Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

 

Mam pytanie odnosnie zastosowanych przez Was rekuperatorów.

Dostalem wstepne wyceny od dwóch firm:

a) blisko 30tys PLN za centrale i cały osprzęt wraz z montazem + 15 tys PLN za GWC co daje razem 45tys PLN za całość...

b) blisko 28 tys za centrale z montazem i osprzętem + 25 za GWC co daje ponad 50tys PLN za całość!

"Trochę" dużo...

Co stosowaliście u siebie - mozecie coś polecić?

 

i jeszcze jedno pytanie - wielu budujących Doskonalego zmieniała materiał na ściany z u220 na Porotherma (lub odpowiedniki) lub beton komórkowy. Jakie są Wasze doświadczenia po budowie? Z czego najlepiej stawia się Doskonałego?

 

PS. W koncu ruszam za miesiac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie,

 

Mam pytanie odnosnie zastosowanych przez Was rekuperatorów.

Dostalem wstepne wyceny od dwóch firm:

a) blisko 30tys PLN za centrale i cały osprzęt wraz z montazem + 15 tys PLN za GWC co daje razem 45tys PLN za całość...

b) blisko 28 tys za centrale z montazem i osprzętem + 25 za GWC co daje ponad 50tys PLN za całość!

"Trochę" dużo...

Co stosowaliście u siebie - mozecie coś polecić?

 

i jeszcze jedno pytanie - wielu budujących Doskonalego zmieniała materiał na ściany z u220 na Porotherma (lub odpowiedniki) lub beton komórkowy. Jakie są Wasze doświadczenia po budowie? Z czego najlepiej stawia się Doskonałego?

 

PS. W koncu ruszam za miesiac...

 

Witam

W moim doskonałym 2 koszt rekuperatora wyniósł 13000 zł! Rekuperator okolo 9 tys z nagrzewnica reszta to kanały wentylacyjne. Znajdz jakiegos projektanta wentylacji który za grosze zrobi ci projekt a rury rozłóż samemu według projektu. Jest to banalne, a dużo zaoszczędzisz!!! Co do porothermu ja postawiłem swojego doskonałego z porothermu 44 i ocieplilem wełną 8 cm. Musisz zwrócić uwagę że przesuną się łączenia na słupach i w niektórych miejscach nie będą się stykać. Mi osobiście to nie przeszkadza.

pozdrawiam

Edytowane przez adam100000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie - wielu budujących Doskonalego zmieniała materiał na ściany z u220 na Porotherma (lub odpowiedniki) lub beton komórkowy. Jakie są Wasze doświadczenia po budowie? Z czego najlepiej stawia się Doskonałego?

 

Ja stawiałem z silikatów bo uważam je za najlepsze. Jeśli chcesz dogodzić murarzom kup beton komórkowy - najłatwiejszy w obróbce i lekki, ale na ściany działowe i tak kup silikaty. Przez ceramikę poryzowaną i suporeksy wszystko słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

:)

Nam się udało w końcu dokończyć projekt, uzyskać PnB i przymierzamy się budowy...:) Uff, w końcu bo już nie mogę się doczekać końca;p

 

Zapraszam do śledzenia budowy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159691-Ten-dom-ma-sw%C3%B3j-Charakter...-)

 

Oraz komentowania, na początek projektu ala "Z charakterem"...zmiany niestety z konieczności położenia wjazdu i działki wzgl. stron świata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałem z silikatów bo uważam je za najlepsze. Jeśli chcesz dogodzić murarzom kup beton komórkowy - najłatwiejszy w obróbce i lekki, ale na ściany działowe i tak kup silikaty. Przez ceramikę poryzowaną i suporeksy wszystko słychać.

 

Dzięki za wszystkie podpowiedzi - silikatów nie rozważałem, policzę jeszcze jak to wyjdzie cenowo (bedzie wiecej niz standard bo mam troche wydłużony budynek + dodatkowy garaż).

 

Paseczek - zauważyłem na Twoich zdjeciach, ze początkowo w jadalni chciałeś dać okna do samej połogi (tak jak w wersji standard), ale ostatecznie dołożyłeś 2 bloczki i cegłę. - dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrych wylany, tynki gotowe w 90%, po weekendzie zaczynamy ocieplać dach i strop. Pod koniec tygodnia montaż komina zewnętrznego. W międzyczasie ustalamy wygląd wnętrz i powoli przymierzamy się do zakupów elementów wyposażenia.

 

paseczek, jak zwykle zaskakujesz jakimiś nowinkami, z ciekawości więc spytam o podłogówkę - co to za system ? Rozumiem, że to rurka w profilu plastikowym ułatwiająca montaz na podłosze i eliminująca koniecznośc spinkowania ? Na jaki jastrych się zdecydowałeś ? Widzę, że Pan z "balkonikiem tez u Ciebie na budowie szalał :) Jakiej grubości wyszła u Ciebie ta wylewka i czy robiłeś jakieś dodatkowe wzmocnienia ( ewentualnie postument ) pod ciężkie urządzenia ( zasobnik wody, etc ) ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi - silikatów nie rozważałem, policzę jeszcze jak to wyjdzie cenowo (bedzie wiecej niz standard bo mam troche wydłużony budynek + dodatkowy garaż).

