Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

prosze o rade w kwestii doprowadzania powietrza do pionu kanalizacyjnego, czy kominek wentylacyjny jest jedynym wyjsciem? gdy zapytalam mojego architakta, czy przewidzial w projekcie/ robie adaptacje starego domu/ taki kominek, stwierdzil, ze przewidzial zasysanie powietrza bezposrednio z lazienki na poddaszu. jakie stosuje sie rozwiazania ?

i drobne pytanie dot. okien polaciowych w lazience/ok.9m2/, czy faktycznie nalezy zastosowac okna z pcv? osobiscie wole drewniane/ chce zamowic firmy roto/

dziekuje za wszelkie podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi chodzi o kanalizację, należy rozróżnić odpowietrzenie/wentylację i napowietrzenie.

W pierwszym przypadku chodzi o odprowadzenie do atmosfery gazów, które przedostały się do rur kanalizacyjnych np. z szamba czy z kanalizacji miejskiej.

Oczywistym jest, że trzeba to wyprowadzić kominkiem wentylacyjnym ponad dachem (chyba nikt nie chce, żeby mu śmierdziało w domu). Kominek ten powinien zostać umieszczony na końcu pionu, podłączonego najbliżej wyprowadzenia kanalizacji z domu. Dodatkowo powinien być w najwyższym punkcie całej instalacji - stąd dach jest niezłym rozwiązaniem.

Natomiast napowietrzenia stosowane są w celu zapobieżenia wysysaniu wody z syfonów (np. w umywalce) podczas dużego przepływu ścieków w pionach kanalizacyjnych (np. po spuszczeniu wody w WC). Brak napowietrzaczy objawia się smrodem pojawiającym się np. po spuszczeniu wody w WC (wyssanie wody z syfonu) i znikającym po umyciu rąk w umywalce (napełnienie syfonu). Napowietrzenie ma postać specjalnego zaworu jednokierunkowego (wpuszcza powietrze do instalacji, ale nie wypuszcza smrodów z instalacji) i można zastosować je gdziekolwiek na końcach pionów czy gałązek podatnych na wysysanie (czyli głównie tych, do których podłączone są muszle WC). Z reguły umieszcza się je np. na strychu czy poddaszu.

Natomiast określenie, czy i w którym z pionów potrzebne jest odpowietrzenie lub napowietrzenie wymaga pewnej wyobraźni (trzeba sobie pomyśleć i wyobrazić, co się dzieje z powietrzem znajdującym się w rurach jak g... leci pionem ;) ).

I na koniec - jeśli damy za dużo napowietrzeń (bo odpowietrzenie zwykle wystarcza jedno), to najwyżej stracimy kilkadziesiąt PLN - żadnych innych niedogodności nie będzie. Jeśli natomiast nie damy lub damy za mało lub w złych miejscach - czeka nas życie w miłej, swojskiej i rodzinnej atmoooosferze ;) albo bieganie po łązienkach i kuchniach i odkręcanie na chwilę wody, bo ktoś właśnie skorzystał z WC i wyssało ;)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825423
Udostępnij na innych stronach

Bigbeat,

haha, dziekuje za niezwykle sugestywny obraz zycia bez napowietrzen, wykonam ich ile sie da, gdyz mam zamiar spedzac w domu duzo czasu/glownie na mysleniu, ktore wymaga optymalnych warunkow, bez zaklocen :-? /

widze juz takze, ze w przypadku mojego domu kominek wentylacyjny jest nieodzowny.

jeszcze raz dzieki

a wiesz cos moze na temat ksztaltek kominowych schiedel'a?

czy jest to optymalne wyjscie na nowy komin?

nie widze specjalnie innych opcji...

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825474
Udostępnij na innych stronach

a wiesz cos moze na temat ksztaltek kominowych schiedel'a?

czy jest to optymalne wyjscie na nowy komin?

Niestety - nie wiem nic na ten temat - oprócz tego, że mam takie w swoim kominie ;) A poważniej - wybór tutaj pozostawiłem wykonawcy, ponieważ rzeczywiście się na tym nie znam.

Co do spostrzeżeń - jest OK, nic nie popękało, w zasadzie nie widzę żadnych problemów (choć nie wiem, czy wystarczająco dobrze patrzę ;) ).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825494
Udostępnij na innych stronach

dzieki Bigbeat

a propos kominow to znalazlam watek caly, rozwial on moje watpliwosci, schiedel to najmniej problemow, zreszta jak zauwazyles, odpadaja tez kwestie zwiazane z doborem odpowiedniej jakosci cegiel, a potem ich znalezieniem

:wink: / cala zabawa z popekanymi ewentualnie kominami pozniej, i budowa.

zaczynam przebudowe 9 lipca od zdjecia eternitu, nastepnie zrzucenia starej wiezby, stropu i komina, juz sie nie moge doczekac, na razie jestem pelna entuzjazmu

