Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do Brazowego Uroczyska


braza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • braza

    10541

  • Agduś

    4690

  • DPS

    3621

  • wu

    2676

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W Słowniku Ortograficznym Języka Polskiego z roku 1976 pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka osobno - nie wyjaśniony. No to w końcu jak???

 

razem

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629516 :lol:

 

No to się w końcu wyjaśniło niewyjaśnione :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słowniku Ortograficznym Języka Polskiego z roku 1976 pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka osobno - nie wyjaśniony. No to w końcu jak???

 

razem

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629516 :lol:

 

No to się w końcu wyjaśniło niewyjaśnione :D

 

czasami człowiek głupieje

ja np po przeczytaniu 30 razy spudniczka :o byłam niemal pewna, że tak sie to pisze :roll:

było to słówko na kartkówce w klasie maturalnej w technikum :o :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieeee!!!! Byków ortograficznych w wyrazach to raczej nie robię, ale z pisownią takich wynalazków - nie - razem, nie - osobno - to miałam problem od początku.

Podobnie miałam swego czasu ze słowem bórta - po przeczytaniu po raz enty w tej właśnie formie, dałabym się posiekać, że słowniki kłamią :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imiesłowy zreformowali. Pamiętam, jak mi rodzona matka, a zarazem moja pani od polskiego tłumaczyła zasady pisowni nie z imiesłowami przymiotnikowymi. Ponoć były tak zagmatwane, że ludzie się gubili i dlatego je uproszczono. Moim skromnym zdaniem nie było z nimi tak źle. Jeżeli imiesłów z przeczeniem nazywał cechę do kogoś/czegoś na stałe przynależną, to pisało się łącznie ("niepalący" czyli ktoś, kim Braza nie jest - ktoś, kto nigdy nie pali, "niewyjaśnione" - takie, które nigdy nie zostały wyjaśnione itp.) Jeżeli imiesłów oznaczał coś "chwilowego", to pisało się go z przeczeniem oddzielnie ("nie paląca tylko pijąca kawę" to Braza, która pije kawę w naszej jadalni i nie pali, "nie wysłuchany, ale przeczytany" - to wykład, na który nie chciało mi się iść, więc pożyczyłam notatki). - Nieważne, i tak to zmienili. Teraz "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi pisze się zawsze razem. No chyba, że jest to wyraźne zaprzeczenie (to taka furtka dla miłośników dawnych zasad).

 

A co do wtórnej dysortografii, to potwierdzam. Kiedy przeczytałam 20 razy słowo "brytwanna" - poszłam sprawdzać je w słowniku!

A jedno z najładniejszych słówek, które przeczytałam w wypracowaniu wyglądało tak: "nabszut!". I jeszcze zdanie: "Pognała jak szczała."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabszut!
Mozna jeszcze napisac -poszet i wiele innych.

Moj Mlody tak pisal jak bylismy w ameryce , bo tam nie chodzil do polskiej niedzielnej szkoly .

Na szczescie moje dyktanda Mu pomogly .

Nie raz zastanawialismy sie jak nam zostawial wiadomosc po polsku o co Mu chodzi :D Jednym slowem co poeta mial na mysli :wink:

 

Teraz ludzie chyba wiecej bledow robia , ja w swojej pracy maturalnej nawet przecinki mialalam dobrze postawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dziś pamietam swojego pierwszego ortografa w sieci :oops: Napisałam "śrudziemnomorski" :lol: :oops: Coś w tym jest, ze po tak wielu latach nadal o tym pamietam :oops: A teraz to juz przestałam się przejmować, choć nie pwoiem, staram się w miarę kontrolować. Jednak jak widać moja pisownia pozostawia duzo do zyczenia. Szczególnei popołudniami i wieczorami, po pracy. Zmęczenie daje znać o sobie. jedna dłń pisze wolniej a druga szybciej i przestawiam literki :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaśka, a gdzie się ciało pedagogiczne z awatarka podziało????!!!!

całyn czas na miejscu jest :roll:

wszystko, co do jednej części :wink: :roll:

 

Teraz to już widze, przez chwilęmiałam gustowny krzyżyk 8)

 

Rrmisiu, jeszcze nie, ale się z córcią przymierzamy. Jeśli jutro będzie śniegiem sypało, to kto wie :wink: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...