Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile p?acili?cie kierownikowi budowy?


KARO1

Recommended Posts

Na mój laicki rozum - po kiego szalować jak wykopy równe i sie nie sypiš?

Folia? Rozmawialiœmy na ten temat doœć długo. Do mnie trafił argument na temat odprowadzenia wody z ławy. NA co ta folia? dla ozdoby? napewno nie - więc chodzi o izolacje betonu od ziemi. A w jakim celu? Aby nie zamokły? Możliwe. Będš dreny wokół domu wyprowadzone w żwirze którym będš zakopane wykopy. Wilgoć i tak przejdzie przez zawinięcia folii jeœli jej będzie za dużo eody w okolicy.

 

pozatym.... objechałem kilka budów okolicy i nikt nie ładuje folii pod łšwy. Widocznie u nas nie umiejš budować :lol:

 

Dzieki Jarpol za wyjaœnienie sprawy tych zarobków dla kierowników. to ciekawa sprawa i łšdnie to opisałeœ.

Mogłyœ mi teraz wyłożyć podstawy budownictwa i wskazać brutalnie za co mam tego mojego kierownika i murarza opierd... ???.

Zawsze mówie ze przy trzecim domu już błedów nie będzie - jeżeli jakieœ zostały popełnione :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a co ty na to?

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61598,2569802.html

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61598,2569782.html

i tu

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=537 ( na samym dole i następne strony

 

 

tu jest też ładnie opisane - KAPILARNE PODCIĽGANIE WODY.ok. Ale co gdy jest bez piwnicy i odcięty na wysokoœci gruntu?

http://dom2.money.pl/dom/info.phtml?id=2336

 

He...ale się przejšłęm Twoim postem.

Odpisz coœ bo nie usnę.

Przestane tu pisać bo jak człowiek czegoœ nie wie to sie nie martwi :wink:

a tak a propo? nie pomyliliœcie œcian fundamentowych i izolacji z tym zwišzanych z ŁAWAMI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ty na to?

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61598,2569802.html

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61598,2569782.html

i tu

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=537 ( na samym dole i następne strony

 

 

tu jest też ładnie opisane - KAPILARNE PODCIĽGANIE WODY.ok. Ale co gdy jest bez piwnicy i odcięty na wysoko�ci gruntu?

http://dom2.money.pl/dom/info.phtml?id=2336

 

He...ale się przejšłęm Twoim postem.

Odpisz co� bo nie usnę.

Przestane tu pisać bo jak człowiek czego� nie wie to sie nie martwi :wink:

a tak a propo? nie pomylili�cie �cian fundamentowych i izolacji z tym zwišzanych z ŁAWAMI?

Przykłady wiadomości z Netu, które podajesz nie dotyczą tego problemu, o który piszę ja i Jareko.

Chodzi nie tylko o nasiąkliwość betonu ławy fundamentowej, bo ta może być nawet całkowicie nasycona wodą (w takich warunkach beton nawet lepiej dojrzewa). Jednak ława fundamentowa to nie tylko beton, ale i zbrojenie. Ono już dużo gorzej znosi bezpośredni kontakt z wodą.

Beton wylany bezpośrednio do gruntu zostaje na styku z gruntem pozbawiony istotnej części - mleczka cementowego. To ono zapewnia odpowiednią szczelność betonu i w ten sposób zabezpiecza zbrojenie betonu przed korozją. Porowaty beton na styku z gruntem posiada zerową wytrzymałość - w ten sposób znacznie pomniejsza się przekrój ławy betonowej pracujacej konstrukcyjnie (na zginanie i na ścinanie).

Tradycyjnym sposobem wykonywania ław fundamentowych jest ich szalowanie. W takim przypadku pomiędzy ławą fundamentową i gruntem daje się warstwę "chudego" betonu zabezpieczającą przed utratą mleczka cementowego. Deskowanie zapewnia też odpowiedni przekrój poprzeczny ławy fundamentowej.

W pewnych warunakch (grunt spoisty, np. glina) można zrezygnować z deskowania. Jeżeli wykona się prezyzyjnie wykopy, to gabaryty ławy można uzyskać wystarczająco dokładne. Jednak w tym wypadku należy zabezpieczyć styk ławy fundamentowej z gruntem przed utratą mleczka cementowego.

