Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja jestem z małej miejscowości - 20km od Inowrocławia. Więc tak naprawdę nie mamy aż tak do siebie daleko. Tylko Ty jesteś w trakcie budowy a ja jestem w trakcie załatwiania formalności. Długa droga jeszcze przede mną. Dzisiaj byłam na naszej działce i znowu nabrałam energii na dalsze tygodnie czekania za odpowiedziami w skrzynce i za listoszem.

Dla ścisłosci to ja tez załatwiam papiery, a budować chcemy wiosną :lol:Dokładnie to mam warunki zabudowy, z których nic nie wynika( patrz posty wyzej), pomiary geodety i jego mapki, no i złozyłam zamówienie jesli chodzi o projekt. Czekam na telefon od projektanta, że juz jest i wtedy na spotkaniu z nim będziemy próbowac umiescić Salsę na naszej anorektycznej, ale kochanej działeczce :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Salsowicze mam pytanko odnośnie łuku nad wejściem czy robiliście ten łuk jeśli tak to w jaki sposób? W projekcie jest to troszkę pominięte (chyba ze przeoczyłem). Nie bardzo wiem od jakiej wysokości zaczyna się ten łuk i jaki jest promień. Majster twierdzi ze łuk który jest na rysunku elewacji jest za płaski i ze możne nie być tak wytrzymały jak łuk o większym promieniu. Sęk w tym ze mi się podoba ten z projektu :-? . Proszę o jakieś sugestie i rady odnośnie tego detalu . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Salowiczów. Jestem nowym fanem tego domu :) na początku września chcę ruszyć z budową:) mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać:) Tylko sen z oczu mi spędza kosztorys dla banku. Może ktoś mógłby pomóc i powiedzieć, jakie koszty poniósł lub planuje ponieś na budowę tego ślicznego domu :) pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sienna - masz na myśli stan surowy zamknięty czy też z wykończeniem. Jakbyś jeszcze mogła napisać jak to jest z tym kredytem, chodzi mi o to czy muszę się okazywać bankowi fakturami za zakupiony materiał? Jeszzce nie staramy się o kredyt, czekamy aż papierologia nam się uzbiera na pozwolenie na budowę i właśnie nie wiem jak to jest z tym kredytem. Teść ma możliwość zalatwienia materiałów bez VAT ale na jego dane osobowe i nie wiem czy tak będzie można zrobić mając zaciągniety kredyt? Może trochę "głupie" pytanie ale przyznam szczerze, że nie wiem jak to jest z tymi bankami, kredytami ale kto mi taki kosztorys dla banku ma przygotować, czy to jest ten kosztorys tóry się dostaje razem z zakupem projektu czy co???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kosztorys robiłam sobie sama. Wszystko zależy ile chcesz kaski z banku zgarnąć i ile chcesz pokazać wkładu własnego. Przecież jak chcesz pokazać większy udział własny, to w tym co robisz za swoje pieniążki cenę podnosisz. To samo dotyczy tego co już jest zrobione. Mój kosztorys opiewał na kwotę ponad 300 tys. zł Kosztorys zrobiłam sama, podpisaliśmy go z mężem i podpisał go mój kierownik budowy -- że niby go zrobił. Rozliczanie budowy zależy od banku. Jedne wymagają faktur, inne nie. Mój bank nie wymagał faktur, jedynie kosztorys i 3 x wizyta rzeczoznawcy z banku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norola moje pięterko jest nadal nie wykończone :cry: Myślę, ze dopiero za rok zrobię podłogi, a później łazienkę. Pokoje są pomalowane , położone jakieś wykładzinki i zrobiona tymczasowa sypialnia, ale nie wygląda to tak jak powinno.

1sadek łuczek nad drzwiami robiłam z żelbetonu, wykonawca nie miał na niego ochoty. Powiem szczerze, ze nie wiem czy jest taki jak w projekcie, ale podoba mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy będzie Twój wkład własny tym tańszy będzie kredyt. Niektóre banki dopuszczają jako wkład własny także wartość działki. Najlepiej jak masz ponad połowę pieniędzy wykazanych w kosztorysie. Podam Ci przykład. Okna z Oknoplastu wycenili mi na 22 500 zł, już wiedziałam ile są warte. Udało się je kupić za 14 500 zł, ale w kosztorysie mogłam pokazać, że je kupiłam za własne pieniądze w cenie 22 500 zł, bo taka była ich wartość rynkowa. Wszystko, co robiłam z własnych funduszy pokazałam w cenach rynkowych, przed upustami i takim sposobem mój wkład własny wyniósł ponad 60 %. Dzięki temu marża banku jest niższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z mężem, też sami robiliśmy kosztorys dla banku i wyniósł on 360 tys, i wcale nie przesadzaliśmy z kosztami, np sam fundament wyliczyliśmy na 27.000, a wyniósł nas ok. 40.000. Tak to jest jak nie ma się doświadczenia, dlatego lepiej wszystko lekko zawyżać. Kosztorys robiliśmy w kwietniu tego roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :) Każdy bank ma swoje wytyczne- jeden chce rachunki, inny wyśle rzeczoznawcę itd. Ja brałam kredyt w PKO, złotówkowy z dofinansowaniem. Na początku jak mi wyliczali kosszt zaciągnięcia kredytu to im wyszło ok 3 tysięcy, ale później okazało się, że nie liczy się koszt zakupu działki (którą kupiłam za bezcen) a jej wartość rynkowa. Dzięki temu, że działka była moim wkładem własnym koszt kredytu spadł do 800 zł. Jeszcze lepiej jak masz cokolwiek zaczęte na działce- choćby wykopane fundamenty. PKO nie chce żadnych faktur- chyba że całą gotówkę z transzy przeznaczyłeś na zakup materiałów budowlanych a nie ma ich na działce tylko leżą sobie jeszcze gdzieś w składzie budowlanym, a chcesz kolejną transzę kredytu. Przed każdą transzą przyjeżdża rzeczoznawca i ocenia, czy rzeczywiście kasa z transzy poszła na budowę. W GE money też tak mają. W ING 60% każdej transzy musisz udokumentować fakturami. Więcej nie wiem, bo zaciągając kredyt tylko te banki brałam pod uwagę.

Mój kosztorys obejmował tylko stan surowy zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tym kredytem z dofinansowaniem, czy jest tak, że jego maksymalna kwota to 80tyś??? Czy rzeczywiście opłaca się go brać. Miałabym jeszcze prośbę czy możecie mi napisać jakie duże braliście kredyty i jaką macie ratę no i czy w zł czy może we frankach. Z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałam już wcześniej, że nie znam się na kredytach bo narazie jeszcze nie potrzebujemy. Działkę kupiliśmy za swoje oszczędności, w tym roku jeszcze nie zaczniemy budowy a do przyszłego roku na wiosne jeszcze troche uzbieramy a na dzień dziesiejszy starczy nam jeszcze na fundamenty. Tylko ja myślałam, że jak sie juz weźmie kredyt to od razu będę wiedziała jak jest rata kredyty a nie po dostaniu ostatniej transzy. Zanim podejmę decyzję w jakim banku wezmę kredyt będzie sie dla mnie liczyło jak będzie przede wszytkim rata. To powiedzcie mi teraz czy fundamenty lepiek zrobić sobie wcześniej czy w momencie brania kredytu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...