Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie ciepłym powietrzem


aero

Recommended Posts

witam

czy ktoś zastanawiał się nad takim sposobem ogrzewania:

zamiast tradycyjnej podłogówki - rozprowadza się kanały do nawiewu ciepłego powietrza, ciepło może być pobierane z pompy ciepła, pieca, grzałki itp.

ciekawy jestem czy takie rozwiązanie sprawdza się i ile kosztuje eksploatacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

może nie dosłownie, z tego co się zdążyłem zorientować to jest to coś co zawiera już rekuperator,.

rozprowadza się w podłodze/ pod sufitem kanały wpuszczające ciepłe powietrze (np z pompy ciepła przez wymiennik powietrze - woda) reszta zupełnie jak w rekuperacji - kanały odsysające powietrze z pomieszczeń.

cały układ dodatkowo odzyskuje ciepło z wysysanego powietrza.

unika się wężownicy z glikolem/wodą w podłodze, ciepłe powietrze szybciej odda ciepło do pokoju niż podłogówka,

 

myślę, że temat jest wart zainteresowania -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to temat wałkowany

zajmuje sie tym np. Polski Komfort

ale ich ceny mnie przynajmniej zwaliły z nóg

 

robienie tego z jakąś "złota rączką" może kosztowac jeszcze więcej zdrowia ;)

 

zaleta -

brak awarii złączek jaka moze miec miejsce w ogrzewaniu podłogowym wodnym ale przy obecnych materiałach chyba nie jest to duże prawdopodobieństwo.

szybsze nagrzanie pomieszczenia - łatwiej nagrzać powietrze niż wode

 

podobno lepiej sobie radzą te systemy w kanadyjczykach chociażby pod względem ukrycia kanałów powietrznych a muszą mieć one swoją średnicę

 

Konkurencja Polskiego Komfortu takie mi sprzedawała wady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy ktoś zastanawiał się nad takim sposobem ogrzewania:

zamiast tradycyjnej podłogówki - rozprowadza się kanały do nawiewu ciepłego powietrza, ciepło może być pobierane z pompy ciepła, pieca, grzałki itp.

ciekawy jestem czy takie rozwiązanie sprawdza się i ile kosztuje eksploatacja?

 

Ja będę robił ogrzewanie powietrzne w swoim domu.

Nie wiem co masz na mysli mowiąc o tym, że to ma być zamiast podłogówki, ale u mnie to będzie (prawie normalny) system wentylacji mechanicznej, w ktorej powietrze będzie ogrzewane na nagrzewnicy wodnej. Nagrzewnica będzie zasilana z miejskiej sieci cieplnej.

Oczywiście zamiast sieci cieplnej może byc jakiekolwiek inne źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę robił ogrzewanie powietrzne w swoim domu.

Nie wiem co masz na mysli mowiąc o tym, że to ma być zamiast podłogówki, ale u mnie to będzie (prawie normalny) system wentylacji mechanicznej, w ktorej powietrze będzie ogrzewane na nagrzewnicy wodnej. Nagrzewnica będzie zasilana z miejskiej sieci cieplnej.

Oczywiście zamiast sieci cieplnej może byc jakiekolwiek inne źródło ciepła.

 

no tak na wentylacje i ja sie skusiłem, ale czym sie rożni ta twoja od zwykłej z rekuperatorem i jaki jest koszt takiej nagrzewnicy wodnej? a moze jakiś schemat jak to bedzie działało.

 

a co do podłogówki. Gdy mam juz ciepłe powietrze w i tak nagrzewam pomieszczenia to po co mi jeszcze ogrzewanie podłogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czym sie rożni ta twoja od zwykłej z rekuperatorem i jaki jest koszt takiej nagrzewnicy wodnej? a moze jakiś schemat jak to bedzie działało.

 

Prawie niczym ;). Również jest rekuperator, jest też żwirowy GWC.

Są trochę większe srednice, a przez toi niskie prędkości przepływu, przy zalożonych max 2 wymianach powietrza na godzinę (głownie ze wzgledu na lato).

Budynek ma przegrody tak dobrane, by zimą przy temp. nawiewu max 40st. C jednokrotna wymiana powietrza zapewniła pokrycie strat ciepła przez przenikanie.

 

Schemat wygląda tak:

 

http://images12.fotosik.pl/81/cb8b92cfd4fa0ac8m.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tak lepiej

jaki to system? i czy sie sprawdza?

 

a swoja droga czy nick :aero nie sugeruje że ten wątek ma prowadzić jak ten marketing wirusowy do ustalenia jedynie słusznego systemu ogrzewania powietrzem firmy X :) ale spoko pracuje w promocji wiec mam już pewnie zboczenie zawodowe :p

 

u kolegi to chyba syndrom premiera się włączył :)

aero to oznaczenie wersji saab'a, której jestem fanem (taki samochód) :)

 

a teraz troszkę poważniej

1/ nie myślę o użyci ogrzewania powietrznego jako dodatkowego źródła ogrzewania chcę, żeby to było jedyne źródełko.

