Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kowadełko wałkowe do klepania kosy


axel132

Recommended Posts

http://www.forester.pl/go/_info/reviews.php?id=369&item=4#menu

 

Wiem że to forum budowlane ale temat o klepaniu kosy był tu. Co sądzicie o tym urządzonku. Czy warto go kupować ? Miał ktoś może doświadczenia z tym ? Albo to: http://www.forester.pl/go/_info/?id=370 Które urządzenie byłoby wg was lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcesz żyć zgodnie z natura. to raczej ta druga opcja.... czyli normalne kowadełko.... tylko trochę cierpliwości...

 

a tak normalnie to większośc uzywa kosiarek mechanicznych....

przy większych areałach... kombajnów...

 

ale jak nie umiesz klepać kosy? to umiesz kosić?, czy jesteś na etapie nauki...?

 

pozdrawiam...

p.s

zacznij jednak od młotka i zwykłego kowadełka... to będzie radośc, jezeli sie uda. tzn nie naciągniesz ostrza i nie powyginasz tegoż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek nauczył mnie klepać "normalnie" czyli młotkiem na babce - kowadełku, i nigdy w żtciu na żadnej wsi nie widziałem aby ktoś robił to inaczej. Ręczne klepanie młotkiem umożliwia uzyskanie na krawędzi minimalnej falbanki i ząbków, a to decyduje o ostrości kosy.

 

Takie przyrządy półautomatyczne to dobre dla "miastowych" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Kupiłem kosę, trochę poostrzyłem i okazało się, ze tylko grube patyki ostów z trudem przycinałem. Żona /ze wsi/ mówiła mi, że trzeba wyklepać, a ja dalej próbowałem ostrzyć tylko i nic! Efekty jak na wstępie. Kupiłbym taką maszynkę do klepania.

Podoba mi się. A może rację ma NJerzy? Może tylko kowadełko? Ale ja wolę "maszynki". Może ktoś wie gdzie coś takiego kupić? Może sa różne patenty?

A może jednak szlifierką?

Edytowane przez DONIO P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Może ktoś wie gdzie coś takiego kupić? Może sa różne patenty?
np tu:

http://shop.interforst.pl/product_info.php?cPath=119_120&products_id=1155

albo tu

http://wwww.forester.pl/udarowa-iglicznia-do-klepania-kosy.html

Urządzenie nie jest złe ale, jak nie masz wprawy to też diabłów można narobić. Łatwiej idzie niż młotkiem na babce, ale licz się z tym że 1-2 kosy zepsujesz

 

...A może jednak szlifierką?
No pomysł przedni :lol:, po szlifierce będzie ładnie odpuszczona na krawędzi, mięciutka jak masełko, w sam raz do nauki klepania. Do koszenia raczej się nie nada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kosę wyklepałem. Rzeczywiście trochę wprawy trzeba, ale nie mniej niż do samego koszenia. Kosa już kosi, choć została trochę tym klepaniem popsuta. Delikatna maszyneria i naprawić się już raczej nie da. Mam fale na kosie, ale doświadczenie bezcenne.

Wysnułem już taki wniosek, że nie ma co walić w kosę prostopadle tylko trzeba pod kątem, tak by efektywniej rozpłaszczać stal na końcówce. To pozwala bić lżej i z lepszym efektem.

Babkę kupiłem z zaokrąglonym czubkiem. Biłem odwróconą częścią młotka - daje lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taką maszynkę co się śrutówka zowie, generalnie patent polega na tym że są dwie tarcze fi 70-80 mm i pomiędzy nimi kilka śrótów do jednej tarczy przykręcona korbelka. całość oczywiście mocno skręcona.Jedna tarcza posiada delikatne zeszlifowanie. Kose wkłada się miedzy śruty i ta zeszlifowan tarczę i kręci się korbką. Sruty sie obracają walcując krawędź kosy. kilkadziesiąt sekund i kosa wyklepana bez żadnych pęknięć kosy. u mnie babka już poszły w zapomnienie. wszyscy sąsiedzi w okolicy przychodzą do mnie żeby im klepnąć kosy. Gadałem ze szwagrem może by coś takiego zacząć robić i myślę że miałoby to wzięcie, tylko problem z dostępem do bardzo twardych śrutów. Te były z łożyska jakiejś maszyny górniczej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosa to dla mnie za duża, ale chciałem kupić sierp do koszenia chwastów przy ogrodzeniu - jakieś 20 metrów bieżących razy 2-3 metry do drogi. Czy sierp nada się do koszenia chwastów ? Kosiarką elektryczną nieporęcznie, wyrywać ręcznie - pracochłonne. Na podanej stronie - jakieś drogie te sierpy i kosy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40-60 m2 sierpem, trochę dużo. Czy się da, pewnie że tak, swego czasu całe pola sierpami kosili i żyli. Kwestia ile czasu to zajmie. Co do ceny to faktycznie nie najtańsze. Ostatnio widziałem w ogrodniczym całkiem przyzwoity ze Starobielskiej Fabryki Kos za 28 zł. Sierp pamiętaj żeby ostrzyć tylko od tej strony bez ząbków.

A kosę też możesz kupić w różnych rozmiarach. Nie musi być od razu 90 bo do tego faktycznie trochę siły trzeba spokojnie możesz kupić 50 a leśną nawet 40 czy 30 do grubych chwastów będzie akurat, a szybciej niż sierpem. Jest jeszcze taki wynalazek jak "kosa ogrodowa" na krótkiej rączce 30 cm ostrza nie używałem,nie wiem jak to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jeśli sierpem dużo, to i kosą dużo. Z kosą mam ten problem, że nie mam gdzie trzymać przy dzieciach. Uważam, że to niebezpieczne narzędzie. Taki sierp, to mogę gdzieś wrzucić na strych, albo na najwyższą półkę w szafie. Kosę trudniej schować.

 

Znalazłem sierp na stronie http://www.budujesz.pl/sierp-gladki-35832-toya-17408/ za 16zł + 11,50 wysyłka.

 

Dzięki za poradę co do ostrzenia.

 

Przy okazji, czy szanowni rozmówcy wiedzą jak ostrzyć nożyczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dzięki za poradę co do ostrzenia. ..
Ten akurat o ile kojarzę jest gładki (IMHO ząbkowanym łatwiej się kosi)

...Przy okazji, czy szanowni rozmówcy wiedzą jak ostrzyć nożyczki ?
Ręcznie kiepsko. Przy ostrzu z mikroszlifem odpada w przedbiegach, tylko maszynowe ostrzenie. Z gładkim niby można (przy pewnej dozie samozaparcia) nawet na drobnej osełce, ale trochę wprawy to wymaga żeby utrzymać równą krawędź i stały kąt.

Są takie ostrzałki do nożyczek np:

http://www.milmar.pl/foto/679.jpg.

Kosztują ok 30 zł czyli mniej więcej tyle co ostrzenie w punkcie, ale nie wiem co to warte, nigdy nie używałem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...