie Ty mieszkasz ? W Szwajcarii ? :lol: Czy można się zameldowac w tej Twojej gminie na kilka dni ? Albo wójta chociaż wypożycz, może i u mnie zrobi dla ludzi coś dobrego...

 

Bartek, dzięki za info, pytałem z ciekawości bo doczytałem w końcu wczoraj w dokumentacji, że mój również będzie przeciwprądowy, a jak pisałem traktowałem obydwa systemy równorzędnie i dlatego nie zadałem sobie trudu, żeby sprawdzić co kupuję.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

 

powróce do kwestii ogrzewania. oba projekty, doskonały i z charakterem, mają na parterze duże przeszklenia...i pustkę nad salonem, co jakby nie było w jakimś stopniu spowoduje ucieczkę powietrza na poddasze...

 

Czy wszyscy robicie na dole (salon, jadalnia, kuchnia) tylko ogrzewanie podłogowe? Rozumiem że macie info że to wystarczy...

 

My zastanawialiśmy się nad grzejnikami konwekcyjnymi/kanałowymi, lecz same nie są raczej najlepszym rozwiązaniem, natomaist jak połącze je z podłogówką to chyba mnie ta instalacja zje...obliczyłem tak na szybko że koszt tych grzejników na dwie strony w salonie i jedna jadalni będzie się wachał w granicach 6-10 tys. czyli pewnie tyle albo i więcej co reszta instalacji co dla domu... :cry:

 

a z drugiej strony obawa o to czy podłogówka przy takich przeszkleniach da radę...parowanie okien powinna wyeliminować went. mechaniczna...

 

i dalej...co kładziecie na podłogówkę...gres, specjalne panele???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogrzewanie ze względu na czystość, warunki gruntowe, brak gazu w okolicy oraz dofinansowanie w mieście do 40% (max 40k PLN) będzie pompą ciepła.

 

Centauro, a gdzie Ty mieszkasz ? W Szwajcarii ? :lol: Czy można się zameldowac w tej Twojej gminie na kilka dni ? Albo wójta chociaż wypożycz, może i u mnie zrobi dla ludzi coś dobrego...

 

Bartek, dzięki za info, pytałem z ciekawości bo doczytałem w końcu wczoraj w dokumentacji, że mój również będzie przeciwprądowy, a jak pisałem traktowałem obydwa systemy równorzędnie i dlatego nie zadałem sobie trudu, żeby sprawdzić co kupuję.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

 

Wiesz Basil jak ojca dyrektora dobrze poprosisz to troche ciepła ze swojego odwiertu Ci podeśle :D

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przyglądam się trochę waszym dyskusjom na temat różnych rozwiązań energooszczędnych w Doskonałych.

 

Sam będę budował Doskonałego EN. Jestem na etapie adaptacji budynku wydłużonego o 2,4m. Mam nadzieję rozpocząć budowę w przyszłym roku.

Planuje zastosować praktycznie wszystkie przewidziane w projekcie rozwiązania poza jednym a mianowicie Isomurem w charakterze redukcji mostków cieplnych przy fundamentach. Zgodnie z moimi obliczeniami jest to rozwiązanie zupełnie nieekonomiczne. Przy koszcie dla wszystkich ścian zewnętrznych i wewnętrznych w moim przypadku rzędu 4,5k PLN (obowiązuje 49% rabat na Isomur) uzyskuje się przegrodę o U równym 2,2W/m2k. Wydając te same pieniądze na szkło piankowe Foamglas F o grubości 10cm uzyskuję przegrodę o U=0,5 W/m2k. Czyli ponad czterokrotnie lepszy współczynnik przenikania ciepła. Cena obejmuje koszt dostawy na plac budowy.

 

Dla zainteresowanych odsyłam do broszury importera:

http://www.azflex.pl/files/1472180379/file/Foamglas_Floor_PL.pdf

 

Planuję także zastosować wentylację mechaniczną rekuperator Provent Mistral 600 GEO - przeciwprądowy z GWC płytowym tej samej firmy. GWC powinienem zmieścić na wysokości ław fundamentowych w salonie (pod bryłą budynku ze względu na warunki glebowe - wysoki poziom wód gruntowych).