2/ rozwiązanie zaprezentowane przez Cpt_Q jest oczywiście znacznie sprawniejsze

3/ do konmak jak poziom cenowy układu Polski Komfort ma się do innego typu ogrzewania,

4/ ciekawi mnie również jak kosztowny jest to układ w codziennej eksploatacji

5/ słyszałem pochlebne opinie o tym systemie ale niestety od znajomego znajomego ... więc ciężko jest to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u kolegi to chyba syndrom premiera się włączył :)

aero to oznaczenie wersji saab'a, której jestem fanem (taki samochód) :)

 

 

hehe od razu mi lepiej :) a od syndromów premiera chciałbym być jak najdalej ;)

 

a teraz troszkę poważniej

1/ nie myślę o użyci ogrzewania powietrznego jako dodatkowego źródła ogrzewania chcę, żeby to było jedyne źródełko.

2/ rozwiązanie zaprezentowane przez Cpt_Q jest oczywiście znacznie sprawniejsze

3/ do konmak jak poziom cenowy układu Polski Komfort ma się do innego typu ogrzewania,

 

poziom cenowy PK dla mojej polówki bliźniaka czyli 170 m2 z uzytkowym poddaszem to koszt bagatela 40 000 zł, jak dla mnie to cios w samo serce ;)

 

 

4/ ciekawi mnie również jak kosztowny jest to układ w codziennej eksploatacji

5/ słyszałem pochlebne opinie o tym systemie ale niestety od znajomego znajomego ... więc ciężko jest to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejmuje cały komplet instalacji

centrala, kanały, piec gazowy - amerykanski :o , czerpnia

w tym również robocizna

 

to juz tak dokładnie :)

 

wiec osobiscie mam dylemat co dalej z tym fantem

i z tymi wątpliwościami co do ułożenia tak dużych powierzchni kanałów w domu o technologii tradycyjnej bo w kanadyjczykach zawsze można to lepiej schować - pryz mniejszych przekrojach bedzie słychać powietrze

 

na obecnym etapie jestem pewien ze bedzie wentylacja mechaniczna

ale wciaz dylemat czy połaczyć ją z ogrzewaniem powietrzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyborem ogrzewania też interesowałem się trochę ogrzewaniem nadmuchowym i po analizie się nie zdecydowałem.

 

Zalety szybkie możliwości podniesienia temperatury, mała bezwładność układu

nie mam medium ciekłego czyli np wyciek z instalacji jest niemożliwy

łatwo rozbudować o klimatyzację, i inne dodatki zmieniające np. zapach powietrza w domu

 

i chyba tylko to.

 

Wady

- koszt

- konieczność utrzymywania w domu wyższej temperatury np. zamiast 22 trzeba utrzymywać ok 26 stopni (ruch powietrza wywołyje poczucie niższej temperatury) zapewne każdy kto ma wiatrak w pokoju wie o co chodzi i dlaczego mu chłodniej, a przecież wiatrak nie dmucha chłodniejszym powietrzem

- czuć ruch powietrza w pomieszczeniach - osobiście tego nie cierpię chyba że w upalne dni :wink: np. dzisiaj

- kanały wentylacyjne jednak się brudzą i coś z tym robić trzeba

 

Keśli to możliwe to zorganizuj sobie w zimowy dzień wizytę w domu ogrzewanym nadmuchowym. Zobacz czy ci taki rodziaj odpowiada. Te ogrzewanie jest bardziej "inwazyjne" w życie domowników niż każde inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w jaki rodzaj ogrzewania zainwestowałeś?

wentylacja mechaniczna, ogrzewanie podłogowe?

 

Zainwestowałem w układ mieszany grzejniki + podłogówka wg. mnie najbardziej korzystny dla domownika.

 

Grzejniki pojawiły się w sypialniach (tylko i wyłącznie) w łazienkach grzejniki drabinkowe + podłogówka zrealizowana na oddzielnym rozdzielaczu tak aby mozna jej było używać wtedy gdy grzejniki, drabinki i inne podłogówki już są dawno wyłączone czyli całym rokiem) w salonie grzejnik, podłogówka w części centralnej (tam gdzie się siedzi oczywiście z oddzielną możliwością regulacji jej temperatury pracy) i podłogówka w pasie przyokiennym (taras okno ma szerokość 3600 cm) kuchnia i hole grzejniki + nieizolowane powroty.

Generalnie każdy układ podłogówki jest z możliwością oddzielnego sterowania jej temperaturą.

 

Wentylacji mechanicznej nie będzie. W moim przypadku jest urządzeniem niepopartym ekonomicznie ale i częściowo za sprawą własnych przekonań co do wentylacji mechanicznych, klimatyzacji itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe spostrzeżenia tylko

1/ jeśli ktoś decyduje się na wentylację mechaniczną to i tak jest skazany na ruch powietrza,

2/ czyszczenie kanałów i tak trzeba robić przy went mech,

3/ nie wiem dalej jak wygląda sprawa kosztów eksploatacyjnych takiej instalacji.

 

z drugiej jednak strony

podłogówka daje komfort termiczny - cała powierzchnia jednakowo grzeje

 

nie wiem co wybrać :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...