Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy bierzecie faktury i rachunki?


Recommended Posts

Pytanie kieruje do tych co

juz sie nie zalapali na ulge budowlana

czy bierzecie faktury i rachunki za materiały i robociznę?

jesli tak to do czego sa potrzebne ?

bo przecież i tak nie można nic odpisać

a bez rachunków wychodzi taniej

proszę o wyjaśnienie do czego sa potrzebne te cale faktury

bo jeśli nie jestem vatowcem i nie korzystam z ulgi to co

mi z tego ze będę kolekcjonować te papiery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku kontroli z jakiejś instytucji typu nadzór budowlany...

 

Mogą zapytać, o atesty na bloczki, mogą poprosić o faktury tytułem zakupu stali (aby stwierdzić czy nie za zaoszczędziłeś na mniejszej ich ilości).

Jestem przekonany (ale nie na 100% pewny) że głównie faktury przedadzą się na elementy stanu surowego, mury, fudamenty, dach, bo to jest bardzo istotne z punktu widzenia zgodności wykonania inwestycji z planem/projektem, dalsze rzeczy (wykończeniówke) to już można sobie chyba odpuścić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktury i nadzór budowlany raczej nie łączą się. Raczej UKS.

Atesty mozna mieć i bez faktury. Mam na myśli atest do tego co jest kupione bez FV. Trudniej tylko dochodzić ze sprzedawca swoich praw.

 

W sumie to nie jest sprecyzowane czy nie brać faktur bo ktoś sprzeda to poza ewidencją, wtedy kłopoty ma sprzedawca, czy też nie brać bo i tak są do niczego nie przydatne (chyba że kwestie reklamacji, gwarancji itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupuję coś z czym raczej nie będzie później kłopotu(zła jakość, wady ukryte, itp.) i sprzedawca opuszcza cenę o wysokość VAT, :wink: to nie biorę faktury. Ale jak mi zależy na gwarancji, to zawsze z fakturą. No i można odliczyć różnicę VAT (22%-7%) na niektóre materiały. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi :p

czyli jak zrozumiałam ,gdy na przykład zaczną pokrywać lub budować więźbę dachowa i cos tam pęknie lub sie rozerwie to mogę żądać reklamacji jako towaru zlej jakosci ?

a co z np. z towarem odkupionym z drugiej reki ?

czyli lepiej nie pakowac sie w odkupienie od indyw. osoby tego co mu zostalo z budowy?

szczerze mówiąc mialam cicha nadzieje ze może jest jakas możliwość jakiegoś odpisu czy innej formy odzyskania choc części pieniędzy z tych faktur

bo jako podpalka to kiepska raczej korzysc :lol:

A co jesli chodzi o robociznę czy to tez analogicznie ?

tylko ze tu w razie usterki nie dostajemy forsy

tylko czekamy na usuniecie wady :roll:

czy tu mozna juz bezpiecznie "zaoszczedzic"

czy tez sa jakies kruczki

i lepiej miec prawdziwa kwote na fakturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest możliwość złozenia wniosku do Urzędu Skarbowego o zwrot Vat-u tzw."Budowlanego".Przecież przed Naszym wejściem do Unii Vat na większość materiałów budowlanych był 7 % aktualnie 22% różnicę-pod pewnymi warunkami-zwracają z US. My część materiałów np. beton lub bloczki kupiliśmy bez faktury, w cenach netto.Właśnie teraz robiłam ten wniosek , kupiliśmy pustaki, stal zbrojeniową, cement itp. i mamy do zwrotu około 4000 zł, a to nie konic budowy.Jeszcze dachówka, wykończeniówka, okna, stolarka drzwiowa.Przecież wszędzie trąbią o tym zwrocie, więc korzystajcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura to podstawa gwarancji i reklamacji,bez tego dokumentu nie masz żadnych szans a nawet markowe materiały mają"wpadki".To samo dotyczy robocizny.To bardzo ważne zwłaszcza teraz ,kiedy ściągane są materiały niewiadomego pochodzenia, bez atestów.Trzeba przekalkulowac co się bardziej opłaca.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma gwarancja na robocizne do faktury za ta robocizne? Cos Ci sie chyba pomylilo, oba pojecia ida rozdzielnie i nie maja ze soba nic wspolnego. Faktura w zadnym wypadku nie moze byc podstawa do jakichkolwiek pozniejszych swiadczen ze strony wykonawcy na rzecz inwestora, czy to bedzie gwarancja czy rekojmia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż się mylisz.

 

1) W waszym przypadku nie gwarancja i rękojmia (pojęcia dawne, istniejące w kodeksie cywilnym i odnoszące się do przedsiębiorców) lecz niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową (taka krótka ustawa - stąd wielu udziela "gwarancji" na 2 lata - okres odpowiedzialności sprzedawcy określony w w/w ustawie),

2) faktura jest opisana, dobrze jak szczegółowo (np. bloczek taki to a taki, ilość sztuk taka i taka, klasa 15). Jak bloczek/beton etc. (odpukać) bedzie wadliwy na podstawie faktury możesz dochodzić odszkodowania wobec sprzedawcy (oczywiście jak będziesz mieć dodatkowo pisemną umowę to bedzie lepiej)

3) faktura przydaje się do odliczeń VAT-u z 22% na 7%

 

 

Zazwyczaj biorę faktury, chyba że ktoś nie wystawi mi faktury (np. jest na ryczałcie) lub mi się to niekalkuluje (np. za piasek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura w zadnym wypadku nie moze byc podstawa do jakichkolwiek pozniejszych swiadczen ze strony wykonawcy na rzecz inwestora, czy to bedzie gwarancja czy rekojmia.

 

Moja odpowiedź była natury ogólniejszej.

 

I na podstawie faktury w stosunku do wykonawcy (a nie tylko za materiały) można dochodzić roszczeń.

 

Nie denerwujsia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kieruje do tych co

juz sie nie zalapali na ulge budowlana

czy bierzecie faktury i rachunki za materiały i robociznę?

jesli tak to do czego sa potrzebne ?

bo przecież i tak nie można nic odpisać

a bez rachunków wychodzi taniej

proszę o wyjaśnienie do czego sa potrzebne te cale faktury

bo jeśli nie jestem vatowcem i nie korzystam z ulgi to co

mi z tego ze będę kolekcjonować te papiery?

 

Ależ właśnie można odpisać na prawie wszystkie materiały budowlane różnicę między 22 i 7 % vatu. Mam do zwrotu ponad 5000 (część kupowałam bez vatu :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edybre

Ależ właśnie można odpisać na prawie wszystkie materiały budowlane różnicę między 22 i 7 % vatu. Mam do zwrotu ponad 5000 (część kupowałam bez vatu )

Taaa to wiem

tylko jak sie kupuje bez faktury

to zazwyczaj wychodzi taniej niz różnica Vat-ów

ale juz teraz wiem

ze lepiej te pare tyś. dorzucić

i miec gwarancje na zakupione materialy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...