Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

plebus a jaką temperaturę macie na parterze a jaką na poddaszu? i czy macie wentylację mechaniczną?czy jest potrzebna? czy wystarczy podłogówka? jeśli macie podłogówkę to czy czuć że powietrze ucieka do góry czy jest wyrównany poziom ciepła? Troszkę mnie też martwi ta odtwarta przestrzen na poddaszu ale mysle sobie ze jesli kiedys by mi to przeszkadzalo to najwyzej sie troszke zamuruje;)

 

Temperatura taka sama 21-22 st. Nie mamy rekuperacji, mamy grawitacyjna i nieźle sobie radzi. Na pewno lepsza jest rekuperacja, ale w naszym przypadku zrezygnowaliśmy (koszta). Podłogówkę mamy na parterze i we wszystkich łazienkach i na korytarzu i antresoli na górze. W pokojach na górze są grzejniki. W stopy jest zawsze ciepło:) Ogólnie na temperature w domu nie narzekamy. Jest ciepło. Jak napalimy w kominku, to wtedy rzeczywiście jest cieplej na górze, ale otwór przez który wydzielane jest ciepłe powietrze jest praktycznie równi z podłogą na piętrze, więc nic dziwnego. Zauważyłam, że przez wentylacje kominka wpada troche chłodniejszego powietrza. Nie mamy jeszcze zamontowanych kratek na kominku, ale myślę że jest to do zrobienia. A murowac nie radzę, bo wg mnie cały urok projektu polega właśnie na tej przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie szyb od podłogi do sufitu, jak w domu z charakterem. Wiem jednak, że jest to drogie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Plebus nie zauwazylam ze napisalas temp. To idealna temperaturze macie w domku. Wg mnie brakuje w tym projekcie jednego jeszcze pokoju i małej spiżarki:)Chodzi mi o projekt Doskonały 2 EN bo na ten sie zdecydowalam:) Dodam jeszcze jakie ja zamierzam zmiany wprowadzic w tym projekcie:

- jeden poziom na parterze (bez schodków)

- z jadalni wyjście na taras który będzie z tej strony a z tył

- zmiana wymiaru okien w kuchni na takie jak ma plubus( plubus napisz mi wymiary swoich okien w kuchni)

- zlew bedzie po lewej stronie w kuchni (tak jak rowniez ma plebus)

-w pokoju na dole chyba raczej będą okna zamiast drzwi

- na poddaszu planuję w sypialni zrobić swoją prywatną łazienkę + okno dachowe w niej, marzy mi się jeszcze prywatna garderoba, ale nie wiem czy się zmieści

- dodatkowo na parterze tj. w kuchni, holu płytki bądź gres polerowany i zastanawiam się co w salonie albo to samo albo panele

- podłogówka: kuchnia, hol, salon, jadalnia, łazienki wszystkie, w reszcie pomieszczen grzejniki

 

Witam,

ja właśnie jestem w trakcie zdobywania pozwolenia na budowę ale mogę się podzielić z wami co zamierzam.

 

Zatem sercem ogrzewania pompa ciepła gruntowa z kolektorem poziomym ( mam dużą działkę - 60 arów, więc to nie problem), gdzie będzie ona zasilała ogrzewanie podłogowe i ścienne w całym domu. Nie planuję żadnych grzejników. Może jedynie może w łazienkach - drabinki.

 

 

 

Wentylacja mechaniczna, plus GWC.

 

Mam już wycenę na stolarkę - aluminium, profil ciepły UR=1,5, plus szyby 3.3.1\12\4\12\4 dwie komory z folią antywłamaniową. cena za wszystko 37.000 plus 8% vat, z montażem. Nadmienię, że w jadalni okno rozsuwane z wyjściem na taras. Dodam też , że okna które mogły być nieotwierane są nieotwierane. Np w kuchni.

 

Co o tym sądzicie?

