Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mi5iek

Wersja 4 nie posiada dachówki płaskiej. Wszystkie rozwiązania w/w firm nie pasują do wizualizacji DOMY Z WIZJĄ - Z Charakterem 4.

 

Dachowka w "z charakterem 4" jest dokladnie taka sama jak w ver. 3 i ver. 2. W ver.1 zmianie ulega kolor. Nie wiem dlaczego Ty widzisz inaczej?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie!

 

Proponuję wykonać telefon do pracowni..

Moim zdaniem też jest to ta sama płaska dachówka.

Wizualizacja może być wykonana w nowszej wersji programu, który ma daną dachówkę wierniej odwzorowaną (patrz --> nie kieruj się wizualizacją.)

 

Pozdrawiam

WW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich na forum.

 

Jestem na etapie intensywnego poszukiwania działki, ale plan już mam wybrany. Interesuje mnie Doskonały 2 standard lub EN. Tak czy inaczej oba do przeróbki. Chcę wydłużyć budynek i podnieć dach, a co za tym idzie ściany kolanowe, tak aby nie robić tych ślepych pustek. Z mioch obserwacji wynika, że podniesienie dachu spowoduje powiększenie salonu jeżeli chcę aby dach nad salonem kończył się na tej samej wysokości co w projekcie (żeby nie wyglądał jak wiata na busa). U góry brakuje miom zdaniem jednego pokoju jak ja to nazywam rekreacyjnego. Pokój chciałbym uzyskać poprzez wydłużenie domu na wysokości jadalni i likwidację tego otwartego niby biura.

Trochę mało jak dla mnie jest pomieszczeń gospodarczych i z tego co widzę wydłużając jadalnie automatycznie powiększę pomieszczenie gospodarcze.

Garaż powinien mieć 6m. Samochody rosną a ja już mam o długości 5,3m jeden. Co o tym sądzicie, czy nie zaburzy to sensu konstrukcyjnego budynku?

Czy nie straci na tym przestrzeń wewnątrz?

 

Bardzo proszę o opinie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany zrobię ewentualne szkice takich zmian. Oczywiście bardzo uproszczone.

 

 

Bardzo proszę również jeżeli komuś nie wadzi o możliwość zobaczenia Doskonałego na żywo. Być może moje obawy co do powierzchni użytkowej są nieuzasadnione.

Nie będę też oryginalny jeżeli poproszę o zdjęcia z Waszych realizacji.

Biuro nie udostępnia ani zdjęć (oprócz tych na www), ani kontaktów do osób budujących ze względu na jakąś aferę.

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam,

Jarek

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zapraszam osoby z małopolski budujące Doskonałego 2 lub EN do wspólnych negocjacji cenowych materiałów budowlanych z dostawcami. Czasami wychodzą spore różnice przy większej ilości.

 

Zastanawiam się również czy nie budować doskonałego z Itonga. Czy zastosowanie tego materiału pozwoli wyeliminować użycie bloczków ISOMUR w wersji EN? Jakby nie patrzeć to sam Itong ma właściwości izolacyjne i nie powinno być mostków termicznych od fundamentwów oraz od garażu.

Jeżeli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.

 

Kolejną sprawą jest kwestia doboru C.O. nie mam zdecydowanego faworyta.

We względu na cenę odpada PC (nie dożyję momentu zwrotu z inwestycji).

 

Chciałbym zastosować wentylację mechaniczną i GWC. Na forum pojawił się wątek reku przeciwprądowych firmy Renovent montowanych przez ASK.

Firmę ASK akurat znam z nieco innej strony i nie wiem czy mogę mieć do nich zaufanie (jeżeli jest taka w stosunku do klientów jak do pracowników to nie skorzystałbym z ich usług).

 

Jeszcze raz pozdrawiam,

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas ogrzewanie zrobione, czekamy na roztopy żeby zrobić w końcu wylewki...

 

... wylać jastrych...

 

Robicie wylewki betonowe czy anhydrytowe?

