Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile p?acili?cie kierownikowi budowy?


KARO1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a widzisz i tu znowu niekompetencja

poczytaj jeszcze troche czym się różni nadzór autorski od pełnienia funkcji kierownika budowy czy inspektora nadzoru

 

poczytaj jakie uprawnienia ma projektant adaptujący projekt

 

:p

 

Widać kolega ex przeczytał ze cztery Muratory i już chciałby być budowlańcem :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe

Lubię czasem popatrzec z boku na ten cały œwiat :D

 

œwięto pracy więc DO ROBOTY hehe :D

 

Jedno co mnie ostatnio wkurza to ta paskudna pogoda, od œrody leje bez przerwy i budowa stoi.... :evil:

 

A co do tej otuliny

w projekcie stoi jak byk:

Ławy - wysokoœć 30 cm, szerokoœć wg rysunku ( 40 i 60 cm)

Zbrojenie - stal 14` ; strzemiona 25x 30 co 30 cm...

 

jak tu zrobić teraz otuline na 7 cm?

jak podziele 7 na pół to wychodzi 3,5cm

nam wyszło więc œrednio 2,5 - 3 cm z góry i z dołu

a po bokach od 15 do minimum 5 cm.

gdzie normy a gdzie projekt??

jaja jakieœ hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otuliny nie dzielisię na pół - to min. odległość od zew. krawędzi pręta

 

ale w projekcie masz chudziak i dlatego projektowano taka otuline

 

co innego jak samemu zmieniles wtedy trzeba byc konsekfentnym i zmienic resztę - aczkolwiek nie pownien robić ktoś kto własnie nie wie jakie są konsekfencję pozornie nieistotnej zmiany

 

7,5 chodzi o dolną otulinę, gdyż z boku jest i tak więcej ze względu na szerokości ławy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak:

 

 

Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat :D

.

 

Ten spec projektuje i wie co robi - więc jesli łaska nie masz o czymś pojęcia to nie komentuje (dodam głupio) i nie myl otuliny w ścianach z otuliną w fundamencie!

 

PN-B-03264:2002

Tytuł:

Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone -

Obliczenia statyczne i projektowanie

8.1.1.2 Otulenie prętów zbrojenia

 

Jeżeli beton układany jest wprost na podłożu gruntowym to grubość otulenia powinna

być nie mniejsza niż 75 mm, a jeżeli na podłożu betonowym - nie mniejsza niż 40 mm.

 

Długo nie musiałem czekać ... zawsze masz cos do powiedzenia ... choć tym razem masz rację. :oops:

 

Nie zmienia to faktu że burak powinien budować zgodnie z projektem. Jeśli nie zrobił chudziaka to faktycznie powienien zwiększyć otulinę. Ale jeśli zrobił otulinę 5 cm to nie wiele sie stało.

 

PS W metrze nie tylko ściany ale i ławy maja 2,5 cm otuliny. Oczywiście są posadowione na betonowym podkładzie.

 

A Twoje stwierdzenia że cos "głupio komentuję" jest nie na miejscu bo nie ma nigdzie nic głupiego w tym co napisałem. Panuj trochę na swoją wszechwiedzą i nie obrażaj innych. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie musiałem czekać ... zawsze masz cos do powiedzenia ... choć tym razem masz rację. :oops:

Głupio by było gdybym nie miał co byłoby rónoznaczne ,że nia mam zielonego pojęcia o swoim zawodzie :D

 

[Nie zmienia to faktu że burak powinien budować zgodnie z projektem.

Nie jest tak do końca. Znam sprawy gdzie udowodniono winę inspektora i kierownika a wykonywali wszystko zgodnie z błędnym projektem - to jest sprawa dosy śliska ale widoczne błędy nalezy poprawiać.

[Jeśli nie zrobił chudziaka to faktycznie powienien zwiększyć otulinę. Ale jeśli zrobił otulinę 5 cm to nie wiele sie stało.

Zrobił zaś 3 cm a pisałem wczesniej o tm,że zmniejszenie otuliny z 25mm na 15mm zmniejsza trwałość o 65% - dom się nie zawali,niec wielkiego nie będzie tylko pytam się gdzie był kierownik?

 

[PS W metrze nie tylko ściany ale i ławy maja 2,5 cm otuliny. Oczywiście są posadowione na betonowym podkładzie.

To są diametralnie inne warunki i inna klasa ekspozycji.

 

[A Twoje stwierdzenia że cos "głupio komentuję" jest nie na miejscu bo nie ma nigdzie nic głupiego w tym co napisałem. Panuj trochę na swoją wszechwiedzą i nie obrażaj innych. :evil:

Może cofnij się trochę i sprawdź co napisałęś ->

Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat

Jeśli coś zarzucasz spodziewaj się odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno:

 

Twoim zdaniem "głupie" w mojej wypowiedzi było nazwanie Ciebie specem, bo chyba nie to żeby burak stosował sie do projektu ... ? Uraziłem autorytet ?

