Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

po pierwsze nie na ściankach działowych tylko na ścianie nośnej którą pod ten strop specjalnie przewidziałem, po drugie nośność została uwzględniona w projekcie zamiennym, (nie wiem o jakich ryglach piszesz) są tam belki, słupy i fundamenty oraz w moim przypadku strop żelbetowy którE TO elementy zostały odpowiednio przygotowane pod drugi strop żelbetowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W końcu z żoną zdecydowaliśmy się na Rubinka i mamy już projekt :) Aktualnie myślimy co chcielibyśmy zmienić w tym projekcie - nie będą to wielki zmiany ponieważ projekt odpowiada naszym wymaganiom. Tak jak inni zamierzamy połączyć pokoje nad garażem w jeden duży - rekreacyjny. Z pralni na górze robimy garderobę natomiast pralnię zrobimy w kotłowni. Zastanawiamy się też nad wyborem ogrzewania. Doszliśmy do wniosku, że na parterze zrobimy podłogówkę, natomiast na poddaszu kaloryfery (oprócz łazienki i holu). Obawialiśmy się ogrzewania podłogowego w salonie (pod podłogą drewnianą) jednakże z dwojga złego wolimy podłogówkę. Stosując kaloryfery ciepło będzie uciekało przez antresolę do góry. Czytałem mnóstwo opinii i sporo ludzi wybrało taką opcję i są zadowoleni. Mam nadzieję, że to się sprawdzi.

 

A co sądzicie o zastosowaniu dwóch bram garażowych zamiast jednej? Zastanawiam się, czy nie wyglądało by to ładniej (zgrabniej). Przy okazji może mniej ciepła uciekałoby po otworzeniu takiej bramy niż przy takich wielkich wrotach. Koszt też prawdopodobnie byłby mniejszy.

 

Przy okazji rozmowy o stropach, sam się zastanawiam, czy zrobić tak jak jest w projekcie - teriva czy zwykły żelbetowy. Czytałem już mnóstwo na ten temat i zdania są podzielone. Może Wy coś poradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o zastosowaniu dwóch bram garażowych zamiast jednej? Zastanawiam się, czy nie wyglądało by to ładniej (zgrabniej). Przy okazji może mniej ciepła uciekałoby po otworzeniu takiej bramy niż przy takich wielkich wrotach. Koszt też prawdopodobnie byłby mniejszy.

 

Wygląd może i byłby ok ale zauważ, że ten garaż nie jest aż taki w cale duży na 2 samochody i przy dwóch bramach jeszcze bardziej go zmniejszysz może nie fizycznie ale zawsze łatwiej w większy otwór trafić samochodem "zwłaszcza kobietom" Po drugie koszt raczej dużo większy niż przy jednej. Wszystko po dwa razy mechanizmy, szyny, prowadnice, rolki, no i ewentualna automatyka dla leniwych. A ciepło i tak ucieknie i tak czy przez małą bramę czy dużą a o jego ilości raczej zdecyduje na jak długo otworzysz tę bramę przy dużej chyba szybciej wiedziesz i ją zamkniesz.

 

Przy okazji rozmowy o stropach, sam się zastanawiam, czy zrobić tak jak jest w projekcie - teriva czy zwykły żelbetowy. Czytałem już mnóstwo na ten temat i zdania są podzielone. Może Wy coś poradzicie.

 

Tu źle zrozumiałeś wątek o stropach, autorom chodziło o strop nad piętrem "poddasza" a nie nad porterem. A co do Terriva ja robię monolityczny u mnie w rejonie dolne mazowieckie wychodzi taniej no i z tego co mówił kiero budowy lepszy. Ponadto odchodzi ci np. dziwny słup w garażu na lewej ścianie, który stoi tylko aby przytrzymać belkę terriva w miejscu komina wentylacyjnego łazienki. Oczywiście ten słup wystaje ze ściany i "ni go przypiął ni przyłatał"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponowie pytanie bo nikt sie nie wypowiedział:

czy ktoś z Was robił lub planuje zrobić 2 strop żelbetowy? jakie macie poglądy na ten temat?

