Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam po dłuższej przerwie. U nas domek powoli rośnie - mamy już cały parter, wylany sufit nad całością oraz ściankę kolankową nad garażem. I tu pytanie - czy to prawda, że ściana kolankowa nad garażem ma 2 wysokości - inna jest od frontu i ogrodu a inna z boku budynku? Nie chce mi się wierzyć, ale z przekrojów tak wygląda. Co do wielkości domu to trudno ocenić czy jest to duży czy mały dom, zależy od tego ile osób ma w nim mieszkać :) Na razie wymiary mie się zgadzają - mierzyłam wszystkie pomieszczenia i dom się składa. Nie wiem oczywiście jak np. z kubaturą, bo tego nie sprawdzałam. Koszty budowy - jeszcze nie mam stanu surowego zamkniętego, ale jak dotąd nie jest źle. Koszty budowy przeliczył nam architekt uwzględniając materiał jakiego chcemy użyć oraz nasze dodatkowe wymagania. Jeśli chodzi o błędy w projekcie to owszem - są, ale (przede wszystkim) dzięki forumowiczom oraz myślącemu majstrowi - murarzowi nie wygląda to tak źle. Nie zniechęcaj się - to naprawdę przemyślany (pod względem rozkładu i powierzchni pomieszczeń) i ładny dom :). Obejrzyj zdjęcia z forum - są różne modyfikacje tego projektu. Nie wiem jak w innych biurach projektowych, ale nie spodziewam się cudu, chociaż też liczyłam na to, że jak zajmują się sprawą profesjonaliści to wszystko powinno być OK. Jedna rada - oglądaj projekt pomieszczenie po pomieszczeniu, wymiary, wysokości, przekroje - tylko wtedy uda się zauważyć jakieś błędy, ale jak pokazuje życie i tak nie wszystkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom faktycznie jest bardzo łady i funkcjonalny. Jestem po prostu niesamowicie zaskoczona nieprofesjonalizmem i niewiedzą projektantów MG projekt.

Ludzie kupując projekt oczekują, że projektant zna się na tym co robi. Chciałabym kupując projekt mieć świadomość, że dom na o wiele większą powierzchnię niż w projekcie deklaruje projektant. To nie tylko dodatkowe koszty budowy, ale też utrzymania domu.

Zliczając powierzchnie wszystko się zgadza, ale zestawiając je z opisem projektu już nie. np. powierzchnia netto w moim projekcie to 205,57 + garaż 42,30 = 247,87m2. W rzeczywistości mam 267,77.

Patrząc po innych forach tego typu błędy już się zdarzały.

Oczywiście, że wszystkich błędów się nie uniknie- to normalne. Dobrze by było, aby architekci brali odpowiedzialność za swoje błędy, a przynajmniej zadali sobie trud, aby je poprawić (projekt Rubin ma te same błędy od lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była pierwsza rzecz jaką zrobiłam... biuro nie jest zainteresowane współpracą. Mogą poprawić błąd jeśli za to zapłacę.

Zresztą od samego początku Pan z biura MG wykazywał się kompletną ignorancją i brakiem jakiegokolwiek zainteresowania.

Kiedy zapytałam o inne błędy omawiane na tym forum, otrzymałam odpowiedź, że nie ma żadnych błędów i nie wiedzą o co chodzi. Poza tym mają tak "ogromne " doświadczenie, że nie ma mowy o jakichkolwiek błędach...

Oczywiście nie zamierzam tej sprawy tak zostawić. To zachowanie i sposób potraktowania problemu jest niedopuszczalne.

Napisałam o tym na forum, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tych błędów. Każdy z nas uczciwie zapłacił z projekt i oczekuje, że idzie za tym konkretna jakość projektu domu naszych "marzeń". Nie może być tak, że biuro wprowadza w błąd swoich klientów, a my będziemy ponosili tego konsekwencje - są to w końcu dodatkowe koszty, stracony czas na bezustanne poprawianie za kogoś błędów i nerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%. Skoro wykazują się ignorancją - to nie zostawiłbym tego tak sobie. Dla nauki pokory należałoby im przytrzeć nosek. Pytanie tylko jak - zamierzasz z nimi iść na wojnę prawną? Większość projektów ma jakieś kuchy. Obojętnie, czy gotowe, czy te robione na zamówienie - zastanawia mnie jednak fakt i wkurza podejście biura, że nie czują się winni i zainteresowani w tym, dążyć do ciągłej poprawy.