 

pozdrawiam

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budujących Doskonałego 2 - moje uwagi :

1. poszerzyć schody - my poszerzyliśmy o 10 cm, a i tak są nieco za wąskie

2.okno w sypialni przy łazience - obie części zrobić otwierane - zrobiliśmy zgodnie z projektem ( tylko część wychodząca na balkon sie otwiera) i teraz nie wiem jak będę myć to okno z zewnątrz

3.dobrym rozwiązaniem było powiększenie łazienki na piętrze kosztem tej dużej sypialni - daliśmy w łazience 2 okna dachowe- teraz uważam ,że jest w sam raz , a ten pokój i tak jest wielki.

4. powiększyliśmy okna w kuchni i teraz niestety okap nad płytą jest trochę za wysoko

tomchis - też mamy pompę, wm i gwc. Zrobiłam okno rozsuwane w jadalni , a teraz trochę żałuję, ponieważ drzwi w hallu na taras w naszym przypadku by wystarczyły. jadalnia nie jest za duża i przeciskanie się za stołem będzie niewygodne. W całym domu jest podłogówka i to chyba jedna z lepszych decyzji.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budujących Doskonałego 2 - moje uwagi :

1. poszerzyć schody - my poszerzyliśmy o 10 cm, a i tak są nieco za wąskie

2.okno w sypialni przy łazience - obie części zrobić otwierane - zrobiliśmy zgodnie z projektem ( tylko część wychodząca na balkon sie otwiera) i teraz nie wiem jak będę myć to okno z zewnątrz

3.dobrym rozwiązaniem było powiększenie łazienki na piętrze kosztem tej dużej sypialni - daliśmy w łazience 2 okna dachowe- teraz uważam ,że jest w sam raz , a ten pokój i tak jest wielki.

4. powiększyliśmy okna w kuchni i teraz niestety okap nad płytą jest trochę za wysoko

tomchis - też mamy pompę, wm i gwc. Zrobiłam okno rozsuwane w jadalni , a teraz trochę żałuję, ponieważ drzwi w hallu na taras w naszym przypadku by wystarczyły. jadalnia nie jest za duża i przeciskanie się za stołem będzie niewygodne. W całym domu jest podłogówka i to chyba jedna z lepszych decyzji.

Pozdrawiam .

 

Witam,

 

JK102 zatem okno w jadalni rozsuwane odpada, rozumiem, że i w pokojach masz podłogówkę, na piętrze też? Czy na piętrze masz panele w pokojach, bo zastanawiam się, czy nie będą one zbyt mocno przytłaczały ogrzewania, dlatego myślałęm o ogrzewaniu ściennym - dodatkowo. Jak wychodzi Ci z kosztami za ogrzewanie? ja myśłałem o pompie NIBE 8KW

 

Zastanawiam się nad tą wentylacją mechaniczną, czy będzie gdzie umieścic pod sufitami kanały wentylacyjne. Chciałbym dodatkowo ocieplić podłogę, 30cm, czy radzicie

podnieść cały budynek o jedną warstwę pustaków? Dodatkowo na ścianach 20 cm styropian zamiast 12cm.

 

Do Wicios: firma to aluplast

myślałem o PCV, ale chcę mieć okna w kolorze RAL7012, a nie wiem czy da się to zrobić z plastikiem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomchis moglbys zdradzic z jakiej firmy ta wycena okien?

 

Może nie do mnie było pytanie, jednak ja też mam okna pcv z Aluplastu. Kolor Antracyt AP60 obustronny - wyceniono nam na 22tys. netto (w tym 2 okna przesuwne , ponieważ planujemy 2 tarasy i stałe szklenia tam gdzie się dało+jedno okno-galeria w kuchni, tam powiększaliśmy okna o 10 cm) Kolor jest piękny i idealnie pasuje nam do bramy Hormanna Titan Metallic. Aluminium wyceniono nam na 4tys. netto (Euroal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma moze tzw ciepłą obudowę kominka? I zapytam jeszcze o rozprowadzenie ciepła? Nie za bardzo wiem po pierwsze jak to wykonać, ponieważ kominek przestawiliśmy obok okna trójkątnego oraz czy wogóle jest taka konieczność, skoro jak pisze plebus, sporo ciepła przez antresolę ucieka do góry? Jestem ciekawa podpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest w całym domu, nie mam żadnego kaloryfera, ani ogrzewania ściennego. Na całym piętrze i w gabinecie na dole są deski parkietowe, w salonie, kuchni , korytarzu gres. Na ogrzewanie podłogowe parkiet musi mieć odpowiednią grubość. Mamy pompę NIBE 12 kw, na razie nie mieszkamy, ale od wrzesnia pompa chodziła. Od połowy października za dwa miesiące zapłaciłam 950 zł za prąd, myślę, że to dobrze, bo w tym okresie były dość duże mrozy, nie mieliśmy jeszcze drzwi wejściowych, tylko taką nieocieplona prowizorkę, a między wiatrołapem a resztą domu nie ma drzwi. Cały czas trwały prace w domu , tak że panowie też zużywali prąd do swoich celów. W domu było ciepło, może nawet za ciepło, jak na niezamieszkany dom, z tym że nie korzystaliśmy z ciepłej wody. Zobaczymy jak będzie jak się już przeprowadzimy.

