Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zakład Energetyczny


Recommended Posts

Nie rozumiem tej umowy z ENEA.

1. enea opracuje projekt przyłącza i decyzje w 8 mies.

2. klient opracuje i uzgodni z enea projekt instalacji

3. wykonanie przyg. instalacji zrealizuje klient

4. enea zrealizuje przyłącze w terminie 4 mies. od otrzyamnia pozwolenia na

budowę i pod warunkiem przyg. instalacji odbiorczej przez klienta

5. Opłata za przyłączenie 2600 zł

 

I nie rozumiem.. podpisuje umowę płacę 2600 zł i co dalej? Cos jeszcze mam

zrobić? O co chodzi z tą instalacją? Co mam z tym zrobić? Ile to kosztuje?

Gdzie z tym iść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że podczas adaptacji projektu, projektant z uprawnieniami elektrycznymi za ciebie uzgodni gdzie będzie wejście kabla do domku, gdzie będzie GZI, gdzie będzie skrzynka na bezpieczniki itd. dzieki temu ZE postawi ZK w najodpowiedniejszym dla ciebie miejscu.

 

 

Mam ustalone 10 kW na budowę i 16 docelowo, ale chce zmienic umowe na 6 kW na budowę (nie ma u nas bez abonamentu, a szkoda) i 10 na dom, bo nie wiemy kiedy zaczniemy budowę, a jak zaczniemy to systemem gospodarczym, więc im mniej tym lepiej (chodzi o miesięczne opłaty oraz koszt przyłącza ok. 1000 zł mniej). Póki co dom będzie tylko eksploatowany na parterze 80 m2, 3 osoby, bez wiekszych urządzeń na prąd. Teraz, w bloku, mamy 4 kW, a zuzywamy miesięcznie około 1,5. A może budowlany starczy mniej jak 6 kw?

 

I teraz sedno sprawy - kupuję gotowy projekt i oddaję architektowi do adaptacji czy to w jego gestii nalezy wykonanie tego projektu czy ja dodatkowo musze szukać osoby z uprawnieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nektarynka

dwie rzeczy- prad budowlany i prad docelowy masz na jednej umowie.

Oznacza to ze przylacze docelowe wlacznie z dokumentacja opracuje ZE w ciagu 8 miesiecy.Prad budowlany wykonujesz we wlasnym zakresie( tzn. zlecasz to elektrykowi chodzi o RBtke -czyli skrzynke na czas budowy).

Stad te 4 miesiace i warunek konieczny- pozwolenie na budowe- bez tego nie podlacza Ci pradu budowlanego

 

Reasumujac 2600 PLN masz za prad docelowy - czekasz az ZE zamontuje Ci skrzynke w linii ogrodzenia( zazwyczaj).

 

Prad budowlany - juz z pozwoleniem na budowe, zlecasz to elektrykowi- koszt takiego przylacza to ok. 2000 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś napisałem wnisek o przyłączenie mojej działki do prądu (ENEA)

Do zapłaty bedę miał 2600 zł . Za to postawią w lini działki swoją skrzynkę od której będe mógł poprowadzić prąd do skrzynki budowlanej (przynajmniej tak to zrozumiałem ) Czy na podłączenie sie do skrzynki budowlanej potrzebuje pozwolenie na budowe????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa

Czyli tak:

1. podpisuje umowę i wpłacam 2600 zł

2. idę do architekta i załatwiam sprawy związane z otrzymaniem pozwolenia na budowę

3. po otrzymaniu pozwolenia na budowę zlecam elektrykowi z upr. wykonanie tej skrzyneczki itp.

 

tak?

 

1. a czy te ok. 2000 zł to z kablami i skrzynką?

2. napisane tam jest projekt instalacji odbiorczej - to ten elektryk robi tez projekt w tej cenie?

3. czy Enea może wykonac taki projekt?

3. czy 6 na budowę i 10 docelowo wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cebermen

Czy na podłączenie sie do skrzynki budowlanej potrzebuje pozwolenie na budowe????

tak -potrzebujesz pozwolenia na budowe, zeby miec prad budowlany

 

nektarynka

 

instalacja odbiorcza- to instalacja w domu- masz go w projekcie domu, a

elektrykowi zlecasz tylko instalacje pradu budowlanego ( ok. 2000PLN tak jak napisalem za wszystko- oczywiscie kwestia warunkow przylacza- zazwyczaj zejscie ze slupa i montaz tzw.RBtki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję bardzo!!

już myślałam, że musze szykowac kolejne 2000 zł, a mam jeszcze czas :)

 

a orientujesz się może w tym kW?

czy zmieniac umowę na mniejsze z 16 na 10? (1000 zł w kieszeni i mniejsze opłaty abonamentowe)

ile starczy na plac budowy? (system gospodarczy, więc poza betioniarką jakies małe urządzenia tylko, raptem 3, 4 osoby budujące)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez pozwolenia na budowę nie mogę miec pradu na działce? a jak na przykład nie chciałbym się jeszcze budować a prąd jest mi potrzebny np. żeby postawic ogrodzenie lub małą szopę lub zrobic sobie grilla to co wtedy ?

 

ogrodzenie stawiasz łopatami itp., szopę młotkiem a grilla odpalasz na węgiel :D.

