Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

BG jeśli dobrze pamiętam to twój komin ma 6 lub 7 kanałów jaki był całkowity koszt Twojego komina. I jeśli pamiętasz jaką ilość cegieł zużyto na wybudowanie?

 

24x24 do kominka trochę sporo chociaż moja wiedza w tym temacie jest mizerna. A co sądzicie na temat systemowego firmy schiedel 16x16 jako dymowy do kotła na paliwo stałe (węgiel drzewo)

 

Zemsta komina śni mi sie po nocach :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.

langerob25 jeżeli chodzi o wentylację mechaniczną to jak to sie ma do grawitacyjnej jeżeli chodzi o skuteczność działania no i koszty samej instalacji ?

:o

 

Wg mnie to na pewno jest bardziej skuteczna.Działa cały czas bez względu na warunki pogodowe.Można dowolnie regulować.Wentylacja mechaniczna z odzyskiem(rekuperator) pozwala w sezonie grzewczym odzyskać straty wynikające z wentylacji.Powietrze wywiewane ogrzewa powietrze nawiewane w specjalnie skonstruowanym wymienniku,dzięki temu nawiewane powietrze może osiągnąć wartość np.10 'C.Dla wentylacji grawitacyjnej będzie to temperatura równa zewnętrznej,np.-10 'C.Daje to większy komfort,mamy całe czas świeże powietrze w domu,zużyte jest bezustannie usuwane,dodatkowo nagrzewjąc nawiewane.Jeśli mamy GWC mamy też namistkę klimy w lecie.

 

Wentylacja grawitacyjna działa już całe lata i jeśli jest wykonana dobrze,to też działa-w sezonie grzewczym.Straty jednak są bezpowrotne.Komfort przy działającej mniejszy.Trzeba pamiętać ,żeby wentylacja grawitacyjna działała,to oprócz prawidłowo wykonanej instalacji powinny znajdować się nawiewniki (np.w oknach) wymuszające obieg powietrza i dające przypływ świeżego powietrza domu.Jest to bardzo ważne przy dzisiejszym ocieplanie domów styropianem,szczelnych oknach.Wcześniej drewniane okna miały nieszczelności które automatycznie dawały nam jakiś tam nawiew świeżego powietrza.Ludzie późnij bardzo się dziwili że po wyminie okien na szczelne PCV lub drewniane w domu robi się grzyb.Zwłaszcza jak ktoś nie ma nawyku wietrzenia.

 

Koszty wykonania wentylacji z reku są różne.Czytam czasami że 15,20,25 tyś. Jeśli z GWC to jeszcze więcej.Koszty grawitacyjnej też są różne.Przy mechanicznej dodatkowo koszt prądu ciągniętego przez wentylatory.To akurat powinno się zwrócić poprzez zmniejszenie strat.Rekuperatory to jakaś tam nowość.NIe wiadomo jak będzie z eksploatacją przez długie lata.Zawsze może się coś zepsuć,np sterowanie,wentylatory.

Nie trzeba też zapominać,że jeśli mamy wentylację mechaniczną to nie zwalnia nas z posiadania grawitacyjnej w pomieszczeniach takich jak kotłownia.Musi być też kratka przy kominku i chyba w kuchni jeśli gotujemy na gazie.Normalnie zamknięte,przy braku pradu gdy mechaniczna nie działa kratki powinny być otwarte.

 

Ja będe miał mechaniczną z reku.Reku kupiłem tanio.Zlece projekt instalacji jakieś firmie.Wykonam prawdopodobnie sam.NIe będe miał kominka,płyta elektryczna.Dlatego też się zdecydowałem na mech.Aha trzeba gdzieś też zmieścić przewody wentylacujne,tzreba o tym pomyśleć na etapie budowy.

 

Temat- rzeka.Trochę wyjaśniłem,więcej znajdziecie na forum(jest tego dużo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BG jeśli dobrze pamiętam to twój komin ma 6 lub 7 kanałów jaki był całkowity koszt Twojego komina. I jeśli pamiętasz jaką ilość cegieł zużyto na wybudowanie?

 

24x24 do kominka trochę sporo chociaż moja wiedza w tym temacie jest mizerna. A co sądzicie na temat systemowego firmy schiedel 16x16 jako dymowy do kotła na paliwo stałe (węgiel drzewo)

 

Zemsta komina śni mi sie po nocach :>

Przy 16x16 to może się sen stać jawą. :D Zobacz na strony producentów kotłów.Podają min.przekroje komina.Myślę ,że 20x20 będzie ok,ale lepiej sprawdzić i nie żałować później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

langerob25 dzięki za obszerne wyjaśnienie co do wentylacji. Jeśli chodzi o mechaniczną to na pewno warto sie przyjrzeć bliżej chociaż powiem szczerze ze cena troszkę odstrasza :oops:

Co do komina schiedela o którym pisałem mogłem kupić go w małej promocji stąd moje pytanie, chociaż przekrój wydawał mi sie też trochę przymały.

 

Przejże jeszcze fora odnośnie obu typów komina ( a sporo tego ) i coś trzeba będzie wybrać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do przekroju przewodu dymowego to z 20x20 to chyba trochę za dużo

(chociaż nie zaszkodzi ... chyba). Sprawdziłem na stronie producenta kotłów ( http://www.per-eko.pl/main.php?show=ksw ) model kotła KSW 18 jest w stanie ogrzać powierzchnie do 150 m2 ( czyli w sam raz do Salsy) min przekrój kanału to 15 x 15.

