Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile p?acili?cie kierownikowi budowy?


KARO1

Recommended Posts

Jarpol - z kierownikime może być tak jak z twoją przypowieścią: Można trafić na dobry samochód klasy mercedes (patrz kierownik), kóry będzie tani i fachowy i ... niekoniecznie kradziony (mercedes).

 

Ja stanąłem na kierowniku (niestety) najdroższym z mojej listy, ale jest podobno bardzo dobry i wielu inwestorów wzięłoby go jeszcze raz. Wolę zapłacić więcej i zarobić na tym, że wykryje więcej uchybień na budowie. Ale też chce płatność na początku a tego nie jestem w stanie wogóle zrozumieć. Jak można brać kasę przed wykonaniem prac ?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale też chce płatność na początku a tego nie jestem w stanie wogóle zrozumieć.?

 

Pobieranie wynagrodzenia przez kierownikow budowy na poczatku jest wynikiem przyzwyczajenia do takich metod pracy od wielu lat gdyz sa one stosowane od czasow drugiej wojny w naszym kraju. Zaplata za tzw. calosc najczesciej jest zwiazana z wypisaniem oswiadczenia o podjeciu sie obowiazkow kierownika budowy bo faktycznie do tej pory kierownik na prywatnych budowach byl od wielu lat fikcja. Rownoczesnie z ta praktyka inwestor mogl zmieniac kierownika jak rekawiczki a tak serio to nie byl mu potrzebny az do odbioru koncowego budynku gdyz urzad budowlany nigdy nie odbieral budynkow w historii prl. W okresie powojennym gdy funkcjonowaly pgr-y oraz kolka rolnicze za tzw. pol litra inwestor mial pieczatke jaka sobie tylko zazyczyl. Obecny stan prawny od 1 stycznia br. prawa budowlanego oraz ustawy wspomagajace nakazuja inwestorom zatrudnienie kierownika budowy posiadajacego odpowiednie kwalifikacje oraz przynaleznosc do wlasciwej izby. Zmiana kierownika budowy jest mozliwa ale za pisemna jego zgoda wpisana w dzienniku budowy. Nalezy zatrudniac kierownikow budowy do budowy domkow jednorodzinnych o numerach wlasciwej izby zawodowej wg. nastepujacego wzoru xxx/BO/xxxx/xx to obowiazuje od 1 maja br. czyli drogowiec lub mostowiec czy elektryk nie moze wykonywac nadzoru na budynku tylko czlowiek posiadajacy kwalifikacje budownictwa ogolnego natomiast specjalnosci waskie np. IS moze byc kierownikiem budowy tylko np. wodociagu lub kanalizacji miejskiej / wiejskiej , osiedlowej itp/. Nowe prawo budowlane naklada na kierownika budowy wiecej odpowiedzialnosci czyli cale bhp oraz odpowiedzialnosc za konstrukcje i statyke budowli czasami dochodzi do tego zatrudnienie ludzi oraz posrednictwo w zakupie materialow budowlanych. Cala ta gama odpowiedzialnosci kierownika budowy jest przez niego samego odpowiednio wyceniana kazdy jakos tam sie wycenia czy ceni i dlatego proponowane sa rozne stawki wynagrodzenia dla kierownikow budow. Ale zastanowmy sie czy wynagrodzenie kierownika budowy na ktorym ciazy odpowiedzialnosc za nasze przyszle mieszkanie za nasze bezpieczenstwo za nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci moze byc traktowane jak zaplata dla chlopa z pod budki z piwem. Ja osobiscie uwazam ze status kierownika budowy nie powinien odbiegac od zawodow typu lekarz , adwokat , radca prawny czy ksiadz. Na jednej z budow sporzadzalem dla inwestora kosztorys z wyliczeniem kwotowym dla banku PEKAO SA celem finansowania dalszego budowy. Bank inwestorowi wreczyl blankiet wplaty do banku kwoty 186 pln za wizyte pracownika banku przez 10 minut na budowie celem sprawdzenia czy budowa sie zaczela. Budowe wizytowala kobieta z wyksztalcenia po maturze - OGOLNIAK . Porownujac ta kwote do zarobkow kierownikow budow podawanych na forum nic dodac nic ujac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wynagrodzenie kierownika budowy na ktorym ciazy odpowiedzialnosc za nasze przyszle mieszkanie za nasze bezpieczenstwo za nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci

 

Nie popadajmy w przesadę - o ile bardzo cenię to co pisze jarpol, chwała mu za to, bardzo konstruktywny udział w tym forum - to tutaj chyba trochę na wyrost. Za bezpieczeństwo odpowiada tak naprawdę konstruktor czyli ten kto adaptuje projekt albo podpisuje sie pod projektem - u mnie architekt.

