Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak przetwarzasz ten projekt. Ja do dachu np zostawiłam po prostu projekt.

dori26 no tak jakoś górnolotnie wyszło :) chodziło mi o to że te wszystkie papierki składam elektronicznie do formy wygodnej do wydruku aby mieć wiele kopii pod ręką zarówno dla ludzi od dachu jak i od drzwi, okien, drewna na więźbę itp, mam na razie przynajmniej zamiar porozsyłać i porozwozić te spisy do 4-5 dostawców/wykonawców i zobaczymy co przedstawią.

 

mam takie pytanie do budowniczych Rubina, czy ktoś z was zmieniał materiał na mury z ogólnie pojętego porothermu na np pustaki max? nie chcę absolutnie rozpętywać wojny o wyższości czy niższości jednego materiału nad drugim, wiem też że są od tego wątki osobne ale czy ktoś może właśnie w Rubinie dokonywał takiej zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja zmieniłem Portherm na Maxa - zdecydowałem się na Kozłowice (podobno najlepszy jakościowo). Zaprawa standardowa (przy planowanej grubości ocieplenia będzie nieistotna).

 

Zwróć uwagę, że przy pustaku Max murowanym na 29cm zachodzi konieczność innego murowania pustaków fundamentowych - wejdzie ich więcej.

 

Pozdrawiam, Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi-sioo, player_pl, dzięki za odpowiedzi

 

no ja mam kolejny temat do wałkowania - zapytam tak: czy w swoich Ruinach robiliście deskowanie dachu czy omijaliście ten element

 

słyszałem kilka opinii że przy dachówce (cementowej czy ceramicznej) musi być a i kilka że wcale nie i że dachy bez deskowania mają się dobrze a to nie tylko strata pieniędzy ale i coś tam może nie do końca wyschnąć, odprowadzić wilgość itp ?

 

szukam zatem rad praktycznych u ludzi z tym kształtem dachu nawet

 

P.S

czytam sobie tutaj ale nie wstrzymujcie się od odpowiedzi :) :)

http://forum.muratordom.pl/pelne-deskowanie-dachu,t91802.htm?highlight=deskowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne deskowanie - ja się chyba zdecyduję. Też poczytałem ten wątek i do mnie przemówił. Folia to folia... Łatwo ją przerwać. A sam znam wiele dachów, wykonanych wiele lat temu, które są pokryte tylko papą i świetnie się sprawują. Porozmawiam jeszcze z moim wykonawcą, ale na dzień dzisiejszy jestem za.

 

Aha, dach będę robił około września/października. Dzisiaj czekam na pozwolenie na budowę. Ambitny plan - do końca roku stan surowy z dachem bez okien.

 

Może czas założyć dziennik budowy?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie będę deskował (głównie ze względu na koszty), natomiast wykorzystam jakąś bardzo dobrą membranę paroprzepuszczalną. Uważam, że deskowanie jest bardzo dobrą metodą, bo w tym przypadku za szczelność odpowiada papa termozgrzewalna a dachówka odpowiada jedynie za wygląd. Przeciw deskowaniu przemawia wysoka cena i konieczność sprawdzenia wytrzymałości więźby (w projekcie Rubina wyszystko policzono pod folię). Poprawne wykonanie deskowania też nie jest takie proste - trzeba bardzo dokładnie zrobić wentylację, bo wszystko będzie wilgotniało a w konsekwencji gniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubinki a powiedzcie mi jak rozwiązaliście lub planujecie temat naszego dużego okienka? robicie coś w nim otwierane czy tzw. fixa

czy ktoś z was zrobił dokładnie taki układ jak w projekcie?

 

nam się właśnie taki bardzo podoba jednak producentom okien zdarza się albo zrobić duże oczy albo upraszczać mniej lub bardziej przy wycenach :)

 

jak słyszeliście/wiecie ten kształt i wielkość da się zrobić i w PCV i w drewnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego zapytania o okno to też miałem z tym problem. Zrobienie okna podjeła mi się firma Oknoplast z Krakowa. Nie mają z tym problemu. Okno wykonują w 2 częściach a montowane jest tak iż wygląda jak jedna całość (oczywiście ze szprosami) Co do jego zasłaniania to wpadłem na pomysł aby je podzielić niewielką belką w górnej czesci. W belce montuje żaluzje zewnętrzne a druga część półkolista będzie niezasłanialna. Jest na takiej wysokości, że z zewnątrz nikt nic nie zobaczy a zarazem będzie stałym doświetleniem salonu. Oczywiście rozgraniczenie okien musie być subtelne aby nie psuło jego całościowego efektu. Jeżeli ktoś za domem ma dużą działke to nie ma z tym problemu ale mnie do lini posesji pozostaje około 8m więć nie mam za dużego wyboru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to duże okienko, to ja mam zamiar je zrobić w wersji pełnego fixa szklonego w ramie. Chcę także trochę zmienić jego kształt - styk łuku z ramą będzie na ostro (podobnie jak okna frontowe na piętrze). jego podział także będzie wzorowany na łukowych oknach frontowych.