W przyszłym tygodniu uderzam do konstruktora w celu adaptacji. Zobaczymy co powie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineralko, dzięki za wsparcie w sprawie okien. Też myślimy o 3-szybowych, ale widzę, ze jednak zostaną plastikowe a nie drewniane. Zresztą drewniane w tej chwili i tak są tak nasączone różnymi substancjami, że chyba tylko ich wygląd staje się dodatkową zaletą. Ja jako laik, z daleka nie jestem w stanie rozpoznać czy okna są plastikowe czy drewniane. Ale mina Pani Projektantki warta każdych pieniędzy jak usłyszała, że okna mają być plastikowe :). A tak a propos czy ktoś z Was współpracował z kimś przy urządzaniu domu? Ja jestem zupełnie "nieplastyczna" i myślę, że to wyzwanie trochę mnie przerasta, ale jak usłyszałam cenę za aranżację (50 tys. PLN + VAT - spotkanie wstępne z projektantką) to obawiam się, że będziemy sami się męczyć z wystrojem wnętrza. Chyba, że ja trafiłam na jakąś osobę z kosmosu. Pani stwierdziła, że założy się o dobre wino, iż jej wynagrodzenie nie przekroczy 5% naszych wydatków na urządzenie domu, co oznacza jakiś milionik PLN wydatków (z matematyki jestem bardzo dobra w przeciwieństwie do plastyki :)). Ja cały czas podkreślałam, że to jest dom dla rodziny średnio zarabiającej a nie dla milionerów, ale niestety nie odniosło to żadnego skutku. Tym bardziej dziękuję wszystkim za różne fotki z wnętrza, bo to daje fajne wyobrażenie co mamy urządzać - u nas niestety nadal tylko stan 0, więc nawet nie ma co pokazać. Ale mam nadzieję, że za jakieś 2-3 tygodnie już będzie się czym pochwalić. Może ktoś coś jeszcze podpowie w sprawie rolet, bo to kolejny ogromny dylemat. W sklepie powiedzieli, że jeśli chcemy, aby miały funkcję antywłamaniową to radzą raczej szyby antywłamaniowe, bo roleta tak nie działa (jest to tylko kolejna warstwa do rozcięcia). Dom mamy usytuowany: front - wschód, wykusz - południe, salon i taras - zachód, więc spodziewam się dość dużo słońca. Wydaje się, że na tarasie i tak słońce nie będzie dokuczliwe z uwagi na zadaszenie, ale potrójne duże okno w salonie może już przeszkadzać bez rolety. Racjonalnie wydaje się, że rolety sprawdzą mi się jedynie w wykuszu i dużym oknie w salonie, ale nie wiem czy wizualnie to będzie OK, gdy w pozostałych oknach na dole rolet nie będzie. Co do góry - ustaliliśmy, że będzie bez rolet. Czy ktoś podpowie coś w tym temacie, bo to dla nas decyzja najbliższych kilku dni a wydatek ma być niemały. Z góry dziękuję.

 

Nie wiem czy nie za późno ? jeśli chodzi o rolety to my również mieliśmy ten dylemat - ostatecznie zdecydowaliśmy się na żaluzje zewnętrzne w 4 oknach - ustawienie domu mamy podobne jak Wy - teraz żałujemy, że tylko 4 okna - nie jest tanio ale efekt jest super - przewaga nad roletami jest taka że rolety możesz tylko opuścić lub podnieść a w żaluzjach regulujesz ich otwarcie i tym samy ilość światła które wpada do pomieszczenia.

Co do projektanta to my zdecydowaliśmy się na współpracę i nie żałujemy (stawki które chodzą to 50 - 100 zł za m2) - nasz projektant oprócz projektu prowadził również nadzór nad ekipami i był co chwilę na budowie - tłumacząc kolejnym ekipom co i jak ma być położone od elektrów po malarzy. Wrzucił kilka takich pomysłów na które na pewno sami byśmy nie wpadli np. czujki ruch i sterowanie oświetleniem dodatkowo zaprojektował nam śmietnik, kostkę, wjazd na działkę - tak więc wszystko zależy od zakresu prac - choć 50 tys to dużo za dużo.

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. 100.000 trzeba liczyć - w tym konstrukcja, pokrycie, ocieplenie

Dziękuję za informację, poważnie zastanawiamy się z mężem nad budową "rubina". już raz kupiliśmy projekt domu "edek" którego niestety nie przemyśleliśmy zbyt dobrze i teraz zbiera kurz na komodzie :)

Chcę również spytać o możliwość zrobienia przejścia (na poddaszu) z pomieszczenia nad garażem do pokoju naprzeciwko lazienki. Niestety bez konkretnych przekrojów nie jestem w stanie sama tego "wyczytac" z rzutów i rysunków udostępnionych na internecie. Zdaje sobie sprawę, że przejście na pewno nie będzie pełnowymiarowe ze względu na różnicę poziomów oraz skosy.

Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, poważnie zastanawiamy się z mężem nad budową "rubina". już raz kupiliśmy projekt domu "edek" którego niestety nie przemyśleliśmy zbyt dobrze i teraz zbiera kurz na komodzie :)

Chcę również spytać o możliwość zrobienia przejścia (na poddaszu) z pomieszczenia nad garażem do pokoju naprzeciwko lazienki. Niestety bez konkretnych przekrojów nie jestem w stanie sama tego "wyczytac" z rzutów i rysunków udostępnionych na internecie. Zdaje sobie sprawę, że przejście na pewno nie będzie pełnowymiarowe ze względu na różnicę poziomów oraz skosy.

Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam :)

 

Ja również podtrzymuję taką cenę stówka na nasz dach z ociepleniem i konstrukcją to lekką ręką a nawet może być więcej. Sama dachówka jest cholernie droga. Mi w pierwszym etapie wyliczyli na coś około 43 tysie (owszem rodzaj a zwłaszcza kolor wybierała żona) dlatego taka cena ale i tak dachówka jest droga sprawą.

Co do Twojego pytania o przejście mało rozsądne rozwiązanie bo w tym miejscu jest już skos, więc z prawej strony jeszcze człowieczek 180cm wejdzie ale minimum te 80cm szerokie drzwi będą po lewo na wysokości +/- 150cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego pytania o przejście mało rozsądne rozwiązanie bo w tym miejscu jest już skos, więc z prawej strony jeszcze człowieczek 180cm wejdzie ale minimum te 80cm szerokie drzwi będą po lewo na wysokości +/- 150cm.

Planujemy podnieść poddasze o co najmniej jeden pustak, widziałam na zdjęciach właśnie takiego rubinka i szczerze powiem bałam się, że straci urok i, że to już nie będzie ten sam rubin a jednak mile się zaskoczyłam. Gdybym nie przeczytała w opisach, że dom jest podniesiony to naprawdę bym się nie zorientowała. Jeśli chodzi o to nieszczęsne przejście - chcę zrobić w tym pomieszczeniu garderobę, z racji tego, że nad garażem chcemy z mężem mieć swoją sypialnię miałam nadzieję że jakoś te dwa pokoje da się połączyć. Zdaje sobie sprawę, że nie będą to pełnowymiarowe drzwi jednak z Twojego opisu wynika, że ja spokojnie wejdę z mężem może być już gorzej :) Na pewno zyskamy jeśli faktycznie podniesiemy poddasze o pustak.

Wracając do dachu, pamięta ktoś z Was liczbę kubików więźby dachowej?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz u nas - jest podniesie o jeden pustak - ważne jest, żeby wydłużyć krokwie i zwiększyć okap, wtedy proporcje są zachowane i dom nic nie traci. My powiększyliśmy garaży (na 2 auta) i zmieściła się łazienka, garderoba i sypialnia.

Z

 

niestety na fotkach widać źe proporcje są naruszone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety na fotkach widać źe proporcje są naruszone

 

Widać ale chyba tylko dlatego, że zdjęcia są jakoś dziwnie robione tak z dołu albo małą strasznie osóbkę. Ogólnie jeden pustaczek w górę na kolankowej, nic nie zmienia i nie szpeci. Chyba wszyscy a raczej większość z naszego towarzystwa podwyższała górę i nie słyszałem aby ktoś narzekał a wręcz przeciwnie. Ogólnie Rubin to moloh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam rubinowiczow. Wraca kwestia daszku nad wejściem przy podwyższonej ścianie kolankowej . Czy ktoś może napisać czy pod oknami na piętrze jest parapet czy daszek dochodzi pod same okna. Na razie okazało się że byłby parapet około 70 cm. Filary zostały wydłużone o 1 pustak i nie mam pojęcia skąd taka przerwą. Na zdjęciach dokładnie nie widzę. Dajcie proszę szybko znać bo zatrzymaliśmy pracę aby to wyjaśnić . Dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam rubinowiczow. Wraca kwestia daszku nad wejściem przy podwyższonej ścianie kolankowej . Czy ktoś może napisać czy pod oknami na piętrze jest parapet czy daszek dochodzi pod same okna. Na razie okazało się że byłby parapet około 70 cm. Filary zostały wydłużone o 1 pustak i nie mam pojęcia skąd taka przerwą. Na zdjęciach dokładnie nie widzę. Dajcie proszę szybko znać bo zatrzymaliśmy pracę aby to wyjaśnić . Dziękuję

 

Jeśli jeszcze jesteś zainteresowana to potwierdzam, że podwyższenie kolankowej u mnie obróbka blacharska tego daszku wyszła jako parapet. Choć nie wiem czy to nie było zamierzone, bo nie byłem obecny wtedy na budowie i majster tak zrobił. Wygląda ładnie, odszedł koszt dodatkowego parapetu a nawet 4 szt. bo tak samo wyszło przy garażu. A do tego widać to tylko z góry z dołu każdy myśli, że jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Parapety w tych miejscach były podobno też w oryginalnym projekcie. Może to po prostu taka uroda. Nie wiem tylko o ile wydłużyć daszek nad wejściem bo na razie zrobiliśmy tak jak w projekcie ale jest za krótki na moje oko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...