 

Witam. wprawdzie nie budujemy rubina tylko edytę też z mg projekt ale będziemy robić 2 strop żelbetowy, same plusy tego widzimy.

Będzie to bardziej solidne wykonanie niż k-g naszym zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu z żoną zdecydowaliśmy się na Rubinka i mamy już projekt :)

 

gratulacje :)

 

Doszliśmy do wniosku, że na parterze zrobimy podłogówkę, natomiast na poddaszu kaloryfery (oprócz łazienki i holu). Obawialiśmy się ogrzewania podłogowego w salonie (pod podłogą drewnianą) jednakże z dwojga złego wolimy podłogówkę. Stosując kaloryfery ciepło będzie uciekało przez antresolę do góry. Czytałem mnóstwo opinii i sporo ludzi wybrało taką opcję i są zadowoleni. Mam nadzieję, że to się sprawdzi.

 

też mamy taką nadzieję - też planujemy dół podłogowe, góra kaloryfery, ogrzewanie - olejowe

 

A co sądzicie o zastosowaniu dwóch bram garażowych zamiast jednej? Zastanawiam się, czy nie wyglądało by to ładniej (zgrabniej). Przy okazji może mniej ciepła uciekałoby po otworzeniu takiej bramy niż przy takich wielkich wrotach. Koszt też prawdopodobnie byłby mniejszy.

 

co do kosztu to też sądzę że wyższy, co do zastanawiania się jak to by wyglądało to pewnie coś w ten deseń ;) zrobione tak na szybko

 

http://www.czest.biz/murator/rubin_garaz_2_bramy.jpg

 

ja jestem zdecydowanie za pozostawieniem jednej ładnej bramy garażowej - pomyśl co będzie jak np kupisz sobie kiedyś napraaawdę szerokie autko :)

 

Przy okazji rozmowy o stropach, sam się zastanawiam, czy zrobić tak jak jest w projekcie - teriva czy zwykły żelbetowy. Czytałem już mnóstwo na ten temat i zdania są podzielone. Może Wy coś poradzicie.

 

my rezygnujemy z teriwy i robimy monolityczny (jeszcze dopuszczamy myśl o s. akermana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............się zapytam.........

czy to jakiś specjalny programik potrzebny żeby tak się pobawić wizualizacjami domciu?

 

ja bym sobie do swojej edytki balkonik dorobiła aby sprawdzić jak będzie wyglądać.

nie, to zrobione na szybko programem graficznym, ale to była zmiana na 10 sekund, balkonik to pewnie nieco poważniejsza sprawa :) choć zależy jaki balkonik :) i na czym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkonik od frontu bez podparcia tzn wiszący, a można wiedzieć co to za program? się pobawię trochę może coś mi wyjdzie.

program to Photoshop Elements ale nie ma to większego znaczenia bo nie jest to program do edycji domków :) ale do mniej lub bardziej ręcznej edycji grafik, dowolnych, zatem jakikolwiek inny program też da radę, jakby co to dalej pisz na PW żebyśmy rubinkowego wątku nie zaśmiecali :)

 

a żeby być tak nieco on-topic to

 

1. czy ktoś z rubinków jest już na etapie albo blisko kładzenia instalacji wentylacji mechanicznej?

 

2. kto robił wam projekt wentylacji mechanicznej i kto go wykonuje/ma wykonać - specjalistyczna firma - czy firma od wszystkiego? - tak z ciekawości pytam ;)

 

3. czy ktoś z was będzie miał ogrzewanie olejowe? jeśli tak to gdzie planujecie umieścić zbiorniki i jak duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Jednak zdecyduje się raczej na strop monolityczny i pojedynczą bramę garażową. Wasza argumentacja mnie przekonuje.

