Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom na wzgórzu - pytana i odpowiedzi;)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakbym napisał je wszystkie to byś dopiero nie usnęła :-? :

ale jedno napiszę 8)

Olbrzymie Przyjacielska Rozrywka (w tej konfiguracji słów na R jest sporo idelani pasujących ne wspomnę o P czy o O :p

 

no masz rację, nie usnę :roll:

na jaki temat ta rozmowa??? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gartuluje wylewek! :) A styropian na dole dawałeś tradycyjny czy jakiś wybajerzony np. jak dabell Vapotherm XR? Ile wyszło Ci centymetrów podłogi na gotowo (styro,folie + jastrych)?

 

P.S. Nie obraź się za zdanie, które zamiesciłam na grupie wroclawskiej. Jesteś naprawdę konkretnym perfekcjonalistą :wink: :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewki - Zaskoczył mnie metraż i koszty z materiałem. :oops:

 

Co do parametrów:

Stryropian Termoorganika 100tka.

na dole:

- na gotowo 2x5cm styro plus wylewka 6,5-7 = ~ 17cm

mniej styro jest w garażu bo tak jakoś wyszło z poziomami

- tak więc przy wjeździe 3cm styro plus 8 cm wylewki (ważne by na samym progu była stopa bez styro) a od połowy garażu 5cm plus 8cm - jakoś tak wyszło

na górze:

- normalnie daje się 3cm aby wygłuszyć strop plus 6-7cm - ja dałem 5cm plus 7 - razem 12cm

 

Tam gdzie jest ogrzewanie podłogowe jeden z arkuszy 5cm dzielony jest na 3+2 - z powodu konieczności ułożenia systemowego styro.

 

NIe dałem foli ani papy na parterze na chudziak - zapomniałem - nie wiem czy to olbrzymi błąd. Za to folia poszła na całość pod styro ogrzewania podłogowego lub bezpośrednio pod wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kochani - ale Xena wzbudziła zadymę powyższym pytaniem w moim budowaniu - oczywiście pozytywną :lol:

Przynajmniej wiem na czym stoje i po 3-5godzinach dociekania wiem, co mam zrobić przed położeniem drewna na posadzkę - będzie to żywica!!!

Xena dzięki za czujność :wink:

 

Ani dziękuję za telefon do KB i głos w moich badanich 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wracając do tematu wilgoci .... wydaje się, że nie jest u mnie najgorzej. Po analizie wysokości wód gruntowych i wód płynących humusem przez moją działkę, wychodzi, że basenu w domu nie będę miał.

Po pierwsze wody gruntowe są na 2m a stabilizują sie na 1,8m. Biorąc pod uwagę glinę, która je przykrywa to szansa że mój budynek zassie tę wodę jest niewielka.

Zagrożeniem była woda płynąca po powierzchni, ale mój dren (trzy razy poprawiany) powinien sobie z nią poradzić.

Więc żywicę na wylewki pod drewno dam - ot tak dla spokoju ducha :D

 

Dla ciekawskich:

http://www.psmb.wroclaw.pl/publikacje.php?id=2

rozmawiałem z ich przedstawicielem, kazał mi położyć żywicę i spać poskojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na razie wyszło , ze to dla rolników z podkarpackiego

ale jutro tez za tym powęszę....

 

Niestey ten program nas niedotyczy.

Jest oferta dla inwestoró indywidulanych w BOŚ na zakup sprzętu z zakresu odnawialnych źródeł energii, ale mi sie ten niskooprocentowany krdyt nieopłaca.

 

Poniżej wszystko co wiem:

 

ZASADY KREDYTOWANIA PRZEZ BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A.

WE WSPÓŁPRACY Z WFOŚiGW WE WROCŁAWIU INWESTYCJI ENERGOOSZCZĘDNYCH DOTYCZĄCYCH BUDOWY I MODERNIZACJI KOTŁOWNI

 

 

I. Cele i zakres podlegający kredytowaniu.

 

zadania inwestycyjne polegające na budowie i modernizacji kotłowni z zamianą kotła opalanego węglem lub koksem na ekologiczny oraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

(z wyłączeniem inwestycji polegających na przejściu z ogrzewania z kotłem gazowym starego typu na nowoczesny gazowy).