Beton tańszy, anhydryt lepszy - szczególnie do podłogówki.

 

 

mnie robili anhydryty,potem zaraz u mojego kumpla z opola,wyszło fajnie,szczególnie przy zastosowaniu pompy ciepła ma to sens,dużo zależy od dobrego przygotowania,ale od ekipy wykonawczej dostałem taki materiał,że gość co kładł styro i robił podłogówkę przysiadł,kazałem mu zrobic zgodnie z zaleceniami,zdjeciami,marudził niemiłosiernie,ale teraz wiem o co chodziło,to musi byc solidnie przygotowane,np taki szczegół z opisu zaleceń"przed układaniem styropianu muszą pozamiatać",niby opis dla idioty,...no i ... wchodzę na budowę a tam kładą styro na syf,potem styropian by sie załamywał.ok. kończę ,jeśli ktoś pyta czy stosować anhydryt -po fakcie powiem -tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej oba do przeróbki. Chcę wydłużyć budynek i podnieć dach, a co za tym idzie ściany kolanowe, tak aby nie robić tych ślepych pustek. Z mioch obserwacji wynika, że podniesienie dachu spowoduje powiększenie salonu jeżeli chcę aby dach nad salonem kończył się na tej samej wysokości co w projekcie (żeby nie wyglądał jak wiata na busa). U góry brakuje miom zdaniem jednego pokoju jak ja to nazywam rekreacyjnego. Pokój chciałbym uzyskać poprzez wydłużenie domu na wysokości jadalni i likwidację tego otwartego niby biura.

Trochę mało jak dla mnie jest pomieszczeń gospodarczych i z tego co widzę wydłużając jadalnie automatycznie powiększę pomieszczenie gospodarcze.

Garaż powinien mieć 6m. Samochody rosną a ja już mam o długości 5,3m jeden. Co o tym sądzicie, czy nie zaburzy to sensu konstrukcyjnego budynku?

Czy nie straci na tym przestrzeń wewnątrz?

 

CTN, moim zdaniem dom po takich przeróbkach straci proporcje a to podobno podstawa architektury ( udanej architektury ). Nawet jesli jakiś architekt dokona przeróbek tak, by te proporcje zachować, dom będzie gigantyczny. Obejrzyj koniecznie Doskonałego na żywo. Stań kilka metrów przed drzwiami wejściowymi i spojrzyj w górę. Bryła domu jest potężna, jesli dodatkowo poszerzysz go tak bardzo i podniesiesz może powstać schronisko górskie a nie dom jednorodzinny. Dodatkowo jedną z największych zalet Doskonałego jest przestrzeń wewnątrz. Można oczywiście spierać się czy to pseudo biuro jest rozwiązaniem funkcjonalnym, nie można natomiast zaprzeczyć, że takie smaczki dodają domowi ( wnętrzu ) lekkości, powietrza. Likwidacja takich akcentów i monstrualna konstrukcja może to wszystko zepsuć.

Jeśli planujesz aż tyle przeróbek, to może warto rozważyć projekt indywidualny ? Koszty tych przeróbek ( projekt, etc ) mogą zrównoważyć dodatkowy wydatek związny z indywidualnym projektem.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! :)

 

Z ogromną przyjemnością informuję,że w okolicach Łodzi powstaje kolejny "Doskonały EN" :D

 

W prawdzie przeglądam ten wątek od jakiegoś czasu,ale nie wiem nadal czy w woj. łódzkim jest już jakiś wybudowany? Czytałem coś o domu w Sieradzu, ale nie udało mi się potwierdzić tej informacji. Jeśli ktoś ma info na ten temat - proszę o "cynk" :)

 

 

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam!

 

K.Koj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie Basil102.

Niestety nie miałem okazji widzieć na żywo Doskonałego 2. Na chwilę obecną nikt nie zechciał się podzielić tym widokiem. W tym wydłużaniem to myślałem o długości około 2 m, a poszerzenie salonu dopasować do odpowiedniego podniesienia dachu, czyli jeżeli zachowam kąty dachu to salon powinien wyjść szerszy o jakieś 60-70cm. Jeżeli chodzi o tą słynną przestrzeń to właśnie obawiam się tego, że zamknięcie niby biura może ten efekt zakłócić, a Ty mnie w tym przekonaniu utwierdziłeś.

