Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A u nas ogrzewanie zrobione, czekamy na roztopy żeby zrobić w końcu wylewki...

 

... wylać jastrych...

 

Robicie wylewki betonowe czy anhydrytowe?

Beton tańszy, anhydryt lepszy - szczególnie do podłogówki.

 

Znowu nowinki;) W planach mamy beton, ale kto wie. Musimy poczytać o tej anhydrytowej. Nie wiem w sumie dlaczego lepszy, bo szybciej się nagrzewa niż beton? A jak już uzyskamy temperature, którą chcemy, to co więcej taka wylewka daje. W sumie nic o tym sposobie nie wiem.

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

paseczek, trzecie wyjście a mianowicie jastrych ( nie wylewka zwana potocznie jestrychem ale faktycznie jastrych z Maxita Webera ) - na bazie betonu ale jednak inne rozwiązanie.

 

plebus, nie powinno sie nic stać, ale podobno częste zmiany temperatury o dużej rozpiętości ( jak obecnie ) mogą spowodować pęknięcie obejm a w moim przypadku dodatkowo "praca" samej rury może doprowadzic do wyrwania obejm ze styropianu ( ze względu na to, że zastosowana u mnie rurka do podłogówki nie ma tak zwanej pamięci, czyli nie odkształca się trwale w wyniku zagięcia ). Nie chciałbym wejść kiedys do domu i zastać 100 metrów skłębionej rurki na podłodze :lol: Czy ta ekipę od dachu wpuszczacie przed wylewkami ? Z ciekawości spytam - czy macie już jakieś wyliczenie ocieplenia dachu, jestem ciekaw z jakim obecnie kosztem trzeba sie liczyć ( jaki materiał izolacyjny, jaka grubość, płyta k-g pojedynczo czy podwójnie ) ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na forum,więc witam wszystkich.Jestem właśnie na etapie wybierania projektu.Wybór padł na któryś z DOSKONAŁYCH z pracowni DzW,jednak nie mogę się zdecydować czy ma to być wersja standardowa czy EN.Przesdudiowałem całe forum z nadzieją,że może tu znajdę odpowiedż.Niestety nie.Może znajdzie się ktoś kto przechyli szalę wahania w którąś stronę,dowiem się czy warto zainwestować w EN,czy niema sensu.Może ktoś wie po jakim czasie EN(droższy w budowie)zacznie przynosić korzyści.Pozdrawiam Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powoli przymierzam się do rekuperatora do mojego Doskonałego2EN. W projekcie proponują Mistral 400duo (350-800 m3/h wg projektu) jednak ja się skłaniam bardziej ku przeciwprądowemu Brink Renovent HR Large 400m3/h. Wysłałem ofertę z zapytaniem do pewnej firmy, która stwierdziła, że 400 to za mało jak na taki duży dom. Kubatura naszych D2 podchodzi pod 1000m3, czyli teoretycznie wymiana byłaby na poziomie 0,4/h na 3 biegu! Jak to się ma do zalecanych 0,5-0,6 wymian na godzinę? Nie lepiej byłoby pomyśleć o czymś większym, czy też może te 400m3/h wystarczy? Tak z ciekawości, jaki duży GWC przewidujecie do swoich D2, bo w projekcie za dużo o tym nie ma?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

plebus, nie powinno sie nic stać, ale podobno częste zmiany temperatury o dużej rozpiętości ( jak obecnie ) mogą spowodować pęknięcie obejm a w moim przypadku dodatkowo "praca" samej rury może doprowadzic do wyrwania obejm ze styropianu ( ze względu na to, że zastosowana u mnie rurka do podłogówki nie ma tak zwanej pamięci, czyli nie odkształca się trwale w wyniku zagięcia ). Nie chciałbym wejść kiedys do domu i zastać 100 metrów skłębionej rurki na podłodze :lol: Czy ta ekipę od dachu wpuszczacie przed wylewkami ? Z ciekawości spytam - czy macie już jakieś wyliczenie ocieplenia dachu, jestem ciekaw z jakim obecnie kosztem trzeba sie liczyć ( jaki materiał izolacyjny, jaka grubość, płyta k-g pojedynczo czy podwójnie ) ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał

 

Najpierw wylewki, bo by nie było jak ustawić rusztowania w salonie do ocieplania dachu. Z ekipą od ociepleń jesteśmy umówieni na poczatku lutego, mamy się dogadać co chcemy, zobaczyć co oni proponują. Narazie widzieli projekt, chcą obejrzeć dom mimo wszystko przed wejściem. I wtedy będziemy mogli liczyć na wycenę. Mamy ich z polecenia.