GWC zaznaczyłem na rysunku na niebiesko.

http://lh6.ggpht.com/_KzhHrXvb-Co/SxrXVZRKYRI/AAAAAAAAAMY/SAdw6J-Q6LI/s400/GWC%20Provent.JPG

 

Ogrzewanie ze względu na czystość, warunki gruntowe, brak gazu w okolicy oraz dofinansowanie w mieście do 40% (max 40k PLN) będzie pompą ciepła.

 

Garaż planuję wolnostojący.

 

Pozdrawiam

 

Witam,

Gdzie to w naszym kraju dopłaty do pompy dają? Jeśli chodzi o provent to doczytaj, oni nie posiadają wymienników przeciwprądowych.

pzdr

bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centauro: my u siebie zastosowaliśmy jeszcze inne rozwiązanie na poziomie fundamentów, a mianowicie płytę fundamentową z lekkiego betonu (tzw. pianobeton) o odpowiedniej grubości (70cm), co pozwoliło wyeliminować zarówno isomur jak i warstwę styropianu na podłodze przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych dla podłogi. Koszt takiej płyty w ostatecznym rozliczeniu jest niższy od standardowego rozwiązania.

 

Dzięki zastosowaniu płyty nie mieliśmy też problemu z GWC (bezprzeponowym, płytowym) o wydajności około 900 m3 /h (testy specjalnym urządzeniem zaraz po wykonaniu) dzięki rozstawieniu kanałów co 1m, który znalazł się pod płytą. Dzięki temu GWC zostało automatycznie zaizolowane od góry i niepotrzebne było jego ocieplanie styropianiem.

 

W naszym projekcie doskonałego EN (o standardowej długości) nasz GWCz rozstawieniem 1m się nie mieścił przy standardowych fundamentach, tak więc sprawdź to w swoim przypadku, najlepiej konsultując to z jednym z wykonawców (mogę polecić z Opola firmę).

 

Te rozstawienie 1m pomiędzy kanałami jest przygotowaniem pod nowy produkt firmy PRO-VENT, który jest od ponad roku testowany w nowej fabryce pod Opolem, i którego nie ma jeszcze w sprzedaży, ale jest już o nim na stronie:

 

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

 

Osobiście z narzeczoną byliśmy na rozmowie z właścicielem w tej nowej fabryce i doświadczyliśmy pracy tego urządzenia ... 30 stopni w cieniu na zewn, okolo 19 w srodku -- tylko i wylacznie przy uzyciu powyzszego rozwiazania.

 

Jak przyjda srogie mrozy wybierzemy sie aby sprawdzic jak to dziala w zimie, bo w fabryce nie ma zadnego systemu grzewczego poza tym powyzej !

 

Co do samych central, to rzeczywiscie wymienniki sa krzyzowe, co mnie troche zaskoczylo, ale nie zniechecilo jakos mocno, bo wciaz przemawiaja do mnie konkretne efekty, ktore poczulem na wlasnej skórze i opinie ludzi, którzy korzystają z tych urządzeń...... prawda pewnie jak zawsze leży gdzieś po środku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centauro: my u siebie zastosowaliśmy jeszcze inne rozwiązanie na poziomie fundamentów, a mianowicie płytę fundamentową z lekkiego betonu (tzw. pianobeton) o odpowiedniej grubości (70cm), co pozwoliło wyeliminować zarówno isomur jak i warstwę styropianu na podłodze przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych dla podłogi. Koszt takiej płyty w ostatecznym rozliczeniu jest niższy od standardowego rozwiązania.

 

Dzięki zastosowaniu płyty nie mieliśmy też problemu z GWC (bezprzeponowym, płytowym) o wydajności około 900 m3 /h (testy specjalnym urządzeniem zaraz po wykonaniu) dzięki rozstawieniu kanałów co 1m, który znalazł się pod płytą. Dzięki temu GWC zostało automatycznie zaizolowane od góry i niepotrzebne było jego ocieplanie styropianiem.

 

W naszym projekcie doskonałego EN (o standardowej długości) nasz GWCz rozstawieniem 1m się nie mieścił przy standardowych fundamentach, tak więc sprawdź to w swoim przypadku, najlepiej konsultując to z jednym z wykonawców (mogę polecić z Opola firmę).

