Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno do kominka - wątek zbiorczy na temat gatunków, suszenia, kalotyczności i cen


pik33

Recommended Posts

Czy orientowaliście się jakie są ceny drewna w nowym roku? :cry:

 

Rafałku brzoza i mieszanka innych mokre prosto z lasu mój dostawca ma nadal po 130 zl za kubik. Ale wiem że cena 150 to jak na okolice Pozka tez jeszcze ok.

Ostatnio wyprobowałam brytkiety komnkowe typu kostka ruf i mimo że suche to w kominku z płaszczem daje gorszy efekt niz drewno (nawet mokre i odpadowe). W piecu myślę że zdecydowanie jest lepsze niz mokre drewno. Cena tego to ok 700 zł (mozna utargować) za 1 tone. Podobno wartość opałowa tego cuda odpowieda 5 kubikom drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć

Wiem że miliony ludzi tu szuka i pyta i dręczy ale też ostatnio mnie też to

przesladuje jaki piec czy na groszek czy na drewno, mysle że groszek to wygoda ale cos też trzeba robić dla kondycji a zabawa w drewno to sport, nie wiem co to za piec nie moge go znaleś nawet na allegro możesz mi opisać więcej zalet tego pieca do czego sie nadaje czy mozna go podłaczyć do ogrzewania podłogowego. Nie wiem jak to możliwe ale ktos tam pisał że on też jest na węgiel a słyszałem że kocioł który spala zgazowane drewno może byc tylko na drewno nie wiem poprostu sie nie znam prosze o jakiekolwiek podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pepe28 napisał:

Cześć

Wiem że miliony ludzi tu szuka i pyta i dręczy ale też ostatnio mnie też to

przesladuje jaki piec czy na groszek czy na drewno, mysle że groszek to wygoda ale cos też trzeba robić dla kondycji a zabawa w drewno to sport, nie wiem co to za piec nie moge go znaleś nawet na allegro możesz mi opisać więcej zalet tego pieca do czego sie nadaje czy mozna go podłaczyć do ogrzewania podłogowego. Nie wiem jak to możliwe ale ktos tam pisał że on też jest na węgiel a słyszałem że kocioł który spala zgazowane drewno może byc tylko na drewno nie wiem poprostu sie nie znam prosze o jakiekolwiek podpowiedzi

 

no właśnie ja taki kociołek kupiłem.

Jest z dolnym spalaniem na drewno i węgiel i zamiennie tymi paliwami zamierzam palić.

Nie uzależniam się od jednego rodzaju paliwa min. eko-groszku, a palę tym co chcę. W sumie to można palić wszystkim, pod warunkiem żeby było suche.

Przeczytaj posty rafałka powyżej, on użytkuje taki kociołek od kilku sezonów.

Co do podłogówki, to ja też będę miał ogrzewanie podłogowe na dole, a na górze grzejniki. Także ograniczeń nie ma, tylko odpowiednią instalację robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Istotnie jestem trochę "umoczony" w brykiecie, ale w związku z tym wiem trochę więcej na ten temat.

Oczywiście mp jest równy mp.

Nie sprecyzowałem, że mam na myśli efekt energetyczny i w tym kontekście brykiet "bije" wielokrotnie drewno.

Z jednego mp = m3 "ołówka" otrzymamy tyle ciepła, co z pięciu mp drewna. W związku z tym możemy przeznaczyć na jego magazynowanie pięciokrotnie mniej miejsca.

Kostka zajmie trochę więcej miejsca, ale tylko o o 15% więcej od "ołówka".

Dla mnie sprawa jest oczywista. Przy średnim zapotrzebowaniu domu (przy całościowy ogrzewaniu kominkiem) lepiej mieć 4 tony brykietu (np w garażu - zajmie naprawdę niewiele miejsca) niz 20mp drewna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Mam okazje za free dostac sporo drewna ktore zamierzam spalic w kominku. Chcialbym Was spytac jednak czy to bedzie sie do tego celu nadawac. W firmie u zony remontowana jest hala sporotwa i robotnicy wywalaja mnostwo drewna konkretnie to siedziska i oparcia lawek z trybun, parkiet i legary. Generalnie parkiet jest debowy i praktycznie tylko z wierzchu jest wartstwa lakieru reszta "surowa" , siedziska i oparcia tak samo ( tutsj czesciowo sosna ) , plus jeszcze troche sklejki i plyty pazdzierzowej ( drzwi ). Jak myslicie czy to nada sie do kominka? Troche szkoda mi zmarnowac taka okazje bo drewna jest naprawde sporo - ze 2 zimy bysmy opękali jak nic ale tez nie chcialbym sobie zrobic "kuku". Dodam ze kominka jako takiego jescze nie mam ale to jest kwestia 2 miesiecy i na pewno bedzie to kominek z plaszczem wodnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz odpadem palic w kominku?

klepki parkietowe dębowe : z jednej strony lakier, z drugiej resztki kleju. oparcia, ławki, : farba, lakiery. płyta jest odpadem połączonym klejem.

chciałem ci tak obrazowo uzmysłowić czym chcesz palić w kotłowni w salonie, no chyba że w piecu c.o, ale tu też bym uważał co i jak toksyczne jest. chodzi tu nie tylko o ciebie ale i o sąsiadów.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o klepki to byly montowane na gwozdzie wiec spodnia strona jest suchutka i czysciutka. To samo z oparciami itp. Po prostu zastanawiam sie czy mozna tym w komnku palic bo w przekroju to widze ze ten lakier to jest napradwe cieniutka wartstwa. Ew. kupie kociol uniwersalny i to wypale choc na razie wolalbym tego uniknac. O sasiadow sie na razie nie martw, w promieniu kilkuset metrow sa szczere pola na razie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy remoncie na pewno pozbywają się starej, ponad 20-letniej stolarki. Dodatkowo była połozona w budynku publicznym o dużym natężeniu ruchu, więc na pewno było to traktowane najbardziej toksycznymi, ale trwałymi lakierami i podkładami, które sa nie tylko na powierzchni, ale weszły w drewno (jakieś chemolaki, kapony, formaldehydy w płytach itp.). Wtedy nie obowiązywaly żadne normy ekologiczne.

Może i kominek szlak trafić i Was.

Lepiej nie czynić takch oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opłaci Ci się wtedy pod względem ekonomicznym ?

Ponadto coś tam będziesz zawsze emitował do powietrza i przy niższym ciśnieniu możecie to i tak wdychać. Nie wiadomo czy sadze i syf jakiś nie będzie osiadał na oknach, dachu itp.

Moze spróbuj spalić trochę tego gdzieś na polu i zobaczyć czy nie ma jakiegoś smrodu i czy coś nie osiada, bo przecież analizy raczej nie będziesz robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak firma montowała kominek przestrzegała aby nie palić samym parkietem (dębowym) jak im pokazałem odpady po układaniu podłogi.

Podobno taki suchutki twardy materiał powoduje bardzo wysoką temperaturę co może wpłynąć na uszkodzenie paleniska. Dodawanie natomiast takich resztek do palących się pola drewna nie będzie miało złego wpływu.

To opinia firmy kominkowej z tradycjami, więc nie będę polemizował czy jest tak czy nie - nie mam w tej materii aż takiego doświadczenia (poza paleniem w kominku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...