Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mineralka, czy twój Rubin jest z antresolą??

 

 

Czy jest ktoś kto wybudowal Rubina z antresolą i może sie podzielić swoimi uwagami? Czy jakby drugi raz budował to też wybudowałby z antresolą czy bez? Jak jest z ogrzewaniem?

 

Bardzo chciałabym już zacząć budować, juz mysle jak go urządzić:) ale najpierw musimy znaleźć działkę, a że wybredni jesteśmy to znaleźć nie możemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich po długiej przerwie. Nie miałem czasu na budowanie bo powiększyła mi się rodzina. Zapraszam wszystkich chętnych do obejrzenia naszego Rubina do Sandomierza, mamy wersję z antresolą. Obecnie robię w nim instalacje grzewczą. Kocioł na paliwo stałe. Grzejniki żeberkowe i dodatkowo ogrzewanie podłogowe tam gdzie płytki na podłodze. Proszę Koleżanki i Kolegów z forum o podzielenie się spostrzeżeniami z funkcjonowania instalacji C.O w Rubinie, co byście zmienili/poprawili

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł oj tutaj to u mnie fachowiec pojechał po całej lini :( niestety na naszą niekorzyść :( ja rozumiem że dom jest nowy i niewygrzany ale ..... jest optymalnie gdy się dużo pali - dom mam ocieplony styropianem 12 cm - okna 3-szybowe fajne szczelne i ciepłe - mamy fatalną obróbkę okien dachowych wokół w czasie tych mrozów mieliśmy lód i śnieg (w środku) no i wieje wiatr - chyba nie są docieplone w ogóle

no ale .... od północnej strony domu (czyli u mnie od frontu) pomieszczenia są chłodne - nie zrobiłam grzejników w kuchni i ganku i bardzo bardzo bardzo tego żałuję bo w tych pomieszczeniach jest chłodno a podłogówka nie daje rady ....

pomieszczenie nad garażem u nas służy jako strych i całe szczęście bo panuje tam temp 13-17 stopni i cieplej nie chce być - grzejniki są tam dwa jeden długi pod oknami i jeden mały pod oknem dachowym - dzisiaj wymieniłabym go na taki sam jak pod tamtymi oknami no i Bogu dziękuję że nie zrobiłam tam sypialni :D

podłogówka - zrobiona jest tak jak u ciebie w pomieszczeniach z płytkami - czyli łazienki pralnia hol ganek i kuchnia - podłogówka jest fajna ale u nas coś jest nie tak - tzn mamy założone jakieś pompki i cuda które nie puszczają za gorącej wody na podłogę tylko określone ileś tam stopni i tyle - wygląda to tak że podłoga jest lekko ciepła ale nie ma szansy żeby sama nagrzała ganek i kuchnię dodatkowo ciepło rozchodzi się fajnie i miło ale do kuchni ma najdalej i tam ta podłoga jest zawsze chłodniejsza od innych pomieszczeń - u mnie jak na złość w kuchni okapem pcha się zimne powietrze więc ta kuchnia potrafi być zimna

 

podsumowanie :/

dzisiaj powiesiłabym w kuchni i ganku grzejniki i nawet bym się nad tym nie zastanawiała - a wszystkie grzejniki od strony północnej domu powiększyłabym - podłogówkę warto powierzyć naprawde dobremu fachowcowi

dodam jeszcze że dom ogrzewamy węglem zapalamy tak koło 14-15 dom nagrzewa się do max 23 st ale to jak było ciepło w te mrozy ciężko było dociągnąć do 22 i to na dole bo na górze 21 to już jest mega sukces - rano jak wstajemy temp na dole to 19-20 st a na górze 17-18 - strop mamy betonowy i dobrze ocieplony - więc oprócz tego że okna dachowe są nieocieplone to strona północna niedogrzana - no ale jedyne co teraz możemy zrobić to za rok się upewnić że to nie wina pierwszego roku w nowym domu i powiększyć kaloryfery .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie cały dom na podłogówce - podłogi mieszane, płytki 30% reszta deski, panele, ogrzewanie gaz i wyniki takie za ten sezon - grzeję od 1 listopada, zużycie gazu średnio na dobę 3,5 m3, temperatura w całym domu +21C, w tym ciepła woda użytkowa, do tego kominek z płaszczem oraz bufor energetyczny (500L), kominek narazie odpalany tylko w weekandy na 3-4 godziny.