 

APM - dzięki za wizualizację. Chociaż muszę przyznać, że podwójna brama też jest niczego sobie :) Musimy to jeszcze przemyśleć.

 

APM co do podłogówki - z czego zamierzasz zrobić podłogę w salonie: drewno (panele, parkiet) czy jakiś inny materiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APM - dzięki za wizualizację. Chociaż muszę przyznać, że podwójna brama też jest niczego sobie :) Musimy to jeszcze przemyśleć.

 

APM co do podłogówki - z czego zamierzasz zrobić podłogę w salonie: drewno (panele, parkiet) czy jakiś inny materiał?

 

nie ma problemu :)

 

co do podłogówki to powiem tak - na początku w ogóle sobie nie wyobrażaliśmy w salonie niczego innego jak parkiet/deska/(panele?) jednak po wizycie u kilku znajomych gdzie fajnie ułożone kafelki, większe mniejsze to padło właśnie na kafelki. Nie mamy jeszcze pomysłu jakie dokładnie ale raczej będzie to właśnie to - jedna rzecz która chodzi mi po głowie to zrobienie - jeszcze nie wiem gdzie - jakiejś wyspy (kolorystycznej) z drewna lub paneli przystosowanych do ogrzewania podłogowego w celu "przełamania" tafli kafelków, no ale może będzie wyspa z innego koloru kafli - jeszcze pomyślimy

 

wiem też że są panele specjalnie przeznaczone do ogrzewania podłogowego bo jedni znajomi takie właśnie połozyli na całej górze z ogrzewaniem podłogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie obawiam się, że samo ogrzewanie podłogowe przy pokryciu parkietem/panelami nie wydoli do ogrzania salonu. Lub, że podłoga drewniana zeschnie się od temperatury (powstaną szpary). Jednak jestem zdeterminowany aby podłoga była drewniana. Ktoś rozwieje moje wątpliwości albo utwierdzi mnie w nich i odradzi mi to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie obawiam się, że samo ogrzewanie podłogowe przy pokryciu parkietem/panelami nie wydoli do ogrzania salonu. Lub, że podłoga drewniana zeschnie się od temperatury (powstaną szpary). Jednak jestem zdeterminowany aby podłoga była drewniana. Ktoś rozwieje moje wątpliwości albo utwierdzi mnie w nich i odradzi mi to?

 

Słuchaj o podłogówce poszukaj sobie na innych forach jest tego multum np

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=645

http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=1327

 

i jeszcze wiele innych nawet na muratorze coś będzie a tu raczej pytaj jak takie ogrzewanie sprawdza się w naszych Rubinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj rozkręciło się nam forum, rozkręciło!! Pewnie pogoda robi swoje...

 

Ja się pochwalę - dzisiaj uprawomocniło mi się pozwolenie na budowę i szanowna małżonka odwiedziła starostwo w celu zgłoszenia prac. Za tydzień ruszamy!! (a może i wcześniej, ale ciiiiii.....).

 

Wracając do tematów:

1. Strop nad parterem. Ja robię Akermana. Terivę odradzał mi praktycznie każdy, z kim rozmawiałem. Akermana ma mój teść (dom ponad 20 lat). Sufity gładziutkie, zero pęknięć. Akustyka (a właściwie wygłuszenie) - idealne.

 

2.Strop nad poddaszem - ja robię tak, jak jest w projekcie. Jedynie co dodam, to pełne odeskowanie. Strop monolit jakoś do mnie nie przemawia - ciężkie toto, w sumie nie wiem, czy nasz projekt jest do tego przystosowany. Zrobić bardzo trudno - wolę nie ryzykować. Dobrze zaimpregnowane drewno przetrwa naprawdę długo, więc o więźbę się nie obawiam. Gorąco? - myślę, że dobra izolacja dachu zrobi swoje. Plus do tego oczywiście:

 

