Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Nieraz w czasie zajęć na studiach wykonywaliśmy beton o klasie B30 (z cementu 32,5) mieszając ręcznie wszystkie składniki w kuwecie.

Jednak! :

- wymaga to odpowiedniej jakości kruszywa

- odpowiedniego projektu (krzywa uziarnienia, odpowiedni stosunek wody do cementu, spełnienie warunków mrozoodporności itp)

 

Nie jest to proste do spełnienia na budowie gdzie najczęściej używanym materiałem jest piasek naturalny i pospółka.

 

Bezpieczniej chyba zamówić gotowca "z gruchy". imho oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.mam problem zostalo mi duzo cementu.kupilem zwirku i piasku.chce wylac z tego wieniec.tylko nie znam przepisu na dobry beton np B-25.moze ktos juz to przerabial.podajcie jakie proporcje trzeba zastosowac.z gory dziekuje.

Wykorzystałbym to bardziej do np. podmurówki ogrodzenia niż do wylania wieńca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe samemu zrobic B25... wolna zarty... w betoniarce to max 7 wykrecisz... na wieniec polecam zamowienie gotowca z gruchy :wink:

nigdy nie sprawdzałem, ale sądzę że więcej niż 7. Jak ojciec 20 lat temu budował dom to nie było łatwo o beton z betoniarni, więc samemu robiliśmy beton na tarasy, wieńce, fundamenty, schody itp. Określało się jedynie stosunek cementu do kruszywa a c/w to nikt nie sprawdzał - wody lało się tyle ile było potrzeba do uzyskania pożądanej konsystencji. Proces hydratyzacji cementu ? ? :) he he

Kierownik budowy mówił: dobra 1:4 na to a 1:5 na tamto.

Dziś bym tak nie robił, ale budynki w taki sposób wykonane stoją do dziś i mają się dobrze. Może ludzie żyją nieświadomi zagrożenia :) że zrobili beton w betoniarce i nie wyszedł BeCośtam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki ale kiedys slyszales zeby ktos wibrowal beton?! ja nie... owszem do uzyskania odpowiedniego B potrzeba odpowiednie stosunki piasku, cementu, kruszywa do 20 i ponizej... ale to wszystko moze byc spelnione w betoniarce a i tak tego np B25 nie uzyskasz jak tego nie zawibrujesz... dlatego beton z betoniarni ma okreslone B (trzeba im wierzyc na slowo) a samemu tego i tak nie zrobisz... :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki ale kiedys slyszales zeby ktos wibrowal beton?! ja nie...

beton na wieńce sztychowaliśmy (zagęszczaliśmy prętami - ze względu na bliskość elementów zbrojenia)

 

owszem do uzyskania odpowiedniego B potrzeba odpowiednie stosunki piasku, cementu, kruszywa do 20 i ponizej... ale to wszystko moze byc spelnione w betoniarce a i tak tego np B25 nie uzyskasz jak tego nie zawibrujesz...

No tak rzeczywiście w pracowni próbki do badań formowaliśmy na stoliku wibracyjnym. Z tym, że wytrzymałości na ściskanie osiągaliśmy rzędu 40MPa przy cemencie 32,5 a w granicach 60MPa przy cemencie 42,5

A taki "zawibrowany" beton w drodze na twoją budowę nie "rozwibruje się" w czasie transportu? A w czasie wbudowywania wpadają Ci zawibrowane elementy? :) Poprawcie fachowcy jeśli się mylę.

dlatego beton z betoniarni ma okreslone B (trzeba im wierzyc na slowo) a samemu tego i tak nie zrobisz... :wink:

Imho B25, można ale nie polecam co napisałem w pierwszym moim poście w tym wątku. Nie polecam komuś kto się nie zna i nie chce i nie musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...