 

Z kredytu finansowane mogą być następujące zakupy:

a) energooszczędne kotły centralnego ogrzewania opalane węglem sortymentu eko-groszek, gazem, olejem opałowym, lub zasilane energią elektryczną oraz kotły spalające biomasę (słoma, torf, odpady drzewne, trociny, pelety), promienniki, kotły elektrodowe, dmuchawy i nagrzewnice wraz z niezbędnym osprzętem,

b) palnik,

c) podgrzewacz c.w.u.,

d) naczynie wzbiorcze,

e) zbiornik paliwa z zestawem przyłącznym,

f) zasobnik na paliwo z podajnikiem,

g) czopuch kotłowy, wkładka kominowa,

h) pompy obiegowe, cyrkulacyjne, zawory, rurociągi, izolacja ciepłochłonna,

i) filtroodmulnik, filtr oleju,

j) grzejniki i zawory grzejnikowe,

k) aparatura kontrolno – pomiarowa,

l) przyłącze gazowe,

ł) kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, ogniwa fotowoltaiczne, z zestawem przyłącznym.

 

II. Podmioty uprawnione do ubiegania się o kredyt:

 

osoby fizyczne i osoby prawne z wyłączeniem j.s.t. oraz wspólnoty mieszkaniowe, realizujące zadanie na terenie woj. dolnośląskiego

 

III. Warunki Kredytowania:

 

1) Maksymalna kwota kredytu: do 80.000,-zł, przy czym nie więcej niż 80% wartości przedsięwzięcia (zakup urządzeń i roboty montażowe), dla sumarycznej mocy źródeł ciepła nieprzekraczającej 100 kW.

2) Okres realizacji zadania - maksymalnie do 6 miesięcy od dnia postawienia przez Bank kredytu do dyspozycji Kredytobiorcy.

3) Okres kredytowania - maksymalnie 4 lata.

4) Oprocentowanie zmienne, ustalane na podstawie stawki WIBOR dla depozytów 1-miesięcznych, powiększone o marżę BOŚ S.A,

Aktualne oprocentowanie kredytu przy uwzględnieniu dopłat Funduszu wynosi: WIBOR 1M - 3,0 p.p., lecz nie mniej niż 1,0% p.a.

5) Rzeczywista roczna stopa procentowa 3,36 %*

* przy założeniach: WIBOR 1M na dzień 30.01.2008 r. – 5,44%, kwota kredytu –10.000 zł, okres kredytowania 48 miesięcy, prowizja 1,5%, spłata kapitału i odsetek – miesięczna, zabezpieczenie – poręczenie wekslowe.

 

6) Maksymalny okres karencji w spłacie kapitału – spłata kredytu w następnym miesiącu po zakończenia zadania.

7) Warunki spłaty kredytu:

- kapitał - w ratach miesięcznych do ostatniego dnia miesiąca;

- odsetki - w okresach miesięcznych do ostatniego dnia miesiąca za miesiąc bieżący.

8) Kredyt realizowany jest w formie bezgotówkowej, bank nie refunduje kosztów poniesionych (w uzasadnionych przypadkach ewentualna refundacja części poniesionych kosztów możliwa za zgodą Funduszu).

9) Prowizja bankowa od 1,5% kwoty kredytu (bezzwrotna), jednak nie mniej niż 100,- zł.

10) Bank przeprowadza inspekcje sprawdzające na inwestycji.

 

 

 

Dodatkowe dokumenty załączane do wniosku kredytowego o udzielenie

kredytu preferencyjnego (dotyczy osób fizycznych)

 

 

Załączniki do wniosku wymagane od strony formalno-prawnej.

