Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kierunek otwierania drzwi z kotłowni


Recommended Posts

Ja też zastanawiam się jakie drzwi zrobić do kotłowni (czytaj pomieszczenia technicznego) Mam dziwne wrażenie że logika w tym wypadku podpowie różna rozwiązania, jednak pragmatyka - jedno; w moim przypadku do wewnątrz bo tak wygodniej będzie. A jak pier.... to mam wrażenie że niewielka różnica będzie czy otwierały się w ta czy w tamtą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierane zawsze na zewnatrz... mowiac po polskiemu jak pierd..... piec zeby nie rozsadzilo calej budy jak beda otwierane do wewn a tak rozwali drzwi i energia rozejdzie sie po pow...

 

A jak jest skierowana energia wybuchu pieca ?? Wg przepisów wychodzi, że zawsze w stronę drzwi ?? A jak się przypadkowo skieruje w kierunku okna ? Może lepiej okna w kotłowni montować tylko na pianę - łatwiej w razie czego wyfruną i zrobią miejsce energii.

A z drugiej strony jak dojdzie do pożaru, to przy braku tlenu gorzej się rozprzestrzenia, a wywalone drzwi to nowa dostawa tlenu i wyjście ognia do innych pomieszczeń.

Ja nie kwestionuję polskich przepisów, tak se tylko dumam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie o "wybuch" chodzi, lecz bardziej o bezpieczeństwo człowieka przebywajacego w kotłowni (kocioł wiekszy niż 25 kW). Moim zdaniem świadczy o tym (chyba) zapis: "Drzwi od wewnątrz powinny mieć zamknięcie bezklamkowe i otwierać się na zewnątrz pod naciskiem człowieka".

Tak na marginesie, istnieje wieksze prawdopodobieństwo "zaczadzenia" niz wybuchu, oraz mozliwość innych "urazów". Tak sadzę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12 dobrze sądzisz

jak to Pan z ART od instalacji wyjaśnił

"po to drzwi mają się otwierać na zewnątrz, żeby koleś, jak źle się poczuje po śledziku, mógł ostatkiem sił o te drzwi się oprzeć i wypaść na zewnątrz"

li tylko stosuje się na zewnątrz otwierane drzwi ze względu bhp i dotyczy to już większych KOTŁOWNI, a nie takich "zapalniczek" jak w budynkach jednorodzinnych

o wybuchu kotał/pieca nie mówi się bo nie ma takiej potrzeby - nie występują takie siły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy straszą wybuchem, a widział ktoś dom gdzie by wybuchnął

piec i rozwaliło drzwi?

 

ja widziałem częściowo....

 

drzwi otwierały się na zewnatrz, ale się nie otwarły tylko leżały 100m

od budynku razem z futryną...

ściany na trawniku, strop na kotle /nie piecu /

 

najśmieszniej wyglądały kafle szklane - były zamiast okien - powlatywały

do sąsiednich budynków przez okna i powbijały się w drzwi wewnętrzne :-?

 

 

kocioł na węgiel jakieś 3-4 metry kwadratowe powierzchni ogrzewanej

tak na oko miał - czyli taki mniej więcej typowy domkowy :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...

Czy ktoś może udzielić mi odpowiedzi na temat obecnych przepisów regulujących kierunek otwierania drzwi do kotłowni na paliwo stałe.

Mam mały wiatrołap 3m2 i z niego przejście do kotłowni w której jest piec na eko-groszek 17kw,kotłownia 12m2 z oknem.

Czy mogę wstawić drzwi otwierane do środka?

Chciałabym uniknąć problemów z późniejszym odbiorem domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...