Jak widzisz można zaoszczędzić na ławach fundamentowych (mniejsze wykopy niż przy ławach szalowanych, koszt folii mniejszy niż koszt deskowania), a nawet zyskać ławy fundamentowe pod pewnymi względami lepsze (folia do pewnego stopnia zabezpieczy ławy fundamentowe przed wpływem wód gruntowych - niekiedy mogą one być agresywne w stosunku do betonu), ale musi być to poparte rzetelną wiedzą i doświadczeniem.

Za to właśnie warto zapłacić kierownikowi budowy.

Godziwe pieniądze zapłacone kierownikowi budowy nie są wyrzucane w błoto. Na wielu etapach budowy można zaoszczędzić w sposób podobny jak na ławach, jednak musi się to odbywać w granicach zdrowego rozsądku, którego granice inwestorowi trudno dostrzec.

 

Jeżeli chcesz się przekonać czy mam rację zrób odkrywkę ławy betonowej i zobacz czym różni się od tej podanej na cytowanych przez ciebie przykładach, np. :

http://bi.gazeta.pl/im/4/2569/z2569864G.jpg

Chętnie obejrzę zdjecie takiej odkrywki, może ona ustrzeże innych przed podobnymi "eksperymentami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiœcie to zrobię i zdjęcie pokaże.

Grunt jest glinasty to fakt. Zbrojenie zostało podparte w wielu miejscach na wysokoœci około 3 cm.więc dostęp wody i jego ewentualne rdzewienie będzie rozcišgnięte na wiele lat a przecież dom nie "siada" przez stulecia chyba?

dałem pręty 14 czyli mocniejsze niż się daje zazwyczaj ( z tego co się zorientowałem).

Po ilu latach wg Ciebie mogš wyjœć te błędy? jeżeli nie pokażš sie pęknięcie w pierwszych kilku latach?

ławy sš szerokie - 60 i 40 cm - gruboœć ok 35 cm - beton b15

mam nadzieję że nie masz racji do końca :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobi�cie to zrobię i zdjęcie pokaże.

Grunt jest glinasty to fakt. Zbrojenie zostało podparte w wielu miejscach na wysoko�ci około 3 cm.więc dostęp wody i jego ewentualne rdzewienie będzie rozcišgnięte na wiele lat a przecież dom nie "siada" przez stulecia chyba?

dałem pręty 14 czyli mocniejsze niż się daje zazwyczaj ( z tego co się zorientowałem).

Po ilu latach wg Ciebie mogš wyj�ć te błędy? jeżeli nie pokażš sie pęknięcie w pierwszych kilku latach?

ławy sš szerokie - 60 i 40 cm - grubo�ć ok 35 cm - beton b15

mam nadzieję że nie masz racji do końca :roll:

Błędy mogą nie ujawnić się nigdy, jeżeli nie zmienią się warunki gruntowe.

Jednak glina jako grunt do posadowienia jest bardzo kapryśna i czuła na zmiany wilgotności. Np. przy obniżeniu zwierciadła wody gruntowej z jednej strony budynku, ławy fundamentowe zaczną "pracować", czyli spałniać swoje podstawowe zadanie. Przy niekorzystnym zbiegu okoliczności miejscowe osłabienie ławy może być przyczyną jej pęknięcia.

Daleki jestem od doradzania ci np. rozbiórki całych ław (kilka lat temu takie pomysły widziałem na tym Forum).

Jeżeli prawidłowo wykonasz następne elementy konstrukcyjne budynku (nadproża, stropy, wieńce, itp.), to prawdopodobnie nie masz się czego obawiać.

Nie spotkałem się z katastrofą budowlaną, której przyczyną był tylko jeden błąd (projektowy, wykonawczy lub na etapie użytkowania). Po to są odpowiednie współczynnika bezpieczeństwa przy obliczaniu elementów konstrukcyjnych. Jednak jeżeli wszystkie współczynniki zostaną przekroczone, to dochodzi do nieszczęścia ...

Chciałem Ci przede wszystkim zwrócić uwagę na błąd, do którego popełnienia nie powinien dopuścić kierownik budowy, jeżeli rzeczywiście we właściwym zakresie wykonywał swoje obowiązki (chyba, że zrobiłeś to bez jego wiedzy).

Jeżeli już zapłaciłeś kierownikowi z góry, to wykorzystaj jego wiedzę.