Budynek docieplony energooszczędnie, ściany 30 cm ceramiki plus 15 cm czarnego styropianu, lambda 0.031, poddłoga 20 cm styropianu twardego, dach 20 cm styropian - płyta + 15 cm wełna.

Koszt ogrzewania i ciepłej wody nie przekracza 200 zł/miesiąc w domu b. ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

Mam pytanie - dla czego zdecydowałeś się na bufor, czy masz może jeszcze dodatkowo również kolektory słoneczne lub je planujesz? Ja zastanawiam się nad wpięciem kominka na sztywno do CO - ponoć jest to możliwe i w przypadku przegrzania systemu ciepł woda musiała by iść w kanał - elektrozawór sterujący. Co myślisz o takim rozwiązaniu?

Jakie pustaki 30 cm brałeś - firma, oznaczenie?

Czy na ocieplenie - szedł styropian na zakładkę, czy po prostu 15 cm grubości.. Jaki styropian użyłeś - firma, oznaczenie.

 

Jesteś pewien tego że na ogrzewanie + c. wodę wydajesz 200 zl miesięcznie? Poważnie zużywasz tylko 3,5 m3 gazu? Sprawdź to proszę jeszcze.

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi :-)

 

Aha - muszę się pochwalić - w ubiegłym tygodniu odebrałem pozwolenie na budowę :-)

 

 

u mnie cały dom na podłogówce - podłogi mieszane, płytki 30% reszta deski, panele, ogrzewanie gaz i wyniki takie za ten sezon - grzeję od 1 listopada, zużycie gazu średnio na dobę 3,5 m3, temperatura w całym domu +21C, w tym ciepła woda użytkowa, do tego kominek z płaszczem oraz bufor energetyczny (500L), kominek narazie odpalany tylko w weekandy na 3-4 godziny.

Budynek docieplony energooszczędnie, ściany 30 cm ceramiki plus 15 cm czarnego styropianu, lambda 0.031, poddłoga 20 cm styropianu twardego, dach 20 cm styropian - płyta + 15 cm wełna.

Koszt ogrzewania i ciepłej wody nie przekracza 200 zł/miesiąc w domu b. ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak mineralka i kapi01 mam strop skośny betonowy. Na nim jest 20 cm styropianu. Musze przyznać że troszkę mnie zaniepokoiłaś mineralko swoja wypowiedzią.

Ja mam zamiar zasilać podłogówkę wodą powrotna z grzejnika w danym pomieszczeniu. Nie wiem tylko czy przy dużym przepływie i temperaturze da się ustać na płytkach na bosaka:). Okna dachowe mam jeszcze nie obrobione ale teraz wiem ze muszę się do nich przyłożyć. Nie wiem tylko jak wygląda rozprowadzenie ciepła po rubinku z antresola, nie wiem czy potrzebny jest grzejnik na korytarzu na górze na ścianie miedzy pokojami bliźniaczymi. A fakt ze nie możesz dogrzać domu może tez wynikać z dużych przerw miedzy paleniem w kotle. Moim zdaniem lepiej jest palić dłużej niż robić długie przerwy a później nadganiać wychłodzenie domu zwiększając temperaturę na kotle. Ale o tym przekonam się jak zamieszkam w Rubinku. Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - myślę że przy ciągłym ogrzewaniu o niebo lepiej sprawowałaby się podłogówka - to pewne i poniekąd sprawdzone bo było kilka takich dni że paliło się od 8 do 24 niemniej jednak bliźniacze pokoje na górze pozostawały najchłodniejsze - dodam tylko że wielkość kaloryferów była dobrze policzona a do tego sporo dodane żeby było z czego skręcać a i tak jest za mało

myślę że dodatkowy kaloryfer nigdy ci nie zaszkodzi zwłaszcza że teraz są rewelacyjne dekoracyjne grzejniki

i powiem ci że dobrze że masz w sobie teraz nutkę niepokoju bo jeszcze teraz możesz zrobić coś na zapas - ja już nic z kuchnią i gankiem nie zrobię niestety a w pokojach bliźniaczych pozostanie mi wymiana grzejników na dużo większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