Producenci oknen PVC z reguły nie mają możliwości wyonania takiego okna w jednym kawałku, jednak są tacy, którzy mogą np. Jezierski i Thermoplast.

Będą także rolety zewnętrzne w systemie Intermo tak ukryte, że wygląd elewacji nic nie straci na urodzie.

Dodam jeszcze, że złożenie tego okna z dwóch części spowoduje, że w miejscu łączenia będzie około 14 cm plastiku (grubość 2 ram) - dla mnie osobiście jest to problem estetyczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi

 

faktycznie podwójna rama może zaburzyć wygląd okna ale ok - strzeliłem zapytanie do 5 firm (w tym Jezierski i Thermoplast) czy dadzą radę zrobić to w całości i zobaczymy co i jak

 

przy okazji wypytywania, dajcie znać czy ktoś z was robił w Rubiknu wentylację mechaniczną? i jak z kanałami powietrznymi, prowadziliście bokami przy suficie czy podnosicie o jeden pustak i ukrywacie nad sufitem?

 

planujemy rekuperator i trzeba to jakoś rozwiązać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne deskowanie - ja się chyba zdecyduję. Też poczytałem ten wątek i do mnie przemówił. Folia to folia... Łatwo ją przerwać. A sam znam wiele dachów, wykonanych wiele lat temu, które są pokryte tylko papą i świetnie się sprawują. Porozmawiam jeszcze z moim wykonawcą, ale na dzień dzisiejszy jestem za.

 

Witam z tym deskowaniem jak masz pieniądzę to dobry pomysł dach jest duży i bardzo "połamany" a deska da stabilność mnie kosztowało około 4000zł ale nie żałuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APM: ja planuję w domku wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Mam już nawet przygotowany projekt - chcę jak najwięcej instalacji pochować w ścianach. Nie będę robił kanałów wentylacji grawitacyjnej, bo po co dublować, ale przecież mogę od razu zabudować przewody mechanicznej w kształtkach w murach.

 

Centrala z rekuperatorem będzie w kotłowni. Większość instalacji pochowana pod skosami poddasza.

 

Tak jak wspomniałem, mam już projekt wentylacji, ale musi zostać dopracowany. Nie chcę mówić, że projektant zrobił fuszerkę, ale "primo po pierwsze" mnie nie słuchał, "primo po drugie" - pomieszał doprowadzenia i wyprowadzenia wentylacji do pomieszczeń (nie wszędzie się "zgrywają").

 

Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale rozumiem że ścian jeszcze nie masz. Pomyśl nad schowaniem przewodów w ścianach tak jak to zrobił z wkanalizacją player_pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w piątek zaczęli kłaść już szkielet dachu. Dom zaczyna wreszcie nabierać kształtu. Już jestem w nim zakochana. Zdjęcia w galerii.

 

No postępy super ale....

Słuchaj nie chce Was martwić ale dla mnie osobiście to chyba Wam ten dom za przeproszeniem fachowcy spierd….

Zauważ, że macie na tym samym poziomie wjazd do garażu i wejście do domu (wiem, że jest to specjalnie podsypane) ale jeśli ma tak zostać to gdzie zmieścicie te schodki przed wejściem głównym do domu? Ich ma byc trzy (wiadomo rzecz gustu i woli inwestora ale jakiś podest musi być, który jest na równie ze stanem "zero" a u Was jest teraz ziemia na równi ze stanem zero Będziecie usuwać z tego miejsca nawiezioną ziemię i zostawiać tylko podjazd pod garaż? W projekcie jest wyraźnie, że poziom garażu jest poniżej stanu „0”. Uzgodnij to z Waszym kiero budowy bo dla mnie jest coś nie tak, ale może to tylko złe odczucia na podstawie zdjęć i a taką koncepcję właśnie chcieliście.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...