Z szacunkiem

Beata

 

PS Czekam na dalsze odcinki "Budowa po nowemu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant odpowiada za poprawność projektu.,jego zgodność z normami i przepisami.

Są tacy wykonawcy, którzy nie potrafią przeczytać prawidłowo rysunku w projekcie i to oni mogą spowodować zagrożenie naszego bezpieczeństwa. Kierownik budowy jest po to aby pilnować WYKONANIA zgodnie z projektem i zasadami sztuki budowlanej, a inspektor nadzoru sprawdza, czy zostało to wykonane prawidłowo.

My zatrudniliśmy firmę z kierownikiem budowy i jest to wliczone w cenę wykonania. Kierownik jest cały czas na budowie i pilnuje robotników.

Jest on kontrolowany przez inspektora nadzoru dosyć skutecznie i jak na razie idzie nieżle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj się umówiłam z kierownikiem budowy: 15 wizyt (musieliśmy przyjąć jakiś ryczałt) za 1700 czyli 1500 na rękę a te 200 to koszty benzyny. Pan powiedział że gdyby to było tylko "podbijanie papierów" to byłoby 1000. A ponieważ jesteśmy wymagającymi klientami i będzie się mocno starać to dodatkowa kasa. Pan z polecenia, w branży od lat, niezwykle drobiazgowy :D i czepiający się szczegółów :D :D

 

Dodatkowe wizyty = dodatkowa kasa. Pan chciał wszystko z góry :o ale umówiliśmy się na 5 rat, z których pierwsza z góry.

Wydaje mi się że to dobra cena.

jarpol - pan kierownik uważa że planów BIOZ nie trzeba robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pięciu osobach należałoby skończyć budowę w 100 dni. Myślę jednak, że Nadzór Budowlany ma co innego do roboty niż sprawdzać na malutkich budowach ilość pracujących ludzi, no chyba, że jakiś "życzliwy" sąsiad złoży donos...

A co do planu BIOZ - już po uzyskaniu pozwolenia na budowę przed jej rozpoczęciem należy w urzędzie złożyć oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu planu BIOZ i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Ja za kierowanie budową biorę około 800-1000 zł plus koszty sporządzenia planu BIOZ. Dotyczy to oczywiście standardowych projetów domków. Wszystkie inne inwestycje, w tym również drogi i mosty są do indywidualnego ustalenia. Potrzebujesz KIEROWNIKA NA BUDOWIE a nie tylko Kierownika Budowy zadzwoń: (Płock i okolice) 0-608-87-67-58[/b]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

No to czas na odświeżenie wątku

 

Nie znam się z mężem na budowniu i szukałam kierownika, który będzie faktycznie pilnował ekip, które będą budowały mój domek. Wizyt na budowie założyłam średnio 2 -3 razy w tygodniu oraz w razie potrzeby i...:

 

Napaliłam :wink: się na kierownika budowy, który:

- jest inspektorem nadzoru,

- podobno jest równierz biegłym sądowym,

- robi wyceny nieruchomości itp.,

- wyjaśnił mi, które zmiany z zapropowanych przeze mnie mogą być zrobione bez zgłasznia w urzędzie (od tamtego roku Nadzór Budowlany ma OBOWIĄZEK sprawdzenia budowy),

- ma łeb jak sklep, a z każdego mojego (naiwnego i podchwytliwego) pytania potrafił wyjść obronną ręką.,

- nie określił ile razy będzie na budowie bo to jest trudne pytanie, ale stwierdził, że przy samych fundamentach musi być z 5 razy, bo musi sprawdzić, wykop, szalunki, zbrojenie, zalewanie i coś tam jeszcze ... .