 

Paseczek - zauważyłem na Twoich zdjeciach, ze początkowo w jadalni chciałeś dać okna do samej połogi (tak jak w wersji standard), ale ostatecznie dołożyłeś 2 bloczki i cegłę. - dlaczego?

 

Silikaty zdecydowanie będą najdroższe. Choć nieporównywalnie tańsze niż kiedyś. Gdy kupiłem bloczki za 12cm płaciłem 3,5zł gdy dokupiłem bo mi brakło zapłaciłem 1,99 zł :-). Musisz znaleźć hurtownię która obsługuje duże inwestycje, (tam zwykle stosuje się silikaty) a przy takich ilościach mają wysokie rabaty które i Tobie "się udzielą". Nie ma też znaczenia skąd jest hurtownia, potrzebujesz kilka tirów które i tak jadą prosto z fabryki.

 

Z oknami w jadali było tak: chciałem duże dwuskrzydłowe, lecz nie ma możliwości technologicznych aby zrobić tak duże PCV z trzema szybami (opinia bardzo wielu firm). Proponowali podział na trzy lub przesuwne. Te rozwiązania burzyły naszą ideę wystawiania stołu na zewnątrz, dodatkowo przesuwne robią (na mnie) wrażenie zbyt ciężkich - nie podobają mi się. Skoro nie mogły pełnić swej roli postanowiliśmy zrobić fixy, podniosłem więc do góry żeby współgrały z salonem. Teraz staną pod nimi donice i roślinność z zewnątrz (ziemia dość wysoko) będzie się wlewała do środka.

 

 

Jastrych wylany, tynki gotowe w 90%, po weekendzie zaczynamy ocieplać dach i strop. Pod koniec tygodnia montaż komina zewnętrznego. W międzyczasie ustalamy wygląd wnętrz i powoli przymierzamy się do zakupów elementów wyposażenia.

 

paseczek, jak zwykle zaskakujesz jakimiś nowinkami, z ciekawości więc spytam o podłogówkę - co to za system ? Rozumiem, że to rurka w profilu plastikowym ułatwiająca montaz na podłosze i eliminująca koniecznośc spinkowania ? Na jaki jastrych się zdecydowałeś ? Widzę, że Pan z "balkonikiem tez u Ciebie na budowie szalał :) Jakiej grubości wyszła u Ciebie ta wylewka i czy robiłeś jakieś dodatkowe wzmocnienia ( ewentualnie postument ) pod ciężkie urządzenia ( zasobnik wody, etc ) ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał

 

Podłogówka to system Wavina - Tempower. Przyjeżdżają, mierzą, obliczają biorąc pod uwagę rodzaj muru, ocieplenie wszystkich przegród, rodzaj wentylacji, planowane wykończenie posadzek, dodatkowe źródła ciepła jak również rodzaj podstawowego. Po 7 dniach (do mnie 14 :-) ) przysyłają paczkę z płytami 240x60 z poliestyrenu extrudowanego - mają kilka grubości ( u mnie 3 centymetry bo styropian pod spodem znacznie tańszy). Płyty są w większości standardowe, kilkanaście z nich specjalnie frezowanych w miejsca wymagające szczególnych rozwiązań. Frezowania mają kształt pozwalający na wciskanie rurki (tylko) w płyty, dodatkowo ograniczają ilość potrzebnego jastrychu. Projekt położenia tych płyt, rozłożenia obwodów. Taśmy dylatacyjne na ścianę, dylatacje posadzki, rozdzielacze, siłowniki, centralkę sterującą, sterowniki pokojowe (u mnie bezprzewodowe - mają większe możliwości programowania), nawet taśmę klejącą :-). Słowem wszystko co jest potrzebne. Pozostało kupić i podłączyć kocioł.

Zdecydowałem się na jastrych anhydrytowy, lepiej przewodzi ciepło, dokładniej przylega do rur dzięki płynnej konsystencji (podobnie jak Twój). Grubość w najcieńszym miejscu to 3 cm - niestety mam nierówne podłoże więc tylko przy ścianach zewnętrznych. Nie mam dodatkowych wzmocnień, pod kominkiem i oparciem schodów dałem twardszy styropian bez paneli podłogówki, więc w tych miejscach mam grubszą wylewkę. Firma zapewnia że wylewka ma wytrzymałość porównywalną z betonem B25 i wytrzymuje nacisk rzędu 500kg/m2

 

Do mnie też we wtorek ma zajechać transport z wełną, profilami i rygipsami :-)

 

 

Pozdrawiam, Irek

Edytowane przez paseczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich budujących Doskonałego 2.