 

Jeżeli chodzi o kocioł to nie mam pojęcia jaki będę montował (na pewno paliwo stałe ) dla mnie to późniejsza sprawa a co do komina to muszę już teraz sie zdecydować a na pewno przed wylaniem 1 stropu ( chociaż do tego to jeszcze sporo wody upłynie ) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na komin poszło mi około 1500 szt. cegły zwykłej i klinkieru 750 sztuk i trochę pustaków w piwnicy. Musisz jednak zwrócić uwagę, iż komin mam od fundamentu w piwnicy. Kanałów jest siedem i całe szczęście mam to już za sobą :wink: Na kominie jest wymurowana płyta, no i jeszcze trzeba doliczyć kratki wentylacyjne, zaprawę do klinkieru i koszt jego wymurowania + wkłady, w zależności od ilości kanałów. Komin jest na 2,20 m szeroki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na 6 stronie :D

@1sadek ,przemyśl jeszcze raz ten przekrój komina spalinowego.Producenci podają minimum.A komin zawsze zajdzie jakąś sadzę czy nie wiadomo czymi wtedy kicha.Lepiej za duży niż za mały.Zobacz, @BG ma 24x24 i w kominku się pali ,sam widziałem :D

 

A co u Ciebie @BG się dzieje?Salsa pewnie już prawie gotowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę właśnie nad listą zakupów, o matko ile tego, można zgłupieć. Szukam okapu, zmywarki, lodówki, kuchenki :roll: Jak już coś wybiorę to się okazuje, że kolor nie pasuje do reszty i tak w kółko. Jutro urlopik, śmigam wybrać blaty do kuchni, barwniki do farb do piwnicy i upiększać salsę. Trzeba chłopaków pogonić trochę :wink: i pomóc mężowi, który od tygodnia siedzi w piwnicy :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

langerob25 cały czas myślę nad tym kominem jak znajde chwilkę wolnego czasu ( pewnie to będzie niedziela) to zrobię rachunek (sumienia) co do kosztów komina. I masz racje jeśli chodzi o średnice przewodu na pewno większa nie zaszkodzi :D

 

 

BG nie dziwie sie że mąż w piwnicy siedzi ... ja gdybym miał taki barek w piwnicy tez bym siedział :lol: Wielkie dzieki za info odnośnie komina

 

langerob25 nie ty jeden masz chwile zwątpienia ale nie ma co trzeba przeć do przodu a dołki jak juz to ... fundamentowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki, nie przejmujcie sie to jest normalne, ja doła to łapię co chwilę. W gorszych dniach zastanawiam się, czy to była słuszna decyzja, ale w tych normalnych i dobrych uważam, że tak. Chociaż przyznać muszę, że w kalkulacjach kosztów się pomyliłam. Najpierw zakłada się tanie materiały, potem wybiera te droższe, ale robię to świadomie. Nie wybieram z najwyższej półki, ale z takiej by nie zaczynać remontu domu zanim go skończę. Umywalkę , kibelek i tym podobne rzeczy zawsze można wymienić. Z wkładem kominkowym, instalacjami i kominem ;) sprawa wygląda już inaczej. Sprzęty do kuchni wybrane, jeszcze parę łyków kawy i śmigam na negocjacje cenowe. Pamiętajce, że dobre materiały można kupić w dobrych cenach, a nie wszystko co dobre jest drogie. Trzeba się mocno targować. Sprowadzać kilku wykonawców jednocześnie na budowę , zdziwicie się jak ceny potrafią topnieć. Trzymam kciuki za Salsowiczów, damy radę :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

troche mnie ostatnio nie było,bo te choroby ciągle nas dopadają,ja 2 tyg temu byłam w szpitalu i prawdopodobnie po niedzieli do niego wróce:(

Oj BG pocieszyłaś nas ostatnim swoim postem :D BG chyba Twoja salsa zaczyna coraz bardziej przypominac dom,kiedy moglibysmy liczyć na jakies fotki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Salsowiczów u Mnie powoli się ruszyło geodeta przygotowaną mapę do celów projektowych dostarczył do Pana,który prowadzi dla Mnie całą procedurę aż do pozwolenia na budowę i ma się spotkać na działce z wykonawcą żeby mniej więcej zrobić usytuowanie domu bo do końca jeszcze nie wiem jak go postawię. :roll: Nareszcie się coś ruszyło bo myślałam że będę czekać w nieskończoność :lol: Pozdrowienia dla Wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dla odmiany pracuję umysłowo :wink: po wczorajszym długim dniu. Tak mnie pochłonęło malowanie, że nie zrobiłam nowych fotek. Dla pocieszenia przesłałam Wam stare fotoski :) Piwnica prawie wymalowana, dzisiaj mężuś skończy , piwnicę oczywiście :wink: Chłopaki dalej kładą kafelki w kuchni i w łazience. W sobotę będzie wielkie sprzątanie piwnicy :roll: , wykańczanie bareczka - salonu barowego zostanie odłożone do czasu przypływu gotówki- czytaj uciułania, no chyba że jakiś totolotek :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...