Mam pytanie - dla czego zdecydowałeś się na bufor, czy masz może jeszcze dodatkowo również kolektory słoneczne lub je planujesz? Ja zastanawiam się nad wpięciem kominka na sztywno do CO - ponoć jest to możliwe i w przypadku przegrzania systemu ciepł woda musiała by iść w kanał - elektrozawór sterujący. Co myślisz o takim rozwiązaniu?

Jakie pustaki 30 cm brałeś - firma, oznaczenie?

Czy na ocieplenie - szedł styropian na zakładkę, czy po prostu 15 cm grubości.. Jaki styropian użyłeś - firma, oznaczenie.

 

Jesteś pewien tego że na ogrzewanie + c. wodę wydajesz 200 zl miesięcznie? Poważnie zużywasz tylko 3,5 m3 gazu? Sprawdź to proszę jeszcze.

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi :-)

 

Aha - muszę się pochwalić - w ubiegłym tygodniu odebrałem pozwolenie na budowę :-)

 

Tak mam kolektory założone będą na wiosnę narazie leżą na hurtowni, do bufora mam włączony kocioł gazowy kondensacyjny, kolektory oraz kominek z płaszczem.

Głównym powodem używania buforu było primo: bezpieczeństwo - co by było gdyby np. elektrozawór nie zadziałał, secundo: magazynowanie ciepła, jak popalisz w weekand przez caly dzień w kominku to podłogówkę masz za free, i na c.w.u. ciepła zostanie, u mnie takie zużycie wychodzi tylko 3,5 m3/dziennie dodatkowo od listopada do dziś zużyłem kubik słabej jakości drzewa - pozostałości z budowy. Sciana zewnętrzna to porotherm LEIER, 15 cm styropaniu ARBET, grafit, lamba 0,031 frezowany, układany na zakładkę. Okna trój szybówki, w dużych oknach rolety zewnętrzne. pozdrawiam, dom energooszczędny, EP na dzień dzisiejszy to 35 kwh.m2/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowiedź. Ja jestem jeszcze przed budową, ale uważam, że dobrze jest korzystać z doświadczeń innych ludzi. Cenne są doświadczenia i te dobre oraz te złe. Pomaga to nie popełniać błędów lub zredukować ich ilość :-)

Pytanie odnośnie Solarów - czy zdecydowałeś się na płaskie czy próżniowe (rurowe) - i jaka firma, ile m2 solarów na ten bufor 500l?

Czy jest tylko ten buforr czy jest jeszcze jeden bojler zwykły.

Ja również zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem. Bojler powiedzmy 200l. + bufor 300-400l. Rubinek dla 5 osobowej rodziny. Chyba wystarczy...

Woda z solarów oraz z turbokominka ładowała by ciepłem bojler 200l, a po osiągnięciu zadanej temperatury np. 60 st. C - elektrozawór przekierowałby ciepło na bufor powiedzmy 400l.

Wymyśliłem takie rozwiązanie gdyż sądzę, że normalnie powinno wystarczyć 200l. wody ciepłej dla 4-5 os. W lecie kiedy jest ekstremalnie ciepło - po osiągnięciu zadanej temperatury ładowałby się bufor.. Tak samo przy używaniu kominka z płaszczem wody. Na priorytecie była by ciepła woda - gdyż myć i kąpać trzeba się codziennie, a jakby było za dużo to na bufor.

W miesiącach mniej nasłonecznionych - kolektory, powiedzmy że nawet te wydajniejsze - próżniowe, szybciej nagrzałyby 200l wody do przyjemnej temperatury niż 300l.

