Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Brazowego Uroczyska


braza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • braza

    10541

  • Agduś

    4690

  • DPS

    3621

  • wu

    2676

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...a jeśli chodzi o dęba i orzecha, to:

 

Dąb kojarzy mi się z długowiecznością, mikoryzą, fitoncydami i garbnikami.

Liście dębu ciężko się kompostują, korę polecają niektórzy do ściółkowania (również ze względu na powolny rozkład).

Trzeba dla niego przewidzieć sporo miejsca, no i dąb jest sporym śmieciarzem - będzie co grabić :wink:

 

Orzecha włoskiego warto u siebie mieć ze względu na... orzeszki i dolegliwości żołądkowo-jelitowe :wink: .

Jednak mogą być z nim spore kłopoty. Liście również ciężko się rozkładają, a oprócz tego wprowadzają do gleby substancje, których obecność może ujawnić się dopiero po wielu latach i działać na inne rośliny przez bardzo długi czas.

 

Wpływ orzecha czarnego na inne gatunki roślin zaobserwowano już bardzo dawno temu, bowiem większość rosnących w obrębie kilkunastu metrów... nikczemnie uśmiercał. Podobne właściwości ma orzech włoski ( Juglans regia ).

Całe zamieszanie wokół orzecha wynika z istnienia jednego związku chemicznego, który dobrze znasz, bowiem wielokrotnie przysporzył Ci kłopotu z brązowymi rękami po akcie usprawiedliwionego łakomstwa. Związek ten, jest utlenioną i przekształconą toksyną..

W książkach można przeczytać, że na dodatek ma on ciekawą właściwość, -uaktywnia się dopiero po pewnym czasie pobytu w glebie i ponoć zalegać tam może do prawie 2 m głębokości. A czego dokonują w organizmie roślinnym związki allelopatyczne:

Przede wszystkim hamują kiełkowanie, ograniczają syntezę białek, zmniejszają dopływ asymilatów, co powoduje zatykanie roślinnych rurek sitowych. Jest oczywiście szereg innych działań tych substancji jak np. hamowanie tworzenia brodawek u roślin motylkowych.

(długie, ale warto poczytać:allelopatia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko racja Yeti :-)

 

Ale.

Dąb długo rośnie, tak więc jeszcze przez wiele lat to bez przesady z tym grabieniem.. ;-)

Patrząc z tej perspektywy najlepsze są nieśmiecące iglaki, ale takich Braza ma pod dostatkiem :D .

 

 

Ale przede wszystkim - dąb to piękne i silne drzewo.

 

I bardzo dobrze się wkomponuje w Leśny Zakątek Brazowy, co nie jest bez znaczenia.

 

No i jeszcze napiszę, choć to pewnie niepopularne, że nie pod każdym drzewkiem musi być od razu trawka ;-).

I nie ma co tak zaraz pędzić z tym grabieniem, niech sobie liście leżą, rozkładają się i dobrze robią glebie 8).

 

A poza tym pomyślcie - Mozart to doskonałe imię dla takiego psa, jakim był Mocek i - świetna nazwa dla dębu. Bo to przecież od MOCY :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w poblizu chcesz mieć jakieś warzywa, to dębu bym nie polecała - bardzo wysusza glebę wokół, u nas rosną, to wiem.

Jesli jednak potem przeniesiesz gdzies warzywniak - dąb będzie bardzo dobry.

Ja to jednak posadziłabym jakiś krzew. Jesli nie jest tam zbyt sucho, to np. czarny bez, który jest źródłem zdrowia i siły. Dzika róża też doskonała. A potem będzie mozna ptaki zapraszać na ucztę, albo i Was Mocek poczęstuje owocami. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie podobaja czerwone buki :lol:

U mnie jakoś tego sniegu nie napadało wiele.... Troche tylko :lol:

Robie obiad jednogarnkowy :lol: Nie wiem co wyjdzie :roll: Napewno duzo tego będzie bo czubata gęsiarka wyszła :lol: Wrzuciłam ziemniaki, marchewke na dno a na wierzchu ułożyłam udka kurczaka. Polałam troche sosem pomidorowym i posypałam serem pzarmezanopodobnym :lol: I wszystko do piekarnika :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, jedzonko! :D :D :D

 

Poproszę dokładne przepisa na wszystko. :D

 

Mayland, a te ziemniaki i marchewkę to w plasterki na surowo kroisz? I polewasz trochę olejem? :roll:

 

Braza, dawaj przepisa na zupki, pliiisssss... :wink:

 

U nas nie ma właściwie dużo śniegu już, nowego napadało może ze 3 centymetry. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...