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał

 

Najpierw wylewki, bo by nie było jak ustawić rusztowania w salonie do ocieplania dachu. Z ekipą od ociepleń jesteśmy umówieni na poczatku lutego, mamy się dogadać co chcemy, zobaczyć co oni proponują. Narazie widzieli projekt, chcą obejrzeć dom mimo wszystko przed wejściem. I wtedy będziemy mogli liczyć na wycenę. Mamy ich z polecenia.

 

K.

 

 

czesc,

Plebus a popatrz na to:

 

http://www.saappur.pl/ocieplenia.html

 

widziałem to na targach, ja juz mam wycieplony ale wygladało to interesujaco.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EN opłaca się brać i budować jeśli ktoś ma pełną świadomość takiego budownictwa i użytkowania, a nie jest tylko chwilowo zauroczony modą na oszczędzanie.

 

Budownictwo niskoenergetyczne, energooszczędne MUSI kosztować więcej. Niemożliwa jest budowa wersji EN z jednoczesną zamianą i/lub likwidacją specjalnych rozwiązań. Albo mamy 10-15% więcej na wybudowanie i robimy to od a do z, albo nie podejmujmy tego tematu wcale, bo szkoda pieniędzy.

 

Czy się opłaca ? Jeśli ktoś bierze na budowę kredyt hipoteczny na zdrowych warunkach (do 4 -5%) i dostanie większą sumę (na wersję EN) to powinno się opłacać, z tej prostej przyczyny, że te 10-15% więcej w skali kilkudziesięciu lat oznacza kilkadziesiąt zł więcej miesięcznej raty (a oszczędności na eksploatacji są większe). Kiedyś to policzyliśmy na własnym przykładzie, ale każdy powinien policzyć to dla swoich warunków.

 

To co jest w projekcie EN kosztowało dużo pracy wiele osób i zapewniam, że wszystko zostało policzone przez osoby zajmujące się budownictwem pasywnym. Niestety jak to w typowym projekcie nie wszystkie rzeczy są ujęte i odpowiednie dla każdego, dlatego konieczne są indywidualne konsultacje ze specjalistami.

 

Oczywiście są różne, możliwe rozwiązania i warto je rozpatrywać, ale konsultować to należy nie z autorami, sprzedawcami tych alternatywnych rozwiązań, tylko z kompetentnymi osobami zajmującymi się profesjonalnie i niezależnie budownictwem pasywnym.

 

Wracając do różnic pomiędzy wersją zwykłą a EN: niestety muszę Was zmartwić - zmian jest więcej niż tylko wysokość łączników i związana z tym wysokość stropu, doświadczyliśmy to na własnej skórze - do pozwolenia mieliśmy wstępną wersję EN, a przy budowie już ostateczną - konieczne było wprowadzenie projektu zamiennego z uwagi na zmiany, których było proporcjonalnie więcej z każdą kolejną minutą studiowania kartka po kartce obydwu projektów.

 

a tak na marginesie, solidaryzujemy się z pozostałymi oczekującymi na ocieplenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powoli przymierzam się do rekuperatora do mojego Doskonałego2EN. W projekcie proponują Mistral 400duo (350-800 m3/h wg projektu) jednak ja się skłaniam bardziej ku przeciwprądowemu Brink Renovent HR Large 400m3/h. Wysłałem ofertę z zapytaniem do pewnej firmy, która stwierdziła, że 400 to za mało jak na taki duży dom. Kubatura naszych D2 podchodzi pod 1000m3, czyli teoretycznie wymiana byłaby na poziomie 0,4/h na 3 biegu! Jak to się ma do zalecanych 0,5-0,6 wymian na godzinę? Nie lepiej byłoby pomyśleć o czymś większym, czy też może te 400m3/h wystarczy? Tak z ciekawości, jaki duży GWC przewidujecie do swoich D2, bo w projekcie za dużo o tym nie ma?

Pozdrawiam

 

 

Nam zaproponowali do Doskonałego 2 Mistrala 600, GWC płytowy dla wydajności 650 m3/h. Nad GWC jeszcze się zastanawiam, bo cena 18 tys. - najtańsza wersja i to bez koparki!!! :evil: Czy ktoś jeszcze ma wycenę GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powoli przymierzam się do rekuperatora do mojego Doskonałego2EN. W projekcie proponują Mistral 400duo (350-800 m3/h wg projektu) jednak ja się skłaniam bardziej ku przeciwprądowemu Brink Renovent HR Large 400m3/h. Wysłałem ofertę z zapytaniem do pewnej firmy, która stwierdziła, że 400 to za mało jak na taki duży dom. Kubatura naszych D2 podchodzi pod 1000m3, czyli teoretycznie wymiana byłaby na poziomie 0,4/h na 3 biegu! Jak to się ma do zalecanych 0,5-0,6 wymian na godzinę? Nie lepiej byłoby pomyśleć o czymś większym, czy też może te 400m3/h wystarczy? Tak z ciekawości, jaki duży GWC przewidujecie do swoich D2, bo w projekcie za dużo o tym nie ma?

