Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Słowo na temat odległości. Pozwolę sobie przytoczyć fragment ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

§ 12. 1. Przy usytuowaniu budynku na działce budowlanej powinny być zachowane odległości między budynkami i urządzeniami terenowymi oraz odległości budynku i urządzeń terenowych od granic działki i od zabudowy na sąsiednich działkach budowlanych, określone w rozporządzeniu, a także w przepisach odrębnych, w tym higienicznosanitarnych, o bezpieczeństwie i higienie pracy, o ochronie przeciwpożarowej oraz o drogach publicznych.

2. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej nie ustala się wymagań w zakresie zachowania odległości między budynkami w granicach jednej działki budowlanej, z zastrzeżeniem przepisów, o których mowa w ust. 1 oraz § 13, 23, 60 i 273.

3. Jeżeli z warunków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 13, 60 i 271, nie wynikają inne wymagania, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:

1) przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku:

a) z otworami okiennymi lub drzwiowymi - 4 m,

b) bez otworów okiennych lub drzwiowych - 3 m,

2) przy nierównoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku - 4 m do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

4. Odległość, mierzona w poziomie, od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 m.

5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych w ust. 3, 6 i 7 odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 m, natomiast takie elementy jak balkony, galerie, werandy, tarasy lub schody zewnętrzne - o więcej niż 1 m.

6. Budynek może być usytuowany ścianą zewnętrzną bez otworów bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, z zastrzeżeniem ust. 10 oraz § 271 ust. 12 pkt 1, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź

2) na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy, a wznoszony budynek będzie:

a) przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany,

b) miał w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

7. Dopuszcza się sytuowanie budynku, z zastrzeżeniem § 271 ust. 12 pkt 1, w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź

2) ściana zewnętrzna bez otworów budynku wznoszonego będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej do granicy zbliżony punkt ściany zewnętrznej budynku istniejącego, znajdującej się w odległości mniejszej niż 3 m, a wznoszony budynek będzie:

a) usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,

b) miał wysokość nie większą niż ma budynek istniejący w odległości do 3 m od granicy.

8. Odległości określone w ust. 3-7 nie odnoszą się do znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu podziemnych części budynków lub innych budowli podziemnych spełniających funkcję budynków.

9. Odległości, o których mowa w ust. 3, 6 i 7, odnoszą się również do ryzalitów i wykuszy w ścianach zwróconych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, a także do najbliższego narożnika okna dachowego.

10. Budynek inwentarski, a także budynek gospodarczy do przechowywania płodów rolnych, w tym stodoła, nie mogą być sytuowane bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jako sąsiadujące z budynkiem mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej.

 

A tak naprawdę to wszystko zależy od interpretacji urzędników. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaciekMonika podziwiam wasze postępy w budowie Salsy i gratuluję.

Czy możecie napisać jakie zmiany poczyniliście w projekcie i ile was to koszrowało.

My dopiero jesteśmy na początku papierkowej drogi i jak na razie mam wrażenie, że zamiast zbliżać się do jej końca to się oddalamy :-? :(

 

Czy ktoś może buduje Salsę w świętokrzyskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Salsowiczów :D i zwracam się z ogromną prośbą (jeśli nie sprawi to problemu) o przesłanie mi zdjęć z realizacji owego domku na adres email: [email protected] . Bardzo zainteresował mnie ten projekt i chciałabym zobaczyć go dokładniej, a z tego co wyczytałam to wśród forumowiczów krąży już dość spora ilość zdjęć od przychylnych Salsowiczów :D. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aru140 o zmianach już gdzieś pisałam, wiele nie wprowadzaliśmy, bo Salsa nam się podaba właśnie taka jaka jest - w pomieszczeniu gospodarczym jest kotłownia, kominek na ścianie między salonem a kotłownią więc komin jest właśnie tam. Za te zmiany projektant wziął 200 zł. Poza tym to powiększyliśmy okno w jadalni i powiększenie garderoby, ale to już zmiany kosmetyczne.

Powodzenia w sprawach papierkowych, potwierdzam, że cierpliwości trzeba mieć wiele. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te narożniki to ja obstaję za MaciekMonika.Odległość liczy się od ściany.Wg mnie narożniki nie wchodzą w rachubę.Jeśli chodzi o balkony tarasy i schody to oczywiście nie można ich sobie robić wg uznania,ale jeśli ściana z oknami jest 4 m od granicy to balkon może być 3 metry.