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825572
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym - ale to chyba zbyt brutalne ;)

Dobrze, że Minister Zdrowia nie wpadł na pomysł zakazu stosowania zaworów napowietrzających z powodu obniżania przez nie poziomu higieny (ludzie zapominają umyć ręce).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825610
Udostępnij na innych stronach

chyba Minister Zdrowia 'jeszcze' nie wpadl na ten pomysl, nasz cud rzad wkrotce zadba o wszystko, zwalniajac od podejmowania samodzielnych decyzji, bysmy nie mogli popelniac 'bledow', ufff, czyli szkodzic sobie

 

Bigbeat dziekuje, odezwe w trakcie na pewno

:wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825637
Udostępnij na innych stronach

A czy napowietrzanie i odpowietrzanie musi mieć dwa wyloty? Pzrepraszam, może głupie pytanie, ale jakoś ten wywód na początku zamieszał mi w głowie. Czy nie można tej rury napowietrzającej podłączyc do kominka wentylacyjnego i z głowy?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1825818
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że odpowietrzenie wystarczy jak masz jedno.

Natomiast napowietrzeń, w bardzo dużym uproszczeniu, powinno być tyle, ile masz muszli WC.

Oczywiście odpowietrzenie jest jednocześnie napowietrzeniem, a więc w niektórych przypadkach wystarczy samo odpowietrzenie (kominek na dachu).

Pamiętajmy też, że ten kominek musi być oddalony (ale nie pamiętam o ile) od komina z kanałami wentylacyjnymi z pomieszczeń - ale to jest chyba oczywiste.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1826549
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo chciałbym sprawdzać ;)

A poważniej - widać na forum dość często posty o wentylacji dostającej z rozmaitych powodów ciągu wstecznego.

W takiej sytuacji zapachy masz murowane.

Ponadto wspominałem już, że kominek wentylacyjny kanalizacji musi być odsunięty od wylotów przewodów wentylacyjnych dla pomieszczeń - natknąłem się kiedyś w necie na przepisy mówiące o tym. Musisz poszukać.

Tam była też podana odległość - bodaj 1.5 czy 2 metry minimum, ale nie pamiętam.

A tak na logikę, na usuwaniu smrodków nigdy bym nie oszczędzał i zrobiłbym wszystko, żeby ten kominek odsunąć jak najdalej - ryzyko przedostawania się fetorków jest zbyt duże i realne, żeby sobie spaskudzić dom.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1826666
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę podłączyc to napowietrzanie do jednego z kominków wentylacyjnych, ale mam tryz takie na dachu i wszystkie sa obok siebie. I mam też komin, z jednym wolnym kanałem wentylacyjnym. Dosyć daleko od tamtych kominków. Tylko, że nie wiem czy można to podłączyć w tym miejscu, bo właściwie w tym kanale jest przewidziana wentylacja dla pomieszczenia z kotłem gazowym.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1827853
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że to co wyjdzie z jednego kominka będzie zasysane do drugiegoi obok? :roll:

Ja to wiem na pewno , że będą smrody zasysane do przewodu wentylacyjnego obok . Miałem taki problem . Działo się to w dni o niskim ciśnieniu i pochmurnej pogodzie . Odpowietrzenie było podłączone do jednego z przewodów wentylacyjnych . Efekt smród w łazience . Zaślepiłem rurę odpowietrzającą kanalizę i problem się skończył . Napowietrzanie natomiast mam na strychu jedno . I to wystarcza z trzech WC woda nie jest wysysana . Zadaję sobie jednak pytanie - czy odpowietrzenie kanalizacji jest potrzebne skoro u mnie wszystko działa bez odpowietrzenia . Mam kanalizację miejską .

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1828311
Udostępnij na innych stronach

A przez napowietrzanie na strychu nie ma smrodu w domu?

Oj nie czytasz dokładnie ;)

Jak pisałem wcześniej, napowietrzenie odbywa się przez specjalny zawór napowietrzający, który jest de facto zaworem jednokierunkowym - wpuszcza powietrze do kanalizacji, ale nie wypuszcza smrodków.

No, chyba że komuś szkoda tych kilkudziesięciu PLN i zaworu nie da - wtedy ma problem.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1828578
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podciągam temat.

 

Byłam przekonana,że rury odpowietrzajace kanalize i zakonczone kominkami wentylacyjnymi musza się znaleźć powyżej poziomu kalenicy czyli gorować nad dachem.

 

A tu instalator wyskoczył, ze odpowietrzyć mozna za pomoca zaworów wentylacyjnych na poziomie strychu.

 

Prawda czy fałsz?

 

Natalia

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/80694-sposoby-wentylacji-pionu-kanalizacyjnego/#findComment-1897817
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...