Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno do kominka - wątek zbiorczy na temat gatunków, suszenia, kalotyczności i cen


pik33

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja polecam brykiety z węgla brunatnego, lepsze, tańsze i bardziej ekologiczne

 

A na czym ma polegać ta ekologiczność? Żródłą ekologiczne to takie które są odnawialne. Jeszcze nie słyszałem by węgiel (nawet brunatny) był zasobem odnawialnym. Las to co innego. W Polsce istnieje ustawowy obowiązek odnawiania wyciętego lasu (2 lata od wycięcia), do tego dochodzi zalesianie gruntów nieleśnych. Polscy leśnicy wycinają około 40% rocznego przyrostu czyli następuje 60% wzrost masy na pniu. To jest dopiero ekologia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Drewno z drzew owocowych jest oczywiście drewnem z drzew liściastych. Jest to bez wątpienia prawda.

Lecz drzewa owocowe są nasycono b. dużą ilością żywicy. Wystarczy popatrzeć na ich korę gdzie często można dostrzec całe "sople" żywicy. I to właśnie ze względu na żywicę nie są polecane do spalania we wkładach kominkowych.

 

Bliższa prawdy definicja drewna przeznaczonego do spalania w tych wkładach winna brzmieć - Drewno z leśnych drzew liściastych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wowka, zawiodłem się na tobie. Skąd u diabłą w drzewach liściastych żywica? Jest to substancja charakterystyczna dla iglaków. To o czym piszesz - sople na np. wiśni lub śliwie nie ma nic wspólnego z żywicą (no może poza barwą). Żywice drzew iglastych składają się (ogólnie mówiąc) z kalafonii i terpentyny).

 

To o czym ty piszesz to gumoza która jest efektem choroby lub uszkodzenia niektórych drzew owocowych.

 

Nie mają one ze sobą nic wspólnego. No może poza tym, że obie wyciekają z drzewa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 months później...

proszę o podpowiedź. Zamówiłem 20 m dębu ,ale gość mnie ostrzegł że nie mogę nim palić wcześniej niż za dwa lata i ztym się zgadzam (mokre twarde drewno trwale potrafi uszkodzić komin) moje pytanie brzmi ,czy jeśli dębina jesto średnicy 10cm to też trzeba ją walić na połowe? Facet sprzedający powiedział że nie , że po 2 latach wyschnie i taka ,ale ja nie jestem pewny Łupać czy nie łupać, oto jest pytanie

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zwracacie uwage na czas schniecia a nie na wilgotność ? Średnica 10 cm czyli drewno tylko pociete ? Łupanie drewna ma na celu zwiększenie powierzchni odparowującej wode . Skraca to czas suszenia jednak bardzo drobne rabanie jest złe - powierzchnia podczas palenia jest wielka i drewno pali sie jak szalone. Na suszenie majlepiej wybrac miejsce zadaszone i koniecznie przewiewne. Stare powiedzenie " kupuj las latem z ścinaj zima " ma wszystko co najlepsze do powiedzenia o czasie zaopatrywania w opał . Jeszcze jest mało soków w drzewach za miesiąc lub dwa bedzie wiecej wody do odparowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pierwsza partie drewna złozyłem w blaszaku w ogrodzie, który został po budowlańcach (nie chciało im się go zabrać)

Teraz wiem, ze drugi raz bym tego nie zrobił, gonienie zimą przy -10C po drewno na zewnatrz domu to żadna frajda. Następną dostawę składam w garażu, do którego mam dostęp z domu i mi tyłek nie zmarznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam na zewnatrz pod daszkiem ale partiami znoszę do pomieszczenia piwnicznego. Tam utrzymuję pewien zapas a gdy się kończy to znowu go uzupełniam.

Zastanawia mnie jednak czy:

1. takie trzymanie-suszenie drewna nie spowoduje zawilgocenia pomieszczenia w którym jest ono składowane? Nie chciałbym mieć prawdziwego lasu w domu tzn i drzewa i grzyby :lol:

2. w pomieszczeniu nie powinno się trzymać tylko drewno wysezonowane?

Czy ktoś zna odpowiedzi na te pytania :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...