 

padam .... :D

 

Jak projektant napisze w projekcie: podciąg - zbrojenie 4x fi 10 to też kierownik ma tak zrobić? (autentyczny przypadek a wiele takich bywa) to raz - dwa jesli coś zarzucasz to może najpierw sprawdź co i czy słusznie - jeśli nie wiesz,nie jesteś pewien to może rozważ wstrzymanie się z komentarzem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem lezy duzo głebiej a mianowicie w naszej narodowej swiadomosci

wszyscy sie znaja na budownictwie przeciez to takie proste i za co tu placic

oszczedzamy na wszytskim co sie da

niestety pozniej okazuje sie inaczej

uwazam ze nie mozna sie znac na wszystkim ja tez nie wiem jak sie leczy np. zeby i chodzę do specjalisty

budowa domu to koszt okolo 200.000 300.000 zł

to czy za nadzór 2% czyli 4-6tys to dużo?? nie sądze

same składki to prawie 500zł

niestety są to koszty które trzeba ponieść ale śpi się wtedy spokojnie i czerpie radosc z budowania swojego wymarzonego domu

więc powtórze jeszcze raz:

Na budowie powinien być kierownik a nie jego pieczątka!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak w sumie podsumowujšc to wszystko to nie jest tak Ÿle ponieważ:

 

mamy problem tylko pod spodem bo

otuliny boczne sš wystarczajšco grube.

z góry na zbrojeniu będzie budowana dalej œcianka fundamentowa

czyli reasumujšc podsumowanie zagrożone sš dwa pręty 14 oraz dolne

krawędzie strzemion czyli to co znajduje się na samym dnie.

z racji tego że z zewnštrz będzie poprowadzony drenaż i nadmiar wilgoci zostanie odprowadzony a z wewnštrz wilgoć nie bedzie sie dostawac bo i skšd. pręty powinny wytrzymać jakies 40 lat zanim przerdzewiejš a za 40 lat mam nadzieje grunt juz sie na tyle ustabilzuje ze nic sie nie bedzie dziac.

 

tak a propo - kierownik był przy odbiorach i wykopów i zbrojenia widział wszystko i nie miał uwag.

to by było na tyle chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak w sumie podsumowujšc to wszystko to nie jest tak Ÿle ponieważ:

 

mamy problem tylko pod spodem bo

otuliny boczne sš wystarczajšco grube.

z góry na zbrojeniu będzie budowana dalej œcianka fundamentowa

czyli reasumujšc podsumowanie zagrożone sš dwa pręty 14 oraz dolne

krawędzie strzemion czyli to co znajduje się na samym dnie.

z racji tego że z zewnštrz będzie poprowadzony drenaż i nadmiar wilgoci zostanie odprowadzony a z wewnštrz wilgoć nie bedzie sie dostawac bo i skšd. pręty powinny wytrzymać jakies 40 lat zanim przerdzewiejš a za 40 lat mam nadzieje grunt juz sie na tyle ustabilzuje ze nic sie nie bedzie dziac.

 

tak a propo - kierownik był przy odbiorach i wykopów i zbrojenia widział wszystko i nie miał uwag.

to by było na tyle chyba...

W takim razie kiepski kierownik :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję w woj. pomorskim powiat pucki. Na początku miałem nagranego kierowmika za 2000 złotych i wydawało mi się że ta cena jest adekwatna do zadań jakie ma wykonać. Jednak kiedy oświadczył że pieniądze wpłacam z góry troszkę się zdenewowałem. Do mometu rozpoczęcia budowy jeszcze troskę czasu miało upłynąć więc dlaczego miałbym komuś płacić za coś czego jeszcze faktycznie nie zaczął. I tak zaczełem się zagłębiać się w temacie kierowników budowy na moim terenie. Okazało się iż szanowni kierownicy budowy na terenie powiatu puckiego zawarli nie pisane porozumienie żeby wysoko cenić swoje usługi na poziomie 1500- 2000 złotych, nikt nie chciał zejść poniżej. I tak przez geodetę, który wykonywał mi mapki znalazłem kierownika nie z tego terenu za 600 złotych !!!!!!. W trakcie spotkania z nim na pytanie dlaczego tak mało bierze za swoje usługi odpowiedział cytuję... jeżeli to za mało to może zapłacić pan i 1000... na co ja odpowiedziałem oczywiście iż wolę pozostać przy 600. Tłumaczenie pana kierownika było następujące po co mam brać po 2000 doskonale wiedząc jaka jest sytuacja finansowa większości budujących więc wolę wziąć 600 i mieć więcej klientów. Oczywiście zapewnił mnie iż jest na każde wezwanie i z ręką na sercu zapewniam że tak jest w praktyce. Do dnia dzisiejszego mam zalane tylko ławy, a na budowie był już trzy razy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc wolę wziąć 600 i mieć więcej klientów

zczyli to taki co idzie w ilość a nie w jakość

jak woli mieć więcej znaczy że nie ma żadnego

 

od czegoś trzeba zacząć - komentarza nie trzeba :) :wink:

 

wiedząc jaka jest sytuacja finansowa większości budujących

a jaka jest sytuacja finansowa większosci budujących??

stać ich na błedy i późniejsze kosztowne poprawki czy wymiany??

ciekawa teoria :p

 

popatrz z praktycznego punktu widzenia i matematycznego

jeżeli przyjedzie ze 20 razy i wyda tylko 20 zł na paliwo, opłaci składki to wyjdzie że jego praca jest warta 0zł bo całość jego wynagrodzenia to koszty

dalej juz nie musze tłumaczyć ?? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...