Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek


Kiebok

Recommended Posts

Rozmawialem z fachowcem, twierdzi ze grawitacyjne rozprowadzenie robi sie do 4 m (nie wiem czy liczy sie w linii prostej czy calkowita dlugosc węża do sypialni).....

 

Tyle teoria...

Mam Jotula z dystrybutorem gorącego powietrza (taka blacha stawiana nad wkładem). Zastanawiałem się nad wymuszaniem obiegu powietrza ale kominkarz doradził mi najpierw przetestować, jak bedzie działało grawitacyjnie.

Mam rozprowadzenie do czterech pokoi - trzy na poddaszu. Rozprowadzałem rurą spiro ocieploną fi130. Do dwóch pokoi mam odległość większą niż 10m (w poziomie) i rura troche zakręca (nie jest idealnie prosta). Dodatkowo mam rozprowadzoną rurę do sypialni na parterze (idzie na poddasze, później poziomo na poddaszu i "zakręca" na dół - wylot kratki w suficie).

 

Test - przy napalonym kominku gorace powietrze wali z wszystkich kratek na poddaszu (jedną - w pomieszczeniu najbliżej komina będę chyba cały czas zakręcał bo daje "za mocno"). Nie ma problemu z ogrzaniem pomieszczeń najdalej położonych od kominka - nie ma potrzeby żadnego wymuszenia.

Pomieszczenie na dole: o dziwo - nieomal wbrew logice - tam również dolatuje gorace powietrze. Oczywiście nie jest to ten sam poziom co w pomieszczeniach na poddaszu, ale jak sie przystawi rękę do kratki w suficie, to wyraźnie czuć ruch gorącego powietrza wpychanego do pokoju.

Efekt ogrzewania jest inny - gorące powietrze idzie przecież do góry - jednak przy dłuższym paleniu kominkiem jest odczuwalna zmiana tempratury

 

Moja decyzja - nie bedzie wymuszenia.

Pozdrawiam

am

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek B.
Podobie jest u Sparherma i Hajduka ,tam można zamówić płaszcz do dystrybucji bez wentylatora i to działa. Cała sprawa w odpowiedniej o dległości pomiedzy wkładem a obudową i jak zwykle w szczelności . W naszym domu kominek z wystawy pracuje na wystawke i dom ok.120m2 bez wentylatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek B.
Ten dystrybutor to obudowa na wkładzie która jest tak pomyślana aby szybko wywoływać ruch powietrza wokół korpusu i kierowć cielo bez wentylatora do innych pomieszczeń. Oczywiście można zrobić taki dystrybutor z cienkiej blachy ale będzie on głośny przy rozpalaniu i stygnieciu. Firmowe obudowy Spartherma i Hajduka sa naspawane na wkład i odpowiednio mocne-niestukają . Można podawać ciepłe powietrze do ok.4-6m w poziomie a na podasza nawet dalej. Kartongips niezastapi tego bo temp. w dystrybutorze jest znacznie wyższa i ukierunkwany jest przepływ powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem w Levra Merlin (nie wiem ja to sie pisze). Jest b. duzy wybor od 900 zl do 5000 zl. Powiedzialem sprzedawcy, ze chcę miec wklad ze srednie polki, zeby ogien sie trzymal 6-8 godzin. Polecil mi jakis model za 1650 zl, francuski na ktory nigdy nie bylo reklamacji. Od razu zaproponowal upust 200 zl i transport gratis. Bylem troche w szoku, bo nie wiedzialem ze w supermarketach mozna torgowac sie jak na bazarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek B.
W marketach to upust powini dawać nawet 50%. Kupowanie wkładu kominkowego po bardzo atrakcyjnej cenie to czesto nabywanie kłopotów na wiele. W tym temacie jest wiele informacji na forum , poczytajcie zanim kupicie i zamontujecie jakieś wynalazki. Czy kupicietani czy drogi to obudowa kosztuje zawsze tyle samo a kominek to jednak pewien wydatek. Warto być zadowolonym posiadaczem trwałego i ekonomicznego wkładu czy tyko mieć "mebelek" ?? Tak jakoś dziwnie dobre firmy nie sprzedają swoich wkładów w marketach ,ani u nas ani w niemczech.... Popytajcie tam o Jotul, Spartherm...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Darek B.
odp. "kupiłem.." To zależy jaki to wkład podaj nazwe i typ....zamało danych... Generalnie tak ale... Napewno ten dystrybutor powinien być z blachy o grubości ok 2mm. Te z cienkiej poprostu berdzo pracują od zmian temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...