Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile p?acili?cie kierownikowi budowy?


KARO1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 499
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Eee tam czepiacie się. Mój sąsiad to dopiero zrobił fundamenty. Wykop szpadlem na jakieś 60 cm głębokości. Woda podchodziła na 20 cm od powierzchni więc kopali szybko. Po wykopaniu 3 m wybierali wiadrami wodę, lali rzadki beton z betoniarki i układali w nim wykopany przy okazji doprowadzania wody rumosz wapienny. Układali ciasno, aby nie marnować cementu. Potem przesuwali się dalej. Następnego dnia z kilku desek pozbijali szalunek, ale nie na całości tylko na kawałku, no bo po co marnować drewno. Tym razem zaprawę robili gęstszą i ten rumosz dość dokładnie układali. O jakimkolwiek zbrojeniu, folii, izolacji oczywiście mowy nie było. Nie miałem śmiałości robić zdjęć, ale jak nikogo nie będzie to pstryknę kilka fotek i będzie nad czym rozprawiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu naprawde nie chodzi o kabze.Kierownik jest jaki jest i na razie zostanie. Nie mam do niego zarzutów bo i jak moge miec jak sie na tym wszystkim nie znam :x .

Sprawdziłem dziœ tę ławę i nie jest chyba Ÿle bo po tym teœcie młotka odgłos jest ładny i metaliczny 8).

A co do sšsiada Ged`a - dom stoi już?

Robiłem wywiad u siebie i praktycznie NIKT w okolicy nie stosuje folii w fundamentach. Ciekawe dlaczego.( Same sknery w okolicy? :o )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sknery - nie sknery. Widziałem kiedyś beton ... Na końcu Kanału Mazurskiego. Na Mazurach oczywiście, jest śluza zrobiona przed pierwszą wojną światową przez Niemców, kolosalna. Nie interesowałem się wtedy budownictwem, ale przeżyłem szok. Beton wyglądał jakby był zrobiony wczoraj. Pamiętam to wydarzenie jak dzisiaj, miałem wtedy niespełna 20 lat i już wtedy mnie to zdziwiło. Jak oni wtedy to robili, że w taki idealnym stanie dotrwało do dzisiaj?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak:

 

Nie przejmuj się tą gremialną krytyką.

Twoje błędy nie są tak rażące jak to opisują "fachowcy" z branży. którzy karzą płacić kierownikowi budowy 6% wartości inwestycji.

 

Powiem Ci że juz projektant (konstruktor) bierze pod uwagę możliwość błędów i niedoróbek wykonawców i wkalkulowuje to w obliczenia. Jeśli niedociągnięcia są niezbyt duże (a tak jest u Ciebie) to nie ma najmniejszych powodów bać się o stabilność (i długowieczność) fundamentów. Owszem narożniki w zbrojeniu sa źle zamontowane bo powinny być w strzemionach i mogło by być ich kilka więcej ale nie jest to powód do paniki. Zwróć uwagę na nadprożach i wieńcach na ten aspekt.

Wykonawca tak robi bo mu wygodniej. Też miałem taki przypadek i poprostu kazałem zmienić i następny róg juz zrobili OK.

 

Słuchaj uwag tu piszących, ale bierz je z rezerwą bo czytam Ich wypowiedzi i Oni zawsze są mądrzejsi od projektantów i wiedzą w każdym temacie więcej i lepiej.

Takim gadkami potrafią doprowadzić ludzi szukających opinii do rozstroju nerwowego.

Masz przykład z tym gościem co z radością stwierdził że podkładałeś deski pod zbrojenie jako podkładki dystansowe (nawet nie umiał tego nazwać). Zapewne już ta wersja krąży wśród jego znajomych jak to spartoliłeś ławę. :D

Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat :D

 

Radzę Ci trzymać się projektu (w sprawie jakości) i nie będziesz miał kłopotów. Izolacja tak naprawdę jest ważna dopiero od poziomu ścian i posadzki. Piszesz że będziesz miał drenaż więc tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak:

 

Nie przejmuj się tą gremialną krytyką.

Twoje błędy nie są tak rażące jak to opisują "fachowcy" z branży. którzy karzą płacić kierownikowi budowy 6% wartości inwestycji.