Stoję przed dylematem wyboru rekuperatora do mojego Doskonałego 2EN i zastanawiam się nad BRINK RENOVENT HR 400 Large. Czy to będzie dobry wybór w porównaniu do Mistrala Duo 400 firmy Provent? Wyliczyłem, że kubatura domu bez garażu i p.g. w moim przypadku waha się w granicach 550m3 czyli powinno być ok. Jakie rekuperatory macie w swoich domkach?

Pozdrawiam.

Edytowane przez emb78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka to system Wavina - Tempower. Przyjeżdżają, mierzą, obliczają biorąc pod uwagę rodzaj muru, ocieplenie wszystkich przegród, rodzaj wentylacji, planowane wykończenie posadzek, dodatkowe źródła ciepła jak również rodzaj podstawowego. Po 7 dniach (do mnie 14 :-) ) przysyłają paczkę z płytami 240x60 z poliestyrenu extrudowanego - mają kilka grubości ( u mnie 3 centymetry bo styropian pod spodem znacznie tańszy). Płyty są w większości standardowe, kilkanaście z nich specjalnie frezowanych w miejsca wymagające szczególnych rozwiązań. Frezowania mają kształt pozwalający na wciskanie rurki (tylko) w płyty, dodatkowo ograniczają ilość potrzebnego jastrychu. Projekt położenia tych płyt, rozłożenia obwodów. Taśmy dylatacyjne na ścianę, dylatacje posadzki, rozdzielacze, siłowniki, centralkę sterującą, sterowniki pokojowe (u mnie bezprzewodowe - mają większe możliwości programowania), nawet taśmę klejącą :-). Słowem wszystko co jest potrzebne. Pozostało kupić i podłączyć kocioł.

Zdecydowałem się na jastrych anhydrytowy, lepiej przewodzi ciepło, dokładniej przylega do rur dzięki płynnej konsystencji (podobnie jak Twój). Grubość w najcieńszym miejscu to 3 cm - niestety mam nierówne podłoże więc tylko przy ścianach zewnętrznych. Nie mam dodatkowych wzmocnień, pod kominkiem i oparciem schodów dałem twardszy styropian bez paneli podłogówki, więc w tych miejscach mam grubszą wylewkę. Firma zapewnia że wylewka ma wytrzymałość porównywalną z betonem B25 i wytrzymuje nacisk rzędu 500kg/m2

 

Do mnie też we wtorek ma zajechać transport z wełną, profilami i rygipsami :-)

 

 

Pozdrawiam, Irek

 

Irek,

czy dobrze zrozumiałem: przyjezdzaja, mierza, przysylaja z projektem i to jest do samodzielnego montazu? Czy miales hydraulika?

Jak mniej wiecej kosztowo wychodzi taki system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek,

czy dobrze zrozumiałem: przyjezdzaja, mierza, przysylaja z projektem i to jest do samodzielnego montazu? Czy miales hydraulika?

Jak mniej wiecej kosztowo wychodzi taki system?

 

System (gdy dobrze pomierzony - u mnie było kilka drobnych niedoróbek) jest prawie jak puzzle.

Normalnie sprzedają to przez instalatorów którzy zajmują się montażem (niekoniecznie autoryzowanych).

Ja wziąłem przez swoją firmę ze współpracującej z nimi hurtowni i zamontowałem sam. Są dokładne rysunki z układem paneli i rozłożeniem pętli.

Koszt jest uzależniony od grubości paneli i rodzaju automatyki, u mnie z XPS 30mm i bezprzewodową automatyką wyniósł 100zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni nie sprzedają bezpośrednio, sprawdź na ich stronie najbliższą współpracującą z nimi hurtownię (ja kupiłem w Tadmarze, Ty też możesz - mają odziały w Krakowie). Zadzwoń do nich i dogadaj rabat (np. 27%). Jeśli masz firmę i chcesz ułożyć sam, nałgaj że jesteś instalatorem. Jeśli zatrudnisz instalatora (ok 20zł/m2) niech on kupi na siebie, jeśli dodatkowo z nimi współpracuje wyrwie jeszcze kilka oczek (np.35%). Potem może wystawić Ci fakturę na montaż i kolejne procenty w kieszeni (nieco szybciej niż z US).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia,

 

Ale wypas, to już domek prawie gotowy ! Ja ma jeszcze ze 3 tygodnie do takiego etapu :( Ocieplenie dachu i regipsy w trakcie wykonywania, rury wentylacji mechanicznej dzisiaj skończone, GWC w przyszłym tygodniu, osprzęt pompy ciepła również, pomiary mebli zrobione. Powolutku do przodu. Jak cos się zmieni to wkleję jakies zdjęcia, na razie nie bardzo jest się czym chwalić :)

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...