Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Portki w kominie


Recommended Posts

Mam następujący problem. Chcemy kupić kominek 24kw, który ma czopuch o śr. 250mm, Nasz komin wymurowany z kształtek ma wejścia 150mm. Wysokość komina ok. 8,70m/od piwnicy do czubka/. Wygłąda na to, że jest za mały - będzie zły ciąg.

proponują nam:

- o 2 m przedłużyć komin - raczej niechętnie - to nie fabryka

- zrobić portki, tzn połączyć dwa wejścia na dł. 120cm min.

Co sądzicie i radzicie. Majka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to komin mierzy się od poziomu paleniska ewentualnie od przyłącza spalin, a nie od fundamentu!

Jeśli więc kominek będzie w salonie na parterze to chyba nie istotne jest to, iż ciągnie się on od piwnicy.

Pewien nie jestem, ale tak gdzies mi się obiło o uszy!

 

Pozdrawiam

ŁYSY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, o takie dane poprosił mnie spec od tych kominków. Mnie się też wydawało, że liczy się od poziomu gdie znajduje się kominek. Więc od parteru jest ok. 6.5m. Według obliczeń speca otwór w kominie musi mieć min. 180mm lub to co wcześniej napisałam, żeby miał dobry ciąg. No i co wiecie o tych portkach /fajna nazwa!/. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już spalone biustonosze, a teraz portki w kominie. Ale do rzeczy. Jest to rozsądne rozwiązanie w tym przypadku. Portki zwiększą przekrój kommina z fi 15o mm do 2 x fi 150 mm. Jest duża szansa, że ten układ będzie działał skutecznie. Połączenia muszą być łagodne, aby nie wprowadzały zakłóceń w odprowadzaniu spalin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlaniec, ponieważ widzę, że jako jedyny coś na ten temat wiesz, zlituj się i rozpisz się trochę więcej.

Ja mam dobrą wyobrażnię, więc już te portki rozrysowałam, mam pytanie jak obliczyc długość /moze są jakieś proporcje/, czym potem zamurować od przodu i czy trzeba zabezpieczać łączenie /według mnie to chyba "krok" portek/ na górze.

Prawdopodobnie jak przyjdzie fachman to zrobi je dobrze, ale ja lubię znać zasady wczesniej. Pozdr. Majka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem to tak: - masz dwa przewody kominowe z przeznaczeniem na odprowadzanie spalin dymowych. Oba mają przekrój fi 150 mm, a wkład kominkowy ma wylot fi 250 mm. Jeśli tak jest to najprościej byłoby zrobić podłączenie w następujący sposób. Od wkładu ciągniesz rurę fi 250. Bliżej kominów na rurę nałożona będzie kształtka, te portki jakby pasem (talią) na rurę (w talii 250 mm), a później one rozchodzą się na dwie rury o średnicy fi 150 mm, czyli nogawice, które będą bezpośrednio włączone do jednego i do drugiego komina. Najłatwiej byłoby zamówić takie gotowe portki w firmie produkującej kształtki, kolana i rury z blachy żaroodpornej. Nie wiem skąd klikasz, ale jest taka firma P.W.UMET - HURTOWNIA Wrocław ul. Pułaskiego 48 (Teren PSK) tel. (071) 343-17-98, tel./fax (071) 372-49-05 oraz PRODUKCJA Iwiny k/Wrocławia ul. Kościuszki 6A tel. (071) 346-53-41, tel. (071) 346-55-86, tel./fax (071) 336-10-76 http://www.umet.pl/ . Jest jeden problem u producenta mogą zaopatrywać się firmy, które ich wyroby przeznaczają do dalszej odsprzedaży. Indywidualny odbiorca nie ma tam szans. Firma ta ma jednak wielu swoich przedstawicieli w terenie, u których można zaopatrzyć się bez problemu i złożyć zamówienie na nietypowe wyroby. Musiałabyś się dopytać - na stronie jest adres kontaktowy e-mail, skierują Cię do najbliższego przedstawiciela. Wykonują wszelkiego rodzaju cuda i wynalazki, które są nietypowe tak jak te "portki". Z mojego doświadczenia wynika i zawsze stram się to zachować, aby podłączenie do komina nastąpiło w odległosci ok. 1,4 - 1,6 m od paleniska i jak najbardziej prosto i łagodnie. Pozdrawiam, Hej!!!

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: budowlaniec dnia 2002-03-04 23:20 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie. Czy aby napewno przekrój jednego pionu kominowego Ci nie wystarczy? Ilość odprowadzanych spalin zależy też (przedewszystkim?) od rónicy ciśnień (jak jest mała to nawet przy kominie 300 nie będzie ciągu). U mnie w domu mam piec na węgiel i on też ma czopuch dużo większy niż przekruj komina a jak rozpalam to mało mi zapałek z ręki nie wyrwie, a jak już się rozpali to wyje jak odrzutowiec.