Pozdrawiam

 

 

Nam zaproponowali do Doskonałego 2 Mistrala 600, GWC płytowy dla wydajności 650 m3/h. Nad GWC jeszcze się zastanawiam, bo cena 18 tys. - najtańsza wersja i to bez koparki!!! :evil: Czy ktoś jeszcze ma wycenę GWC ?

 

 

Witam,

 

My u siebie planujemy Mistrala 600 GEO EC, GWC już mamy pod budynkiem: płytowy o wydajności dopasowanej do nowego rozwiązania firmy pro-vent (rekuperatora z pompą ciepła). Koszt taki jak podałeś, za koparkę zapłaciliśmy 100 zł, bo musiał wykopać i zakopać jedynie pod samo GWC przy okazji wykopów pod płytę fundamentową, ale to już inne centrum kosztów :)

 

Osobiście polecam, sama wentylacja (bez GWC) jest gadżetem nie do końca spełniającym swoją podstawową rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mamy wątpliwości czy wybrać dom "Z charakterem" czy "doskonały".Zastanawiam się czy jest możliwośc oglądnięcia domu (wiem , że na forum są osoby z woj. opolskiego).Obejrzenie domu na żywo na pewno rozwiało by Nasze wątpliwości.

Prosze osoby z okolic Opola o kontakt.

[email protected]

[email protected]

 

Z Góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja kupowałem projekt dostępny był tylko zwykły. Nim przebrnąłem przez papiery pojawiła się wersja EN. Kupiłem więc od pracowni egzemplarz pokazowy wersji EN i dom mam pośredni (bliżej EN). Konstrukcyjnie różnice są tylko w płytach balkonów i grubości stropów - ale to można pominąć kupując niższe łączniki.

 

Wszystkie elementy można kupić u Pana Adama Jędrudruszka aktualnie pracującego dla firmy Stahlton (producenta bloczków Isomur i łączników).

Adres: [email protected]

 

Witam,

dzięki za info, i mam pytanie ile zapłaciłeś za egzemplarz okazowy wersji EN,? A tak w skrócie co zastosowałeś z wersji EN w swoim domku, rozumiem że isomur i łączniki balkonowe i co jeszcze, bo my się zastanawiamy co zrobić.

I jeszcze jedno czy podnosiliście troche w górę, bo chcieliśmy zwiększyć grubość wełny na dachu, więc zastanawiam się czy nie trzeba ciutkę podnieść. Z tego co czytałam wcześniej to niektórzy podnoszą o jeden lub 2 pustaki, że podobno jakiś błąd w projekcie z tym związany. Proszę o opinie na ten temat.

 

pozdrawiam

 

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za egzemplarz okazowy zapłaciłem różnicę w cenie między wersjami projektu.

Kupiłem go głównie ze względu na projekt wentylacji, za jej projekt firmy życzą sobie 1000zł, więc wyszło połowę taniej a dodatkowo mam gotowe inne rozwiązania. W swoim domu zastosowałem bloczki isomur pod wszystkimi ścianami nośnymi i działowymi (w garażu pod stropem). Odciąłem ściany garażu od pozostałych ścian domu. zastosowałem koszyki balkonowe. Zamówiłem takie jak do EN więc miały 16cm. Problem rozwiązałem stosując różną grubość stropu, która i tak jest zróżnicowana w różnych częściach domu. Łączniki mocowane są w wieńcu który ma 25 cm. Zostawiłem oryginalne grubości stropu a tylko płytę balkonową pogrubiłem (w dół oczywiście). Zamierzam kupić rekuperator (o niższej wydajności) i GWC. Pogrubiłem ocieplenie do 17 cm neoporu (co przekłada się na ok.23 zwykłego styropianu). Grubsze ocieplenie podłóg i dachu. Nie ociepliłem natomiast fundamentów. Komin wybudowałem tylko w salonie.

 

Nie zmieniałem wysokości ścian kolankowych. Miejscowe warunki zabudowy zmusiły mnie do podniesienia szczytu o 40 cm (do 37*). Błąd w projekcie polegał na tym że wysokość ścian w salonie i jadalni była policzona od h=0,00 a powinno być h=-0,30 - salon przecież jest niżej (projektant zapewniał mnie że w nowych egzemplarzach błąd zostanie poprawiony a do starszych wyślą poprawkę. Błędu nie było natomiast w wersji EN). Grubsze ocieplenie dachu obniży sufit o 5-10 cm, dla mnie nie ma to większego znaczenia.

 

Jeśli chodzi o błędy to u mnie w projekcie było ich kilka. Drobiazgi takie jak zbyt mała ilość strzemion w niektórych elementach. Zbyt wysoka belka podwalinowa pod wjazdem do garażu (właściwa tylko przy najgłębszym posadowieniu, czyli w Suwałkach) jeden z podciągów w stropie opiera się na 12cm ściance komina. W zestawieniu ilościowym stali uwzględniono tylko połowę ceowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paseczek dziękuję za informację, bo zastanawiałam się czy nie dokupić wersji okazowej EN, ale po twojej informacji widzę że nie ma co.

