Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatura na poddaszu


Recommended Posts

Podczas ostatnich upałów temperatura na poddaszu użytkowym wzrosła do 25`C. Czy to normalne czy świadczy o błędach w izolacji? Mam dachówkę cementową, poddasze ocieplone 25 cm wełny a grzeje się jak nie wiem co.

 

ps. Jeszcze nie mieszkam, więc poddasze raczej nie wietrzone, okna cały czas zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie urok poddasza w lecie niestety jest gorąco. Jak sie jeszcze nie ma okien w scianach bocznych to praktycznie nie ma jak wietrzyc bo otwieranie okien dachowych tylko poteguje nagrzewanie sie pomieszczen. Dachówka dodatkowo jak sie nagrzeje to juz trzyma bardzo długo ciepło. Ja naszczęście nie mam problemów z upałami na poddaszu bo domek mam ustawiony miedzy drzewami które robią mi cień i osłaniaja przed słońcem. Zle połozona izolacja termiczna tez robi swoje i jak nie kontrolowałeś podczas budowy jak jest wełna ułożona to moze sie okazać ze cos Ci spartolili podczas układania i wełna nie izloluje tak jak powinna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie cieplej o 2-3 stopnie niż na parterze.

Można jeszcze na stryszku zainstalować wentylator przewietrzający ten stryszek, sterowany termostatem.

Jedną z przyczyn (nieusuwalną) jest także mniejsza akumulacja ciepła przez ściany i sufit, co powoduje wzrost temperatury wieczorem, po upalnym dniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oknach dachowych tylko rolety albo chociaż gazeta zasłaniająca szyby. Ta temperatura na poddaszu bierze się nie z przepuszczania przez szyby a z nagrzewania podłogi na którą pada światło. Zasłoń okna a będzie git.

 

Fakt, że okna narazie "gołe", w każdym pokoju po dwie sztuki i to dość wysokich... może faktycznie jak będą rolety, to problem się zmniejszy...

 

 

Można pomyśleć o przewietrzaniu przestrzeni pod dachówką,a ociepleniem, ale ta przestrzeń musi być dostępna i tzw wentylowana, wtedy wymuszamy szybszy ruch powietrza (w upały) kierując ty powietrze z gruntowego wymiennika ciepła i gotowe.

 

Tylko trzeba by mieć GWC :).

 

.......pomyślałbym o klimatyzacji.......

 

To mnie właśnie pociesza - jak nic innego nie pomoże, to zamontuje się klimę i po problemie.

 

masz piękną ciemną dachówkę więc się teraz nie dziw

 

Dziękuje, mi też się podoba :D :wink:

 

 

Dziękuje za odpowiedzi - póki co jestem (nieco) uspokojony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam poddasze i katastrofa - sauna, rolety niewiele pomagają

wiem, że skopali izolacje i jedyne wyjście jakie widzę to klima do sypialni, żeby chociaż wykimać się porządnie

jestem ciekaw, czy istnieją takie poddasza, gdzie temp rózni się od temperatury "niżej" tylko o 1-2 st.C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w naszych warunkach klimatycznych mozna uzyskac do 800 W/m2 ciepla z energii slonecznej ( w chorwacji ponad 1000)

wiec jak masz 5 okien dachowych bez rolet - to masz podobnie do wlaczonego

non-stop grzejnika elektrycznego o mocy 4000 W na poddaszu przy jednoczesnie zamknietych oknach

czego wiec sie mozna spodziewac ......

jakos na poludniu europy to okna dachowe sa mało popularne - chyba własnie z tych powodow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatnich upałów temperatura na poddaszu użytkowym wzrosła do 25`C. Czy to normalne czy świadczy o błędach w izolacji? Mam dachówkę cementową, poddasze ocieplone 25 cm wełny a grzeje się jak nie wiem co.

 

ps. Jeszcze nie mieszkam, więc poddasze raczej nie wietrzone, okna cały czas zamknięte.

 

U mnie jest dokładnie to samo, ale też poddasze jeszcze nie skończone i nie zamieszkałe. Myślę jednak, że nagrzewa się tak przez okna dachowe - po założeniu rolet powinno być lepiej. Nawet przy największym upale ściany poddasza są chłodne - więc to raczej nie wina ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dokładnie to samo, ale też poddasze jeszcze nie skończone i nie zamieszkałe. Myślę jednak, że nagrzewa się tak przez okna dachowe - po założeniu rolet powinno być lepiej. Nawet przy największym upale ściany poddasza są chłodne - więc to raczej nie wina ocieplenia.

 

Dobry pomysł... muszę zrobić test z temperaturą ścian... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety jest podobnie. Na poddaszu w upały jest też upał :)

Wyczaiłem, że przyczyna tkwi w oknach dachowych. Tak się cholery nagrzewają (strona zachodnia), że potem grzeją jak porządny kaloryfer.

Jedynym sposobem jest albo założenie rolety albo specjalnej folii.

 

Warunek - trzeba to zrobić od zewnętrznej strony. Ja zdecydowałem się na specjalną folię do okien, którą klei się od zewnętrznej strony okna.

Efekty mają być podobno niezłe, niestety wczoraj kleiłem tę folię a dzisiaj jest pochmurno i chłodno.

Jak wyjdzie słoneczko to napiszę czy są efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam powyższe posty, to aż się cieszę, że nie mamy okien dachowych!!! :lol: Dom mamy na razie nie ocieplony styro (PTH 30 P+W), natomiast dach (ceramika na pełnym deskowaniu) jest ocieplona Toprockiem (15 + 5 cm) i na parterze i na poddaszu temperatura w te upały była JEDNAKOWA!!! Dom nie zamieszkany jeszcze, ale w środku w te największe skwary było całymi dniami 21*C!!! :o :o :o Prawda, że pięknie i nie do uwierzenia?! Mam 3 termometry pokojowe rozmieszczone na każdym poziomie: parter (w całości otwarty), półpiętro (pokoik nad garażem) i poddasze (2 pokoje, łazienka i holl). Dodam jeszcze, że stolarka zewnętrzna jest drewniana (duże okna i jest ich trochę), ale nie mamy nigdzie drzwi wewnętrznych.

 

Dodatkowo w garażu jest termometr, który pokazuje o 2 stopnie mniej, niż tamte trzy.

 

Ciekawe co będzie, jak ściany będą ocieplone... :lol: :wink: :D

 

Pozdrawiam!!!

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...