Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czereśnie gniją na drzewie


Recommended Posts

Mam cztery duże czereśnie. W zeszłym roku wszystkie były obsypane owocami, a w tym mam zatrzęsienie owoców na dwóch drzewach, a na dwóch pozostałych nie dość, że jest ich mało, to jeszcze gniją na drzewie. Gniją niedojrzałe owoce. Co to jest i czy można jakoś temu zaradzić na przyszłość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gnicie śliwek, wiśni i czereśni oraz jabłoni i grusz powoduje brunatna zgnilizna . Zwalczanie tej choroby polega na skrupulatnym wycinaniu i paleniu porażonych gałązek oraz usuwaniu mumii owoców. Przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i po kwitnieniu należy opryskiwać drzewa naprzemiennie preparatami: Topsin M, Miedzian i Syllit, w stężeniu zalecanym przez producenta. Można też użyć 2-krotnie preparatu Pomarsol (po kwitnieniu drzew, co 10-14 dni)."

 

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070414/PORADY03/70413027/-1/PORADY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny,

Żeby to nie był rak bakteryjny

Anisia3 sprawdź czy nie masz gdzieś na korze na tych chorych drzewach wydzieliny takiej miękkiej lepkiej, to by sugerowało konieczność szybkich decyzji. Takie zaatakowane tą chorobą drzewo nie dość,że trzeba obciąć poniżej wydzieliny, to miejsce cięcia posmarować fumabenem i pryskać, bo choroba jest straszna w niektórych rejonach polski zlikwidowała wiele plantacji. Warto dokładnie przyjrzeć się drzewom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.lasypolskie.pl/r/rak-bakteryjny-czeresni

 

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/szkodniki/rakbakteryjny2.jpg

 

Objawy występują na prawie wszystkich nadziemnych organach drzew. Wiosną bakterie powodują zamieranie pączków i kory wokół nich. W czasie kwitnienia patogen wywołuje brunatnienie i zamieranie kwiatów. Na owocach powstają brunatne plamki, a potem rozwija się zgnilizna. Na liściach przez całe lato pojawiają się żółtawe wodniste plamki, które później brunatnieją, zasychają i wykruszają się, pozostawiając w blaszkach liściowych dziurki o średnicy 2—3 mm. Zakażenia ran na gałęziach i konarach prowadzą do zamierania kory na dużych powierzchniach, wskutek czego usycha część drzewa położona powyżej miejsca infekcji. Na zakażonych gałęziach tworzą się raki, a u drzew pestkowych występują obfite wycieki gumy. Porażenie nasady konarów w miejscu rozwidlenia pnia prowadzi zwykle do zamierania dużych części korony.

 

reszta na stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...