Kolejny temat - jaki kominek wybrałeś - Model - ilość kW oraz do jakiej temp nabija bufor lub bufor + bojler - zależy co masz. Rozumiem, że jak woda w buforze osiągnie załóżmy 28 st. C to załącza się pompka, która pcha wodę do podłogówki?

Gdyby budować od początku - co byś mienił, lub czego byś nie robił - ogólne pytanie

 

I ostatni temat - jak wyszło z kosztami realizacji Rubina - czy prowadziłeś statystykę i zliczałeś wszystko, czy możesz mówić o ogólnej kwocie?

Jakby co to odp. na ostatnie pytanie może być na priv. :-)

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za odpowiedź. Ja jestem jeszcze przed budową, ale uważam, że dobrze jest korzystać z doświadczeń innych ludzi. Cenne są doświadczenia i te dobre oraz te złe. Pomaga to nie popełniać błędów lub zredukować ich ilość :-)

Pytanie odnośnie Solarów - czy zdecydowałeś się na płaskie czy próżniowe (rurowe) - i jaka firma, ile m2 solarów na ten bufor 500l?

Czy jest tylko ten buforr czy jest jeszcze jeden bojler zwykły.

Ja również zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem. Bojler powiedzmy 200l. + bufor 300-400l. Rubinek dla 5 osobowej rodziny. Chyba wystarczy...

Woda z solarów oraz z turbokominka ładowała by ciepłem bojler 200l, a po osiągnięciu zadanej temperatury np. 60 st. C - elektrozawór przekierowałby ciepło na bufor powiedzmy 400l.

Wymyśliłem takie rozwiązanie gdyż sądzę, że normalnie powinno wystarczyć 200l. wody ciepłej dla 4-5 os. W lecie kiedy jest ekstremalnie ciepło - po osiągnięciu zadanej temperatury ładowałby się bufor.. Tak samo przy używaniu kominka z płaszczem wody. Na priorytecie była by ciepła woda - gdyż myć i kąpać trzeba się codziennie, a jakby było za dużo to na bufor.

W miesiącach mniej nasłonecznionych - kolektory, powiedzmy że nawet te wydajniejsze - próżniowe, szybciej nagrzałyby 200l wody do przyjemnej temperatury niż 300l.

Kolejny temat - jaki kominek wybrałeś - Model - ilość kW oraz do jakiej temp nabija bufor lub bufor + bojler - zależy co masz. Rozumiem, że jak woda w buforze osiągnie załóżmy 28 st. C to załącza się pompka, która pcha wodę do podłogówki?

Gdyby budować od początku - co byś mienił, lub czego byś nie robił - ogólne pytanie

 

I ostatni temat - jak wyszło z kosztami realizacji Rubina - czy prowadziłeś statystykę i zliczałeś wszystko, czy możesz mówić o ogólnej kwocie?

Jakby co to odp. na ostatnie pytanie może być na priv. :-)

Dziękuję

 

1. nie robiłbym nigdzie grzejników tylko samą podłogówkę teraz mam w 2 pokojach grzejniki - uważam że nie potrzebne

2. mam bufor 500 l allstore VPS2 vaillanta, nie ma tam zasobnika, natomiast ma 2 stacje: stacja świeżej wody i stacja solarna. stacja świeżej wody posiada wysoko wydajny wymiennik, który pozwala czerpać przepływowo duże ilości c.w.u. nawet 3 łazienki jednocześnie bez spadku wydajności

3. solary mam płaskie vaillanta w lecie wspomagają c.w.u, w zimie podłogówkę jak jest słońce oczywiście.

4. kominek lechma 19 kw

5. pompa do podłogówki włącza się nie w momencie jak bufor osiągnie temp. tylko w momencie jak jest takie zapotrzebowania na temp. w pomieszczeniu i gdy bufor nie ma energii na tyle to ładuje się chwile gazem a pozniej przez godzinę miesza itd...

6. przeprojektowałbym schody bo są wąskie jak na taki dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak czytam i coś dodam od siebie.

