Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ścianki działowe


irtad

Recommended Posts

Trzeba robić fundameny.To może za dużo powiedziane :) raczej fundamenciki :wink: na dwa sztychy łopatą.U mnie robili to na samym końcy z tarasem i schodami, tłumacząc się, że tak lepiej, bo strop, ugięcie,obciążenie; a po za tym miało to taką zalete , że sobie mogłem pozmieniać niektóre ścianki tak jak mi pasowało, na planach nijak nie mogłem sobie tego wyobrazić :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam dom jednopoziomowy i nie mam fundamentów pod ściankami działowymi.

Są one posadowione na pierwszej wylewce. W miejscu gdzie znajdują sie ścianki działowe nalezy zatopić w wylewce jakieś zbrojenie (ja zastosowałem taką gotową kratownicę).

 

Z tego co wiem, można tez zrobić wersje drugą, czyli fundamenty pod ściankami działowymi.

 

Pozdrowienia B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak takie małe miałem na myśli. a co z tą wylewką przed ściankami czy po?

 

Pozdrawiam!

 

Hej

 

Nie wiem, czy pytasz mnie. Jesli tak to odpowiadam.

Ściany działowe są posadowione na wylewce, zatem najpierw musi być wylewka, a potem ściany działowe - przynajmniej u mnie była taka kolejność.

 

Pozdrowienia B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wylewka ma byc najzwyczajniejsza, jej zadaniem, wraz z pozostałymi warstwami podłogi (podkład betonowy, ocieplenie), jest przekazanie obciążenia na grunt, który powinien być dobrze przygotowany (jeśli pod podłogą jest nadsypany piach, to musi być dobrze ubity warstwami, najlepiej co 20cm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czy podłoga ma być bezpośrednio na gruncie, czy np. trzeba nasypać podsypki na zboczu. U mnie trzeba było nasypać prawie metr i nie zrobiono "fundamentu" pod ścianą działową oraz źle zagęszczono grunt. Wylewka siadła i ściana się "rozdzieliła". Jeżeli dobrze zagęścisz grunt i jesteś penna/pewien że nic a nic nie siądzie wylewka to nie trzeba dodatkowych "fundamentów", ale od przybytku głowa nie boli a nerwów mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę tak: nie wykopywać jednego wielkiego dołu, tylko rowy pod ławy i ściany fundamentowe (jak już pisałam wyżej, fundamenty mamy zaprojektowane tylko po obrysie budynku i pod jedną ścianą nośną w środku). Pod pozostałą częścią zostawić grunt rodzimy, nadsypać piaskiem tylko tyle ile trzeba do poziomu 0, zagęścić, wylać beton. Chyba nie powinno wtedy "siąść" pod ciężarem ścian działowych? Grunt rodzimy jest dobrze ubity...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłany : 27 Cze 2003 10:52 Temat postu :

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

GRom czegoś w Twojej wypowiedzi nie rozumiem, najpierw wykonałeś fondamenty pod ścianki działowe a potm mogłeś położenie ścianek działowych sobie pozmieniać jak Ci pasowało. Czy tak?Gall

 

To nie tak.Po postawieniu parteru i ścian nośnych ze schodami i stropem zacząłem sie poważnie zastanawiać nad podziałem pomieszczeń na parterze.Chodziłem mierzyłwm i myślałem.Potem sobie rysunki porobiłem jak to ma pomojemu wyglądać, łącznie z otwieraniem się drzwi i usytuowaniem sprzętów.Z tydzień to trwało, ale jestem zadowolony ze swoich poprawek i inspektor potwierdził mój tok myslenia co napawało mnie dumą jako projektanta :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ze względów wytrzymałoścowych, oczywiście fundamentów pod ścianki działowe wykonywac nie trzeba, ale trzeba pamiętać, że jeżeli owych fundamentów nie ma, to dom przed zimą musi być "zamknięty".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaje ze trzeba dom na zime zamknąć dlatego, żeby grunt pod wylewką nie zamarzł, a tym samym nie poszedł do góry, bo sicianki (ich fundament) przecież nie zaczynają się poniżej poziomu zamarzania, a po to sie fundamenty robi głebokie zeby siciany "nie urosły" nazime. Ale to tylko takie moje domysły.

Pozdrawiam

Maju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey...:)

Należałoby sobie najpierw zadać pytanie z czego będa ściany działowe...(materiał) ;)...jeśli GK to jest to oczywiste...fundamentów brak...natomiast jeśli są to ściany murowane to decyduje o tym materiał z którego zostana wykonane (cegła, bloczek z bet. kom.), jego grubość np. 6 czy 12cm , a także wysokość,...sprowadza się to generalnie do ciężaru ściany, co nie jest bez znaczenia...w wiekszości przypadków ściany działowe można murować na podkładach betonowych odpowiedniej grubości :)...

Pozdrawiam cieplutko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy pod ścianki działowe na parterze trzeba robić fundament? I czy najpierw ścianki w później pierwsza warstwa betonu, czy na odwrót?

 

Pozdrawiam!

 

 

No właśnie.........., zastanowiłem sie nad odpowiedzią i uzmysłowiłem sobie, że w moim budynku jest raptem 7mb scianki działowej podzielonej na dwa odcinki. Z których jeden ma fundament wraz z ławą a drugi leży na zbrojonej wylewce. Scianki są zbudowane z z cegły dziurawki jedna ma 6 a druga 12 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...