Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Brazowego Uroczyska


braza

Recommended Posts

No to w ramach wymiany i chwalenia się rzucę przepisem na prawdziwy zakwas. :D

 

1. Dzień pierwszy

Weź ˝ kg mąki żytniej i 1 kg mąki chlebowej (nie pytać, co to, nie wiem!), sól. Zmieszać w dużej misce mąkę żytnią (trochę, nie wszystko) z taką ilością przegotowanej wody, by otrzymać miękkie ciasto (gęstsze niż na naleśniki, ale rzadsze, niż na makaron). Odstawić na godzinę w chłodne miejsce, potem przykryć folią i wstawić w ciepłe, zaciszne miejsce.

 

2. Dzień drugi

Ciasto bąbel kuje – nie ruszać!!!

 

3. Dzień trzeci

Bąbelki powinny być coraz większe, ciasto ma rosnąć i powinno przybierać szarawy kolor. Trzeba dodać garść mąki i tyle wody, by odzyskało konsystencję z pierwszego dnia. Ponownie zamiesić, przykryć folią i odstawić.

 

4. Dzień czwarty

Ciasto rośnie i bąbelkuje w spokoju.

 

5. Dzień piaty

W misce powinna być popielata, pachnąca, gładka masa. To właśnie naturalne drożdże, z mąki żytniej. Nie te piekarskie ze sklepu. Dodaj do nich 1 kg mąki chlebowej oraz tyle wody, by otrzymać zwarte, elastyczne ciasto, które nie lgnie do rąk. Wyrabiać je przez 5 – 10 minut. Przed dodaniem soli odjąć sporą kulę (jak mały bochenek) i odłożyć do osobnego pojemnika. Przykryć – to będzie zaczyn na następne pieczenie. Teraz dodaj do ciasta, które będzie pieczone, trochę soli, kminek, jeśli lubisz. Uformuj bochenek. Włóż do formy (np. koszyka wiklinowego) wyłożonej ściereczką i wysypanej mąką. Odstaw na noc w ciepłe miejsce.

 

6. Dzień szósty.

Rano rozgrzej piec do 190 *C. Ciasto delikatnie przełóż na blachę wysypaną mąką. Na wierzchu zrób dwa głębokie nacięcia. Piecz około godziny, aż skórka będzie rumiana i chrupka. Po wyjęciu z piekarnika opukaj od spodu – jeśli odgłos jest pusty, chleb gotowy.

 

 

Sama nie próbowałam tego przepisu, ale może komuś się przyda. :roll:

 

Podrzucam też stronkę o pieczeniu chleba:

http://www.chleb.info.pl/zakwas.htm

 

i jeszcze jedna:

http://www.chlebpolski.pl

 

Smacznego! :D :D :D

 

PS. Nie wiem, czemu adresy stron nie robią się w linki. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • braza

    10541

  • Agduś

    4690

  • DPS

    3621

  • wu

    2676

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mojny różne rzeczy potrafi, ale piec chleba to on bankowo nie zechce. :lol:

Jak chcę swojski chleb, to trzeba do Babci (Teściowej, znaczy się) iść, upiecze pyszny. :D

Albo próbować samej. Ale nie chce mi się... :oops: :roll: Przecież mogę mieć od Babci... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko nie mogę doczekać relacji z własnoocznego oglądania! Ponoć mają dzisiaj umawiać się na wycieczkę. Oby tylko Braza aparatu nie zapomniała!!!

A swoją drogą, koleżanko, to Ty szybko to prawko rób, samochód kup i w drogę - przeszukiwać okolice. Przecież te najlepsze okazje leżą sobie cichutko i się nie ogłaszają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już ja! Szanowny z błyskiem szaleństwa w oku szykuje się do wyjazdu :-?

 

A zostawia nas na jakies 5 miesięcy.

 

No to teraz się zacznie forumowanie Brazy :lol: :lol:

 

Eeeee, noooo, forumowanie Brazy ma się dobrze cały czas :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny - życzę stopy wody! :D

 

Mam nadzieję, że Braza zdobędzie kasę w banku (za przykładem Anoleiz :D ) i już niedługo ruinka stanie się Waszą własnością wraz ze wszystkimi przyległościami!!! :D

 

Agduś - spróbujcie zrobić ten chlebek, może i mnie to zachęci... :roll: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...