 

Bez wizji pojawienia się domu ciągnięcie do ciebie prądu nie będzie po prostu opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zmieniac umowę na mniejsze z 16 na 10? (1000 zł w kieszeni i mniejsze opłaty abonamentowe)

A nie jest tak że dla domów (brak dziłalności gospodarczej) jest jedna miesięczna opłata abonamentowa, niezależna od mocy przyłączeniowej?

 

Właściwie przeczytałam regulaminy dot. opłat Enei i nie znalazłam zapisu o opłacie uzaleznionej od mocy, ale tak podczas rozmowy Pani z działu obsługi klienta mi zasugerowała jak pytałam o moc kW.

Niestety do poniedziałku nic się nie dowiem.

 

A może inni forumowicze wiedzą czy abonament miesięczny zalezny jest od mocy kW???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nektarynka

kazy kW to ok 120PLN 8)

zazwyczaj zabepiecznie 25A to moc ok 15kW. Mozna oczywiscie zrobic bilans mocy i wyliczyc dokladnie

 

Jesli bedziesz uzywac np. kuchenki z plyta elektryczna + wszystko to co jest podlaczone w domu to moc do 13kW spokojnie starczy. Sa i tacy co maja 10kW i nie narzekaja :D

 

cebermen

Czyli bez pozwolenia na budowę nie mogę miec pradu na działce?

mozesz miec prad :D , tak jak napisalem -majac warunki przylacza podpisujesz umowe z ZE i czekasz :wink: ( jakies 2 lata)

O budowlany wystepujesz dopiero jak masz pozwolenie na budowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas 1 kw to 163 zł, dlatego chcę wziąć najmniej ile to mozliwe. Najchętniej wzięłabym 8 kw, ale chyba to za mało. Obecnie maksymalnie na przyłącze 10 mogę sobie pozwolić = 1630 zł

 

Chodzi mi tylko o to, czy za prąd docelowy płaci sie od mocy KW?

 

mpoplaw - te 4,10 plus Vat to jest za prąd budowlany, a prąd docelowy tez jest uzalezniony od ilości kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej umowy z ENEA.

1. enea opracuje projekt przyłącza i decyzje w 8 mies.

2. klient opracuje i uzgodni z enea projekt instalacji

3. wykonanie przyg. instalacji zrealizuje klient

4. enea zrealizuje przyłącze w terminie 4 mies. od otrzyamnia pozwolenia na

budowę i pod warunkiem przyg. instalacji odbiorczej przez klienta

5. Opłata za przyłączenie 2600 zł

 

I nie rozumiem.. podpisuje umowę płacę 2600 zł i co dalej? Cos jeszcze mam

zrobić? O co chodzi z tą instalacją? Co mam z tym zrobić? Ile to kosztuje?

Gdzie z tym iść?

czyli rozumiem, że masz w rękach WTP i umowę, którą musisz podpisać i odesłać. Zatem podpisz i wpłać pierwszą ratę. Po tej racie ENEA zbuduje Ci ZK w granicy działki. Zrobią to na własny koszt. Nastepnie dostaniesz kolejne pismo, w którym napiszą Ci, że masz zapłacić resztę i przyjechać do swojego rejonu podpisać umowę na podłączenie i dostarczanie energii. Znajdź elektryka (firmę elektryczną) która wykona Ci przyłącze do domu od ZK (tudzież postawi Ci skrzynkę budowlaną na działce) NIe wiem ile to kosztuje. Robiłem to sam. Wykonaj przyłącze, jedź podpisać umowę i umów się na założenie licznika. Jeśli nie bedziesz mieć pozwolenia na uzytkowanie domu to ENEA podłączy Cię w taryfie budowlanej. Jeśli chodzi o projekt instalacji (przyłącza od ZK do domu) to ENEA czesto tego po prostu nie ywmaga. Kael masz położyć, skrzynkę zamontować,a jak to zrobisz na swojej działce to Twoja sprawa

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw - naprawdę 3 kW wystarcza? A mozna w razie czego zwiększyć?

 

będziemy budowac sie dośc długo pewnie, na czasie nam nie zależy (mamy swoje mieszkanie), większość własnymi siłami (rodzina budowlańców). Nie chcę jednak na etapie planowania zrobić coś źle tym bardziej, że to na mojej głowie są wszystkie umowy i ustalenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gwoli ścisłości to ta subtelna różnica między taryfą G a C czyli między "prądem budowlanym a docelowym" nie polega na opłatach abonamentowych lecz na składniku tałynm stawki sieciowej. We wszystkich taryfach poza taryfą G składnik ten jest iloczynem stawki sieciowej około 0,55 zł plus VAT( dyużo więcej niż cena energii), mocy umwnej w przypadku "prądu budowlanego " mocy przyłączeniowej na czas budoiwy i ilości miesięcy. W specyficznej taryfie G składnik ten liczy sie jako iloczyn stawki sieciowej razy miesiące.

 

 

To znaczy że podczas adaptacji projektu, projektant z uprawnieniami elektrycznymi za ciebie uzgodni gdzie będzie wejście kabla do domku, gdzie będzie GZI, gdzie będzie skrzynka na bezpieczniki itd. dzieki temu ZE postawi ZK w najodpowiedniejszym dla ciebie miejscu.

 

Mam odmienne zdanie. ZEstawia złącze w miejscu najodpowiedniejszym dla niego i w nosie ma twoje kable. Obowiązkiem ZE jest doprowadzenie energii elektrycznej do granicy działki i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...