Mamy 2 dzieci, pokój na dole chcę wykorzystać jako biuro i trochę brakuje mnie na górze czwartego pokoju, nazwałbym go "rekreacyjnym".

Z reguły taki pokój wychodzi mimowolnie w planach, w których garaż nie jest w bryle budynku. Nie myślę w tym momencie o jakichś fajerwerkach, ale kiedyś chciałbym tak urządzić saunę, siłownię i bąbelki ;), ew. barek itp.

 

Na moje potrzeby Doskonały 2 jest trochę niewystarczający powierzchiowo, ale nie ma takiego drugiego projektu, który wizualnie zbiżyłby się do tego dzieła architektury.

 

Tak czy inaczej ponawiam moją prośbę o możliwość zobaczenia domu na żywo do wszystkich użytkowników forum. Z góry dziękuję i pozdrawiam, zwłaszcza Tobie Basil102!!!

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzamy budować a nawet zbudować Doskonałego 1. Przymierzamy się do budowy już trzy lata, nie sfinalizowaliśmy jednak jak dotąd naszych planów. Myślę, że przyczyną było to, że dotąd ( do piatku zeszłego tygodnia) nie odkryliśmy tego projektu. Jesteśmy tym projektem oczarowani, zachwyceni.... i wogóle. Jednakże, przed zakupem projektu, chcielibyśmy się spytać Szanownych Państwa o kilka dla nas istotnych rzeczy:

- koszty: czy za 700 tys. wybuduję i wykończę dom nadający się do zamieszkania (mam na myśli polską wykończeniówkę, a nie italian design, jak również pewne - w granicach rozsądku - oszczędności materiałowe)

-koszty ogrzewania: czy ktoś z Państwa może w przybliżeniu określić koszty ogrzewania gazowego tego domu

- w firmie poinformowano nas, że koszt schodów przedstawionych w wizualizacji to kwota ok. 40 tys. Czy udało się Państwu nabyć schody tańsze a równie efektowne (nie upieram sie przy szklanych balustradach).

Będziemy wdzięczni za każdą informację, opinię czy radę.

Jednocześnie mamy pytanie, czy ktoś z Państwa buduje bądż zbudował ten dom w okolicach Trójmiasta - tak jak wszyscy nasi poprzednicy, tak i my bardzo byśmy sie cieszyli, gdybyśmy mogli ten dom zobaczyć w realu.

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zytka1971, właściwie wszystkie tematy były poruszone na forum i to nawet dość dokładnie.

Jeśli dom ma być wykończony jakościowo tak jak na wizualizacjach to 700.000 może być niewystarczające bez względu na włoskość czy swojskość materiałów wykończeniowych. Niektóre elementy, nawet jesli polskie będą słono kosztowały a zatem być może trzeba będzie poszukać gdzieś oszczędności. Moim zdaniem dobrym narzedziem jest bardzo precyzyjnie zrobiony kalkulator w excellu i rozpisanie wszystkich robót, materiałów budowlanych, wykończeniowych itd. i takie manewrowanie kwotami by zmieścić się w założeniach. Do tego potrzebne jest rozeznanie na rynku a także wiedza co ( dokładnie ) chce się osiągnąć ( wystrój wnętrza ) i co ( ewentualnie ) ma mniejszy priorytet jeśli pieniędzy zabraknie ( własciwie powienienem napisać "gdy zabraknie", bo że zabraknie to pewne :) )

 