Kanały wentylacyjne spokojnie zmieściły się na stryszku, rekuperator mam w pomieszczeniu gospodarczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest w całym domu, nie mam żadnego kaloryfera, ani ogrzewania ściennego. Na całym piętrze i w gabinecie na dole są deski parkietowe, w salonie, kuchni , korytarzu gres. Na ogrzewanie podłogowe parkiet musi mieć odpowiednią grubość. Mamy pompę NIBE 12 kw, na razie nie mieszkamy, ale od wrzesnia pompa chodziła. Od połowy października za dwa miesiące zapłaciłam 950 zł za prąd, myślę, że to dobrze, bo w tym okresie były dość duże mrozy, nie mieliśmy jeszcze drzwi wejściowych, tylko taką nieocieplona prowizorkę, a między wiatrołapem a resztą domu nie ma drzwi. Cały czas trwały prace w domu , tak że panowie też zużywali prąd do swoich celów. W domu było ciepło, może nawet za ciepło, jak na niezamieszkany dom, z tym że nie korzystaliśmy z ciepłej wody. Zobaczymy jak będzie jak się już przeprowadzimy.

Kanały wentylacyjne spokojnie zmieściły się na stryszku, rekuperator mam w pomieszczeniu gospodarczym.

 

Witam,

 

czyli nie tak zle... A jak macie ocieplony dom? 12cm? i wełna 25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pauli28 - temat był poruszany kilka razy a dogłębnie chyba 2. Przejrzyj kilka ostatnich stron postów i wszystko będzie widoczne jak na dłoni. W ocenie mojej i kilku jeszcze innych budujących kosztorys jest kompletnie nierealny.

 

aneta89 - problemu z oknem trojkątnym czy też trapezoildalnym nie ma żadnego. Każda firma poradzi sobie z jego wykonaniem w standardowej wersjii, większość dobrych firm w wersjii z potrójnym szkleniem, szyba bezpieczną ,czy nawet antywłamaniwoą. Jest wielkie więc siła rzeczy zapewne najdroższe, ale tak jak wspominała plebus wyliczenie jest na wszystjo więc na ogół nawet sie nie wie ile ono kosztuje. Dodatkowo, co może byc zaskoczeniem w stolarce najdroższe sa okucia ( otwieranie wezelkiego typu ) a w związku z tym , że to okno jest witryną ( nieotwieralne ) może się okazać, że jesli zaplanujesz suwane drzwi przy jadalni to będa one droższe niż to wielkie okno. O metodach zaslaniania tez juz wielokrotnie na forum było ( np. refleksole ). Jeśli chodzi o podział ogrzewania podłogówka / grzejniki to wiele osób z którymi wymnieniałem doświadczenia, a które już użytkują domy jednozacznie stwierdziło, że gdyby budowali dom jeszcze raz podłogówke zrobiliby wszędzie.

 

kasia - dzisiaj o 5 rano ( :) ) skonczyło sie 4 podejście zrobienia mojej betonowej podłogi ! Zaglądałem rano przez okno i było dobrze. Kolor jest ok, przebarwień nie ma. Jak wyschnie i założą w przyszłym tygodniu impregnat wkleje jakies foty. Aaaaa, no i dostaliśmy w końcu podwyżkę kredytu więc może ruszymy i za 3 - 4 miesiące zamieszkamy.