Jeżeli będziesz z niego zadowolonym, to może warto zweryfikować jego wynagrodzenie, albo polecić go innym inwestorom, z delikatną podpowiedzią, że warto nieraz zażądać więcej i w zamian za to częściej bywać na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się przekonać czy mam rację zrób odkrywkę ławy betonowej ... Chętnie obejrzę zdjecie takiej odkrywki, może ona ustrzeże innych przed podobnymi "eksperymentami".

 

Popieram. Proponuję zrobić "test młotka" Weź zwykły młotek i wal nim w beton w miejscu gdzie jest najcieńsza otulina pręta. Powinieneś słyszeć czysty metaliczny dzwoniący dźwięk. Jeśli jesteś w stanie tym młotkiem ukruszyć beton to źle. Jeśli jesteś w stanie odkryć tym młotkiem pręta to tragedia. Jeśli nie wierzysz, że to dobry test i chciałbyś zobaczyć dobry żelbeton, to weź ten młotek i znajdź jakiś nowo wkopany betonowy okrągły słup dowolnej linii elektrycznej (słup dlatego, że jest to najłatwiejszy do odnalezienia fragment doskonałego żelbetonu) Jeśli tym młotkiem wykruszysz cokolwiek to ... ale nie wykruszysz :D

Jest to pierwsze ćwiczenie z żelbetonu na wydziale ceramiki AGH. Studenci dostają młotki, idą w teren, walą tymi młotkami i ustalają jakość betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiœcie to zrobię i zdjęcie pokaże.

Grunt jest glinasty to fakt. Zbrojenie zostało podparte w wielu miejscach na wysokoœci około 3 cm.więc dostęp wody i jego ewentualne rdzewienie będzie rozcišgnięte na wiele lat a przecież dom nie "siada" przez stulecia chyba?

dałem pręty 14 czyli mocniejsze niż się daje zazwyczaj ( z tego co się zorientowałem).

Po ilu latach wg Ciebie mogš wyjœć te błędy? jeżeli nie pokażš sie pęknięcie w pierwszych kilku latach?

ławy sš szerokie - 60 i 40 cm - gruboœć ok 35 cm - beton b15

mam nadzieję że nie masz racji do końca :roll:

 

Popros kierownika ,żeby trochę normę poczytał bo otulina w tym przypadku powinna mieć 7 cm , co służyło za podkładki dystansowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak

ale Cię nastraszyli ale całkiem nie potrzebnie, a i z tym mleczkiem trochę przesadzają

ludzie nie wpadajcie w paranoje dopiero od kilku lat stosuje się te wspaniałe nowoczesne metody chudego betonu, ocieplania fundamentów jak się tylko da, sypanie piasku do fundamentów nawet i do pół metra :o foli kubełkowej itp. Przecież większość z nowinek to tylko bardzo dobra reklama, no trochę moi drodzy popadamy w paranoje, popatrzcie przez dziesiątki lat pobudowano w Polsce setki tysięcy domów i co stoją mają się dobrze TAK

no jasne są wyjątki ale wyjątki są zawsze

Ja buduje metodą czysto gospodarczą i pewnie jak zobaczylibyście moje fundamenty to znajdziecie tam przynajmniej kilka błędów „nowoczesnego budowania”, ale ja się tym nie przejmę bo wiem że dom będzie solidny i przeżyje kilka pokoleń :D

może trochę zaczepny ten post ale wybaczcie nie mogłam sobie odmówić komentarzu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak

ale Cię nastraszyli ale całkiem nie potrzebnie, a i z tym mleczkiem trochę przesadzają

ludzie nie wpadajcie w paranoje dopiero od kilku lat stosuje się te wspaniałe nowoczesne metody chudego betonu, ocieplania fundamentów jak się tylko da, sypanie piasku do fundamentów nawet i do pół metra :o foli kubełkowej itp. Przecież większość z nowinek to tylko bardzo dobra reklama, no trochę moi drodzy popadamy w paranoje, popatrzcie przez dziesiątki lat pobudowano w Polsce setki tysięcy domów i co stoją mają się dobrze TAK

no jasne są wyjątki ale wyjątki są zawsze

Ja buduje metodą czysto gospodarczą i pewnie jak zobaczylibyście moje fundamenty to znajdziecie tam przynajmniej kilka błędów „nowoczesnego budowania”, ale ja się tym nie przejmę bo wiem że dom będzie solidny i przeżyje kilka pokoleń :D

może trochę zaczepny ten post ale wybaczcie nie mogłam sobie odmówić komentarzu :wink:

Chudy beton to tak nowoczesna metoda ,że jedynie co najmniej od lat 50 XX wieku stosowano - wybaczcie nie mogłem sobie odmówić komentarzu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy porobie jak będę kopał pod GWC i wodę, nie ma z tym problemu.