Jesli chodzi o ogrzewanie to najlepiej by wypowiedział się ktos kto dom dom już zbudował, ale Ci szczęśliwcy chyba już po wszystkim na forum nie zaglądają. Nawet wtedy jednak dane takie moga nie być miarodajne bo to zależy od wielu czynników ( gdzie w Polsce dom stoi, jakie materiały i ile izolacji i wiele, wiele innych ). Projekt zawiera bilans energetyczny ( zapotrzebowanie na ciepło ), warto więc, wiedząc juz jak bedzie ocieplony, usytuowany względem stron świata, itd. ) udać sie do kogoś, kto umiejętnie wprowadzi dane do programu symulującego zuzycie i odpowie na to pytanie. A i tak wszystko wyjdzie w praniu :)

 

O schodach dokładnie było kilka stron temu.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Basil 102 -bardzo dziękuję za odpowiedz. Prześledziłam, choć może niezbyt dokładnie, całe forum. Muszę jednak powiedzieć, że właściwie nie doszłam do żadnych konkretów ( i stąd moje zapytanie), bo raz spotkałam się z opinią, że 550tys. będzie wystarczające (bo ceny materiałów spadły), a za parę stron, że to będzie 750-800tys. Pytałam się w pracowni projektowej na ile realny jest ich kosztorys stanu deweloperskiego. Podobno ten dotyczący projektu Doskonały2EN jest miarodajny i na nim można się wzorować. Widziałam Twój wpis na forum jako jeden z pierwszych, więc sądzę, że żaden aspekt budowy tego domu nie jest dla Ciebie nieznany. Pozatym cenię sobie Twoje uwagi jako rzeczowe i wyważone. Dlatego jeszcze raz mam prośbę (sorki za upierdliwość) - zostawiając już tą spędzającą sen z powiek wykończeniowkę, czy mogłbyś się odnieść do kosztorysu deweloperskiego pracowni projektowej, czy dom ten oprócz tych paru elementów podnoszących koszty (okna, schody) ma jakieś ukryte, o których nic nie wiem, a które w znaczący sposób podniosą koszty wybudowania. Wiem, że jest to projekt stanowiący spore wyzwanie inwestorskie (zwłaszcza na etapie wykończeń), chociażby przez swoją niebanalnośc (ale zamarzył mi się, bo jest poprostu olśniewający i wyjątkowy). Stąd jednak wynikają moje "głębokie" rozważania cenowe. Reasumowując: jeżeli stan deweloperski tego domu to faktycznie wskazane przez firmę 500-550tys., no to na wykończenie mam te 150tys, a resztę będę wykańczała już sukcesywnie; natomiast jeżeli to nie będzie 550tys ale 650tys. to właściwie mogę się pożegnać z tym forum i zabrać się do budowy "biedronki" albo innej "calineczki" (z całym szacunkiem dla "biedronek" i tym podobnych "calineczek").

Tymczasem jednak bardzo dziękuję za radę odnośnie skalkulowania kosztów ogrzewania.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zytka1971, masz rację, na forum pada kilka kwot i wszystkie one mocno się od siebie różnią. Powód jest prosty - brak wspólnego mianownika dla wszystkich obliczeń i przypuszczeń. I tak: pada kwota 550.000 za stan dewelpoerski, ale czy w stanie deweloperskim da się zamieszkać - dla kogos tak dla innego nie. Ta sama kwota jest ponownie podniesiona z komentarzem, że dom się da za takie pieniądze zbudować, pytanie tylko w jakim stanie.

Jak zapewne zauważyłaś większość budujących wydała mniej więcej taką sama kwotę na stan surowy zamknięty - od 270 do 300 tysięcy. Później robi się już trudniej bo ktoś ma wentylację mechaniczną, inny nie, kto inny ogrzewa pompą ciepła, ktoś gazem. Wszystko to do stanu deweloperskiego się zalicza ale różnice mogą być jednak istotne.