 

 

Generalnie to wielkich błędów nie ma :D natomiast największy to źle wykonana otulina :-? . Zmnijeszenie otuliny np. z 25 mm do 15 ogranicza okres trwałości o 65% itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burak:

 

Daleś 15 tys za działkę !? więc możesz teraz wydać więcej na kierownika :-) :-) :-) nawet te 6% wartości inwestycji. :wink:

 

Moja działka (nwet mniejsza) kosztowała 10 razy tyle. Więc oszczedzam na kierowniku i sam nadzoruję :D.

 

Niecierpliwie czekam na komentarze fachowców z branży budowlanej ....

 

I jeszcze jedno ... tyle tu piszecie o odpowiedzialności kierownika to jak ktos słyszał żeby jakis kierownik budowy (domu jednorodzinnego) odpowiedział za błędy to bardzo proszę o przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak KB ma odpowiadac jak z góry ta odpowiedzialność się z niego pozornie zciąga- bo przychodzi do niego taki ex67 i mówi :

Moja działka (nwet mniejsza) kosztowała 10 razy tyle. Więc oszczedzam na kierowniku i sam nadzoruję

naczytałeś sie kolego trochę i zdaje ci się że wszystko wiesz

ale poza tobą jesty wielu ludzi, którzy nawet nie mają świadomości że coś jest źle i nie mają potrzeby wynajęcia odp. nadzoru

 

płacąc za samą pieczątkę 1000 zł chyba trudno ex67 wymagać odpowiedzialnośći

 

ja nie widzę przeszkód zebym wziął odpowiedzialność materialną za swoje błędy ale umówmy się że tego się nie da zrobić za takie pieniądze

 

wystarczy wpisać odpowiednie paragrafy do umowy z kierownikiem ale to niestety kosztuje- może nie 6% ale napewno nie 1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burak:

 

Daleś 15 tys za działkę !? więc możesz teraz wydać więcej na kierownika :-) :-) :-) nawet te 6% wartości inwestycji. :wink:

 

Moja działka (nwet mniejsza) kosztowała 10 razy tyle. Więc oszczedzam na kierowniku i sam nadzoruję :D.

 

Niecierpliwie czekam na komentarze fachowców z branży budowlanej ....

 

I jeszcze jedno ... tyle tu piszecie o odpowiedzialności kierownika to jak ktos słyszał żeby jakis kierownik budowy (domu jednorodzinnego) odpowiedział za błędy to bardzo proszę o przykład.

 

Skąd Wt te 6% wytrzasnęeiście? :D Za kierownika nie słupa około 2%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi

niezłe jaja.

Zobaczymy jak to się potoczy dalej.

Moim problemem największym jest budowanie "na telefon" bo styl pracy i życia na razie nie pozwala siedzieć na d.-ie i pilnować majsterków.

W każdym razie obiecałem im sporš premię jeżeli nie bedzie za dużo poprawek :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto wyliczył te 1500 czy 2000zł za te robote? Dlaczego nie 5000? albo 500?

jest na to jakiś przepis?

(oby mój kierownik tego nie przeczytał hehehe :lol: )

 

Normalny czlowiek za projekt budowlany oraz prowadzenie nadzoru autorskiego zgodnie z tymi ustaleniami pobiera 4-6 % wartosci budynku. Czyli liczac budynek okolo 150 tys pln x 4 % tj. minimum 6 tys pln. Ale wyliczenia te to tylko maly przyklad a zycie sobie projekt typowy 1200 pln projektanta na budowie domkow jednorodzinnych wlasciwie nie ma wiec reszte powinien pobrac inspektor nadzoru lub kierownik budowy.

 

Nie byłem gołosłowny ... i podkreślam sformułowanie Normalny człowiek

:D :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burak:

 

 

Albo ten spec co stwierdza że otulina powinna mieć 7cm !? Dlaczego siedem a nie tyle ile podał projektant ?. Ciekawe co powie gdy usłyszy że otulina w ścianach metra ma 2,5 cm ?!?. Juz czekam na wywód na ten temat :D

.

 

Ten spec projektuje i wie co robi - więc jesli łaska nie masz o czymś pojęcia to nie komentuje (dodam głupio) i nie myl otuliny w ścianach z otuliną w fundamencie!

 

PN-B-03264:2002

Tytuł:

Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone -

Obliczenia statyczne i projektowanie

8.1.1.2 Otulenie prętów zbrojenia

 

Jeżeli beton układany jest wprost na podłożu gruntowym to grubość otulenia powinna

być nie mniejsza niż 75 mm, a jeżeli na podłożu betonowym - nie mniejsza niż 40 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...