3. Wentylacja mechaniczna. Jakiś czas temu spotkałem się z firmą TORA z Częstochowy na targach budowlanych. Rozmowa bardzo fajna, właściwie oni mi powiedzieli o co tak naprawdę chodzi w wentylacji mechanicznej. Wrażenie naprawdę bardzo dobre. Potem było spotkanie w celu omówienia szczegółów dotyczących projektu. Projekt dostałem po około 2 tygodniach i... No cóż - małe rozczarowanie. Projektant zrobił kilka błędów "grubych", nie uwzględnił moich próśb (najważniejsza - rezygnuję całkowicie z wentylacji grawitacyjnej, ale będę robił kanały z kształtek wentylacyjnych w ścianach tak, żeby w nich umieścić przewody went. mech. - nie będę miał przewodów na wierzchu). Projektant poprowadził przewody właściwie tak, jak chciał. Cena z rekuperatorem i instalacją około 17.000 netto (w tym robocizna 4.000). Przesłałem projekt do wyceny do innej firmy, oferta droższa o 400zł (+ koszty dojazdu ekipy instalacyjnej! - zaskakujące...).

Będę rozmawiał z co najmniej jeszcze jedną firmą, ale chyba wybiorę jednak TORĘ.

Projekt uwzględnia wyjście na GWC, ale na razie nie będę go montował. Może kiedyś?...

 

4. Podłogówka. Na pewno tak, ale pod płytkami. Założenie w ogóle mam takie, że praktycznie cały parter będzie wyłożony płytkami jako jedna całość - wiatrołap, hall, kuchnia, jadalnia. Podłogę drewnianą będę robił prawdopodobnie tylko w części wypoczynkowej salonu (czyli w prostokącie wyznaczonym przez słup w salonie i ściany). Tam podłogówki nie będzie. Dlatego dołożę kaloryfer, ale jeden i jakiś dekoracyjny. Albo ukryty w podłodze pod dużym oknem. Są takie, podobno dosyć dobrze się sprawują. W ziemię ciepło nie ucieknie, bo planuję dosyć grube ocieplenie podłogi na gruncie).

Inne pokoje (parter + pokoje na piętrze - kaloryfery, bo tam będzie na podłodze drewno).

 

5. Mój pomysł na pokój nad garażem - w pomieszczeniu od strony kotłowni będzie duży salon kąpielowy z sauną (kiedyś). W pomieszczeniu od strony wejścia do domu będzie mała salka kino/PS/barek. W pomieszczeniu, gdzie w projekcie jest łazienka będzie garderoba.

 

 

6. Brama garażowa - będą 2, oddzielone słupkiem o szerokości 40cm. Widziałem kilka takich domków w okolicy i powiem Wam - wygląda to super. Nie ma efektu przytłoczenia bryły budynku garażem. 2 bramy nie będą dużo droższe niż jedna. Argument o "przewietrzeniu" garażu w zimie przy jednej dużej bramie niby do mnie przemawia, ale z drugiej strony - małą bramą też ciepło wywieje. Aha, garaż będzie szerszy o 40cm w stosunku do tego w projekcie. Na tyle mi pozwoliła działka.

I jeszcze jedno - wydaje mi się, że w bramie pojedynczej o szerokości 250cm zmieści się praktycznie każde aktualnie produkowane auto (będące realnym do kupienia przeze mnie w bliższej lub dalszej przyszłości). Ja przymierzyłem sobie wymiary VW Touarega (długość 4754, szerokość 1928, wysokość