Dodatkowa kwestia to oczekiwania co do stanu budowy po wydaniu ograniczonej ( maksymalnej ) kwoty. Ktoś chce doprowadzić do stanu deweloperskiego i później wykańczać na bierząco. Ja jestem zwolennikiem wersji by wprowadzić się do w pelni gotowego domu, ze wszystkimi lampami, kompletnym wypodażeniem łazienek, kuchni i pomieszczeń używanych przez rodzinę. Można cos wymienić, dokupić, urządzic nieuzywany pokój później ale to jest dla mnie minimum. W przeciwnym wypadku będę żył dla domu a nie odwrotnie czyli zapomnę o wakacjach, drobnych przyjemnościach bo zawsze będzie coś do wykończenia... Stąd w moich kalkulacjach pojawia sie kwota 850.000.

Podsumowując - moim zdaniem, za 550.000 da się doprowadzić dom do stanu deweloperskiego, ze wszystkimi instalacjami, do wykończenia. Nie potrafię powiedzieć, czy potrzebne będą duże kompromisy. Ponownie, moim zdaniem, do tego etapu na wiele kompromisów pójść się nie da. Można zmienić dachówkę na nie do końca płaską - z tego co jednak widzę chyba nikt z budujących na razie na skróty w tej kwestii nie poszedł bo ucierpiałby wygląd domu. Można kombinować z okladzinami kamiennymi na elewacji i tu już częściej odstępstwa się zdarzają. Jeśli wybrałaś wersję zwykłą Doskonałego to wszelkie wentylacje mechaniczne, GWC, pompy ciepła, itd., itp. będą kwotę zwiększały.

Jesli chodzi o spore wydatki, które nie pojawiają się w kosztorysie, albo pojawiają się w kompletnie śmiesznych cenach to będą to na pewno właśnie schody oraz elewacja z okładzin kamiennych ( m. kw. bazaltu ciętego z 3 cm slaba to wydatek ok. 300 zł, powierzchni do obłożenia jest średnio licząc jakieś 70 m. kw. ). Okna nie do końca, bo w projekcie są zwykłej wersji są pakiety 2 szybowe i tylko budujących decyzja jest ich zamniana na "cieplejsze" wersje ( decyzja na pewno dobrą ). Nic innego do głowy teraz mi nie przychodzi, może inni forumowicze pomogą.

Idąc na budowlane kompromisy ( nie wykończeniowe, budowlane właśnie ) musisz pamiętać, że każdy z nich będzie miał konsekwencje w przyszłości ( np. własnie te okna, grubości izolacji na murach, dachu, etc. ) dlatego warto rozważyć jakie skutki rezygnacja ( bądź odwrotnie - doinwestowanie ) będzie miała w ciagu kilku, kilkunastu lat uzytkowania domu.

Jesli miałbym coś Ci doradzić to są to 2 rzeczy. Jeślli już zdecydowałaś sie na budowę domu to znajdź dobrego inspektora nadzoru ( i tak pewnie będziesz takowego potrzebowała ), z nim wykonaj kalkulator wydatków i wszystko będzie jasne ( nie zapomnij o 20% marginesie bezpieczeństwa ). Dysponując 700 tysiącami i akceptując w razie czego niepełne wykończenie domu ja bym sie nie zastanawiał i budował :)

Sorry za przydługawy wywód ale temat jest dość skomplikowany i w 2 słowach zamnkąć się nie chce.

 

Powodzenia i wytrwałości w podejmowaniu właściwej decyzji.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie!

 

Jestem juz w fazie dogadywania i podpisywania o budowe stanu surowego Doskonałego 2 EN. Rozmyślam jeszcze nad pokryciem dachu:

 

1) Czy Brass Tegalit czy Creaton Domino? (Brass wychodzi taniej o ~ 13 000PLN)

2) Jakie są konieczne dodatki na dach (właz, stopnie kominiarskie, inne?)

 

Czy ktos moze poradzić w powyższym?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy Brass Tegalit czy Creaton Domino? (Brass wychodzi taniej o ~ 13 000PLN)

2) Jakie są konieczne dodatki na dach (właz, stopnie kominiarskie, inne?)

 

Różnica w cenie dachówki betonowej i ceramicznej nie jest chyba aż tak duża.

Ja za Domino na Doskonłego 2 wydałem ok. 22tys. znalazłeś Tegalit za 9tys?