 

1) Zaświadczenie o zarobkach netto Kredytobiorcy i jego współmałżonka: (jeżeli Kredytobiorca jest żonaty/zamężna). Jeżeli Kredytobiorca jest emerytem - przedkłada ostatni odcinek emerytury, rencistą - ostatni odcinek renty oraz decyzję o jej przyznaniu. Osoba prowadząca zarejestrowaną działalność gospodarczą przedkłada:

-zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej,

-REGON, NIP, PIT za rok ubiegły, PIT za ostatni miesiąc,

-zaświadczenie z ZUS-u i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami ( podatków i składek ubezpieczeniowych).

2) Karta informacyjna Kredytobiorcy.

 

PRAWNE FORMY ZABEZPIECZENIA KREDYTU:

1) Poręczyciele

Wymagane jest przedłożenie następujących dokumentów:

a) zaświadczenie o zarobkach netto (przedkłada poręczyciel i jego współmałżonek);

b) karta informacyjna;

c) oświadczenie - zgoda współmałżonka poręczyciela.

2) Zastaw na samochodzie, wraz z cesją praw z polisy Auto Casco, również osoby trzeciej, (należy przedłożyć - kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu i kserokopię polisy ubezpieczeniowej AC).

3) Blokada środków na lokacie terminowej złotówkowej lub walutowej, również osoby trzeciej, (należy przedłożyć wyciąg z konta lokaty terminowej).

4) Zastaw na obligacjach Skarbu Państwa.

5) Hipoteka (należy przedłożyć - odpis z księgi wieczystej nieruchomości, wraz z bieżącą wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego), polisę ubezpieczeniową.

 

UWAGA !

Zarówno Kredytobiorca jak i jego poręczyciel muszą wykazać się bieżącą i prognozowaną zdolnością do spłaty kredytu, ustalaną przez Bank.

 

Załączniki do wniosku wymagane od strony technicznej.

 

1) Akt własności lub współwłasności nieruchomości, lokalu mieszkalnego, lub umowa najmu.

2) Zgoda właściciela lub współwłaściciela na przeprowadzenie inwestycji.

3) Przy wymianie kotłów (przejście z paliwa tradycyjnego na ekologiczne)- oświadczenie o ilości spalanego węgla lub koksu w ciągu roku;

4) Decyzje administracyjne - pozwolenia, zgłoszenia – stosownie do obowiązujących przepisów.

5) Umowa lub zlecenie zawarte z podmiotem na wykonanie przedsięwzięcia - w przypadku posiadania takiego dokumentu.

6) Zapewnienie z DOZG o dostawie gazu dla celów grzewczych (dotyczy instalacji z kotłem gazowym).

7) Opinia kominiarska (dla kotłów opalanych paliwem).

8) Zgoda/umowa z Zakładu Energetycznego na pokrycie mocy elektrycznej (dotyczy ogrzewania z kotłem elektrycznym).

9) Certyfikat/świadectwo energetyczno-emisyjne, bezpieczeństwa ekologicznego kotła (węglowe kotły na eko-groszek).

10) Kosztorys inwestorski zawierający nazwę elementu, urządzenia, jego producenta, jego typ, ilość sztuk, a w przypadku urządzenia grzewczego również jego moc wyrażoną w kW. Kosztorys powinien zawierać ceny brutto elementów i prac montażowych, datę jego sporządzenia oraz pieczątkę zakładu lub osoby montującej instalację wraz z podpisem.

11) Po zakończeniu inwestycji:

- osoby fizyczne – oświadczenie o zakończeniu zadania i wykonaniu pełnego zakresu rzeczowego;

- pozostali klienci - protokół zakończenia zadania i przekazania do użytkowania.

 

 

DORADCY KLIENTA DETALICZNEGO

Dorota Turkoniak, tel 32 40 129 [email protected]

Beata Kicińska , tel. 32 40 128 [email protected]

Sybilla Garncarek, tel 32 40 150 [email protected]

 

Bank Ochrony Środowiska SA Oddział we Wrocławiu, ul. G. Zapolskiej 1

tel. 071 32 40 128,129,150

e-mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...