My dostaliśmy projekt wentylacji mechanicznej gratis :D, dodatkowo rysunki do kominka na scianie, bo nie będziemy robić tego na środku salonu, i rysunki do belki, tej przy schodach, bo zamierzamy wymienić ten dwuteownik na wylewaną belkę. Wentylację mechaniczną też zastosujemy tylko zastanawiam się czy robić kominy wentylacyjne czy nie, bo w sumie można je zamknąć na czas korzystania z wentylacji mechanicznej ale w lecie może lepiej jak by było bardziej naturalnie, nie wiem, w sumie może lepiej żeby by te kominy były niż w razie czego je potem dostawiać. Zastanawiam się nad pompą ciepła, ale nie ma jeszcze zdania na ten temat.

 

pozdrawiam

 

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magda12345 Odnosnie pompy ciepla... tez mialem takie zalozenie, szczegolnie, ze jesli wszystko dobrze pojdzie to na wiosne przyszlego roku zaczne budowe dwoch domow z wizja (wspolnie z bratem)... pompa ciepla rzeczywiscie jest tania w utrzymaniu, bo niby tylko prad potrzebny (nie wierz w zapewnienia osob, ktore twierdza, ze zmiescisz sie rocznie w 1000zl, bo to bajka. Realne koszt zuzycia pradu bedzie sie wahac w granicach 2000-3000zl) do napedzania pompy z wymiennikiem. Zaczalem planowac odwierty, jednak pierwszy strzal... ok 18k. za odwierty pod jedna pompe... sama pompa ok 30k. Wymiennik gruntowy wychodzi tylko niewiele taniej, jednak jego wydajnosc jest mniejsza. Sprawnosc pompy ciepla z kazdym rokiem maleje, gdyz jest to nic innego jak sprezarka. Wiec z kalkulacji wyszlo mi, ze bardziej oplaci mi sie kupic dobry kociol kondensacyjny na gaz i miec spokoj na jakis czas (15-20lat - po tym czasie podejrzewam ze pompe ciepla takze bedzie trzeba wymienic). A budynek mimo wszysko uszykuje pod pompe ciepla i poczekam kiedy to stanieje, bo na chwile obecna ceny sa obledne tych pomp. Wniosek prosty, jesli masz nadmiar gotowki, to jak najbardziej mozesz sobie na to pozwolic, jesli nie, to ja stawiam na dobry kociol gazowy.

Moze ktos z grupowiczow ma inne przemyslenia na ten temat...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Buduję Doskonałego EN i właśnie zastanawiam się nad wyborem ogrzewania. Co do tego to mam mieszane uczucia. Pompa ciepła odpada, ponieważ jak na razie jest to dość droga inwestycja i przy domu energooszczędnym wcale tak szybko się nie zwraca. Zastanawiam się raczej nad kotłem na pellet lub gaz. Oczywistym jest fakt, iż grzanie na pellet jest tańsze, jednak wiążę się z pewnymi niedogodnościami. Słyszałam także, że przy domu dobrze ocieplonym, z dobrymi szybami i wentylacją mechaniczną ogrzewanie gazem ziemnym wcale tak drogo nie wychodzi. Czy ktoś może orientował się w tym temacie i mógłby mi coś doradzić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Wentylację mechaniczną też zastosujemy tylko zastanawiam się czy robić kominy wentylacyjne czy nie, bo w sumie można je zamknąć na czas korzystania z wentylacji mechanicznej ale w lecie może lepiej jak by było bardziej naturalnie, nie wiem, w sumie może lepiej żeby by te kominy były niż w razie czego je potem dostawiać. Zastanawiam się nad pompą ciepła, ale nie ma jeszcze zdania na ten temat.

 

Właśnie latem można poczuć komfort jaki daje wentylacja mechaniczna. Jest to pora, w której grawitacja często po prostu nie działa (można jednak na oścież otwierać okna). Dlatego moim zdaniem nie ma sensu stawianie dodatkowych kominów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chcialem zapytac na czy mozna zaoszczedzic budujac dom z klasa pracowni domy z wizja i na co zwrocic uwage przy budowie?

 

Dalem projekt do przeliczenia konstruktorowi zeby zredukowal ilosc stali.Mysle tez o zamianie stropu na gestozebrowy czy ktos robil cos takiego z tym projektem? Chetnie wyslucham jakichkolwiek rad na temat budowy tego domu. Ma ktos moze ogrod od str poludniowej? Nie jest w lecie za goraco przez te wielkie okna? Instalacje sa dobrze zaprojektowane?

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...