 

Ma własny samochód więc z dojazdem nie będzie problemów i w każdej chwili jak będę go potrzebować, bo będzie problem na budowie, to przyjedzie. :p

 

Przeliczy mi w cenie fundamenty, bo prawdopodobnie konstruktor adaptujący mój projekt nie bawił się w to i zostawił szerokości ław z projektu gotowego (może zarobi w tym częściowo na siebie) 8) .

W razie potrzeby pomoże mi oszacować do zamówienia potrzebne na budowę materiały, bo najprawdopodobniej z ekipami będę się rozliczać tylko za robociznę.

 

Chce za stan surowy zamknięty 2000,00. Przy fundamentach 500,00, a później resztę.

Cenę za prowadzenie wykończeniówki nie określił, bo być może będę mieć ekipy, w których będzie osoba uprawniona do dokonywania wpisów do dziennika budowy i wtedy on nie będzie potrzebny.

A za zakończenie prowdzenia budowy i skompletownie wszystkich dokumnetów do odbioru - nie weźmie nic.

Więc szacując za wykończenie domu przy braniu ludzi bez uprawnień stwierdził, że na pewno nie przekroczy to kwoty 1000,00.

 

Czyli w najgorszym wypadku 2000,00 + 1000,00 = 3000,00 za całą budowę.

 

I co byście na moim miejscu zrobili? Brać czy dalej szukać? :-?

 

P.S.

Sorki za trochę przydługawy post, ale chciałam przedstawić całość. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mój kierownik jest jednocześnie wykonawcą, czy to dobrze - niewiem. Pewnie nie, Ale mam problem dopłat z tytułu pełnienia tej funkcjii z głowy.

Poprzedni kierownicy jak robiłem selekcję to oferowali przeważnie - 1500 zł za całą budowę lub przy wykwalifikowanej ekipie 50 zł za wizytę, czyli formalność.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nasz zarzyczył sobie też 2 tys.:

- 500 za stan zerowy

- 500 za stan surowy otwarty

- 500 za stan surowy zamknięty

- 500 po wykończeniówce i odbiorze budowlanym.

A i tak uważam, że Ci kierownicy to figuranci. Najlepszymi kierownikami i inspektorami to jesteśmy my (czyli moja żona Beata i ja).

Pozdrawiam

TadekL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że to święta prawda. Najlepszym kierownikiem jest sam inwestor. Tylko, że za to nie płacą. A powinna być "prowizja " za znalezienie błędu, pomyłki lub niedbalstwa przez inwestora z kieszeni kierownika, to by się lepiej starał, tym bardziej ten, ktory to jest jednocześnie wykonawcą.

 

Pozdrawiam,

 

Markar99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że to święta prawda. Najlepszym kierownikiem jest sam inwestor. Tylko, że za to nie płacą. A powinna być "prowizja " za znalezienie błędu, pomyłki lub niedbalstwa przez inwestora z kieszeni kierownika, to by się lepiej starał, tym bardziej ten, ktory to jest jednocześnie wykonawcą.

 

Pozdrawiam,

 

Markar99

Popieram, popieram i jeszcze raz popieram. Wysokie wymagania z ich strony a odpowiedzialność za popełnione błędy (jego, czy ekip) - praktycznie żadna.

Pozdrawiam

TadekL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i tak uważam, że Ci kierownicy to figuranci. Najlepszymi kierownikami i inspektorami to jesteśmy my (czyli moja żona Beata i ja).

Pozdrawiam

TadekL

 

My placimy 1800 kierownikowi, ktory jednoczesnie byl jednym z naszych architektow. Dzieki temu poniewaz mam troche zmian w projekcie wiem od razu czy mozna cos zmienic czy nie. Przyjezdza zawsze jak trzeba a nawet jak znajdziemy sami jakies bledy to on wola wykonawce i mowi mu co ma poprawic. Ogolnie jestesmy zadowoleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz kierownik budowy zażyczył sobie 1500 zł - w trzech równych transzach - na poczatek, po stanie surowym otwartym i na koniec. Z tego co się orientowalismy - w naszej okolicy to standart (okolice w-wy). Przyjezdża generalnie na telefon - bez problemu. Mamy fajną solidną ekipę i nie oczekiwaliśmy częstych wizyt. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...