Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno do kominka - wątek zbiorczy na temat gatunków, suszenia, kalotyczności i cen


pik33

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Forest,moze cos Ci powie to zdjecie....kolor troszke przekłamany,ale słoje widac.Na przekroju jeden kolor ;jasny,a kora na cienszych palikach gładka brazowa z zielonym nalotem,na grubszych spękana w takie ,,tafelki,,,ale cienka...ten zieliny nalot wyglada jak taki cienki mech. Edytowane przez wioletta32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie najlepszej jakosci niestety,ale słoje sa takie jakie widac....Pionan;dziekuje za opinie.Moze ktos jescze sie wypowie.Moze zawioze klilka łupek do lesniczego i poprosze o opinie.

 

To może ja jeśli pozwolisz wypowiem się :).Z ciekawości poszperałem w sieci i znalazłem dużo firm ,które w swojej ofercie drewna do kominka maja także osiką.Na załączonych linkach możesz porównać i zobaczyć różnice.

http://www.drewnoopalowe.suwalki.pl/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=486

 

http://www.kominkowe.info/gatunki/osika/

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same słoje to nie wszystko. Generalnie smrek ma je w odróżnieniu od sosny,bardzo regularne ( sosna nie zawsze). Ale posługując się tylko ich rysunkiem, można się pomylić. Inne cechy pozwalające na rozpoznanie to wygląd drewna po przecięciu (lekko pierzasty), sposób w jaki pękło, no i wygląd kory, lub tego jak wygląda bez kory. Są tam tez ślady deprecjacji zwanej sinizną (przebarwienia na płaszczyźnie przecięcia)...Sinizna obniża wartość konstrukcyjną drewna, na opałową nie mając wpływu (ewentualnie estetyka)...

 

Niestety osika potrafi się czasem doskonale podszyć pod świra, więc czekamy na dokładniejsze wzdęcia...Nie tylko od strony przecięcia...

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same słoje to nie wszystko. Generalnie smrek ma je w odróżnieniu od sosny,bardzo regularne ( sosna nie zawsze). Ale posługując się tylko ich rysunkiem, można się pomylić. Inne cechy pozwalające na rozpoznanie to wygląd drewna po przecięciu (lekko pierzasty), sposób w jaki pękło, no i wygląd kory, lub tego jak wygląda bez kory. Są tam tez ślady deprecjacji zwanej sinizną (przebarwienia na płaszczyźnie przecięcia)...Sinizna obniża wartość konstrukcyjną drewna, na opałową nie mając wpływu (ewentualnie estetyka)...

 

Niestety osika potrafi się czasem doskonale podszyć pod świra, więc czekamy na dokładniejsze wzdęcia...Nie tylko od strony przecięcia...

 

Myślisz ,że łona straciła na tem zakupie przy takiej pomyłce ???

...Ostatnio zakupiłam kilka mp jesionu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zdjęciu naprawdziwiej wyszły kolory.Dziekuje za taki odzew.Pierwszy rok pale w kominku i nigdy nie miałam do czynienia z innym drzewem niz sosna,czy brzoza.Chyba ten,,jesion,,zbyt szybko sie spala i tak ,,strzela,, iskierkami.Pytam sąsiadów,ale odpowiadają;,,moze to i jesion....,,.Nikt sie poprostu nie zna,a mi na ,,babski rozum,,,na jesion to nie wyglada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...