 

Te rozstawienie 1m pomiędzy kanałami jest przygotowaniem pod nowy produkt firmy PRO-VENT, który jest od ponad roku testowany w nowej fabryce pod Opolem, i którego nie ma jeszcze w sprzedaży, ale jest już o nim na stronie:

 

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

 

Osobiście z narzeczoną byliśmy na rozmowie z właścicielem w tej nowej fabryce i doświadczyliśmy pracy tego urządzenia ... 30 stopni w cieniu na zewn, okolo 19 w srodku -- tylko i wylacznie przy uzyciu powyzszego rozwiazania.

 

Jak przyjda srogie mrozy wybierzemy sie aby sprawdzic jak to dziala w zimie, bo w fabryce nie ma zadnego systemu grzewczego poza tym powyzej !

 

Co do samych central, to rzeczywiscie wymienniki sa krzyzowe, co mnie troche zaskoczylo, ale nie zniechecilo jakos mocno, bo wciaz przemawiaja do mnie konkretne efekty, ktore poczulem na wlasnej skórze i opinie ludzi, którzy korzystają z tych urządzeń...... prawda pewnie jak zawsze leży gdzieś po środku..

 

 

Witam,

Pewnie z GWC to wszystko będzie fajnie hulać, a i nagrzewnica też okaże się zbędna. Nie wiem jak w waszym reku rozwiązany jest system filtrów gdyż w mistralu który użytkuje, kawałki włókniny to porażka.

 

A czy to płytowe GWC to REHAU czy nie koniecznie? Mnie u przedstawiciela proventu mówiono, że jeśli GWC to tylko REHAU (jakieś srebra i inne czary zapobiegające powstawaniu nieproszonych gości w domu), i podobno na to jakiś patent mają!

 

pzdr

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

do nas planowna jest centrala mistral geo 800 ec : http://www.pro-vent.pl/mistral-800geoEc,0.html

 

co do GWC to u siebie mamy rozwiazanie firmy pro-vent :

 

http://www.pro-vent.pl/wymiennik-gruntowy-provent-geo,0.html

 

na przedstawicieli pro-venta trzeba uwazac, bo sa to zewnetrzne firmy i nie zawsze sprzedaja to co powinni; w opolu polecam firme, ktora z pro-ventem wspolpracuje najdluzej i sam wlasciciel ma do tej firmy najwieksze zaufanie - a mianowicie firma ventus (wlasciciel - janusz juszko) : http://www.ventus.info.pl/

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ale ja moge nie doczekać. On wierci i wierci i wywiercić nie może. Żeby mu ta rura na Antypodach gdzieś z drugiej strony nie wyszła :lol:

 

mp_krk, podobny temat był kilkanaście wpisów wyzej ( wtedy chodziło o rodzaj wykończenia na podłodze z ogrzewaniem ). Skonsultuj to z fachową firmą od ogrzewania. Wiesz przecież jaki rodzaj izolacji będziecie mieli na ścianach, co na podłodze, jakie okna, itd. Zostaje niewiele niewiadomych - np. sposób wykończenia podłogi. Z takimi danymi można już zrobić symulację bilansu energetycznego i wszystko będzie jasne - ile potrzeba pętli, jak gęsto, czy ewentualnie trzeba połaczyć z ogrzewaniem ściennym. Moim zdaniem nie ma sensu gdybać i zabezpieczać się na wypadek gdyby podłogówka nie dała rady. Trzeba mieć pewność, że da radę ( lub nie ). Koszty zabezpieczeń w rodzaju " co jeśli" są jak sami piszecie zbyt duże. My podłogówkę zainstalowaliśmy bez wyjątku w każdym pomieszczeniu a na podłodze będzie zaimpregnowana, betonowa posadzka przemysłowa ( również w każdym pokoju ).

 

centauro, wiki:), zaintrygowaliście mnie tym GWC z wymiennikiem płytowym. Co sprawiło, że wybraliście takie rozwiązanie ? Czy porównywaliście to z wymiennikiem rurowym ? Jakie sa jego zalety, w czym ma nad rurowym czy żwirowym przewagę ? Według strony producenta ta przewaga w duzej mierze sprowadza się do możliwości efektywniejszego schładzaia powietrza w lecie. Czy to sie potwierdza z Waszymi obserwacjami ( informacjami ) ? Mieliście okazję zobaczyć jak to działa w praktyce ( poza tym eksperymentalnym systemem w fabryce Pro-Vent ) ?