Jeśli trzeba by wliczać te słupy,to równie dobrze trzeba by wliczać elementy zodobne wokół okien,może parapety,rynny lub inne elewacyjne udziwnienia,których teraz nie brakuje.

Zgodzę się również z tym ,że te narożniki optycznie poszerzą dom.Ja nie będę robił jak w projekcie,ale zrobię później ze styro.Zwłaszcza ,że będę podnosił ściankę kolankową.

Pozdrowienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które brały kredyt na budowę Salsy i do wszystkich, które się orientują w sprawach kredytów. Składając wniosek muszę przedstawić m.in. kosztorys tak? Na jaką kwotę mniej więcej opiewa aktualnie taki kosztorys?

 

Oraz jakie dokumenty muszę mieć załatwione w momencie składania wniosku o kredyt?

 

Możecie też napisać w jakich bankach braliście kredyty?

 

Dzięki z góry:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Salsa powstała w 100% z kredytu. Kredyt złotówkowy w PkO, z dopłatami. Kosztorys zależy od kredytobiorcy- u mnie tak było. Sporządzał go architekt. Minimalna kwota to 1500 za metr kw pow. uż. a maksymalnej to chyba nie ma :) bo można sobie wymyślić pozłacane zawiasy i wliczyć każdą śrubkę czy gwóźdź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam prośbę. Szukamy dobrego, sprawdzonego i niedrogoiego :) architekta, któryby dokonał zmian w projekcie Salsa. Chodzi nam o Wrocław i okolice. Dziekuję z góry i proszę o kontakt na [email protected].

P.s. Prosimy również jak mozna o zdjęcia z gotowej salsy. My chcemy budować w południowych stronach pod Wrocławiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam prośbę. Szukamy dobrego, sprawdzonego i niedrogoiego architekta, któryby dokonał zmian w projekcie Salsa. Chodzi nam o Wrocław i okolice. Dziekuję z góry i proszę o kontakt na [email protected].

P.s. Prosimy również jak mozna o zdjęcia z gotowej salsy. My chcemy budować w południowych stronach pod Wrocławiem.

 

My kupiliśmy projekt u przedstawiciela w naszym mieście i każdemu polecam taki sposób. Link do strony gdzie podane są adresy pracowni które mają projekt salsy http://www.krajobrazy.com.pl/wspolpraca/

Na miejscu zakupiliśmy projekt i dokonaliśmy zmian, poza tym załatwiliśmy tam też geodetę który zajmie się kolejnymi sprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie będzie pooglądać inne Salsy na fotkach, każdy wprowadza jakieś zmiany, szkoda tylko, że tylu Salsowiczów nie było wcześniej. Wiatka na drewno do kominka skończona, wygląda jak na Dzikim Zachodzie :wink:

Cześć BG dawno Cię nie było już się stęskniłam :D Musisz jeszcze troszkę cierpliwie poczekać żeby co niektóre Salsy pooglądać ale już wkrótce Nasi budowniczy domki pokończą to na pewno uraczą Cię zdjęciami. :wink: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka wszystkim ponownie.Dzisiaj 13 dzień miesiąca i nie wierzę, ale zamówiłam projekt Salsy.Thu, thu z pechowymi 13, mam nadzieje że przyślą S... a nie jakiś inny projekt :lol: Wyobrażcie sobie, że nadal nie jestem pewna czy to cudo wejdzie na naszą anorektyczną dzialkę(czytaj chudą :( )Okazało sie, że działka na planach z ...miasta jest węższa niz mamy w rzeczywistości.Aż o 40 CM, a te są u nas na wagę złota.Wybuduję bez okien bocznych, tylko z luksferami na ich miejscu, ale WYBUDUJEMY!!!!!!Nie zmuszą mnie do sprzedaży obecnego domku z działką( ma być rozbudowa,własciwie budowa)w chwili nawet największej desperacji.Nasi urzednicy boją się okreslić, podjac decyzję na papierze, stąd nasze problemy :evil: :evil: Czy to ma sens?Dodajcie mi otuchy, bo juz głupieję :cry: Ps: już 3 razy trzynastki dały mi ostro w kość, ale podobno do trzech razy sztuka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...