Grzeniu 25- pytanie o solary to jak pytanie czy lepiej diesel czy benzyna. Ja osobiście mam 3 szt. płaskie HEWALEX-a, bufor 200L i 4 osoby jak dojdzie do max 85stC to bez słońca, na trzy dni starczy, prysznice, mycie i sprzątanie.

Minarelka po twoim wpisie jedyny wniosek jaki mi się nasuwa, masz źle zrobioną podłogówkę a wręcz spiep... lub coś zakręcone na rozdzielaczu a Ty biedna wnioskuję "kobietko" nie wiesz co odkręcić lub poprawić. Skoro ci nie dogrzewa, a zwłaszcza grzeją nierówno pętle to może być wiele przyczyn, jak mówiłem źle zrobiona podłogówka (za długie pętle lub za duży rozstaw) druga przyczyna leży po stronie rozdzielacza lub słabej mocy pompki cyrkulacyjnej. Trzecia po Twoim opisie „że całość słabo grzeje” to wina lub przyczyna zawory 3-4-o drogowego (jeśli masz zainstalowany) bo faktem jest, że na podłogę max temperatura to z tego co pamiętam 45stC więc może zawór źle miesza i podaje za niską temperaturę. W pierwszej kolejności radzę sprawdzić czy czasem nie masz tylko zapowietrzonego układu całego lub poszczególnych pętli a potem resztę tych rzeczy co mówiłem. Jak chcesz szczegółów to napisz na PRV lub telefon. A…. i jeszcze (choć nie wiem czym grzejesz) nie ma znaczenia czy budynek nowy, zimny itd., C.O. powinno być tak zrobione i dobrane aby nawet przy nowym i zimnym budynku nagrzewał się do minimum 25stC.(oczywiście kosztem paliwa i czasu jego dogrzania) Bo skoro nie to co zrobisz jak przyjdą mrozu po 30stC lub mniej?

A teraz moje doświadczenia z trzeciego sezonu grzania RUBINKA z ANTRESOLĄ. Cały dół prócz małego pokoju podłogówka + kaloryfery (rozmieszczone podobnie jak w projekcie). Ściany 25cm porotherm + 15 cm styropian, podłoga około 15 cm styropian, dach drewno izolacja łącznie 15cm lub 20 cm nie pamiętam. A …. Piec Eko groszek 28KW + solary (jak pisałem wcześniej). Palenie bez żadnych przerw od chwili kiedy tylko w domu zrobi się dla nas niekomfortowa temperatura, czyli net sezon jakoś koniec października. Temp w dzień ok./ 21-23stC noc 18-19. Ten sezon praktycznie bez podłogówki same grzejniki, bo za ciepło jak się ją włączyło,(tzn. chodziła na tzw. powrocie pieca) (zawór 4 drogowy) obeznani będą wiedzieć o co kaman, dopiero ostatnie mrozy włączona podłoga na ok. 35stC i czasem było za ciepło. Co do antresoli, czasami jak się siedzi przy TV (jak w projekcie) czuć jak chłodne powietrze schodzi takimi falkami z góry, ale nie jest to aż tak bardzo dokuczliwe, a czasem nawet przyjemne, jak bryza na plaży. A teraz najważniejsze spalanie. Zeszły ciężki sezon od października do chyba końca maja prawie 5 ton węgla (tyle, że słabego trochę marketowego, trochę lepszego) Teraz od października do dziś 2 tony (dobry węgiel) ale temp. W domu wyższa bo nowy członek rodziny wymaga.

Pozdrawiam Was wszystkich i życzę sukcesów w nierównej walce…...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

tak jak obiecałam troszeczkę zdjęć z wnętrza domu - ale też tak jak pisałam wcześniej meble przywiezione od rodziców i brak drzwi :D no i proszę nie zwracać uwagi na bałagan , zdjęcia są zrobione dzisiaj w trakcie sprzątania tuż po wyjściu ekipy naprawiającej szpalety wokół okien dachowych

zapraszam

https://lh4.googleusercontent.com/-tQMNJC1ySus/Uv98GWyDQ6I/AAAAAAAAo0w/MKjbvnUBlqw/w508-h677-no/CAM00719.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...