Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ktoś nie przekazał gminie wybudowanego wodociągu ?


p

Recommended Posts

A ja mam budować wodociąg 70m i się właśnie wstrzymuje z budowa bo ten wodociąg ma być moja własnością i wodociągi go nie chcą przejąć nawet za darmo. Musiałem jak już wcześniej pisałem w innym poście podpisać dodatkowo czek inblanco i w razie awarii oni ten czek mogą wykorzystać!!! Powiedzieli mi ze ten wodociąg wykupią ode mnie tylko w momencie jak ktoś z sąsiadów by chciał się do niego włączyć ale niestety wiem ze to raczej nigdy nie nastąpi bo sąsiedzi wodę już maja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina chyba próbuje Cię zrobić w .....

To na samorządzie gminnym spoczywa obowiązek zaopatrzenia zbiorowego mieszkańców w wodę i zapewnienie odbioru ścieków, o czym świadczą zapisy w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zmian.).

 

Wiadomo, że najlepiej byłoby załatwić to polubownie, ale jeżeli będą odmawiać mozna to przeprowadzić sądownie - trochę długo potrwa ale jest pewne.

Tym bardziej, że sa wyroki SN wspomniane przeze mnie powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

przedłużyłem (na swój koszt) gminny wodociąg do swojej działki. Nie przekazałem go gminie (bo inni sąsiedzi nie chcieli partycypować w budowie i bałem się, że za darmo się podłączą - pisałem o tym już na forum). Teraz gmina (a dokładniej wodociągi) grożą, że odłączą wodę. Pytanie: czy mają prawo ? Czy mogę się jakoś przed tym bronić ?

 

Czy są osoby w podobnej do mnie sytuacji, które również nie przekazały gminie wodociągu ? Czy macie z tego powodu jakieś problemy ?

 

Pozdrawiam

p.

 

Nie dość że nie założyli wodociągu bo niby nie mają kasy ( ktoś to za nich zrobił) to jeszcze życie utrudniają . Normalna banda ta gmina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w Gminie na rozmowie w tej sprawie. Ze jej strony była ich prawnik, szefowa infrastruktury i (chyba !) szef wodociągów (albo ktoś w ten deseń). Rozmawialiśmy dosyć długo i starałem się dojść do jakiegoś kompromisu ale (zwłaszcza ze strony człowieka od wodociągów) trudno było uzyskać jakieś porozumienie. Tzn z jego punktu widzenia porozumienie było możliwe tylko wtedy gdy ja robiłem ustępstwa :-(. Gdyby nie on to pewnie bym poszedł na duże ustępstwa ale jego niechęć do wyjścia mi naprzeciw spowodował, że mam ochotę zawalczyć.

 

Podczas rozmowy użyli argumentu, że w umowie o dostarczaniu wody (zawartej pomiędzy mną a wodociągami) jest paragraf 4, w który jest punkt:

Paragraf 4

Odbiorca zobowiązany jest do:

...

3. nie udostępnianiu instalacji wodnej dla wykonywania dodatkowych podłączeń dla innych osób bez zgody Dostawcy

...

Argumentowali, że jest to podstawa do wyłączenia wody. Trochę mnie tym zaskoczyli i nie wiedziałem co powiedzieć. Już po spotkaniu przeczytałem jeszcze raz umowę i poniżej był paragraf 5-ty o brzemieniu:

Paragraf 5

W przypadku naruszenia przez Odbiorcę warunków umowy określonych w par. 4, pkt. 1-8 Dostawca ma prawo obciążenia Odbiorcy kosztami poniesionymi z tego tytułu.

 

No i teraz się zastanawiam:

- w p. 3 jest mowa o "instalacji wodnej". Ale czy tyczy się to samego przyłącza czy też wodociągu w ulicy ?

- rozumiem, że takie brzmienie (paragraf 5) nie daje im podstawy do wyłączenia wody ?

- jeśli nawet będą chcieli mnie obciążyć jakimiś kosztami to z jakiego tytułu ?

 

Pozdrawiam

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pozwolenia nie jest potrzebny wodociąg tylko warunki podłączenia z Wodociągów. Jeżeli nie ma rury i nie planują budowy to napiszą że masz zrobić studnię. Do PnB wystarczy.

 

Czy sąsiad, który nie może dostać PnB bo gmina nie chce mu wydać warunków przyłączenia do wody (bo nie przekazałem wodociągu gminie, więc nie mają go do czego podłączyć) może uzyskać od nich warunki "ze studnią" a potem podłączyć się do "mojego" wodociągu ?

Czy taka zmiana po fakcie będzie zgodna z prawem ?

 

Pozdrawiam

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy masz gdzieś opisane, kto naprawi twoją część wodociągu w razie awarii?

.

 

Wodociągi tylko biora w użytkowanie ale nie ponoszą konserwacji.

Na razie sie wstrzymam aż miasto nie wykupi tej działki. Bo boję się, ze jak dojdzie do rozliczen za wodociąg to może się przyłączyć do nich obecny właściciel dzialki. W koncu to inwestycja na jego dzialce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wniosek, że gmina nie tylko musi przejąć wodociąg ale jeszcze musi za to zapłacić.

 

Kiedyś okres, w którym bez zgody pierwszych inwestorów nie można było przyłączyć nowych był 5 lat a później była samowolka. Teraz ten okres jest bezterminowy.

Podział inwestycji na ilość dzialek jest jak najbardziej słuszny i sprawiedliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...