Już niedługo. Rozbierać łšw nie mam zamiaru :lol: bo rozkuć teraz to wszystko to bezsens.

Beti ma troche racji w tym co pisze bo przecież kiedyœ nie budowano tak jak teraz a domki stojš ( no może sš gdzieniegdzie popękane :oops: )Z drugiej strony? Kto wie jak się będš zachowawać postawione nowoczesnymi metodami domy za jakies 100 - 150 lat? Patrzšć dookoła wszystko co budowane ostatnio jest raczej mniej solidne niż kiedyœ nieprawdaż? :lol:

W każdym razie murujemy łšwy fundamentowe i będziemy patrzeć co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie ale nie mogę czytać tych herezji

zdjęcia ław robią piorunujące wrażenie --zakłady i łączenia zbrojenia chyba sprzedali wykonawcy na złom :)

 

nie można oszczędzać na wszystkim a zwłaszcza na kierowniku budowy który powinien być zaufanym człowiekiem i powinien sie nie zgodzić na takie postępowanie.

 

nowe technologie niestety są bardzo wymagające - nawet najdrobniejszy błąd powoduje znaczne skutki w pożniejszym terminie

 

i po to m.in. jest kierownik budowy a nie jego pieczątka żeby takich błędów uniknąć

 

co do wynagrodzenia KB

rachunek jest prosty 1500 zł / 150 zl= 10 wizyt i to z reguły jak już jest jakiś etap skończony i nie widac błędów wczesniejszych- nie do przyjęcia

czego dopilnuje taki kierownik??

same składki członkowskie to prawie 500zł bez których nie można wykonywać zawodu.

Zgadzam się ze nawet 1000 zł to dużo dla kogoś kto tylko patrzy i klepie stemplem

Dobry KB zarobi na swoje wynagrodzenie wlasnie przez dobór dobrej technologii, rozliczeniem wykonawców i uniknięciem błędów, które w przyszłości mogą kosztować znacznie więcej

 

Ja jestem zdania ze na budowie powinien być prawdziwy kierownik a nie jego piecztaka a to niestety kosztuje parokrotnie więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piorunujšce na plus czy minus?

 

no jak na plus jak tam same błędy a to tylko kawałek zbrojenia

 

A PODPARCIE ZBROJENIA DREWNEM---- ZGROZA!!! -

zmień brygadę i to szybko to są podstawy podstaw :evil:

póki jeszcze nie ma co się zawalić

 

zatrudnij kierownika który chociaż na odbiór zbrojenia przyjdzie

 

a co do technologii- starej to ona także nie pozwalała popełniać podstawowych błędów

 

budujesz piękny duży dom to nie możesz pozwolić sobie aby wydać parę tysięcy na odpowiedni nadzór

nie będziesz musiał się denerwować czy to co zrobili jest żle czy może się nie zawali :o 8)

budowanie powinno dawać przyjemność

NA BUDOWĘ KIEROWNIKA A NIE JEGO PIECZĄTKE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey hey Panowie!

Zbrojenie jezt podparte bloczkami betonowymi o gruboœci około 5 cm!!

a te deski które tam widzicie to przepust pod łšwš! (taki mini szalunek)

Aż taki samobójca to już nie jestem! hehe

 

Sciany fundamentowe będš posmarowane tylko bitumexem - bez folii.

Cały dom ma być odcięty od gruntu na poziomie 0. tak przynajmniej wynika z projektu i tego na razie chce się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey hey Panowie!

Zbrojenie jezt podparte bloczkami betonowymi o gruboœci około 5 cm!!

a te deski które tam widzicie to przepust pod łšwš! (taki mini szalunek)

Aż taki samobójca to już nie jestem! hehe

 

Sciany fundamentowe będš posmarowane tylko bitumexem - bez folii.

Cały dom ma być odcięty od gruntu na poziomie 0. tak przynajmniej wynika z projektu i tego na razie chce się trzymać.

 

To dlaczego piszesz,że otulina ma około 3 cm :) powinna mieć 7 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...