Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odnowienie takiego czegoś


jarkotowa

Recommended Posts

To jest część komina widoczna z sieni.

 

http://www.jaknet.pl/zuzia/sien-piec.jpg

 

Nie będę się rozpisywać, która część jest czym, ale tak to wygląda. Wszystko jest zbudowane z cegiel i pokryte "tynkiem" czyli cholera wie czym - jakiaś glina czy coś innego, która miejscami odpada pod palcami a miejscami jest jak dzwon. Wymyślilam, żeby to oblożyć jakimiś plytkami kamiennymi. Ale nie wiem czy klaść kamień na ten "tynk" - miejscami uzupelniony czy może skuć go jak najwięcej i od nowa tynkować. Drzwiczki do szafki bylyby takie same. Może coś podpowiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cudo :D

Zrób tak jak radzi Tatjana. Zachowasz klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałabym, aby ktoś pomyślała, że się upieram :) decyzja ostatecznie i tak należy do właścicieli. Będę jednak obstawiać przy zachowaniu tego w całości tak jak jest, bez wygładzania, tynkowania, gipsowania i tym podobnych. Wypełnić tylko ubytki, i pomalować. Biała farba odświeży powierzchnię, a nierówności staną się estetyczne tworząc piękny klimat starego wnętrza.

Ewentualnie, widzę tu na zdjęciach że ostatnia z warstw farby odpada, zdrapać ile się da (delikatnie) i jeszcze raz pomalować.

 

Być może to zboczenie zawodowe ;)

Może bardziej się uwidacznia ponieważ jesteśmy z mężem w trakcie zakupu 130 letniego drewnianego domu wraz z siedliskiem i wiem już, że będę sie strać doprowadzić ten dom do dawnej świetności zachowując jak najwięcej z oryginału.

 

Tak czy siak, radzę zachować ten piec wraz z jego estetyką. Rzadko już takie cuda występują w nietkniętej formie.

Jest, wierzcie mi okiem architekta z zapędami konserwatorskimi, pełen uroku.

 

ps. a te drzwiczki, opalić i ściągnąć starą farbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację :roll: Nasza chata ma niecale 100 lat i też zostawiamy to co się da. Drzwiczki jak najbardziej będą oskrobane. Ta olejna "jasny orzech" to przekleństwo. Ostatnio odslonilam belki tragarzowe w pokojach (są obudowane plytą pilśniową) licząc na lekkie przetarcie i zadrewnochronowanie. A tu spod pilśni się wylonil jasny orzech :evil: Masakra. Muszę teraz to dziadostwo zeskrobać.

Wyjaśnię ci, że to co widać na zdjęciach to elementy pieca chlebowego z otwartym paleniskiem - Komtur już go kiedyś podziwial na forum. Fota z lewej to ściana paleniska a fota z prawej to zapiecek. Piec jak najbardziej będzie zachowany w stanie oryginalnym i jedynie pomalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatjano, powiem tak po budowlanemu, jak zobaczyłem piec na Twojej stronie, to mnie "zamurowało". :D W "komturi"i, biedackiej chałupie zbudowanej z gliny ubitej z sieczką, takiego cuda niestety nie było. :( Staraliśmy się utrzymać klimat starej, wiejskiej chałupy, ale czy się nam udało? Nie mnie oceniać. Trochę cywilizacji trzeba było wprowadzić. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, ten piec na mojej stronie www to piec, który odnawiałam na zlecenie.W tej chwili jestem w czasie pracy nad kolejnym. Ciesze się, że się podoba :oops: gdybyś jednak zobaczył resztę tej chałupy ... hmm ja bym na pewno w ten sposób tego nie zagospodarowała :roll:

 

Ku jednak mojej uciesze, właśnie przed momentem kupiłam piec do naszego siedliska :) muszę go jeszcze z Bydgoszczy przywieźć a wcześniej rozebrać, ale to już mniejszy problem. Sama nie mogę się doczekać momentu kiedy go postawimy i będę mogła trochę przy nim popracować. Założę może Dziennik budowy tutaj na forum i tam będę pokazywać zdjęcia chałupy i tego co się z nią dzieje. Na dzień dzisiejszy załatwiamy formalności.

Podejrzewam jednak ( pozwoliłam sobie zaglądnąć do Twojego Dziennika :) ), że ta nasza chata bardziej zbliżona jest do Twojej i tu omawianych niż myślisz ;)

 

Jarkotowa, tak właśnie myślałam, że to piec chlebowy. Dotarłam także do tematu na forum jak mi sie zdaje związanego z tym piecem. Cieszę się, że go utrzymacie w oryginalnej konwencji i GRATULUJĘ !! cudny jest :)

Przyznam Ci się, że rozumiem i domyślam się przez co przechodzicie. Dom który kupiliśmy/kupujemy ma 130 lat i od lipca ruszamy z pracami ... aż strach czasem pomyśleć co tam zobaczymy jak zaczniemy się wgryzać. Zachowały sie oryginalne okna i drzwi, ale podobnie jak u Was wszystko trzeba opalać i ściągać farbę olejną w ilości warstw... nawet nie chce myśleć. Podobnie planujemy odsłonić belki w pomieszczeniach na parterze, pytanie tylko co tam zastaniemy po drodze.

Wszystko sie jednak okaże.

Ja jestem pełna optymizmu i teraz już nie ma wyjścia.

Czekałam na te chałupę całe moje dorosłe życie, a w związku z tym, że jestem napaleńcem i kupiłam niedawno konia teraz muszę mieć miejsce by go trzymać, i będzie gdzie tylko trzeba tę stajnię, która tam jest, wyremontować :)

 

Trzymam kciuki i Powodzenia

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałam na te chałupę całe moje dorosłe życie, a w związku z tym, że jestem napaleńcem i kupiłam niedawno konia teraz muszę mieć miejsce by go trzymać, i będzie gdzie tylko trzeba tę stajnię, która tam jest, wyremontować :) (...) Pozdrawiam

 

Oho - następny "wariat" ze wsi... :wink: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami pozytywni "wariaci" na tym forum. :D

 

Jarkotowa, zamiast skrobania i opalania możesz spróbować piaskować te belki. Nieduża sprężarka kosztuje ok. 400 zł, pistolet do piaskowania ok. 80, 25 kg suchego przesianego piasku chyba 8 zł. Ja wypiskowałem cały stary strop w kuchni 20 m2. Poszło 100 kg piachu. Tyle, że kurzu jest :evil: :evil: :evil: sporo. Ale efekt fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...