 

Pozdrawiam

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie, czy jeśli w projekcie przewidziany jest piec gazowy Viessmann to czy muszę coś gdzieś zmieniać , bo chcę zamontować pompę ciepła, albo np piec na paliwo stałe, lub np ogrzewać dom tylko kominkiem?

 

Czy ktoś robił coś podobnego? Czy może nic nie trzeba zmieniać a po prostu nie instalować kotła gazowego ani instalacji gazowej?

 

Proszę o poradę.

 

pozdrawiam

T.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie do Pana maciekp: jakie sa wymiary okna naroznego u Pana w kuchni. Jest szansa na przelanie na maila schematu zazbrojenia belki nad tym oknem? pozdrawiam Doskonalych.

 

Okna są trochę skrócone tj 200x90 (oba), ponieważ belka (poza solidnym dozbrojeniem) musi miec lepsze oparcie. Przy takich rozmiarach okien jest ona dodatkowo dociskana przez betonową konstrukcję lukarny (co jest pewnie mniej istotne bo najwazniejsze jest jednak zbrojenie...)

Poza bardzo solidnym zbrojeniem poziomym i pionowym są jeszcze po trzy podwójne pręty ułożone ukośnie (lepsze rozłożenie sił). Całość zbrojenia jest dodatkowo wyciągnieta do góry wiec zwiazana także stropem.

Zamiast schematu mogę podesłać kilka zdjęć.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomchis: możesz zmienić na co masz ochotę. W projekcie jest tylko propozycja dopasowana pod kątem zapotrzebowania na ciepło dla tego domu (co oczywiście musisz uwzględnić zmieniając rodzaj ogrzewania)

 

basil: gratulacje. mam nadzieję że tym razem wszystko bedzie na tip-top :) koniecznie wklej zdjęcia efektu końcowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomchis: możesz zmienić na co masz ochotę. W projekcie jest tylko propozycja dopasowana pod kątem zapotrzebowania na ciepło dla tego domu (co oczywiście musisz uwzględnić zmieniając rodzaj ogrzewania)

 

basil: gratulacje. mam nadzieję że tym razem wszystko bedzie na tip-top :) koniecznie wklej zdjęcia efektu końcowego...

 

OK, dzięki za info. Czyli w projekcjie może zostać piec gazowy a ja mogę zainstalować pompę ciepła i nie muszę tego nigdzie wcześniej zgłaszać i zmieniać w projekcie. To samo tyczy się sposobu ogrzewania, tzn jeśli w projekcie jest system grzejnikowy to ja bez problemu mogę zrobić ogrzewanie podłogowe, I też nie muszę tego poprwiać w projekcie przed złożeniem pozwolenia na budowę?

 

Dzięki wielkie.

 

TN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie jest to takie proste.

Buduję co prawda inny dom z pracowni DzW, ale mam zmiany dotyczące PC naniesione w projekcie (np. kolektor poziomy naniesiony na planie zagospodarowania działki i opisówka w projekcie). Ale np. co do instalacji podłogówki zamiast kaloryferów nie mam ani słowa w zaadaptowanym projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie jest to takie proste.

Buduję co prawda inny dom z pracowni DzW, ale mam zmiany dotyczące PC naniesione w projekcie (np. kolektor poziomy naniesiony na planie zagospodarowania działki i opisówka w projekcie). Ale np. co do instalacji podłogówki zamiast kaloryferów nie mam ani słowa w zaadaptowanym projekcie.

 

Witam,

Hmm..... Ale np jak mam w projekcie kocioł gazowy a chcę na drzewo to raczej nie będzie problemu? Może to można po zakończeniu budowy gdzieś napisać?

 

To samo tyczy się instalacji gazowej. Ja nie mam możliwości podłączenia się do instalacji gazu ziemnego, w projekcie jest taka instalacja ale przecież nie muszę tego robić.Tak samo jest chyba z piecem gazowym. W projekcie może to chyba być ale nie muszę tego robić, mogę przecież ogrzewać cały dom kominkiem , bez kaloryferów czy podłogówki....

 

Poprawcie mnie czy dobrze myślę....

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...