Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Strop drewniany


Marek

Recommended Posts

Jestem posiadaczem projektu domu ZZ1 f-my PROJEKT S.C z Jeleniej Góry (szczegóły na stronie http://www.projekt.pl). Jest to projekt domu jednorodzinnego z użytkowym poddaszem, który w swoim założeniu ma wykonanie ścian nośnych murowanych, natomiast strop i poddasze w tym ściany szczytowe mają być drewniane. Chcąc uniknąć błędów w trakcie budowy, chciałbym sie dowiedzieć jak należy wykonac taki strop aby był możliwie cichy i wykazywał jak najmniejsze ruchy.

Byłbym zobowiązany gdyby "MURATOR" na łamach swojego wydawnictwa opisał sposób wykonywania takiego stropu wraz materiałami które zmniejszają akustykę stropów drewnianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wyizolowany akustycznie strop winien mieć następujące warstwy:

- wykładzina dywanowa,

- gąbka pod wykładzinę,

- płyta poszycia, grubość uzależniona od rozstawu belek stropu,

- filc lub guma na belka stropowych,

- belki stropowe,

- wełna - 10 cm,

- listwy kapeluszowe mocowane poprzecznie do belek stropowych,

- płyta gipsowa grub. 15 mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jestem "posiadaczem" drewnianego stropu. Z mojego doświadczenia odradzam jego zastosowanie. Nie uda Ci się wyciszyć go. Strop cichy to taki, który ma swoją "masę", a drewniany z natury jest lekki. Żadne izolacje nie wytłumią hałasu. Mój strop wykonałem dokładnie tak jak opisuje go Pan Nitka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też spotkałem się z tego typu stropem u znajomych. Jest wykonany dokładnie wg zaczonego schematu i to z odpowiednio wysuszonego drewna. Nie ma szans - znajomi klną jak szewc, że posłuchali takiego samego doradcy. Zawsze coś sychać !!. Lepiej zdecyduj się na lany lub z pustaków i nie będziesz miał problemów. Rady z tymi warstwami są nic nie warte. Dodatkowo ciężko jest kupić drewno o właściwej wilgotności. Zawsze raczej jest zbyt mokre co powoduje pękanie suchych tynków, strzelanie itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zastosowaniem przekładek z różnych materiałów (guma, filc, itp.) pomiędzy belkami stropowymi, a poszyciem stropu należy prześledzić opis konstrukcyjny wykonania stropu lub skonsultować się z konstruktorem stropu. Być może dany strop jest zaprojektowany w taki sposób, że poszycie stropu ściśle współpracuje z belkami stropowymi usztywniając jego konstrukcję i zastosowanie przekładek w takim przypadku zlikwiduje tę współpracę oraz pogorszy jego parametry obliczeniowe. W takim stropie akustyczność automatycznie wzrośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...