 

wiki, rozumiem, że pianobeton zastąpił podsypkę piaskową wewnątrz fundamentów, chudy beton i izolacje pod posadzką. A czy również izolację zewnętrzną fundamentów ( styropian, poliestyren ekstrudowany ) ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basil102:

 

1. przede wszystkim rzetelne, przemawiające do wyobraźni argumenty, opinie osób, które już z tego korzystają. Warto pamiętać że takie GWC to nie jest klimatyzacja ! , powietrze będzie miało temp. około 17-18 stopni (średnio) więc nie schłodzimy nim pomieszczeń jeśli wcześniej nagrzaliśmy je np. do 30 stopni (albo będzie to trwało bardzo długo) . Ważne jest tu aby utrzymywać względnie stałą temperaturę w budynku.

 

2. pianobeton zastąpił wszystko: ławy, mury, podsypkę, chudy beton, izolacje podposadzkową i zewnętrzną fundamentów.

Wygląda to jak jeden wielki klocek o grubości 70 cm, który wystaje 1 metr poza obręb budynku (po to aby można było zrezygnować właśnie z docieplenia pionowego fundamentów). To jest materiał wyjątkowo ciepły, nie ma klasycznego zbrojenia, tylko rozproszone z użyciem włókien.

 

W tej płycie musieliśmy tylko wykonać podbudowę pod wszystkie słupy z projektu z klasycznego betonu ze zbrojeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basil, wiki, doskonali,

 

Provent to rzeczywiście tylko wymienniki krzyżowe. Przeciwprądowy byłby lepszy - trzeba poszukać. Renowenty mają trochę małą wydajność.

 

GWC płytowy w środku domu planuje ze względów gruntowych - wysoki poziom wód gruntowych w glinie a raczej mazi plastelinowatej;). Pod budynkiem powinno być mniej wody na wysokości ław.

 

Rurowy antybakteryjny Rehau chyba też by dał radę ale obawiam się o jego szczelność stosując w opasce dookoła budynku. Antybakteryjność to raczej pic na wodę. Powłoka z domieszką srebra jest na ściankach rury, moim zdaniem przy przepływie rzędu kilkaset m3 powietrza na h styczność tego powierza ze ścianką jest pomijalnie mała - więc skuteczność także.

 

Dofinansowanie do PC jest w Krakowie - tylko nie wiem jak długo jeszcze będzie.

 

Wiki

 

Płyta z pianobetonu wydaje się byż ciekawym rozwiązaniem. Muszę to przeliczyć kosztowe/efektywnościowo. Czy mozesz się podzielić kosztami na jednostkę objętości/powierzchni. Co z nasiąkliwością betonu i kapilarnym podciąganiem wody? Jak rozwiazałaś kwestię różnicy poziomów w garażu i salonie?

 

CO do reku to po co ci reku o wydajności 800m3/h?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centauro:

płyta od spodu i po bokach jest zabezpieczona folią kubełkową firmy dorken. W zależności od rodzaju podłoża stosuje się różne jej odmiany (tańsze, droższe) ale to załatwia kapilarne podciąganie wody. Od góry część będąca poza budynkiem będzie zabezpeiczoną prawdopodobnie płynną folią lub innym materiałem, który nie będzie przepuszczał wody w głąb.

 

Koszty są indywidualnie liczone, ale mniej więcej wychodzi około 250 zł / m2 płyty ale to przy naszych założeniach (tańsza folia, grubość płyty 70 cm, opaska wokół budynku 1m, taras zgodny z projektem) --- więcej szczegółów może na priva, żeby nie zaśmiecać głównego wątku

 

Nasiąkliwość wg badań to około 2-3%, oczywiście trzeba odpowiednio to wykonać, zatrzeć (zamknąć pory) i zabezpieczyć. Materiał jest delikatny, więc trzeba się z nim obchodzić inaczej niż ze zwykłym betonem, ale swoją wytrzymałość ma. Zresztą do każdego takiego zlecenia jest wykonywany projekt przez konstruktora, który wszystko przelicza i wylicza.

 

Co do różnicy poziomów w garażu i salonie to udało się to sprytnie rozwiązać dzięki temu że garaż jest częścią termicznie wydzieloną z budynku (tak jest u nas i w standardowym projekcie doskonałego EN).

