Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie kotła Vitodens 333


Jan budowniczy

Recommended Posts

Zakupiłem kocioł Vitodens 333 f. Vieesmann. Proszę o odpowiedź na następujące wątpliwości:

1. Czy konieczne jest zastosowanie dodatkowego naczynia przeponowego na co? Kocioł ma wbudowane jedno naczynie wewnątrz. W domu mam jeden obieg grzewczy. Powierzchnia ogrzewana to około 170 m2 (dwie kondygnacje). Wg instalatora korzystniej jest założyć dodatkowe naczynie.

2. Czy można napełnić instalację co zwykłą wodą wodociągową? Czy należy uzdatnić wodę dodatkami? Jeżeli tak to jakimi?

3. Jaki osprzęt oprócz pompy cyrkulacyjnej, naczynia przeponowego na ciepłej wodzie należy zamontować? Filtry?

Czy instalacja powinna być przepłukana z założonymi grzejnikami czy bez?

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kocioł Vitodens 333 f. Vieesmann. Proszę o odpowiedź na następujące wątpliwości:

1. Czy konieczne jest zastosowanie dodatkowego naczynia przeponowego na co? Kocioł ma wbudowane jedno naczynie wewnątrz. W domu mam jeden obieg grzewczy. Powierzchnia ogrzewana to około 170 m2 (dwie kondygnacje). Wg instalatora korzystniej jest założyć dodatkowe naczynie.

2. Czy można napełnić instalację co zwykłą wodą wodociągową? Czy należy uzdatnić wodę dodatkami? Jeżeli tak to jakimi?

3. Jaki osprzęt oprócz pompy cyrkulacyjnej, naczynia przeponowego na ciepłej wodzie należy zamontować? Filtry?

Czy instalacja powinna być przepłukana z założonymi grzejnikami czy bez?

Z góry dziękuję

 

ad. 1 na CO to powinno być naczynie wzbiorcze w kotle, chyba, że chodzi o naczynko na ciepłą wodę jak masz zbiornik c.w., to wtedy należałoby założyć.

ad. 2 ja mam zwykłą wodę, ale jak uzdatnisz to też będzie dobrze, a nawet lepiej.

ad. 3 pompa cyrkulacyjna nie zawsze jest potrzebna, u mnie jest ale nawet jej nie włączam, bo bardzo dobrze grawitacyjnie woda krąży. filtry jak najbardziej, np. przed pompką cyrkulacji i pompką w kotle (CO), czyli na powrocie. Można założyć zawór bezpieczeństwa jak masz zasobnik na ciepłą wodę, ale nie wiem czy ten kocioł nie ma tego w komplecie.

Jak założysz grzejniki to zrób próbę ciśnieniową, ja miałem 5 atmosfer przez 2 tygodnie, jak nie spadnie ciśnienie to jest OK, wodę później możesz wylać i nalać świeżej.

Ale ja nie jestem fachowcem, tak więc dopytaj się tu i tam. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z cyrkulacją jest we wszystkich kotłach które mają zasobnik ciepłej wody ładowany warstwowo.

Gdy podłączymy standardową pompę cyrkulacyjną zaburzony jest układ warstwowego ładowania zasobnika.

Co należy zrobić aby uniknąć tego problemu ?

Należy zamontować zawór z płynną regulacją i wskaźnikiem przepływu np. TACO SETTER.

Jest to regulacja podobna jaką mamy przy grupie pompowej instalacji solarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Zastanawiam sie własnie nad kupnem tego kotła ( Vitodens 333 F ) czy mozecie mi napisać czy warto brać go pod uwage i jak sie sprawdza w praktyce- trochę kosztuje. Alternatywnie biore pod uwage Vitodens 200 z zasobnikiem 150l. Piec będzie musiał ogrzać mieszkanie dom nowowybudowany dom 200m2 w tym około 90m2 podłogówki( prawie cały parter), reszta kaloryfery ( 5 pokoi na podaszu) Oczywiści dochodzi jeszcze cwu- dwie łazienki i dwie kuchnie. Bardzo proszę o poradę, szczególnie zależy mi na opini uzytkowników tego typu piecy, czy nie sa awaryjne, jak wyglada serwis, czy sa oszczedne, czy sprawdzają sie w tego typu instalacjach. Zaznaczę że zastanawiam sie nad mocą 19 kw. Dziekuje za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z cyrkulacją jest we wszystkich kotłach które mają zasobnik ciepłej wody ładowany warstwowo.

Gdy podłączymy standardową pompę cyrkulacyjną zaburzony jest układ warstwowego ładowania zasobnika.

Co należy zrobić aby uniknąć tego problemu ?

Należy zamontować zawór z płynną regulacją i wskaźnikiem przepływu np. TACO SETTER.

Jest to regulacja podobna jaką mamy przy grupie pompowej instalacji solarnej.

Akurat w tym vieśku jest taka możliwość - trzeba tylko dokupić moduł rozszerzający CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz ten piec brać. Masz trzy lata gwarancji, palnik Matrix, elektroniczną pompę, możliwość podłączenia drugiego obiegu grzewczego (podłogówka) z mieszaczem. sterowanie pogodowe. Gdybym miał wybierać to brałbym model 24 kW. Do wyboru z zasobnikiem warstwowym i wężownicą. Jak planujesz stację zmiękczającą to warstwowy jak bez stacji to z wężownicą. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...