Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek


Kiebok

Recommended Posts

Ja też nie jestem zadowolony w 100 % ze swojego kominka, bo:

1. Nikt nie chce za mnie porąbać drewna do palenia

2. Nikt tego drewna nie chce wrzucić do piwnicy

3. Nikt też nie chce w sezonie grzwczym dokładać za mnie do kominka

Poza tym to jestem zadowolony.

Napisz gdzie mieszkasz i czego oczekujesz (od kominka) to zobaczymy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwania od kominka:

1) wklad z obudowa w salonie. Chcialbym miec dobry wklad, ktory trzyma ogien przez 6-8 godzin, ale wiem ze to jest drogie i zgadzam sie na tanszy.

2) rozprowadzenie rurek do 3 sypialni.

Domek jest maly parterowy, tak ze te rury pojda nad sufitem.

Mieszkam w gm. Czosnow (35 km od Warszawy).

 

Na ile to wyceniasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o rurach od kominka do trzech pokoi. Ja w planach miełem najpierw kominek z płaszczem wodnym zintegrowany z całym systemem grzewczym. Odszedłem od tego w celu uniknięcia kosztów i zbytniej komplikacji systemu. Co do nawiewu też nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Widziałem domy z ciemnymi smugami w okolicach wywiewu. Ja osobiście zostałem przy zwykłym kominku z wkładem. Ciepłe powietrze dochodzi i tak dokładnie tam gdzie chciałem. Jedyny dyskomfort to otwartr drzwi do pokojów na poddaszu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze domek masz pietrowy i za pomoca kominka ogrzewasz poddasze, z tym ze drzwi do pokoi sa caly czas otwarte. Odnosnie turbiny do pompowania cieplego powietrza do pokoi: twierdzisz ze jesli jej nie ma, to nie robia sie czarne smugi na scianie przy kominku? Dobrze zrozumialem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smugi w pewnym spopniu będą robiły się zawsz i nie jast to chyba do końca związane z kominkiem. Problem jest zawartością naszego powietrza a zawłaszcza o ile sie nie mylę kurzu. Może zwróciłeś uwagę że nawet w nie odnawianych miejscach przy grzejnikach centralnego ogrzewania po kilku latach tworzy się coś w rodzaju osadu, nalotu. Z tego co kiedys przeczytałem jast to "świństwo", które pod wpływem ciepłego powietrza zmienia konsystencję i staje się bardziej lepkie przez co osadza się w okolicy źródła ciepła. Pomyśl jaki efekt przyniesie nawiew rozgrzanego powiertza na np białą ścianę. Mam nadzieję że już wiesz o co mi chodzi. Jeśli masz inne zdanie i doświadczenia chętnie się z nimi zapoznam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje sie na zwykly kominek bez turbiny. Z tego co wyjasnilem, turbina wraz z rozprowadzeniem do pokoi (mat + robocz) kosztują mniej więcej 3000 zl. Sypialnie będą ogrzewane gazem, a salon - gazem i kominkiem. A turbine mozna kupic i zainstalowac pozniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama turbinka kosztuje w granicach 1000 zł. I rzeczywiście można ją zainstalować w przyszłości. Niemniej instalacje rozprowadzenia ciepłego powietrza należałoby wykonać już teraz. Unikniesz kucia ścian, tynkowania itp. Samo zainstalowanie turbinki wymaga także demontażu obudowy kominka.

A może wystarczy tylko grawitacyjne rozprowadzenie ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem z fachowcem, twierdzi ze grawitacyjne rozprowadzenie robi sie do 4 m (nie wiem czy liczy sie w linii prostej czy calkowita dlugosc węża do sypialni). Musze zmierzyć. Wydaje się ze do dwóch sypialni mam ok 4 m, a do trzeciej moze być trochę więcej. Wowka, jaki jest koszt 1 m takiego rozpowadzenia (sam material)? Oprócz węża co jeszcze potrzebuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie buduję? Odpowiedź jest pod "przyjaznym" kotem.

Na dzień dzisiejszy to zrobiłem tylko układ rozprowadzenia ciepła (koniecznie chciałem to zrobić przed tynkami). Realizacja kominka to będzie miesiąc sierpień. Wkład Norweski.

Wychodzę z założenia, że w w Norwegii z powodu temperatury wiedzą jak zrobić kominek.

O innych szczególach (w tym finansowych) będę mógł powiedzieć dopiero po realizacji. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Gość DarekB.
Wowka jakby sprwaność wkładu komnkowego zależała od kraju pochodzenia i zimna tam panującego to najlepsze byłyby od RUSKICH bo tam i "sybir" i zimnawo . Skandynawskie wkłady maja bardzo dobra reklame "bo wiadomo Norwegia -zimno". O sprawności cieplnej decyduje budowa i oczywiście pobieranie powietrza do spalania . Jak kominek pali zpoza budynku zimne to całe ciepło zastawia w srodku bo inaczej "niszczy " połowe . Czy "skandynawskie" wkłady napewno są produkowane w skandynawi??? Producenci jadnech pisza bardzo nieładnie o pochodzeniu innych "skandynawskich" , zapewniając że tylko ich produkt jest "jedynym produkowanym w Norwegi".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...