 

Zrobiliśmy w garażu grubość płyty 40 cm. W salonie i w pozostałej części budynku jest 70. Z racji tego że salon jest niżej o 30 cm, to przed położeniem folli, na etapie wyrównywania terenu, salon był 30 cm niżej od pozostałej części domu.

 

Pierwszy etap lania pianobetonu: salon 30 cm nizej + 40 cm = 70 cm, w pozostalej czesci domu 40 cm.

Drugi etap lania pianobetonu: 40 cm wszędzie poza salonem (który jest już gotowy) i garażem, który ma mieć 40 cm; daje to nam 30 cm z pierwszego etapu + 40 cm z drugiego = 70 cm

 

Co do reku, potrzebne jest duzo mniej oczywiscie, ale lepiej miec 800ke pracujaca na 2 biegu i zapewniajaca minimalna wymiane (im wiekszy stopien wymiany, tym efektywnosc odzysku spada o czym doskonale pewnie wiesz)

i zuzywajaca duzo mniej pradu, niz 600 czy jeszcze mniejszy, pracujacy na max obrotach i zuzywajacy duzo wiecej pradu. Lubie miec zapas mocy, do wykorzystania tylko w wyjatkowych sytuacjach.

 

Gotowe ;)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki,

 

Policzyłem koszty płyty pianobetonowej dla standardowego Doskonałego En wychodzi z opaską 1m poza obrys ścian nośnych jakieś 198m2 czyli przy koszcie 250PLN/m2 to prawie 50k PLN

 

W moim przypadku wydłużenia o 240cm koszt wyższy o 8k PLN

 

Na allegro jest oferta firmy Cezbud po 380PLN/m2. Wówczas ceny są już nieatrakcyjne ponad 75k PLN dla domku zgodnego z projektem.

 

Mam prośbę, wklej zdjęcia takiej płyty albo prześlij na priva. Może masz zdjęcia również z przygotowania GWC pod płytą. Na jakiej głębokości był motowany?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centauro:

płyta od spodu i po bokach jest zabezpieczona folią kubełkową firmy dorken. W zależności od rodzaju podłoża stosuje się różne jej odmiany (tańsze, droższe) ale to załatwia kapilarne podciąganie wody. Od góry część będąca poza budynkiem będzie zabezpeiczoną prawdopodobnie płynną folią lub innym materiałem, który nie będzie przepuszczał wody w głąb.

 

Koszty są indywidualnie liczone, ale mniej więcej wychodzi około 250 zł / m2 płyty ale to przy naszych założeniach (tańsza folia, grubość płyty 70 cm, opaska wokół budynku 1m, taras zgodny z projektem) --- więcej szczegółów może na priva, żeby nie zaśmiecać głównego wątku

 

Nasiąkliwość wg badań to około 2-3%, oczywiście trzeba odpowiednio to wykonać, zatrzeć (zamknąć pory) i zabezpieczyć. Materiał jest delikatny, więc trzeba się z nim obchodzić inaczej niż ze zwykłym betonem, ale swoją wytrzymałość ma. Zresztą do każdego takiego zlecenia jest wykonywany projekt przez konstruktora, który wszystko przelicza i wylicza.

 

Co do różnicy poziomów w garażu i salonie to udało się to sprytnie rozwiązać dzięki temu że garaż jest częścią termicznie wydzieloną z budynku (tak jest u nas i w standardowym projekcie doskonałego EN).

 

Zrobiliśmy w garażu grubość płyty 40 cm. W salonie i w pozostałej części budynku jest 70. Z racji tego że salon jest niżej o 30 cm, to przed położeniem folli, na etapie wyrównywania terenu, salon był 30 cm niżej od pozostałej części domu.

 

Pierwszy etap lania pianobetonu: salon 30 cm nizej + 40 cm = 70 cm, w pozostalej czesci domu 40 cm.

Drugi etap lania pianobetonu: 40 cm wszędzie poza salonem (który jest już gotowy) i garażem, który ma mieć 40 cm; daje to nam 30 cm z pierwszego etapu + 40 cm z drugiego = 70 cm

 

Co do reku, potrzebne jest duzo mniej oczywiscie, ale lepiej miec 800ke pracujaca na 2 biegu i zapewniajaca minimalna wymiane (im wiekszy stopien wymiany, tym efektywnosc odzysku spada o czym doskonale pewnie wiesz)

i zuzywajaca duzo mniej pradu, niz 600 czy jeszcze mniejszy, pracujacy na max obrotach i zuzywajacy duzo wiecej pradu. Lubie miec zapas mocy, do wykorzystania tylko w wyjatkowych sytuacjach.