1726). Może kiedyś taki kupię, na pewno się zmieści. A jak kupię szerokie na 3 metry Ferrari albo Maybacha, to nie będę go chował w garażu. Stanę na środku podjazdu. Niech sąsiadom gula skacze, a co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie. Jak sądzicie co będzie lepsze: salon od pólnocnego zachodu czy pólnocnego wschodu? Ja wybrałem od pólnocnego wschodu (czyli wersja lustrzana rubina), ale znajomy, który zajmuje się budownictwem twierdzi, że zdecydowanie lepiej mieć salon od zachodu, ponieważ popołudniu jest więcej słońca ( raczej po pracy siedzi się w salonie). Dodatkowo zastanawiam się nad zmianą wersji projektu, ponieważ wjazd do działki mam z lewej strony (patrząc na dom z przodu) i na pierwszy plan rzucony jest garaż a potem dopiero dom. Gdybym zastosował wersję podstawową wówczas garaż byłby trochę schowany za dom. Ale sam już nie wiem co będzie lepsze. Doradźcie coś proszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie ze sztuką budowlaną od lat się budowało salony od zachodu lecz ja po wieloletnich obserwacjach i doświadczeniach raczej namawiałbym jednak na salon od wschodu - to że po południu nie jest dogrzewany przez słońce to jest jego dobrodziejstwo - znam takie salonu w których po południu nie da się wysiedzieć, a w tych wschodnich jest miły mikroklimat nawet bez klimy. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak sądzicie co będzie lepsze: salon od pólnocnego zachodu czy pólnocnego wschodu? Ja wybrałem od pólnocnego wschodu (czyli wersja lustrzana rubina), ale znajomy, który zajmuje się budownictwem twierdzi, że zdecydowanie lepiej mieć salon od zachodu, ponieważ popołudniu jest więcej słońca ( raczej po pracy siedzi się w salonie). Dodatkowo zastanawiam się nad zmianą wersji projektu, ponieważ wjazd do działki mam z lewej strony (patrząc na dom z przodu) i na pierwszy plan rzucony jest garaż a potem dopiero dom. Gdybym zastosował wersję podstawową wówczas garaż byłby trochę schowany za dom. Ale sam już nie wiem co będzie lepsze. Doradźcie coś proszę.

 

A moim zdaniem to tylko od zachodu, to ma jakiś klimat ciepła i atmosfery, zwłaszcza jak przez wielkie okno w salonie widzisz zachód słońca. Co do wypowiedź kapi01 (...) to że po południu nie jest dogrzewany przez słońce to jest jego dobrodziejstwo - znam takie salonu w których po południu nie da się wysiedzieć, a w tych wschodnich jest miły mikroklimat nawet bez klimy. pozdrawiam to zupełnie się nie zgadzam już wolę mieć dogrzany salon niż cały czas siedzieć w zimnie zauważ ile w naszym kraju jest tych gorących dni zwłaszcza tej wiosny, lata, a raczej jesieni nie wiadomo jak to nazwać było słonecznych dni, więc chyba od zachodu będzie bardziej korzystniej dla salonu i Waszego komfortu.

 

Co do przodującego garażu to dom wygląda w całości super i garaż raczej go nie przysłania robiąc zwykły projekt nie lustrzany wjeżdżałbyś prosto na taras dla mnie osobiście to jak za "dawnych czasów" zrobić sobie balkon od strony ulicy, żeby sąsiedzi widzieli jak. Oczywiście to tylko przenośnia bo nie wiem dokładnie jak ten twój dom będzie do tej drogi ułożony.

 

Reasumując wybór należy do Ciebie.

 

Ja mam też drogę wjazdową przy prawej ścianie działki i garaż po prawo jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukaszkw dzięki za radę. Tylko u mnie jest tak, że aby salon był od zachodu to garaż musi być z drugiej strony (wersja podstawowa rubina). Duże okno w każdym z przypadków będzie od pólnocy :( - niestety głupie wymogi architektury w mojej gminie nie pozwalają inaczej obrócić domu - "wejście musi być od strony głównej drogi". W przypadku odbicia lustrzanego garaż mam od zachodu a salon od wschodu i dlatego chcę to zmienić. Co prawda słońce będzie wpadać do salonu tylko przez okna w jadalni i częściowo przez drzwi balkonowe ale zawsze to coś.

 

kapi01 Tobie oczywiście też dziękuję za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...