Może powinnaś zapytać też innego "fachowca" od kominków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władek, to że wyrywa Ci zapałki z ręki to nie wszystko. To było kiedyś. I w wypadku przewodu fi 150 mm też by wyrywało z tą różnicą, że nie zawsze. Taki przekrój komina jest nieprawidłowy. Nie uzyska się legalnie protokołu kominiarskiego na tak podłączony kominek. Poza tym jest to niezgodne z instrukcją montażu wkładu kominkowego. Do takiego przewodu można bez problemów podłączyć tzw. kozę. Poza tym podłączenie wkładu kominkowego o wylocie fi 250 mm do przewodu kominowego fi 150 mm jest nielogiczne z uwagi na powstające przydławienie spalin, a to może być przyczyną dymienia kominka przy specyficznych warunkach atmosferycznych. Jeśli nie miałoby to znaczenia to producenci wkładów produkowaliby tylko wkłady z wylotem fi 150 mm bez względu na moc grzewczą. Uprościłoby to wszystkim życie. Aha jeszcze jedno, jak po rozpaleniu w kominie "wyje jak odrzutowiec" to może następuje tzw. zapalenie się komina. Sprawdź to, albo zwróć się do innego fachowca od kominów, bo jest to bardzo niebezpieczne dla konstrukcji komina. Przeważnie po takim zdarzeniu komin się rozszczelnia i może być przyczyną zaczadzenia mieszkańców lub pożaru budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-03-06 10:05, pitbull wrote:

Przewody 14x14 i 14x27 sa jak najbardziej normowe i legalne.

Pitbull, ja rozumiem, że świnia chuda to także świnia? Tych przekrojów przewodów kominowych nikt nie kwestionuje, jeśli się wczytasz, chodzi jednak o to, że fi 15 nie pasuje do kominka z wylotem fi 25. Przewód 14x14 ma przekrój 196 cm2, 14x27 - 378 cm2, a fi 25 - 490,63 cm2, fi 15 to już tylko 176,63 cm. Wniosek z tego, że nawet dwa połączone przewody fi 15 nie dają przekroju jednego fi 25 cm - 2x176,63=353,26 cm2, a fi 25 to 490,63 cm2. Zaznaczyłem to w pierwszej swojej wypowiedzi, że jest duża szansa na działanie takiego układu. Być może, również podwyższenie komina będzie konieczne, aby zwiększyć sprawność całego układu, ale to pozastawiłbym na koniec. A tak z ciekawości: Majka - z czego wynika ta moc 24 kW? Może nie potrzebujesz aż takiego "byka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdzisz Budowlaniec, tu ciekawostka. W Normie Budowlanej (rozporzadzene na pewno znasz) jest napisane ze dopuszczone sa takze przewody dymowe o przekroju fi 150 co koliduje z tym co napisales wczesniej, natomiast okreslone jest ze dotyczy to przewodow murowanych i tutaj nie jestem pewien co ze stalowymi rurami fi 150 (moze wiesz).

Swinia jest swinia, masz racje, nie zamierzam Cie napastowac, wrecz Twoje wypowiedzi sa naprawde budujace i konkretne. Sa ocien OK. Poniewaz ludzie buduja a potem im piszesz ze przewody sa nielegalne, okreslam takie jakie powinni normowo miec i tyle. Bez urazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak uważam, że liczy się jednak ilość metrów sześciennych spalin odprowaszanych na sekundę, a nie przekrój. Jeżeli komin jest wyższy to może mieć węższą średnicę i na odwrót. Są takie specjalne diagramy, na podtawie których dobiera się średnicę komina (oczywiście też można obliczyć ten przekrój). Głównym warunkiem jaki musi być spełniony jest CIĄG kominowy najczęściej 1 Pa oraz PRZEPUSTOWOŚĆ!!!!!, a ona zależy od nie tylko od przekroju komina ale i przedkości przepływu, a ta zależy w głównej mierze od wysokości (wspomiana różnica ciśnień). Poza tym im większa prędkość przepływu tym większe podciśnienie się wytwarza (zaniechując wirowanie przepływającej substancji, jak t omówił jeden mój profesor od fizyki - fluktuacjie wirowości w czasoprzestrzeni:smile: czyli zawirowania ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Panowie. Widzę, że moje pytania powodują małe burze. My mamy faktycznie całkiem legalne przewody kominowe, ale jak je stawialiśmy chcielismy zamontować zwykły kominek. Ponieważ budujemy już pare ładnych lat, pojawiły się w sprzedaży kominki z płaszczem wodnym. Chcemy kupić olbrzymi kominek 24kw / docelowo będziemy ogrzewać ok. 350m2/ i on ma czopuch spalinowy 250mm. Reasumując potrzeba portek pojawiła się nagle i dzieki Wam już "się zalatwia". Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitbull, być może czytając moje słowa stwierdziłeś, że uważam przewody fi 150 za nielegalne lub nieprawidłowe, ale to nie jest tak. Cytuję: ....Taki przekrój komina jest nieprawidłowy. Nie uzyska się legalnie protokołu kominiarskiego na tak podłączony kominek. Poza tym jest to niezgodne z instrukcją montażu wkładu kominkowego. Do takiego przewodu można bez problemów podłączyć tzw. kozę..... Użyłem takiego stwierdzenia (w stosunku do fi 150 mm) do określenia jedynie takiego podłączenia 250 w 150. Pisząc o legalnym prototole kominiarskim miałem na myśli to, że taki układ byłby trudnym do zalegalizowania przez kominiarza. Dalej piszę o tym, że do takich przewodów (fi 150) można podłączyć co najwyżej kozę, a więc przewody fi 150 są w użytku (również w moim mniemaniu) i nigdy inaczej nie twierdziłem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...