 

Gotowe ;)

 

pozdr

 

 

Witam,

Przemyśl zakup przewymiarowanego reku, to wcale nie jest takie komfortowe żeby mieć zapas mocy. Użytkuję mistrala 650T i ubolewam, że nie mogę zmniejszyć wydajności! Reku buczy, a z sufitu wieje. Kupując myślałem podobnie do Ciebie. Lepiej jest kupić dobrany w połowie skali pracy, móc zmniejszyć i zwiększyć przepływ.

Posłuchaj reku na najwolniejszych obrotach - tego co chcesz kupić.

Jeszcze raz, zwróćcie uwagę jakie filtry macie - kawałki maty to niezły bezsens!

pzdr

bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

basil102:

 

1. przede wszystkim rzetelne, przemawiające do wyobraźni argumenty, opinie osób, które już z tego korzystają. Warto pamiętać że takie GWC to nie jest klimatyzacja ! , powietrze będzie miało temp. około 17-18 stopni (średnio) więc nie schłodzimy nim pomieszczeń jeśli wcześniej nagrzaliśmy je np. do 30 stopni (albo będzie to trwało bardzo długo) . Ważne jest tu aby utrzymywać względnie stałą temperaturę w budynku.

 

wiki:), zdaje sobie sprawę, że GWC bez względu na rodzaj zastosowanego rozwiązania to nie klimatyzacja ( u mnie taki zapis jest nawet częścią umowy z wykonawcą ). Wiadomo również, że każdy zadowolony użytkownik będzie chwalił swoje rozwiązanie, spytam zatem inaczej - co przekonało Cię, że ten rodzaj GWC będzie lepszy niż rurowy czy żwirowy. Moją uwage na stronie producenta przykuło podkreślanie możliwości schładzania powietrza w lecie. Każdy z wymienionych na pewno poradzi sobie z przygotowaniem powietrza w zimę, ale powiem szczerze, że bardzo doceniłbym ten przyjemny dodatek w postaci chłodnego powietrza w upalne lato o ile miałbym choc małą nadzieję, że zadziała to tak jak reklamuje to producent. Swoją drogą ciekawe jest, że wielu producentów w jakiś sposób zachwala funkcje "darmowej klimatyzacji", ale spotkałem sie też z kilkoma naprawde solidnymi wykonawcami, którzy mocno studzili mój zapał w tej kwestii. Stąd też moje zainteresowanie Twoim pomysłem bo wiele wskazuje na to, że porządnie sprawdziłes jak to działa, wiesz że sporo potrafi i jesteś do tego przekonany. Jeśli nie sprawi Ci to kłopotu bedę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat ( może być na priv, żeby nie zaśmiecać wątku ).

 

Dzięki i pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne są te wszystkie nowoczesne technologie w budownictwie ( pianobeton, szkło piankowe, taśmy paraizolacyjne, izolacja próżniowa, itd. ). Człowiek się całe życie uczy i tylko za każdym razem jak dowiem się o czymś takim to żałuję że nie wiedziałem wcześniej i nie zastosowałem u siebie :lol: I pewnie tak będzie do momentu jak w końcu tej chałupy nie postawię. Oby szybciej bo zgłupieję.

 

Pozdawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne są te wszystkie nowoczesne technologie w budownictwie ( pianobeton, szkło piankowe, taśmy paraizolacyjne, izolacja próżniowa, itd. ). Człowiek się całe życie uczy i tylko za każdym razem jak dowiem się o czymś takim to żałuję że nie wiedziałem wcześniej i nie zastosowałem u siebie :lol: I pewnie tak będzie do momentu jak w końcu tej chałupy nie postawię. Oby szybciej bo zgłupieję.

 

Pozdawiam

 

Rafał

 

No zgadzam się z Tobą w zupełności - nowinki są fajne!. Ale pamiętaj nigdy nie nastąpi taki moment żeby nie było czegoś nowego. Także trzeba budować i się nie zastanawiać. Nowinki są super ale w zdecydowanej wiekszości ekonomicznie nie uzasadnione! Stopa zwrotu z inwestycji jest po prostu zbyt mała!!

pzdr

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...