Choć widziałem Tegalit na dachu i wygląda świetnie (moim zdaniem lepiej), boję się jednak że za 15 lat wiele straci. Gdzie budujesz?

 

Poza wyłazem i ławką nie ma przymusu dawania czegoś jeszcze, chyba że chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmienić dachówkę na nie do końca płaską - z tego co jednak widzę chyba nikt z budujących na razie na skróty w tej kwestii nie poszedł bo ucierpiałby wygląd domu.

 

Cześć Rafale,

 

my zmieniliśmy delikatnie dachówkę, nie jest zupełnie płaska. Wybraliśmy ceramiczną Tondach STODO glazura czarna. I wygląda jak na zdjęciach, które są na forum.

 

P.S. Wylewki schną. Cementowe.

 

Pozdrawiam,

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wydłużaniem to myślałem o długości około 2 m, a poszerzenie salonu dopasować do odpowiedniego podniesienia dachu, czyli jeżeli zachowam kąty dachu to salon powinien wyjść szerszy o jakieś 60-70cm. Jarek

 

Witam Jarku,

 

my poszerzaliśmy ok 60cm i wydłużaliśmy o 2m dokladnie, jeśli poszukasz moich wypowiedzi zobaczysz dokladne wymiary pomieszczeń, które uzyskalismy po tych zmianach. Co naistotniejsze dom zachowal wysokość, antresola zostala, bo tak chcielismy, garaż ma 6,75m dl., ok 26m2, pom gosp. calosciowo ok 10m2. Zamieścilam też zdjecia na forum, obejrzyj. Nie wyszedł z ego jakis kolos, ale tak jak Basil odradzam zabudowywanie anstresoli - wyjdzie komin, a nie pustka.

 

http://forum.muratordom.pl/post3274873.htm?highlight=#3274873

 

Na gorze zamiast garderoby przy sypialni i lazienki przy sypialni (spojrz w moj projekt) mozesz zyskac jeden pokoj, tylko czy jedna lazienka na gorze bedzie dla Was wystarczająca? Wtedy nie trzeba likwidowac antresoli.

 

Pozdrawiam,

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Plebus za radę.

W zasadzie ten dodatkowy pokój to częścioiwo będzie łaznieka, tylko rekreacyjna, może jakaś sauna, bąbelki lub coś w tym stylu.

Drugi koncept to bilard, barek lub coś podobnego. Wszystko to jak narazie pomysły...nie chcę, żeby po wybudowaniu domu okazało się, że brakuje mi 30m2 powierzchni na jakiś "bajer". Mam dwoje dzieci, ale jesteśmy z żoną w wieku produkcyjnym, a co za tym idzie możemy coś "wyprodukować" :D.

Czy jest możliwość obejrzenia Twojej posiadłości na żywo?.

Z tego co widziałem w Twoich planach to Twoje roziązanie ma sens i podoba mnie się bardzo.

Pozdrawiam serdecznie,

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy Brass Tegalit czy Creaton Domino? (Brass wychodzi taniej o ~ 13 000PLN)

2) Jakie są konieczne dodatki na dach (właz, stopnie kominiarskie, inne?)

 

Różnica w cenie dachówki betonowej i ceramicznej nie jest chyba aż tak duża.

Ja za Domino na Doskonłego 2 wydałem ok. 22tys. znalazłeś Tegalit za 9tys?

Choć widziałem Tegalit na dachu i wygląda świetnie (moim zdaniem lepiej), boję się jednak że za 15 lat wiele straci. Gdzie budujesz?

 

Poza wyłazem i ławką nie ma przymusu dawania czegoś jeszcze, chyba że chcesz.

 

Róznica 13 000 jest przy kosztach dachówki łacznie z wykonaniem przez ekipę. Dachówka Creaton jest mniejsza niz Brass, potrzeba jej wiecej i takze trzeba troche zmienic odleglosci w konstrukcji dachu. Teoretycznie Braas daje na Tegalit Cisar 20 lat gwarancji wiec po 15 latach powina byc jeszcze OK:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...